زمان مطالعه: 9 دقیقه
کارتون های قدیمی تلویزیون

کارتون های قدیمی تلویزیون

به كودكی سلامی دوباره باید كردجستجو برای یافتن گل سرسبد برنامه های تلویزیون در دهه 60 كار سختی نیست، چون زمان...

به کودکی سلامی دوباره باید کرد... جستجو برای یافتن گل سرسبد برنامه های تلویزیون در دهه 60 کار سختی نیست، چون زمان کوتاهی لازم است تا به برنامه های کودک برسیم که در صدر این جایگاه قرار دارند؛ برنامه هایی که مخاطب کودک و صدالبته بزرگسال آن دهه را به گونه ای جذب دو شبکه موجود کردند که میانسالان و بزرگسالان امروز نمی توانند پس از یادآوری آنها، این جمله کلیدی را به زبان نیاورند: یادش بخیر!

در میان برنامه های کودک و نوجوان هرچند سهمی عمده به تولیدات داخلی اعم از برنامه های عروسکی، انیمیشن، مجموعه های داستانی و... اختصاص داشت، اما سریال های انیمیشن خارجی حضوری پررنگ و تاثیرگذارتری داشتند.

در همان سال های آغازین بعد از انقلاب، چند کارتون و انیمیشن که در فاصله زمانی کوتاه از تلویزیون پخش شده بود، پخش مجدد شدند که البته این بار ملاحظاتی در پخش و انتظارشان را می کشید.

مجموعه انیمیشن هایی مثل سندباد، پینوکیو و گالیور هم بودند که با تعدیل، بازپخش شدند و امروز همچنان تماشای آنها جذابیت دارد. چنین وجهی بیش از این که به تکنیک انیمیشن های آن دوره برگردد ـ که نسبت به تکنیک انیمیشن های جدید بیشتر به یک شوخی شبیه است ـ به قصه های جذاب، دراماتیک و فانتزی هوشمندانه آنها بازمی گشت که متکی بر منابع اقتباسی محکم بود و بیشتر آنها ریشه در افسانه های قدیمی یا مجموعه داستان های پرمخاطب آن زمان داشتند.

همان طور که «گالیور» امروز همچنان در معرض اقتباس های متعدد سینمایی و... قرار دارد و قصه این آدم عادی یا درو اقع غول سرزمین لی لی پوت در کنار دشمن همیشگی به نام کاپیتان لیچ برای مخاطب جذابیت دارد.

 

از پیشینه «سندباد» نیز همین بس که قصه سفر ماجراجویانه این دریانورد ـ تاجر که در مجموعه داستان های هزار و یک شب جای دارد تا امروز به شیوه های مختلف بازخوانی و بازنمایی تصویری شده است. در این انیمیشن، سندباد با همراهی پیرمردی به نام علاءالدین، جوانی به نام علی بابا و یک مرغ مینا به نام شیلا، مسیری از واقعیت و تخیل را به گونه ای دراماتیک طی می کرد. او با هوش، صبر و خوش شانسی از دست غول های شنی تا لاشخورها نجات پیدا می کرد و موفق می شد بر همه موانع غلبه کند و به مقصد برسد.

بتدریج که این انیمیشن های حرفه ای و پرمخاطب، پیوند تماشاگران را با رسانه محکم کردند، پخش کارتون های سریالی جدید ـ اکثرا ژاپنی ـ با دوبله های خاطره انگیز، این عرصه را پربارتر کردند.

ویژگی مهم بخش اعظم این انیمیشن ها، برجسته شدن عنصر خانواده در آنها و تاکید بر روابط و مناسبات میان اعضای خانواده در شرایط و موقعیت های مختلف با فرهنگ و جغرافیای متفاوت بود. این وجه بخصوص در آن دهه که خانواده های ایرانی وابستگی بیشتری به یکدیگر داشتند، تماشای این مجموعه ها را به تجربه ای جذاب تبدیل می کرد.

مهاجران، بچه های کوه آلپ، خانواده دکتر ارنست و بلفی و لی لی بیت برخی از این سریال ها بودند که در آنها خانواده و گروه هایی که دسته جمعی زندگی می کردند، محوریت داشتند.

«مهاجران» با تکیه بر خانواده ای 6 نفره که از زادگاه خود به استرالیا مهاجرت می کردند، مشکلات جدا شدن از سرزمین مادری و ریشه دواندن در یک خاک جدید را بر بستر قصه ای ساده و روان روایت می کرد. در این قصه با برجسته شدن شخصیت دو دختر کوچک خانواده به نام های کیت و لوسیمی که خصوصیاتی متضاد داشتند، این سفر و خو کردن به سرزمین جدید از زاویه دید این دو قهرمان به تصویر کشیده شد که حاکمیت حال و هوا و شیطنت های کودکانه جذابیت خاصی به کلیت کار بخشید.

در «بچه های کوه آلپ» هرچند خانواده محوریت داشت، اما مرگ مادر فضای کلی حاکم بر مجموعه را غمناک کرده بود و در این میان، حضور پدر در کنار دختر و پسر کوچکش تصویری متفاوت را از خانواده ثبت کرد. در این فضا، رفاقت آنت و لوسین و مجموعه مسائلی که به نوعی سنگ محک عمق دوستی آنها بود، باعث جذابیت بیشتر مجموعه می شد. حادثه ناخواسته پرت شدن دنی (برادر آنت) به ته دره و مقصر شدن لوسین، یکی از این آزمون ها بود که این دوستی را در معرض یک آزمون سخت قرار داده و در نهایت به آن نمره قبولی داد.

«خانواده دکتر ارنست» با محوریت یک خانواده پنج نفره که از یک حادثه دریایی جان سالم به در بردند و در یک جزیره ناشناس مجبور به ادامه زندگی می شدند، از جذابیت مواجهه با شرایط غیرقابل پیش بینی یک سرزمین ناشناخته بهره برد. قهرمان این مجموعه، فلونه دختر کوچک آنها بود که از زاویه نگاه او، تلاش یک خانواده برای زندگی دوباره در شرایطی متفاوت با نوع زندگی که به آن خو گرفته بودند، به تصویر کشیده شد.

«بلفی و لی لی بیت» هرچند ریشه افسانه ای داشت و زندگی گروه های مختلف آدم کوتوله ها را به تصویر می کشید، اما جذابیت شخصیت پردازی آدم های این مجموعه و همچنین پهلو زدن به مناسبات و روابط آدم های عادی، قصه زندگی آنها را برای مخاطب جالب کرد. بلفی و لی لی بیت دختر و پسری از یک گروه کوتوله جنگل نشین بودند که مراسم، جشن ها، عادات و رفتارهای آنها با جزئیات وارد بافت درام شده بود و مخاطب را به همراهی وامی داشت.

در گروهی دیگر از سریال های انیمیشن دهه 60 هرچند خانواده محوریت داشت، اما بستر پرداختن به آن، گروه های مختلف حیوانات بود که به شکل فانتزی جایگزین روابط اجتماعی انسان ها شده بود. از این جنس مجموعه ها می توان به پسر شجاع و دهکده حیوانات اشاره کرد.

«پسر شجاع» با تکیه بر محوریت خانواده در اجتماعی از حیوانات به زندگی و روابط آنها می پرداخت. قهرمان قصه، یک بچه سگ آبی به نام پسر شجاع بود که همراه با خانم کوچولو، مشکل گشای حیوانات روستا بودند. پدر پسر شجاع هم کاراکتر بامزه ای بود که در کنار بسیاری از شخصیت های دیگر این مجموعه بخصوص با تکیه بر دوبله های جذاب در ذهن مخاطبان ماندگار شدند.

در «دهکده حیوانات» هم قهرمان قصه یک بچه خرس به نام میشا بود که با پدر و مادرش زندگی می کرد. این خانواده همواره در تقابل با خانواده آقای ببر و روباه بود که هر بار مشکلاتی را برای اهالی دهکده ایجاد می کردند و میشا با کمک پدر و مادرش مشکل را حل می کرد و به نوعی جایگاه و اهمیت خانواده و همکاری اعضا باهم برجسته می شد.

گروهی پرتعداد از سریال های انیمیشن هم بودند که مولفه مشترک آنها فرزندان دورافتاده از خانواده و بخصوص بدون مادر بودند. مجموعه هایی که این قصه تلخ را در یک اجتماع انسانی یا بین اجتماع حیوانات روایت می کردند برای یک سویه و غمناک نشدن فضا از عوامل مختلفی استفاده کردند که مهم ترین آن انتخاب فضا و موقعیتی جدید و کنجکاو برانگیز بود.

 

دختری به نام نل، حنا دختری در مزرعه، بینوایان، رامکال، هاچ زنبور عسل و بنر برخی از این مجموعه ها با محوریت فرزندان دورافتاده از مادر و خانواده بودند که قصد داشتند روحیه و عزم قهرمانان این کارتون ها یعنی کودکان را به دور از شعارزدگی برجسته کنند.

«دختری به نام نل» جستجوی نل برای رسیدن به پارادایز ـ که نه یک مکان واقعی بلکه کنایه ای از بهشت بود ـ و پیدا کردن مادر و برادرش را بر بستری پررمز و راز دنبال می کرد. قصه ای که در انتها، پایان خوش قابل انتظار را نداشت، اما فضای خاصی را در ذهن مخاطب ثبت می کرد، بخصوص با تکیه بر مولفه هایی چون موزیک متن، زوایای خاصی که کاراکترها به تصویر درمی آمدند و آن جعبه موسیقی که یادآور مادر نل بود.

«حنا دختری در مزرعه» با محوریت دختری سختکوش و روستایی که هر کاری از نخ ریسی و بافندگی تا گله داری را بلد بود، به نوعی روحیه قوی او را در شرایطی که مجبور بود دور از مادرش زندگی کند در ذهن مخاطبان ماندگار کرد.

«بینوایان» هرچند اقتباسی از شاهکار ویکتور هوگو درباره زندگی ژان وال ژان و تقابل دائمی او با بازرس ژاول است، اما در این انیمیشن قصه فرعی، کزت به گونه ای برجسته شده بود که در ذهن می ماند. به همین دلیل نمی توان این انیمیشن را بدون تصویر دختری که میان برف مجبور است سطل آب را از جنگل به خانه تناردیه های بدجنس بیاورد، تصور کرد. درواقع بی پناهی کزت که مادرش قبل از مرگ او را به ژان وال ژان سپرده بود، به خط قصه فرعی تبدیل شد و زندگی قهرمان را تحت تاثیر قرار داد.

«رامکال» هم داستان پسری به نام استرلینگ بود که مادرش را بر اثر بیماری از دست داد و در این بحران و تنهایی یک راکون به نام رامکال به دوست و همدم تنهایی هایش تبدیل شد. در این کارتون تلفیق رئالیته با جذابیت رابطه یک انسان و حیوان باعث شد فضا تا حد زیادی تعدیل شود و فضا و جغرافیا نیز از پس تصاویر انیمیشنی واجد جذابیت شوند.

«هاچ زنبور عسل» گل سرسبد انیمیشن های در فراق مادر بود که محوریت آن جستجوی هاچ برای پیدا کردن مادرش بود که این تم در قالب طنز و جدی مورد توجه بسیاری قرار گرفت. هاچ هرجا می رفت، سراغ مادرش را می گرفت و در این مسیر، مناسبات درونی اجتماع زنبورها و جزئیاتی جذاب از این روابط در قالبی دراماتیک به تصویر درآمد و باعث شد این کارتون و قهرمانش مظهر کودکان بی مادر شود.

«بنر» هم سنجاب کوچولویی بود که بدون مادر و در آغوش یک گربه بزرگ شده بود و آشنا نبودن او به عادات و رفتارهای زندگی سنجاب ها ورود او را به جمع سنجاب های جنگلی با مشکلاتی مواجه کرد، اما او یکه و تنها با صبر و حوصله توانست شرایط را به نفع خود تغییر دهد و وارد این جمع شود.

در میان مجموعه هایی که در دهه 60 سفره برنامه های کودک را در دو شبکه رنگین کردند، سریال های دیگری هم بودند که با کمی اغماض، اغلب در همین قالب گروه بندی می شدند و کارکردشان در همین خصوص بود.

در این میان نمی توان از یک مجموعه انیمیشن خاص در میان سریال های دهه 60 یادی نکرد؛ یعنی «تام و جری». انیمیشنی با تکیه بر دو قهرمان کلاسیک و قصه هایی که پایانش محتوم بود، اما آنچنان هوشمندی در شخصیت پردازی این دو کاراکتر و داستان هر قسمت از مجموعه به کار رفته بود که نه تنها از جذابیت آن در طول این سال ها کاسته نشد، بلکه باید لقب (انیمیشنی برای تمام فصول) را به آن داد. آن چیزی که وجه مشخصه این برنامه ها بود، سختکوشی شخصیت های این برنامه برای رسیدن به اهدافشان بود که هر کدام از اینها از هاچ زنبور عسل گرفته تا پسر شجاع برای هدف خود، نهایت تلاش و درایت را به کار می بستند و تلاش می کردند مفید واقع شوند، هرچند خودشان به دردسر بیفتند. به عبارت دیگر شرایط اجتماعی آن روزهای ایران با شرایط محتوایی برنامه های کودک همخوانی شگرفی داشت که نباید آن را نادیده گرفت و از کنار آن بسادگی گذشت.

پینوکیو و فرشته مهربون «پینوکیو» قصه هوشمندانه کارلو کولودی، همان طور که منبع الهام مجموعه های انیمیشن متعدد از زندگی این عروسک چوبی شد، در والت دیزنی نیز محور یک انیمیشن جذاب گردید و هنوز هم تم این داستان اصیل به شیوه های مختلف مورد اقتباس قرار می گیرد. در این انیمیشن، پینوکیو با همراهی جوجه اردکی به نام جینا، مرتب گول گربه نره و روباه مکار را می خورد و درنهایت پدر ژپتو را در شکم نهنگ پیدا کرد و آرزویش برای تبدیل شدن به یک بچه واقعی برآورده شد. رابطه دروغ گفتن با طول بینی پینوکیو یکی از جذابیت های این کارتون بود که یک وجه درونی را با کمک فانتزی به یک نشانه بیرونی مرتبط می کرد و در طول کار به شکلی هوشمندانه در آن استفاده شد. از دیگر وجوه جذاب این انیمیشن، کلیشه زدایی از چهره فرشته مهربون بود که به جای یک فرشته سفیدپوش و زیبا ـ مثل نسخه والت دیزنی ـ به یک زن مو آبی تبدیل شده بود.

 لیستی از کارتون های قدیمی تلویزیون :

کارتون جذاب فوتبالیست ها

کارتون مگ مگ و دوستان

کارتون میتی کومان

مامور مخصوص حاکم بزرگ

کارتون جیمبو - 17 قسمت

کارتون دور دنیا در 80 روز

کارتون جذاب رامکال

بچه های کوه آلپ

کارآگاه گجت

کارتون جذاب ممول

کارتون لولک و بولک

کارتون آنی شرلی

دختری با موهای قرمز

کارتون دیدنی مارکوپولو

بلیک و مورتیمر

کارتون دوقلوهای افسانه ای

مجموعه کامل پلنگ صورتی

مجموعه کامل تن تن

کارتون بابا لنگ دراز

کارتون دختری بنام نل

کارتون بلفی و لی لی بیت

کارتون هاکلبری فین

لوک خوش شانس

کارتون دیدنی زبل خان

کارتون یوگی و دوستانش

کارتون سندباد و علی بابا

مجموعه کامل کارتون پینوکیو

کارتون بی نظیر معاون کلانتر

بامزی قویترین خرس دنیا

کارتون گوریل انگوری

کارتون گربه سگ

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «کارتون های قدیمی تلویزیون» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.