زمان مطالعه: 4 دقیقه
آشنایی با کشور فرانسه

آشنایی با کشور فرانسه

فرانسه چهارمین کشور دارنده بیشترین میراث جهانی یونسکو در جهان است. هر ساله بیش از 83 میلیون گردشگر به این کشور سفر می‌کنند.

کشور فرانسه یکی از کشورهای اروپای غربی است که دارای منطقه‌ها و قلمروهای زیادی در آنسوی دریاهاست. با آسمونی همراه باشید تا با این کشور آشنا شوید.

آشنایی با کشور فرانسه
آشنایی با کشور فرانسه

فرانسه بزرگترین کشور منطقه اروپای غربی است و با کشورهای بلژیک، لوکزامبورگ، آلمان، سوئیس، ایتالیا، موناکو، آندورا و اسپانیا مرز زمینی مشترک دارد و کانال مانش آن را به انگلیس وصل می‌کند.

این کشور چهار منطقه تحت حاکمیت در گوشه و کنار دنیا دارد. این چهار منطقه بازمانده‌هایی از مناطقی است که فرانسه پیش از جنگ‌های جهانی تحت سلطه داشت. در هر دو جنگ جهانی اول و دوم فرانسه بخش زیادی از ثروت و قدرتش را از دست داد. با این حال امروز فرانسه ششمین کشور صنعتی دنیاست و سالانه 79 میلیون گردشگر خارجی به آن وارد می‌شوند که البته این آمار شامل تجاری که بیش از یک شبانه‌روز در فرانسه می‌مانند هم می‌شود.

 • نام رسمی کشور: جمهوری فرانسه
 • پایتخت: پاریس
 • زبان رسمی: فرانسوی،با اقلیت های برتون و باسک
 • نوع حکومت: جمهوری
 • مذهب: کاتولیک رومی(74%) ، اسلام سنی (%4)
 • واحد پول: یورو
 • شعار ملی: آزادی،برابری،برادری
 • عضویت: سازمان ملل متحد،جامعه اروپا،پیمان آتلانتیک شمالی،اتحادیه اروپای غربی،گروه هفت،سازمان همکاری اقتصادی و توسعه،کنفرانس امنیت و همکاری در اروپا، شورای اروپا
france-country-introduction
france-country-introduction

موقعیت جغرافیایی کشور فرانسه

مساحت : 843674 کیلومتر مربع وسیع ترین کشور اروپای باختری است ( نزدیک یک پنجم مساحت اتحادیه اروپا) و منطقه دریایی وسیعی را در اختیار دارد ( منطقه اقتصادی که در 11 میلیون متر مربع گسترده شده است). سطح فرانسه شبیه به یک شش ضلعی است. فرانسه اروپایی به 22 ناحیه تقسیم شده است و 96 دپارتمان دارد که به نظم الفبایی شماره گذاری شده اند (آخرین ارقام پلاکهای اتومبیلها). به این تعداد دپارتمانهای ماورای دریاها DOM شامل گوادلوپ، مارتینیک، گویان و لارئونیون می شوند و چهار سرزمین ماورای دریاها TOM شامل پلی نزی فرانسوی، کالدونیای نو، والیس و فوتونا، زمینهای جنوبی و قطب جنوب فرانسوی و مناطق کلکتیوی دارای جایگاه خاص یعنی مایوت و سن پی یر و میکلون افزوده می شوند.

کشورهای هم مرز با فرانسه

بلژیک، لوگامبورگ، آلمان، سوییس، ایتالیا، اسپانیا، موناکو و آندورا، بریتانیا از طریق تونل  

ارتفاعات فرانسه

وضعیت جغرافیایی فرانسه یکی از متنوع ترین وضعیت در اروپا است : دشتها، کوهستانهای قدیمی، سلسله جبال کوههای مرتفع، جلگه ها، ساحلهای اقیانوسی و مدیترانه یی. دشتها : دو سوم مساحت کل رشته کوههای اصلی: آلپ که قله آن مون بلان بلند ترین قله اروپای باختری 4807 متر ارتفاع دارد) پیرنه، ژورا، آردن، رشته کوه مرکزی وله وژ. ساحلهای مرزی : سواحل مرزی فرانسه را به چهار دریا متصل می کنند (دریای شمال، دریای مانش، اقیانوس اطلس و دریای مدیترانه). فرانسه دارای 5500 کیلومتر ساحل مرزی است.

وضعیت آب و هوای کشور فرانسه

فرانسه از آب و هوایی معتدل و چهار فصل برخوردار است که بر حسب نواحی کمی متفاوتند: برتانی و نورماندی : آب و هوای اقیانوسی مرطوب ( زمستان ملایم 7 درجه و تابستان خنک 16 درجه) اکیتن : آب و هوای اقیانوسی و مدیترانه یی ( زمستان 5 درجه و تابستان 22 درجه با بارانهای فراوان در بهار) شرق و شمال غرب : آب و هوای نیمه قاره یی زمستان سرد و برفی: 1 درجه و تابستان گرم و توفانی : 20 درجه) جنوب : آب و هوای مدیترانه یی ( زمستان ملایم 6 درجه و تابستان گرم: 20درجه) ویژگی آب و هوا در مناطق کوهستانی زمستان طولانی و برفی و تابستانی گرم و توفانی با تفاوتهای بزرگ بسته به دامنه ها و عوامل ریز آب و هوایی است.

آشنایی با کشور فرانسه
آشنایی با کشور فرانسه

پراکندگی جمعیت در فرانسه

جمعیت : 63587700 نفر امید طول عمر: 77 سال فرانسه اروپایی و ماورا دریاها  63587700 میلیون نفر جمعیت داشته است. از این میان 4 میلیون خارجی بوده اند که 5/1 میلیون نفر توابع کشورهای اتحادیه اروپا بوده اند. جمعیت فرانسه 16 درصد جمعیت اتحادیه اروپا است. تراکم جمعیت : 107 نفر در کیلومتر مربع کشور فرانسه دارای 52 منطقه شهری با بیش از 150000نفر جمعیت است که 30 میلیون نفر را در خود جای داده است.

france-country-introduction
france-country-introduction

پرجمعیت ترین شهر ها عبارتند از:

پاریس 8/10 میلیون لیون 6/1 میلیون مارسی و اکس آن پرووانس 1/1 میلیون لیل 1/1 میلیون تولوز 9/0 میلیون فرانسه 26 میلیون نفر فعال (نزدیک به نیمی از جمعیت کل) دارد. در این مقوله، حدود 5/19 میلیون حقوق بگیر و 4/2 میلیون نفر متقاضی شغل یا ده درصد جمعیت فعال را می توان محاسبه نمود. نرخ فعالیت به 62 درصد برای آقایان و 48 درصد برای خانمها می رسد.

صنایع و معادن موجود در فرانسه

صنایع: از جمله مهمترین صنایع کشور می‌‌توان به صنایع فلزکاری، ماشین‌آلات، شیمیایی، وسائط نقلیه، مواد غذایی و مشروبات، منسوجات و البسه، هواپیماسازی، کشتی‌سازی، پتروشیمی، الکتریکی، اتمی و جنگ‌افزار اشاره نمود.گندم، جو، سیب‌زمینی، چغندرقند، سیب، ذرت، برنج، انگور، ماهی، گاو و خوک نیز مهمترین محصولات کشاورزی و دامپروری کشور را تشکیل می‌‌دهند. سرانه زمین مزروعی برای هر نفر بالغ بر32/0هکتار است. تولید سالیانه گوشت گاو 400/1 هزار تن، گوشت خوک 500/1 هزار تن، گوشت گوسفند900/154 تن و 806 هزار تن صید ماهی است. تولید سالیانه نیروی الکتریسیته نیز معادل 1/241 میلیارد کیلووات ساعت است. معادن: مهمترین معادن کشور نیز آهن، بوکسیت، پتاس، زغال سنگ، نیکل، نمک، نفت، گازطبیعی، سولفور، موادخام ساختمانی، روی و سرب، فسفات، پیریت و اورانیوم می‌‌باشد.ذخایر زیرزمینی نفت فرانسه نیز بر50میلیون بشکه بالغ می‌‌گردد.

اقامت در فرانسه

این کشور از لحاظ صنعت هتل داری دارای موقعیت بسیار ممتازی است.این هتل ها دارای تمامی امکنات تفریحی و اقامتی اند مانند اتاق های پاک از سیگار. از جمله هتل های مهم این کشور میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مرکار پاریس آرک دی تریمف اتویل
 • جالس
 • هتل اینترنشنال پاریس
 • بلی ساینت-جرماین

 

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «آشنایی با کشور فرانسه» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.