زمان مطالعه: 3 دقیقه
تیم ملی فوتبال و بازیکنان شهرستانی

تیم ملی فوتبال و بازیکنان شهرستانی

بعید به نظر می رسد که با وجود یک مربی ترسو و پیرگرا مثل امیرقلعه نویی، بازیکنان تیمهای شهرستانی شانس زیادی برای بازی در جام ملتهای آسیا داشته باشند.

در لیگ برتر فصل 03-1402 سپاهانی ها جذاب ترین بازیها را انجام می دهند. اما آیا آنها می توانند شانس زیادی برای بازی در جام ملتهای آسیا داشته باشند؟ نگاهی به تاریخ پاسخ این سوال را خواهد داد!

 

منتخب تهران در جام ملتها

برای یافتن رد پای اصفهانی ها- و دیگر شهرستانی ها- در جام ملتهای آسیا لازم نیست به گذشته های خیلی دور سفر کنیم. تا مدتها تیم ملی ایران تنها منتخب باشگاههای تهرانی بود و به این ترتیب دو قهرمانی نخست ایران در جام ملتهای آسیا در سالهای 1968 و 1972 با بازیکنانی به دست آمد که تقریبا همگی از باشگاههای عقاب، پاس، تاج و پرسپولیس بودند. در سال 1976 هم که طلسم حضور شهرستانی ها در جام ملتها شکسته شد، تنها مهدی عسگرخانی از ابومسلم مشهد و ابراهیم قاسمپور از صنعت نفت آبادان در بین تهرانی ها به چشم می خوردند. دهه نخست بعد از انقلاب هم عملا تیم ملی فوتبال ایران منحصر به تیمهای تهرانی شده بود و اصفهانی هایی مثل عبدالعلی چنگیز در استقلال توپ می زدند و در زمان بازی در تهران به جام ملتها اعزام شدند. به این ترتیب نمایندگان تیمهای اصفهانی برای حضور در جام ملتهای آسیا تا سال 1988 انتظار کشیدند!

 

بازیکن 86 کیلویی تام اصفهان

هرچند اولین بازیکنی که به واسطه حضور در یک تیم اصفهانی موفق به شرکت کرد جام ملتهای آسیا شد، اکنون چهره ای شناخته شده در فوتبال کشورمان است، اما جالب است بدانید که این بازیکن نه عضو سپاهان بود و نه ذوب آهن. در هنگام برگزاری جام ملتهای آسیا 1988 پرویز دهداری مربی وقت تیم ملی، پیراهن شماره یک تیم ملی را به احمدرضا عابدزاده سنگربان تیم تام اصفهان داد که در 22 سالگی، 86 کیلو وزن داشت و 190 سانتی متر هم قامت او بود.

 

تیمی از 15 باشگاه

در رقابتهای 1988 تیم ملی ایران به راستی تیمی ملی و از چهارگوشه ایران بود. در آن تیم سید علی افتخاری بازیکن استقلال رشت بود، سیروس قایقران برای استقلال بندر انزلی بازی می کرد،عباس سرخاب مهاجم آرش میناب بود، محمد تقوی در خط  دفاع نکا چوب ساری به میدان می رفت و احمد سجادی ذخیره عابدزاده هم دروازه بان ایزد مهرآباد بود. سایر نفرات هم در تیمهای پیروزی، استقلال، دارایی، راه آهن، شاهین، عقاب، بیناد شهید، نیروی زمینی و گسترش توپ می زدند و همین نفرات موفق شدند عنوان سوم آسیا را از آن خود کنند.

مردی که سخت گل می خورد

احمدرضا عابدزاده در مسیر سومی ایران، یکی از درخشان ترین چهره های تیم ملی بود. او در برتری ایران مقابل قطر(2-0) و امارات(1-0) و تساوی(0-0) مقابل ژاپن، سنگربان اصلی ایران بود. در دیدار تشریفاتی ایران مقابل کره که به میدان فرستاده نشد، ایران(3-0) شکست خورد و در شکست(1-0) ایران در نیمه نهایی مقابل عربستان، یک پنالتی از ماجد عبدالله اسطوره فوتبال عربستان گرفت. عابدزاده در دیدار رده بندی مقابل چین هم دروازه خود را بسته نگه داشت و آن گاه در ضربات پنالتی هم این روند را ادامه داد تا ایران(3-0) پیروز شده و اولین افتخار باشگاههای اصفهان توسط عابدزاده در جام ملتها به دست آید.

مدافع 15 هزار تومانی ذوب آهن

تیمی که علی پروین به جام ملتهای 1992 برد، مخلوطی بود از بازیکنان تیمهای پیروزی، استقلال، پاس و کشاورز و حتی یک بازیکن هم از تیمهای شهرستانی در لیست تیم ملی حضور نداشت که اگر غیر از این بود، از علی پروین بعید به نظر می آمد! به این ترتیب چهار سال دیگر گذشت تا باز هم به شهرستانی ها فرصت بازی در جام ملتهای آسیا داده شود. در رقابتهای 1996 امارات علی اکبر استاد اسدی مدافع ذوب آهن، بازیکن فیکس تیم ملی بود. خودش می گفت در همان زمان حقوقش از ذوب آهن 15 هزار تومان بود؛ شایعاتی وجود داشت که او به واسطه داشتن نسبت با سعید فائقی معاون وقت سازمان تربیت بدنی به تیم ملی رسیده و محمد مایلی کهن سرمربی وقت تیم ملی فیکس بودن استاد اسدی را تنها به واسطه لیاقت این بازیکن می دانست. به هر شکل اولین نماینده ذوب آهن در جام ملتهای آسیا با تیم ملی به مقام سوم مسابقات دست پیدا کرد و عملا تا سال 1998 بازیکن اصلی تیم ملی بود و آن گاه برای همیشه از تیم ملی کنار گذاشته شد..

حسرت برای محرم

جلال طالبی سرمربی ایران در جام ملتهای 2000 یکی از ترسو ترین مربیان تاریخ تیم ملی بود که هرگز جرات نداشت به شهرستانی ها میدان دهد. به این ترتیب تیم ملی در آن سال هم دربست دراختیار بازیکنان استقلال، پیروزی و لژیونرها بود. چهار سال بعد هم این بازیکنان فولاد بودند که به مهره های کلیدی تیم ملی بدل شدند که به سایر تیمها مجال رقابت ندادند.  مردانی چون ابراهیم میرزاپور، ایمان مبعلی، علی بداوی، حسین کعبی و جلال کاملی مفرد همه بازیکنان فولاد بودند و حتی بازیکنی چون یحیی گل محمدی هم عملا در فولاد احیا شد و به تیم ملی بازگشت و به لطف تیم ملی مجددا سر از پرسپولیس درآورد. البته در تیم سال 2004 ایران، محرم نویدکیا قطعا می توانست یکی از انتخاب های برانکو برای جام ملتها باشد که به دلیل مصدومیت، هرگز شانس حضور در جام ملتها را به دست نیاورد.

( ادامه دارد...)

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «تیم ملی فوتبال و بازیکنان شهرستانی» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.