8 نظر
مطالعه: 6 دقیقه
بیوگرافی محمدباقر قالیباف

بیوگرافی محمدباقر قالیباف

محمد باقر قالیباف تاکنون در مقام های مختلفی فعالیت داشته است. وی از اهالی طرقبه خراسان و برادر شهید است. او نامزد ریاست‌جمهوری ۱۴۰۳ می‌باشد.

محمدباقر قالیباف، نظامی، سیاستمدار اصولگرا و ششمین رئیس مجلس شورای اسلامی است. وی به مدت ۳ دوره شهردار تهران و قبل از آن، در سمت فرماندهی قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا، نیروی هوایی سپاه پاسداران و نیروی انتظامی بوده و سال ۱۴۰۳ هم برای انتخابات ریاست‌جمهوری نامزد شده است.

نام و نام خانوادگی محمدباقر قالیباف
تاریخ تولد ۱ شهریور ۱۳۴۰
محل تولد طرقبه، مشهد
ملیت ایرانی
حرفه رئیس مجلس شورای اسلامی
وضعیت تاهل متاهل
نام همسر زهرا سادات مشیر

درباره محمد باقر قالیباف

محمد باقر قالیباف زاده ۱ شهریور ۱۳۴۰ از شهر طرقبه می‌باشد. پدر او حسین قالیباف و مادرش خیرالنسا بوژمهرانی هستند. پدر محمد باقر اصالتا کرد است و از کسبه های‌ قدیم و معتمدان دیار خود هستند. وضعیت زندگی آنها در سطح متوسط بوده به همین خاطر محمدباقر از کودکی در تابستان مشغول به کار می‌شده‌ است.

زمانی که ۱۶ ساله بود برای اولین بار در سخنرانی های شهید کامیاب، شیخ علی تهرانی، شهید هاشمی نژاد، شهید دیالمه و همچنین آیت اله خامنه ای شرکت می‌کرد. باورهای دینی او باعث شد تا با کمک هم کلاسی های خود انجمن اسلامی دانش آموزان را ایجاد کند. این انحمن بعدها هسته اولیه انجمن اسلامی دانش آموزان خراسان شد. 

در سال ۱۳۵۶ زلزله طبس اتفاق افتاد. محمدباقر اقدام به جمع آوری کمک های مردمی به سوی طبس کرد. وی در این حادثه تلاش های بسیاری کرد که در شورای ساخت طبس توانست عهده دار ساخت قسمتی از شهر طبس شود.

محمدباقر قالی باف در سال ۱۳۶۱ در سن ۲۱ سالگی ازدواج کرد. همسر او، زهرا سادات مشیر نیز از اهالی طرقبه و از همسایگان او می باشد. همسر قالیباف هنوز دوران دبیرستان خود را تمام نکرده بود که امام خمینی صیغه عقدشان را جاری کرد. خانم زهرا سادات مشیر جامعه شناسی خوانده و اهل شعر و نقاشی است. همچنین سمت مدیریت اداره امور بانوان شهرداری تهران و مشاور شهردار را به عهده داشته که البته به گفته آقای قالی باف هیچ حقوقی در این باره دریافت نکرده است. ایشان به خاطر نامزد شدن همسرش در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲ از مدیریت کل امور بانوان شهرداری تهران استعفا داد تا در کنار همسرش حضوری فعال داشته باشد. نتیجه ازدواج آنها 3 فرزند است.

محمد باقر قالیباف رشته جغرافیای سیاسی را در مقطع ارشد از دانشگاه تهران و همچنین همین رشته را در تربیت مدرس با سهمیه ایثارگری گرفته است. همچنین ایشان دانشیار گروه جغرافیای سیاسی دانشکده جغرافیای دانشگاه تهران می باشد.

زندگی حرفه ای

قالیباف با پیروزی انقلاب اسلامی در بسیج فعالیت خود را آغاز کرد. سپس برای جنگ به جبهه های جنوب رفت. در اوایل جنگ تحمیلی عضو سپاه پاسداران شد و مسئولیت فرماندهی گردان و فرماندهی تیپ امام رضا را به عهده گرفت. همچنین فرمانده لشکر نصر در سال ۱۳۶۱ و فرمانده لشکر ۲۵ کربلا شد. در سال ۱۳۷۳ نیز فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا شد. چند سال بعد به دستور آیت اله خامنه ای به سمت فرماندهی نیروی هوایی سپاه پاسداران در سال ۱۳۷۶ منصوب شد. پس از آن به فرانسه رفته و در آزمون خلبانی ایرباس شرکت کرد. ایشان هنوز خلبان ایران ایر هستند.

طی مدتی که محمدباقر قالیباف فرمانده نیروی هوایی سپاه بود حمله به کوی دانشگاه تهران در ۱۸ تیر ۱۳۷۸  اتفاق افتاد. ایشان هم یکی از کسانی بود که وارد عمل شد. این اقدام اعتراضات و بازتاب های جنجالی را در پی داشت. او همچنین در مورد اعتراضات ۱۸ تیر سال ۱۳۷۸ در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲ اعلام کرد که سوار بر موتور هزار و در خیابان معترضان را با چوب کتک می زده است.

یک سال بعد از اعتراض کوی دانشگاه، آقای هدایت لطفیان از سمت خود یعنی فرمانده نیروی انتظامی استعفا داد و آقای قالیباف در سال ۱۳۷۹ با حکم آیت اله خامنه ای عهده دار این مسئولیت شد.

ایشان در سال ۱۳۸۴ در دوره نهم انتخابات ریاست جمهوری شرکت کرد اما برگزیده نشد. در ۱۳ شهریور ۱۳۸۴ ایشان توسط شورای شهر تهران به سمت شهردار تهران برگزیده شدند. همچنین در سال های ۱۳۸۸ و ۱۳۹۲ هم هر بار به مدت ۴ سال در این مقام باقی ماند. محمد باقر قالیباف در سال ۱۳۸۷ از طریق سایت شهرداری های جهان، بعنوان هشتمین شهردار برتر دنیا معرفی شد.

آقای قالیباف در ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ هم نامزد انتخابات ریاست جمهوری شد. این بار حدود ۶ میلیون رای آورد و رتبه دوم را کسب کرد اما حسن روحانی با بیش از ۱۸ میلیون رای برنده انتخابات معرفی شد. پس از این انتخابات، وی دوباره مشغول فعالیت خود در شهرداری تهران شد.

محمد باقر قالی باف در ۸ خرداد ۱۳۹۹ به ریاست دائم سال اول مجلس یازدهم نائل شد. امیرحسین قاضی زاده هاشمی و علی نیکزاد ثمرین هم به ترتیب با ۲۰۸ و ۱۹۶ رای به عنوان نایب رئیس اول و دوم انتخاب شدند.

 • خدمات محمدباقر قالیباف در سمت شهردار تهران

 1. افزایش بالغ بر ۴ برابری خطوط متروی تهران
 2. افزایش بالغ بر ۱۰۰۰ تایی شدت تعداد واگن ها در ناوگان مترو
 3. خرید و نوسازی بالغ بر ۳ هزار اتوبوس بدون حمایت دولت
 4. ایجاد سامانه خدمات دهی به معلولان و جانبازان
 5. قرارگیری شهرداری تهران در تراز اول در حوزه هوشمندسازی بین دستگاه های دولتی و غیردولتی
 6. افزایش دو برابری پل ها و تقاطع های غیرهمسطح
 7. احداث حدود نیمی از بزرگراه های تهران در دوره اخیر مدیریت شهری
 8. احداث تمامی تونل های شهری پایتخت در ۱۲ سال اخیر
 9. ساخت بالغ بر هزار بوستان از سال ۸۴ تا مرداد ۹۶
 10. درختکاری پیرامون تهران در طول ۹دسال گذشته به‌اندازه ۱۵ سال آغاز اجرای طرح جنگل کاری پایتخت
 11. ترمیم و نوسازی بافت فرسوده در تهران ۴ برابر کشور
 12. افزایش حدود ۸۰ درصدی ایستگاه های آتش نشانی پایتخت در دهه اخیر
 13. تجهیز ۳۵۴ محله تهران به خانه های سلامت
 14. افزایش ۵ هزارتایی صندلی های سینما از سال ۸۴ تا ۹۶ و راه اندازی ۲۹ سالن تئاتر در ۱۲ سال اخیر
 15. احداث یک سوم فرهنگسراهای تهران در ۱۲ سال اخیر
 • شرکت در انتخابات

سال

انتخابات

آرا

٪

رتبه

نتیجه

1384

ریاست جمهوری ایران

4٬095٬82

13٫93

چهارم

شکست

1392

ریاست جمهوری ایران

▲ 6٬077٬292

▲ 16٫56

دوم

شکست

1396

ریاست جمهوری ایران

کناره‌گیری

1398

مجلس شورای اسلامی

1٬265٬287

68٫69

نخست

پیروزی

 • نشان ها و افتخارات محمدباقر قالیباف

نشان ها

 1. نشان درجه ۲ فتح
 2. نشان دانش
 3. نشان سربلندی
 4. نشان درچه ۳ فتح
 5. دوره علوم استراتژیک
 6. نشان ورزش
 7. نشان جهاد
 8. دوره تخصصی
 9. دوره سوم دانشگاه افسری
 10. دوره دافوس
 11. دوره دوم دانشگاه افسری
 12. دوره مقدماتی
 13. دوره عالی

آرم ها

چتربازی درجه یک
چتربازی درجه یک
نشان فرماندهی و ستاد ناجا
نشان فرماندهی و ستاد ناجا

حقایق و حواشی محمدباقر قالیباف

آقای قالیباف دارای ۳ فرزند با نام های الیاس، اسحاق و مریم است. الیاس فرزند ارشد ایشان فارغ التحصیل کارشناسی مدیریت بازرگانی از دانشگاه مالزی است. ایشان فعلاً عضو هیات مدیره موسسه مطبوعاتی سیمای مهر هستی هستند که روزنامه "تهران امروز" را منتشر می کند. الیاس در سال ۱۳۹۶ با دختر یکی از فرماندهان سپاه پاسداران ازدواج کرد.

محمدباقر قالیباف یکی از خلبانان ایران ایر هستند.

برادرش، حسن قالیباف طرقبه ای، در عملیات کربلای ۴ در جنگ ایران و عراق به شهادت رسید.

وی بخاطر سرکوب کردن دانشجویان در جریان اعتراضات کوی دانشگاه در سال ۱۳۷۸، به خاطر تندرو بودن، و همچنین در مناظره های انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۲ درباره موضوع برخورد لباس شخصی ها با دانشجویان و حادثه حمله به خوابگاه طرشت از سوی عده ای مورد انتقاد قرار گرفت.

اما از سویی دیگر خدمات سودمندی همچون راه اندازی پلیس + ۱۰، ایجاد دفاتر خدمات الکترونیک پلیس + ۱۰، سامانه نظارتی ۱۹۷ و دانشکده های پلیس را انجام داد.

در سال ۲۰۰۸، محمدباقر قالیباف از بین ۸۰۰ شهردار در دنیا، بعنوان هشتمین شهردار برتر جهان شناخته شد.

اخیراً شایعه ای در فضای مجازی پخش شده که اعلام کرده رئیس مجلس شورای اسلامی، آقای قالیباف فوت کرده اند. علیرضا سلیمی، عضو هیات رئیسه مجلس اعلام کرده این کار توسط یکی از معاندین در توئیتر علیه ایشان صورت گرفته و خواستار جنگ رسانه ای و روانی علیه مجلس هستند. امیر فرشاد ابراهیمی، در شبکه بی بی سی این خبر کذب را درباره فوت محمد باقر قالیباف مطرح کرد.

گالری تصاویر محمدباقر قالیباف

محمدباقر قالیباف
محمدباقر قالیباف
سخنرانی محمد باقر قالیباف در مجلس شورای اسلامی
سخنرانی محمد باقر قالیباف در مجلس شورای اسلامی
انتخاب آقای قالیباف بعنوان هشتمین شهردار برتر جهان
انتخاب آقای قالیباف بعنوان هشتمین شهردار برتر جهان در سال 2008
محمدباقر قالیباف و همسرشان به همراه نوه ها
محمدباقر قالیباف و همسرشان به همراه نوه ها
آقای قالیباف به همراه نوه هایشان بر مزار برادر شهیدش، حسن قالیباف
آقای قالیباف به همراه نوه هایشان بر سر مزار برادر شهیدش، حسن قالیباف
نوجوانی محمدباقر قالیباف
نوجوانی محمدباقر قالیباف
محمدباقر قالیباف در کنار پدر و مادر و نوه
محمدباقر قالیباف در کنار پدر و مادر و نوه
چهره قالیباف در سالهای جنگ
چهره قالیباف در سالهای جنگ
قالیباف در لباس نیروی انتظامی
قالیباف در لباس نیروی انتظامی
حضور محمد باقر قالیباف در انتخابات ریاست جمهوری
حضور محمد باقر قالیباف در انتخابات ریاست جمهوری
حضور محمدباقر قالی باف در حادثه پلاسکو 1395
حضور محمدباقر قالیباف در حادثه پلاسکو 1395
محمدباقر قالیباف در چهار قاب در لباس های مختلف
محمدباقر قالیباف در چهار قاب در لباس های مختلف
محمدباقر قالیباف در لباس خلبانی
محمدباقر قالیباف در لباس خلبانی

راه های ارتباطی

 • پیج اینستاگرام محمدباقر قالیباف: mbghalibaf
   
ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «بیوگرافی محمدباقر قالیباف» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.