زمان مطالعه: 1 دقیقه
8 مارس؛ روز جهانی زن

8 مارس؛ روز جهانی زن

8 مارس ، روز جهانی زن در تقویم جهانی می باشد و در بسیاری از کشور ها در این روز گردهمایی هایی برای حمایت از حقوق بانوان برگزار می شود.

هشت مارس روز جهانی زن، روز همبستگی رزمجویانه زنان جهان برای رسیدن به صلح و آزادی و پیشرفت اجتماعی، روز تجدید عهد نیروهای مترقی با آرمان های والای برابری زن و مرد، 101 سال است که توسط میلیون ها نفر در سراسر جهان گرامی داشته و هر ساله با شکوه فراوان جشن گرفته می شود.علت انتخاب این روز به سابقه تاریخی آن، یعنی 8 مارس 1857 باز می گردد که در این روز زنان کارگر بافنده نیویورک برای کاهش ساعات کار، دست به تظاهرات زدند. اما تظاهرات آنان توسط پلیس به خون کشیده شد. با آسمونی همراه باشید.

بسیاری از آنان بازداشت یا اخراج شدند. اما علیرغم سرکوب خونین پلیس، سال های بعد نیز زنان کارگر نیویورک و شیکاگو در سطحی کسترده تر و به خاطر بزرگداشت همرزمان خود در 8 مارس 1857 بر شدت مبارزه خود افزوده و علاوه بر شعارهای سال قبل خواستار پایان دادن به کار توان فرسا و داشتن حق رای برای زنان و جلوگیری از بهره کشی کودکان شدند. این مبارزات ادامه یافت. در سال 1869 زنان انجمن ملی حق رای برای زنان را تاسیس کردند.

روز جهانی زن در تاریخ میلادی برابر با ۸ مارس ۲۰۲۴ است.

تاریخ روز جهانی زن در تقویم شمسی
روز جهانی زن در سال ۱۴۰۲ مصادف با روز جمعه ۱۸ اسفند ۱۴۰۲ است.

روز جهانی زن در تقویم قمری
۲۷ شعبان ۱۴۴۵ برابر با روز جهانی زن است.

روز جهانی زن
8 مارس؛ روز جهانی زن

در سال 1910 در دومین کنفرانس بین المللی زنان کلارا زتکین مبارز برجسته آلمانی و از رهبران جنبش کارگری و کمونیستی در کنفرانس پیشنهاد کرد که هرساله 8ماری به عنوان روز زن جشن گرفته و مسائل زنان به بحث گذاشته شود. این پیشنهاد رسما از طرف انترناسیونال دوم پذیرفته شد و اولین جشن رسمی روز زن در 19 مارس 1911 برگزار گردید.

در جریان مراسم این روز، مجله رای برای زنان در آلمان و مجله روز زن در اتریش منتشر شد و مباحثی در مورد زنان و پارلمان، رابطه زن خانه دار و سیاست و…طرح گردید.

در سال 1913 مجددا روز جهانی زن به 8 مارس انتقال یافت و از آن به بعد این روز به عنوان روز جهانی زن در تاریخ ثبت و به روز رزم مشترک زنان تبدیل گردید.

روز جهانی زنان
روز جهانی زنان
نظر خود را درباره «8 مارس؛ روز جهانی زن» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید
ارزیابی مهاجرت
: برای دریافت مشاوره درباره 8 مارس؛ روز جهانی زن فرم زیر را تکمیل کنید

هزینه مشاوره ۳۰ هزار تومان می باشد

پاسخ مشاوره شما ظرف 1 روز کاری در پنل شما درج می شود و پیامک دریافت می کنید


دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.