زمان مطالعه: 3 دقیقه
2 شهریور؛ آغاز هفته دولت

2 شهریور؛ آغاز هفته دولت

به مناسبت انفجار دفتر نخست وزیری در هشتم شهریور سال 1360 و شهادت شهید محمد علی رجایی و محمد جواد باهنر از دوم تا هشتم شهریور هفته دولت نامگذاری شده است.

علت نامگذاری چنین هفته ای این است که دولت شهید رجایی، نخستین دولت مکتبی بود که در آن دوره بحرانی حداکثر تلاش و کوشش خود را برای خدمت به اهداف مقدس انقلاب، صادقانه اعمال کرد تا آن جا که جان خویش را بر سر آن نهادند. روحشان شاد.

آسمونی: هفته دولت، هفته اقتدار و پیروزی دولتی است که حمایت و پشتیبانی میلیونها تن از ملت خود را همراه دارد. هفته دولت، هفته سپاس و قدردانی از دولتی است که هدفش اجرای حدود الهی و احکام آسمانی اسلام و ایجاد جامعه ای سرشار از عدالت، نظم و امنیت است. این هفته مبارک بر همه دولت مردانی که وجود خویش را وقف خدمت به اسلام و جامعه کرده اند، خجسته و فرخنده باد.

همراهی ملت با دولت و پشتیبانی آحاد مردم از آن، از عوامل ثبات دولت و اقتدار آن است و این رابطه، تا هنگامی که دولت یک دولت ارزشی و خدمت گزار باشد، پایدار خواهد بود.

امام خمینی (ره)؛ رهبر کبیر انقلاب، دوری مسؤولان ایران اسلامی را از رفاه و تجملات و ثروت ها، لطف الهی دانسته و می فرماید:

« اگر یک حکومتی، ارزشهایش ارزشهای انسانی، اخلاقی و اسلامی باشد (و) بخواهد خدمت به نوع خودش بکند و خودش را خدمت گزار بداند، قهراً ملت با اوست و قهراً یک قدرت خارجی نمی تواند او را تحت تاثیر قرار بدهد».

مولی الموحدین، امام علی (ع) در قالب نامه ای به مالک اشتر، خطاب به همه دولت مردان اسلامی درباره تکبر و غرور ریاست چنین هشدار می دهد:

2 شهریور ، آغاز هفته دولت
2 شهریور ، آغاز هفته دولت

«اگر با مقام و قدرتی که داری، دچار تکبر و یا خود بزرگ بینی شدی، به بزرگی حکومت پروردگار که برتر از توست بنگر که تو را از آن سرکشی نجات می دهد و تندروی تو را فرو می نشاند و عقل و اندیشه ات را به جایگاه اصلی باز می گرداند».

دوم شهریور هر سال آغاز هفته دولت است که روز پایانی آن سالروز شهادت محمد علی رجایی؛ رئِس جمهور و محمد جواد باهنر؛ نخست وزیر وقت ایران در سال 1360 است.

شهیدان رجایی و باهنر تشکیل دهندگان نخستین دولت ایران پس از یکدست شدن جمهوری اسلامی ایران که پس از خروج دولتمردان عصر حکومت موقت و دولت ابوالحسن بنی صدر استقرار یافت. از این جهت دولت رجایی و باهنر آغاز عصر تازه جمهوری اسلامی بشمار میرود و شهادت آنها ضایعه ای است که دولت و مردم ایران هر سال به یاد آن در سوگ می نشینند.

هفته دولت، فرصتی است تا لختی تامل کنیم و به آن چه در گذر شتابزده زمان پنهان مانده، نظر افکنیم. باید رنج و تلاش مسوولان متعهد کشور را ارج نهیم، خدمت های نادیدنی دولت مردان خدمتگزار و صاحب منصبان درد آشنا را سپاس گوییم و به همه تلاش گران و زحمت کشان نظام جمهوری اسلامی خسته نباشید بگوییم.

پیشرفت به همراه عدالت، رمز موفقیت مجاهدت کارگزاران نظام ، نقطه لطف الهی و دلیل همراهی مردم بوده است.

ابتناء سامانه سیاسی حاکم در این کشور دین و مذهب و حضرت امام (ره) بر اساس فقه سیاسی اسلام، نظام ولایت فقیه را پایه گذاری نموده است.

شالوده دینی حکومت ، برکت تلاش خدمتگزاران این مرز و بوم را دو چندان کرده و آموزه هایی چون توکل ، ایمان ، خداترسی و خدمت به خلق بعنوان عبادت ، ریسمان ایشان را با حضرت حق استحکام بخشیده است.

با این نگاه موشکافانه ، معارضین نظام جمهوری اسلامی از اولین روزهای شکل گیری آن روی نقطه مهمی دست گذاشته و آن توانائی انقلابیون در نظام سازی ، قانون مندی و اجرائی کردن آرمانها بر اساس واقعیتهای عینی و خارجی است. تعارض بین آرمانها و واقعیتها چالش همه نهضتها و انقلابیون بوده است.

جمهوری اسلامی « نه یک کلمه کم و نه یک کلمه زیاد» مدل حکومتی اندیشه فقهی –سیاسی امام خمینی (ره) و خروجی منظومه فکری ایشان مردم سالاری دینی بود یعنی حکومت اسلامی مشروعیتش را نه ، اما مقبولیتش را از مردم گرفته و احکام آن نسبت به مردم نافذ و جاری است چون اسلام منبع مشروعیت آن به شمار می رود. ممکن است حکومتی مشروع باشد اما بی پشتوانه مردم پا نمی گیرد. پس این هر دو ، لازم و ملزوم یکدیگرند و مزاحم و معارض هم نیستند. امیدواریم روز به روز شاهد تکمیل این الگوی حکومتی می باشیم.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «2 شهریور؛ آغاز هفته دولت» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.