زمان مطالعه: 5 دقیقه
اطلاعاتی در مورد گربه ها

اطلاعاتی در مورد گربه ها

4000 سال قبل درمصر  اگر کسی گربه را میکشت مجازاتش مرگ بود. درسال 1888 حدود 300000 (سيصد هزار)  گربه موميائي شده در...

 

4000 سال قبل درمصر  اگر کسی گربه را میکشت مجازاتش مرگ بود.

درسال 1888 حدود 300000 (سیصد هزار)  گربه مومیائی شده در مصر کشف شد.

درمصر قدیم اگر گربه خانواده ای میمرد. تمام اعضاء خانواده برای نشان دادن عذادار بودن ابروهای خود را میتراشیدند.

گربه قادره تا 7 برابر ارتفاع بدن خودش به طرف بالا بپرد.

گربه در بدنش 260 استخوان دارد.. در صورتیکه  انسان 206 استخوان دارد.

قدرت دید گربه درشب  6 برابر قدرت دید انسان است.

سبیل ها و موهای اطراف گونه و چانه گربه مثل  آنتن عمل میکنند و گربه به کمک آنها میتواند تنگی و گشادی یه محل را برای عبور کردن تخمین بزند.

 

گربه ها بعد از جنگیدن با یکدیگر شروع به لیس زدن خود بوسیله پنجه دست و زبان میکنند و اینکار را برای آرام کردن اعصابشان انجام میدهند.

گربه ها بعد از نوازش توسط یک انسان شروع به لیس زدن خود میکنند تا آثار بوی انسان را از بدنشان بزدایند و پشمهاشون را به صاف کنند 

میزان شنوائی گربه یکی از بالاترین در بین حیوانات است. میزان شنوائی گربه ها به  65 کیلو هرتز میرسه در صورتیکه قدرت شنوائی انسان بیشتر از 20 کیلو هرتس نیست.

ضربان قلب  110 تا 140 در دقیقه است . یعنی دو برابر ضربان انسان.

درجه نرمال بدن گربه 38.6 سانتیگراد است.

دم گربه نقش عمده ای در حفظ تعادل بدنش ایفاء میکند  و  این قدرت را به او میدهدتا وقتی از ارتفاع به پائین میافتد روی 4 دست و پا به زمین بخورد.

گربه ماده بین 5 تا 9 ماهگی میتواند جفت گیری کرده و حامله شود ولی گربه نر اغلب بعد از یکسالگی جفت گیری میکند.

یک گربه 15 ساله احتمالا" 10 سال از عمرش را در خواب سپری کرده است.

اکثر گربه های سفید که دارای چشمهای آبی هستند کر بدنیا می آیند.  گربه سفیدی که یک چشمش آبی باشه و یکی سبز... گوشی که نزدیک چشم آبی رنگ است کر خواهد بود.

 

بعضی ها  از گربه میترسند. (مثل بعضی که از بلندی یا تاریکی میترسند)  که این نوعی فوبیا است به نام   Ailurophobia .   از آدمهای معروف  ژولیوس سزار - هانری دوم  و ناپلئون بناپارت به این نوع فوبیا دچار بودند و از گربه وحشت داشتند.

تمام گربه ها وقتی به دنیا میایند دارای چشمهای آبی رنگ هستند.

برطبق آمار  آمریکائی ها بیشتر از پول خرج غذای گربه هایشان میکنند تا غذای بچه هایشان.

یک گربه بالغ دارای 30 دندان میباشد.

گربه ها 16 ساعت در روز میخوابند. یعنی بیشتر از پستانداران دیگر.

گربه ها میتوانند به یکدیکر خون بدهند.

گربه ها هم مثل انسان میتوانند در پیری لک و پیس بزنند.  این بصورت لکه های سیاه یا قهوه ای است که بیشتر دور دهان و چشم و بینی آنها ظاهر میشود

بر عکس باور های قبلی گربه ها رنگ را تشخیص میدهند.

گربه ها دارای 13 دنده هستند.

گربه ها مثل  انسانها دارای گروه خونی آ‌و ب هستند.

حافظه گربه ها خیلی قوی تر از حافظه سگ ها میباشد.  بر طبق آخرین تحقیقات انجام شده در دانشگاه میشیگان  حافظه گربه از گونه های مختلف میمون هم بیشتر است.

گربه ها معمولا"‌ طول عمر بیشتری از سگ ها دارند.   گربه ها معمولا 14 سال عمر میکنند ولی گاهی به 20 سالگی هم میرسند.  طول عمر گربه به نوع زندگی و تغذیه و محیط زیست بستگی دارد.  معمولا" گربه های خیابانی 8 سال عمر میکنند 

مغز گربه ها خیلی بیشتر از مغز سگ ها به مغز  انسان شباهت دارد.

 

گربه ها از اینکه اسمشان را صدا کنید و با آنها صحبت کنید خیلی لذت میبرند.

در غذای گربه ها باید حتما"‌مقداری چربی وجود داشته باشد برای اینکه بدنشان خود بخود نمیتواند چربی بسازد.  هرگز غذای سگ را به گربه ندهید چون گربه ها 5 برابر سگ ها به پروتئین نیاز دارند.

گربه ها خیلی بیشتر از سگ ها  در آمریکا به عنوان حیوان خانگی نگهداری میشوند.

نویسنده معروف ارنست همینگوی درخانه خود از 30 گربه نگهداری میکرد.

فلورانس نایتینگل در طول زندگیش بیشتر از 60 گربه نگهداری کرده است.

قرص های ضد درد انسان از جمله  استامینوفن (تیلنول) برای گربه ها سمی میباشند.  شکلات هم برای گربه ها سمی میباشد.

برطبق آمار گرفته شده انسانهائی که از حیوان خانگی نگهداری میکنند عمر طولانی تری داشته اند. استرس کمتری داشته اند و کمتر دچار سکته قلبی شده اند.

از نظر علمی ثابت شده که نوازش گربه فشار خون را پائین میاورد.

بیشتر گربه ها قادر به هضم شیر گاو نیستند.  معمولا"‌ شیر و لبنیات گربه ها را دچار اسهال میکند

دم گربه دارای چندین استخوان میباشد.

عقیم کردن گربه سن او را 2 تا 3 سال افزایش میدهد.

نوزاد گربه ها تا 9 روز چشم و گوششان بسته است.

نژادهای گربه

گربه ایرانی

گربه بنگال

گربه آنقره.

گربه راکون

گربه سیامی

گربه حبشی

گربه برمه‌ای

گربه مشرقی

جامعه پذیری

برای گربه‌ها زندگی در نزدیکی انسان (و دیگر موجوداتی که با انسان زندگی می‌کنند) کاملاً به صورت یک همزیستی درآمده و این نتیجه هزاران سال تکامل تدریجی این حیوان است. با این حال اجتماع پذیری گربه به ندرت به نژادهای وحشی این حیوان منتقل شده است. با تمام همزیستی بین گربه‌ها و انسان، رفتار گربه‌ها مشخصاً نشان‌دهنده این است که این حیوان بین انسان و دیگر گربه‌ها تفاوت قائل است (بدین معنا که این حیوان می‌داند که انسان یک گربه نیست یا بالعکس گربه انسان نیست). این تفاوت قائل شدن به خوبی در رفتار و نحوه ارتباط گربه‌ها مشخص است چراکه رفتار و ارتباطات گربه با انسان با رفتار و ارتباطات گربه با دیگر گربه‌ها کاملاً متفاوت است. اما در زندگی یک گربه انسان چه نقشی ایفا می‌کند؟ برخی به این نکته اشاره می‌کنند که از نظر روانی انسان نگه‌دارنده گربه به طوری نقش مادر را برای او ایفا می‌کند. رفتار گربه می‌توانند کاملاً محبت‌آمیز باشد مخصوصا زمانی که گربه از بچگی با فردی بزرگ شده باشد وهمیشه با او رفتار خوبی شده باشد. برخی گونه‌ها مانند Bengal, Ocicat و Manx به طور غریزی بسیار اجتماعی هستند.

گذشته از اجتماع پذیری کلی گربه‌ها، گربه‌هایی هم هستند که به سختی می‌توان آنها را اجتماعی دانست. با این حال با آموزش‌های مناسب و تقویت رفتارهای اجتماعی مثبت حیوان می‌توان در طول زمان، رفتارهای اجتماعی حیوان را افزایش داد.

 

درگیری

در زمان درگیری گربه‌ها، که می‌تواند به خاطر دفاع از خود یا قلمرو، تولید مثل یا افزایش نفوذ باشد گربه‌ها با بلند کردن موهای پشت خود و خم کردن آن به سمت بالا، بزرگ‌تر به نظر می‌رسند و در نتیجه خود را پر ابهت‌تر و خطرناک‌تر نشان می‌دهند. همچنین گربه‌ها این رفتار را در هنگام بازی نیز ابراز می‌کنند. درگیری گربه‌ها معمولاً شامل چنگ انداختن به بدن و صورت حریف و گاز گرفتن است با این حال در این درگیری‌ها به ندرت آسیب جدی به طرفین می‌رسد. معمولاً گربه مقلوب که زخم‌های بیشتری بر روی صورت یا گوش خود دارد از مهلکه می‌گریزد. در برخی موارد گربه‌ها با انداختن خود روی زمین امکان ضربه زدن با پاهای عقب که قوی‌تر هستند را برای خود فراهم می‌کنند. همانطور که گفته شد زخم‌های ناشی از درگیری به ندرت کشنده هستند اما با این حال عفونت در این زخم‌ها اگر بدون مراقب رها شود می‌تواند کشنده باشد.

از نظر جنسیت گربه‌های نر معمولاً در طول عمر خود بیشتر می‌جنگند و درگیری‌های این جنس معمولاً آثار جدی‌تری در پی دارد. گربه‌های ماده معمولاً به خاطر دفاع از قلمرو یا بچه‌های خود می‌جنگند.

 

نظر خود را درباره «اطلاعاتی در مورد گربه ها» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید
نمایش نظرات بیشتر
ارزیابی مهاجرت
: برای دریافت مشاوره درباره اطلاعاتی در مورد گربه ها فرم زیر را تکمیل کنید

هزینه مشاوره ۳۰ هزار تومان می باشد

پاسخ مشاوره شما ظرف 1 روز کاری در پنل شما درج می شود و پیامک دریافت می کنید