زمان مطالعه: 3 دقیقه
نکات مهم در زمان وقوع زلزله

نکات مهم در زمان وقوع زلزله

با توجه به اینکه کشور ما نیز یکی از مناطق زلزله خیز است بنابراین باید همیشه برای وقوع زلزله آماده باشیم.

زلزله یکی از بلایای طبیعی می‌باشد. اما هنگام زلزله چه باید کرد؟ همانظور که می‌دانید در زمان وقوع زلزله نکاتی را باید رعایت کرد که تا حد زیادی باعث در امان ماندن از آسیب‌های زلزله خواهد شد. آسمونی در این بخش به بیان برخی از نکات مهمی که در زمان وقوع زلزله باید رعایت کرد می‌پردازد.

زلزله

داخل ساختمان

خونسردی و آرامش خود را حفظ کنید و مواظب کودکان باشید. اگر خانه مسکونی شما یک طبقه است و دارای فضای باز است فورا و با احتیاط خارج شوید. چنانچه در آپارتمان زندگی می کنید به طرف درهای خروجی، پله ها و آسانسور ندوید و در محل های نسبتا امن ساختمان مانند زیر میز ها، تخت خواب های محکم، خروجِی های طاقی مانند چارچوب درها، مکانهای با سقفهای کوچک و راهروهای باریک یا زیر پله ها پناه بگیرید.

به خاطر داشته باشید که در زمان وقوع زلزله های شدید، جابجایی از مکانی به مکان دیگر بسیارمشکل و تقریبا غیر ممکن است و شما فرصت کافی برای این حرکت را نخواهید داشت. سعی کنید سر خود را با استفاده از کت، بالش، پتو، کتاب ضخیم یا با قرار دادن آرنجها در طرفین سر و روی گوشها و پوشاندن پشت گردن با کف دستها، از صدمات احتمالی حفظ نمایید. چنانچه در آشپزخانه یا موتورخانه شوفاژهستید، فورا خارج شوید. از پنجره ها، درهای شیشه ای، آیینه ها، قفسه های بلند و کتابخانه سریعا دور شوید. چنانچه در زمان وقوع زلزله در آسانسورهستید، فورا تمام دکمه های آسانسور را فشار دهید و در اولین توقف از آن خارج شوید.

چنانچه در پلکان هستید روی پله ها به طرف دیوار (نه به طرف نرده ها) نشسته و با آرنج و کف دست سر و صورت خود را بپوشانید. چنانچه در پارکینگ هستید سریعا خارج شوید. وجود مواد سوختی اضافی، روغن موتورو گریس خطرآفرین هستند. در حمام و دستشویی مواظب کابینت ها و آیینه ها باشید. تا پایان لرزش در همان وضعیت بمانید سپس با در نظر گرفتن مسیر مناسب خروج و خطرات احتمالی در آن مسیر، ساختمان را ترک نمایید. موقع تخلیه به دیگر اعضای خانواده نیز کمک کنید.

خارج از خانه

در کوچه ها و خیابانها تجمع نکنید و راه عبور وسایل نقلیه امداد رسان را باز نگه دارید. از نزدیک شدن به ساختمانهای تخریب شده و ساختمانهای بلند اجتناب کنیدو از کوچه های تنگ و باریک عبور نکنید. از دست زدن به سیم و کابل های برق و تیر آهن و قطعات فلزی خودداری نمایید.

از ایستادن در کنار رودخانه ها،لبه صخره ها،روی ساختمانهای آسیب دیده ، خرابه ها وپل های رو گذر و عابر پیاده خودداری نمایید. از راه رفتن و ایستادن در زیر سیمهای برق و نیز مجاور تیر و دکل برق اجتناب کنید. از روی آوار عبور نکنید و از جابجا کردن هر گونه مصالح ساختمانی خودداری نمایید. (چون ممکن است موجب ریزش دوباره ساختمان گردد.)

حیاط خانه

همانجا بمانید. از ساختمانها و دیوارها دور شوید و مواظب سقوط اجزای آن باشید.

خیابان

 • از ساختمانها و پیاده رو ها فاصله بگیرید.
 • از تیرها و سیمهای برق فاصله بگیرید.

اتومبیل

اتومبیل را در کنار خیابان به دور از تیرها و سیمهای برق، ساختمانها و پل های سواره رو و پیاده رو متوقف کنید،همانجا بمانید تا زلزله تمام شود.

فروشگاه، بانک، ادارات و غیره

چنانچه ساختمان یک طبقه و دارای فضای باز می باشد سریعاً از آن خارج شوید و در صورت دور بودن از در خروجی از قفسه ها،ویترین ها،درهای شیشه ای و غیره دور شوید. در مکان های امن پناه بگیرید و سر و صورت خود را با کمک آرنجها و کف دستها یا کیف و کت خود بپوشانید. بعد از اتمام زلزله، با دقت مسیر خروج را انتخاب کنید. مواظب سقوط تابلوهای ورودی ساختمان باشید.

در اداره فوراً به زیر میز خود بروید و تا پایان لرزش همانجا بمانید. فراموش نکنید که باید قبلاً کامپیوتر و ماشین تحریر را سر جای خود محکم کرده و قفسه های بایگانی را به دیوار وصل کرده باشید.

سینما، ت‍ئاتر، استادیوم

به طرف درهای خروجی ندوید. در صندلی خود بمانید و سر و صورت خود را بپوشانید.

توصیه های بهداشتی در محل اسکان موقت

 • استفاده از مواد غذایی فاسد نشدنی و سالم که احتیاج به پختن نداشته باشند.
 • استحمام در اولین فرصت و شستشوی مرتب دستها با آب و صابون.
 • در صورت لزوم احداث توالت صحرایی طبق موازین بهداشتی.
 • اجتناب از پراکنده نمودن زباله ها و فضولات.
 • زباله ها و فضولات به صورت صحیح دفن گردند.
 • مبارزه با حشرات و جوندگان ناقل بیماری با استفاده از وسایل مناسب و رعایت احتیاط لازم.
 • ضد عفونی و گند زدایی مناسب محل زیست.
 • دفن جنازه قربانیان و لاشه حیوانات تلف شده طبق موازین بهداشتی.
 • افرادی که با اجساد سرو کار دارند بایستی رعایت کامل بهداشت فردی و محیط را بنمایند.
 • شرکت در عملیات نجات مجروحین و آسیب دیدگان.
 • توجه به هشدارهی مسئولین و همکاری با آنها.
 • سعی در ایجاد آرامش فکری و سازش با شرایط پیش آمده.
ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «نکات مهم در زمان وقوع زلزله» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.