برایان کلاف؛ یک مربی تاثیرگذار در انتخابات! | آسمونی
کد مطلب: 53887 درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
برایان کلاف؛ یک مربی تاثیرگذار در انتخابات!

برایان کلاف؛ یک مربی تاثیرگذار در انتخابات!

ر دهه های 60 و 70 میلادی، موجی از خشونت وارد استادیوم های انگلیسی شد و روز به روز شرایط بدتر؛ به طوری که گاهی خبر کشته شدن هواداران هم شنیده می شد. کار به جایی رسید که یک بار در « وایت هارت لین»، استادیوم اختصاصی تاتنهام، بیل نیکولسون مربی اسطوره ای باشگاه مجبور شد بلندگو به دست گرفته و از طرفداران خواهش کند دست از درگیری بردارند. با این وجود شرایط و حتی جنجالهای به وجود آمده در ورزشگاه « بیس بال گراند»- محل برگزاری بازیهای تیم داربی کانتی- به کلی متفاوت از سایر ورزشگاهها بود. جنجالی که به وجود آمد، یک اختلاف سلیقه خیلی بزرگ بین انبوه هواداران باشگاه و روسای داربی کانتی بود. در این شرایط کدام بهتر تصمیم می گیرند؟ هواداران پرشور با احساساتشان یا مدیرانی که به جنبه های غیر ورزشی توجه دارند؟ پاسخ ساده است؛ اگه مدیرها چیزی از ورزش ندانند، قطعا هواداران تصمیم بهتری می توانند بگیرند.
زمان مطالعه: 3 دقیقه

اختصاصی آسمونی 

نوشته از مهدی زارعی

  در دهه های 60 و 70 میلادی، موجی از خشونت وارد استادیوم های انگلیسی شد و روز به روز شرایط بدتر؛ به طوری که گاهی خبر کشته شدن هواداران هم شنیده می شد. کار به جایی رسید که یک بار در « وایت هارت لین»، استادیوم اختصاصی تاتنهام، بیل نیکولسون مربی اسطوره ای باشگاه مجبور شد بلندگو به دست گرفته و از طرفداران خواهش کند دست از درگیری بردارند. با این وجود شرایط و حتی جنجالهای به وجود آمده در ورزشگاه « بیس بال گراند»- محل برگزاری بازیهای تیم داربی کانتی- به کلی متفاوت از سایر ورزشگاهها بود. جنجالی که به وجود آمد، یک اختلاف سلیقه خیلی بزرگ بین انبوه هواداران باشگاه و روسای داربی کانتی بود. در این شرایط کدام بهتر تصمیم می گیرند؟ هواداران پرشور با احساساتشان یا مدیرانی که به جنبه های غیر ورزشی توجه دارند؟ پاسخ ساده است؛ اگه مدیرها چیزی از ورزش ندانند، قطعا هواداران تصمیم بهتری می توانند بگیرند. در کتاب یونایتد نفرین شده از دیوید پیس( ترجمه حمیدرضا صدر- نشر چشمه) آمده است: ماجرای درگیری هواداران و مدیران داربی کانتی از زمانی شروع شد که « برایان کلاف» مربی بزرگ باشگاه، استعفا داد و مسوولان باشگاه هم استعفای او را پذیرفتند. البته قبول استعفای یک مربی، مساله عجیبی نیست و در همه جای دنیا اتفاق می افتد. دلیل اختلافات هم حضور مربی داربی کانتی به عنوان مجری در شبکه تلویزیونی آی تی وی بود که مسوولان باشگاه، نمی توانستند بپذیرند. اما هواداران همه اینها را می دانستند و باز هم می خواستند کلاف و دستیار همیشگی اش« پیتر تیلور» در تیم بمانند؛ زیرا همگی یادشان بود که قبل از آمدن این مربی ها، تیمشان چه جایگاهی داشت.

برایان کلاف مربی تاثیر گذار
برایان کلاف مربی تاثیر گذار
برایان کلاف مربی تاثیر گذار وقتی در فصل 68-1967 کلاف و تیلور به داربی آمدند، این تیم در انتهای دسته دوم بود و برای نیفتادن به دسته سوم می جنگید. اما با مربی های جدید، معجزه باشگاه شروع شد و قوچهای داربی توانستند در فصل 69-68 قهرمان دسته دوم انگلیس شوند و به بالاترین سطح فوتبال انگلیس صعود کنند. بعد از آن، دستاوردهای باشگاه تا سال 1973 فوق العاده بود. این تیم در سال 1972 قهرمان انگلیس شد و یک سال بعد، تا نیمه نهایی جام قهرمانان اروپا صعود کرد. هرچه موفقیت های باشگاه بیشتر می شد، هواداران بیشتری به ورزشگاه بیسبال گراند هجوم می آوردند. حضور 33 هزار تماشاگر در همه بازیهای خانگی داربی، مدیرها را به این فکر انداخت که استادیوم باشگاه را بزرگ تر کنند و جک کرکلند- از اعضای هیات مدیره باشگاه- مانع از خرید بازیکنان جدید توسط کلاف شد. وقتی کلاف و تیلور استعفا دادند، هواداران شوکه شدند و با راهپیمایی و پلاکاردهایی در حمایت از مربیان مستعفی، از باشگاه خواستند که مربی ها را به تیم برگردانند. حتی بازیکنها هم مدتی در اعتصاب به سر بردند. اما روسای داربی، جلوی خواست هوادارا ایستادند و حاضر نشدند کلاف رو برگردانند. نتیجه این کار هم چیزی بود که هواداران پیش بینی اش را کرده بودند. دوران افول داربی آغاز شد و هرچند یک بار دیگر در سال 1975 قهرمان انگلیس شد، اما این افتخار، آخرین افتخار تاریخ باشگاه بود و به مرور، قوچهای داربی از رده های بالای جدول فاصله گرفته و بالاخره سقوط کردند. با همین افول، استادیوم بیسبال گراند هم روز به روز خالی تر شد. همه این اتفاقها در حالی رخ داد که کلاف هنوز هم در داربی محبوب بود؛ آن چنان که وقتی در یک میتینگ سیاسی از مردم شهر خواست که به « فیلیپ وایتهد» نامزد حزب کارگر رای بدهند، بسیاری همین کار را انجام دادند و وایتهد به عنوان نماینده مجلس برگزیده شد. ** بعدها کلاف به ناتینگهام فارست رفت و این تیم را هم از دسته دوم به دسته اول آورد، بعد نوبت قهرمانی در دسته اول رسید و دو قهرمانی پیاپی در جام قهرمانان اروپا. در این سالها هم هواداران ناتینگهام فارست از کلاف درخواست کردند که تیمشان را ترک نکند. در فارست، مدیران عاقل تر از داربی بودند و به درخواست هواداران خود گوش کرده و به این ترتیب درخشان ترین روزهای تاریخ ناتینگهام فارست با مربی و مجری تلویزیونی بزرگ فوتبال انگلیس رقم خورد. افتخاراتی که نه قبل و نه بعد از کلاف و تیلور، کسی برای فارست، به ارمغان نیاورد.
برایان کلاف
برایان کلاف
برایان کلاف   مهدی زارعی

www.Asemooni.com

: برای دریافت مشاوره درباره برایان کلاف؛ یک مربی تاثیرگذار در انتخابات! فرم زیر را تکمیل کنید
پرداخت هزینه مشاوره

معرفی نویسنده:

Sport journalist & book author
runner & expert in radio
مهدی زارعی - خبرنگار، پژوهشگر تاریخ ورزش و نویسنده چهل کتاب ورزشی تا امروز

ثبت نظر درباره «برایان کلاف؛ یک مربی تاثیرگذار در انتخابات!»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

8 - 2 = ?