زمان مطالعه: 9 دقیقه
معرفی ایران

معرفی ایران

ایران سرزمین آریایی ها بیشتر با عنوان پارس یا پرشیا در جهان شناخته شده است اما رضاشاه در سال 1313 اعلام کرد از واژه ایران بجای پرشیا، پرس و پرسه استفاده شود.

کشور ایران، با سابقه طولانی در حوزه‌های تمدنی ماوراءالنهر و بین‌النهرین، در قلب فلات مشهور ایران و در حوزه غربی قاره پهناور آسیا در منطقه‌ای که اکنون به خاورمیانه شهرت دارد، واقع است. آثار باستانی و تاریخی ایران به بیش از چهار هزار سال پیش بازمی‌گردد. این سرزمین کهن، میزبان تمدن های باستانی مانند ایلام و جیرفت بوده است. تا سال 1313 در مناسبات و روابط بین‌المللی با نام پرشیا در جهان شناخته می‌شد با این حال پیش از آن نیز، بنابر اسناد تاریخی، شواهد، قراین، فرهنگ شفاهی، کشفیات باستان‌شناسی و زبان‌شناسی می‌توان گفت 4 نام برای کشور ایران به‌کار رفته است. در زمان شاهنشاهی هخامنشی (سده ششم پیش از میلاد) یکی از بزرگ ترین امپراتوری های تاریخ بوده است.

پایتخت

تهران

حکومت

جمهوری اسلامی

زبان رسمی

فارسی

واحد پول

ریال

کد تلفن کشور

0098

جهت رانندگی

چپ

فرودگاه های بین المللی

فرودگاه بین المللی امام خمینی

فرودگاه بین المللی تبریز

ایران کجاست؟

ایران روی نقشه
ایران روی نقشه

ایران (به انگلیسی: Iran) در غرب قاره آسیا قرار دارد و با مساحت 1.648.195 کیلومترمربع، دومین کشور بزرگ خاورمیانه است. همسایگان این کشور عبارتند از ارمنستان و آذربایجان در شمال غرب، دریای خزر از سمت شمال، ترکمنستان از شمال شرق، افغانستان و پاکستان از شرق، خلیج همیشه فارس و دریای عمان از جنوب، و عراق و ترکیه از سمت غرب. کشور ایران دارای جایگاه استراتژیک در منطقه خلیج فارس است.

سرزمین ایران دارای تمدن های ایلام و جیرفت بوده که در دوران پادشاهی مادها بخش های مختلف فلات ایران بصورت یکپارچه درآمد. فیلسوف آلمانی، هگل، ایرانیان را نخستین ملت تاریخی می نامد و شاهنشاهی ایران را اولین امپراتوری تاریخ معرفی می کند. قدمت کشور ایران حدود 2500 سال می باشد. 

 • نام‌ استان‌ های ایران

آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، اصفهان، البرز، ایلام، بوشهر، تهران، چهارمحال و بختیاری، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، خراسان شمالی، خوزستان، زنجان، سمنان، سیستان و بلوچستان، فارس، قزوین، قم، کردستان، کرمان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گلستان، گیلان، لرستان، مازندران، مرکزی، هرمزگان، همدان، یزد

آب و هوای ایران چگونه است؟

ایران یکی از منحصر به فردترین کشورها از لحاظ آب و هوا است به طوری که اختلاف دمای هوا در زمستان بین گرمترین و سردترین نقطه گاهی به بیش از 50 درجه می‌رسد. به‌طور کلی ایران در منطقه‌ای قرار گرفته‌ است که از نظر بارندگی در سطح نیمه خشک و خشک قرار دارد. پر باران ترین فصل ایران زمستان است. شمال ایران بیشترین آمار بارش باران را از آن خود کرده است. رشته کوه های البرز باعث شده رطوبت در قسمت شمالی رشته کوه ها باقی بمانند و ممکن است حتی تا 100 درصد هم برسد اما یخبندان در این قسمت نادر است. به جز شمال ایران، تابستان نیز به عنوان فصل خشک و گرم در ایران شناخته می شود. همین ویژگی هاست که باعث می شود در آن واحد ایران دارای آب و هوای مختلف و چهار فصل متفاوت باشد.

آداب و رسوم ایران

جمعیت ایران تا سال 1399 حدود 83 میلیون بوده است و دارای اقوام بسیار مختلفی از جمله کرد، بلوچ، بختیار، لر، عرب، آذری، ترک و ... می باشد. قوم غالب در ایران، فارسی زبانان هستند. آنها بعنوان پارسیان نیز شناخته می شوند. اقلیت هایی نیز ارمنی، آشوری، یهودی، براهویی و غیره هم در این کشور زندگی می کنند.

همچنین زبان ها و گویش ها و لهجه های مختلفی هم در این کشور مخاطبین خود را دارد. اما فقط زبان فارسی، زبان رسمی ایران است و زبان دوم ندارد.

آیین زرتشتی، دین باستانی ایران بوده که هنوز هم پیروان اندک خود را دارد. قدیمی ترین پیامبر ایرانی، زرتشت است که 1000 سال پیش از میلاد برگزیده شد. اما در همان اوایل پیدایش اسلام، ایرانیان هم به دین جدید روی آوردند. اسلام نیز به دستور شاه اسماعیل در دوران صفوی به دین رسمی ایران تبدیل شد.

همانطور که ایران دارای قومیت های مختلفی است بنابراین از آداب و رسوم بسیار متنوعی هم برخوردار می باشد. همچنین جشن های ملی و اسلامی متنوعی در این کشور وجود دارد. میانگین سنی مردم ایران 25.8 سال است. امید به زندگی برای زنان در بدو تولد 72.07 سال و برای مردان 69.12 سال است.

طبیعت ایران از طبیعت بسیاری از کشورها چیزی کم ندارد!

کوه های رنگی در ماه نشان زنجان
کوه های رنگی در ماه نشان زنجان

سرزمین کهن ایران، خوشبختانه دارای ثروت طبیعی فراوانی است. حدود 11% از زمین های ایران قابل کشاورزی هستند. نفت، گار، زغال سنگ، کروم، مس، روی، گوگرد، سرب، منگنز، سنگ آهن نیز از معروف ترین منابع طبیعی ایران به شمار می آیند.

این کشور بیش از 1200 متر بالاتر از سطح دریا قرار دارد و بطور کلی کوهستانی و نیمه خشک محسوب می شود. یک چهارم ایران را دشت، کمتر از یک چهارم دیگر را زمین های کشاورزی و بیش از نیمی از آن را بلندی و کوه ها پوشانده است. پست ترین نقطه ایران با بلندی 56 متر در چاله لوت و بلندترین نقطه، کوه دماوند با 5610 متر بلندی است. همچنین پارک های ملی و مناطق طبیعی حفاظت شده ای دارد که از جاذبه های مهم جغرافیایی ایران محسوب می شود. 

ایران دارای 13 ذخیره گاه زیست کره است که عبارتند از: ارسباران، ارژن، گنو، پارک ملی گلستان، منطقه حفاظت‌شده حرا و تالاب بین‌المللی خور خوران، پارک ملی کویر، پارک ملی دریاچه ارومیه، شبه‌جزیره میانکاله، منطقه حفاظت‌شده توران، دنا، تنگ صیاد، دریاچه هامون و کپه‌داغ.

دولت ایران

در ایران حکومت ها و دولت های مختلفی سر کار آمدند اما از انقلاب 1357 به رهبری روح اله خمینی، جمهوری اسلامی ایران ایجاد شد. اکنون نظام سیاسی ایران، بر اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران است که در سال 1358 به تصویب رسید. رئیس جمهور با انتخابات ریاست جمهوری برگزیده می شود. او و وزرایش وظیفه اداره کشور و اجرای قوانینی را دارند که توسط قوه مقننه ایجاد شده است. بنیان سیاست خارجی ایران بر شعار «نه شرقی، نه غربی، جمهوری اسلامی» بنا شده است.

رهبر وقت ایران، آیت اله خامنه ای (دومین رهبر جمهوری اسلامی ایران) می باشد.

وضعیت اقتصاد ایران

اقتصاد ایران هرچند دارای زیرساخت های مناسبی در بخش های صنعتی و کشاورزی است اما متاسفانه بعنوان یک اقتصاد ناکارآمد شناخته شده و فقط متکی به فروش نفت و گاز است. نفت، فرآورده های شیمیایی و پتروشیمی، آجیل، فرش، میوه، سیمان و سنگ معدن نیز بیشترین محصولات صادراتی ایران به شمار می روند. 

ایران دومین دارنده ذخایر بزرگ گاز طبیعی در جهان است! اما سهم اندکی در بازار جهانی دارد. همچنین در سال 1353، سازمان انرژی اتمی ایران با بیش از 20 نیروگاه هسته ای ایجاد شد اما بیشتر برنامه های آن لغو شده است. از سال 2002 تردیدهایی درباره انرژی هسته ای ایران شکل گرفت که باعث افزایش تحریم های بین المللی علیه ایران شد.

زندگی و کار در ایران چگونه است؟

لازمه زندگی معمولی در ایران تا سال 1402 داشتن حقوق ماهیانه حداقل 10 میلیون تومان است. هزینه زندگی در شهرهای بزرگتر بیشتر است. همچنین هزینه های زندگی به جایی رسیده که حقوق ماهیانه افراد کفاف یک زندگی راحت را به آنها نمی دهد. حقوق پایه در سال 1402 حدود 7 یا 8 میلیون تومان می باشد. هرساله وضع معیشتی مردم ایران دشوارتر از سال گذشته می شود زیرا حقوق به ندرت بالا رفته و قیمت ها به سرعت در حال رشد هستند. از سویی دیگر از آنجایی که تحریم های بین المللی زیادی علیه ایران اعمال شده نرخ تورم رو به افزایش است و هر ساله خانواده های بسیاری به زیر خط فقر سقوط می کنند.

بیشتر ایرانیان دارای تحصیلات دانشگاهی هستند و سرانه بیسوادی در این کشور پایین است. اما از آنجایی که افراد بسیاری دارای تحصیلات عالیه هستند یافتن شغل مرتبط با رشته تحصیلی به سختی پیدا می شود و غالبا افراد ناچار به اشتغال در زمینه ها و رشته های نامرتبط می شوند. در ایران خط فقر تا سال 1402 به 25 میلیون تومان رسیده است.

هزینه سفر به ایران برای توریست ها چقدر میشود؟

هزینه های سفر به ایران برای گردشگران خارجی
هزینه های سفر به ایران برای گردشگران خارجی
 • هزینه اقامت

هزینه اقامت در ایران برای توریست هایی که قصد بازدید ایران را دارند تقریبا معقول است. مثلا هزینه اقامت در هتل چهار ستاره با حدود 100 دلار یا 150 دلار به ازای هر شب می باشد. به غیر از هتل، نیز اقامتگاه های ارزان قیمت و امن هم وجود دارد، مانند خانه های بومگردی. این هزینه ها نیز شامل صبحانه و اینترنت هم می شوند.

 • هرینه غذا

برای هر وعده غذایی چیزی حدود 8 دلار هزینه دارد. البته برای خورد و خوراک هم چیزهای ارزان تری هم پیدا می شود مانند فست فودهایی ازجمله سمبوسه یا فلافل با قیمتیی بین 5 تا 9 دلار. سفره خانه های سنتی هم هزینه های بیشتری دارند و حدود 30 تا 40 دلار برای هر نفر هزینه در بر دارد.

 • هزینه حمل و نقل

سیستم حمل و نقل ایران به دو صورت درون شهری و برون شهری است. هزینه های درون شهری که قیمت معقولی دارند. و اما درباره هزینه های برون شهری در بخش زیر هزینه هایشان مشخص شده است که برای گردشگری در مسیرهای محبوب توریستی فهرست شده اند:

 • اتوبوس‌های VIP تهران - اصفهان: 20 دلار
 • اتوبوس‌های VIP تهران - شیراز: 20 دلار
 • اتوبوس‌های VIP تهران - بندرعباس: 20 دلار 

اتوبوس‌های معمولی ممکن است چندان راحت نباشند، اما هزینه آن حدود 10 دلار کمتر از انواع ویژه است.

قیمت بلیت هواپیما نیز از اتوبوس گرانتر است. مثلا 80 دلار برای پرواز از تهران به شیراز، و 80 دلار از تهران به اصفهان هزینه دارد.

همچنین قطار هم یکی از گزینه های مناسب برای سفرهای برون شهری است که قیمتی برابر یا اتوبوس های VIP دارد.

 • هزینه فعالیت های تفریحی

هر جاذبه گردشگری در ایران معمولا چیزی بین 5 تا 10 دلار هزینه دارد. جاذبه های رایگان یا حتی گران تری هم وجود دارند. مثلاً برای غار علیصدر 20 دلار باید پرداخت، یا پل سی و سه پل یا میدان امیر چخماق یا بازارهای سنتی همگی رایگان هستند.

تور ایران چقدر قیمت دارد؟

خوشبختانه شهروندان کشورهای دیگر می توانند برای سفر به ایران، به یکی از سفارتخانه های ایران در کشور خود مراجعه کنند یا از طریق آژانس های معتبر گردشگری ایران روادید ایران را درخواست دهند. همچنین افراد می توانند از ویزای فرودگاهی ایران هم استفاده کنند که مدت اعتبار آن 14 الی 30 روز است. برای سفر به ایران مبلغی حدود 100 دلار در هر روز لازم است.

15 حقیقت جالب درباره ایران!

 1. انگلیسی زبانان بخاطر عواملی در فرهنگ ایران مانند قالیچه ها، باغ های سرسبز معروف و ادبیاتش، ریشه واژه انگلیسی پارادایس (پردیس یا بهشت) را از واژه فارسی به معنی باغ محصور گرفته اند.
 2.  ایران یکی از بزرگترین تولید‌کنندگان خاویار، پسته، و زعفران جهان است.
 3. ایران به عنوان پایتخت عمل جراحی بینی جهان لقب گرفته است.
 4. تعارف کردن اولین چیزیست که توریست ها را درگیر خود می کند. تعارف جزء جدانشدنی از زندگی و فرهنگ مردم ایران است اما برای بسیاری از کشورها معنا و مفهومی ندارد و آنها تعارف را با دروغ اشتباه می گیرند.
 5. واحد پول در ایران، ریال است اما همه جا قیمت ها به تومان نوشته شده است. و جالب تر اینکه پول خرد به دشواری پیدا می شود.
 6. مردم کشور ایران بیش از اندازه مهربان و میزبان های خوبی هستند.
 7. ایران چهارمین ذخایر بزرگ نفتی جهان را دارد.
 8. ایران هجدهمین کشور بزرگ جهان است.
 9. ایران دارای بناهای تاریخی و باستانی فاخر، جاذبه های طبیعی متنوع می باشد. یکی از پیرترین موجودات زنده دنیا (درخت سرو ابرکوه) در ایران قرار دارد.
 10. اولین آسیاب بادی جهان در ایران ساخته شده است.
 11. بیست و دو میراث جهانی یونسکو در ایران واقع شده اند.
 12. کشور ایران برای توریست ها کشوری ارزان قیمت است.
 13. در ایران شما یاد خواهید گرفت که در تمام مدت چای بنوشید.
 14. هنگام خرید، چانه زدن یک عادت متداول در این کشور است.
 15. برخلاف چیزی که در کشورهای غربی گفته می شود، ایران کشوری امن است.

نقاط گردشگری ایران

 • کاخ گلستان تهران
 • میدان نقش جهان اصفهان
 • حرم امام رضا (ع) مشهد
 • عمارت عالی قاپو اصفهان
 • تنگه چاهکوه جزیره قشم
 • باغ ارم شیراز
 • ماسوله گیلان
 • تخت جمشید فارس
 • بیستون کرمانشاه
 • باغ شازده ماهان کرمان
 • برج گنبد کاووس گلستان
 • جنگل‌های هیرکانی
 • اورامانات کردستان

تصاویری از ایران زیبا

بندر ترکمن
طبیعت زیبای بندر ترکمن
تخت جمشید
تخت جمشید در استان فارس
قله دماوند، بلندترین نقطه ایران
قله دماوند، بلندترین نقطه ایران
طبیعت زیبای اورامان
طبیعت زیبای اورامان کردستان
باداب سورت
باداب سورت ساری
پل طبیعت تهران
پل طبیعت تهران
سی و سه پل اصفهان، در زمانی که آب در آن جاری بود
سی و سه پل اصفهان، در زمانی که آب در آن جاری بود
سازه های آبی شوشتر با قدمتی دیرینه
سازه های آبی شوشتر با قدمتی دیرینه
قلعه فلک الافلاک در خرم آباد لرستان
قلعه فلک الافلاک در خرم آباد لرستان
مسجد نصیر الملک در شیراز
مسجد نصیر الملک در شیراز
کویر لوت کرمان
کویر لوت کرمان
ساحل طلایی در چابهار
ساحل طلایی در چابهار
کوه های مریخی در سیستان و بلوچستان
کوه های مریخی در سیستان و بلوچستان
دریاچه شهداد کرمان
دریاچه شهداد کرمان
کلوت های شهداد در کرمان
کلوت های شهداد در کرمان
ساحل شب تابی چابهار
ساحل شب تابی چابهار
تنگه چاهکوه در جزیره قشم
تنگه چاهکوه در جزیره زیبای قشم
بندر بریس در استان سیستان و بلوچستان
بندر بریس در استان سیستان و بلوچستان، تلاقی دریا و کوه
بندر درک، طلاقی دریا و کویر، سیستان و بلوچستان
بندر درک، تلاقی دریا و کویر، سیستان و بلوچستان
تنگه چاهکوه در جزیره قشم
نمایی دیگر از تنگه چاهکوه در جزیره قشم
غذاهای سنتی و اصیل ایرانی
غذاهای سنتی و اصیل ایرانی

 

نظر خود را درباره «معرفی ایران» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید
ارزیابی مهاجرت
: برای دریافت مشاوره درباره معرفی ایران فرم زیر را تکمیل کنید

هزینه مشاوره ۳۰ هزار تومان می باشد

پاسخ مشاوره شما ظرف 1 روز کاری در پنل شما درج می شود و پیامک دریافت می کنید


دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.