زمان مطالعه: 4 دقیقه
بیوگرافی احمدرضا عابدزاده

بیوگرافی احمدرضا عابدزاده

احمدرضا عابدزاده دروازه بان سابق تیم ملی فوتبال ایران است . با آسمونی همراه باشید تا با او بیشتر آشنا شوید...

احمدرضا عابدزاده دروازه بان سابق تیم ملی فوتبال ایران است . با آسمونی همراه باشید تا با او بیشتر آشنا شوید .

درباره احمدرضا عابدزاده

احمدرضا عابدزاده 4 خرداد 1345 در آبادان متولد شد . او دروازه‌بان سابق تیم ملی فوتبال ایران، استقلال تهران و پرسپولیس تهران است.
او متاهل و همسرش نفیسه لطیفیان است . او یک دختر بنام نگار و پسری به نام امیر دارد .

بیوگرافی احمدرضا عابدزاده
بیوگرافی احمدرضا عابدزاده

احمدرضا عابدزاده و همسر و دخترش 

ahmadreza-abedzadeh
ahmadreza-abedzadeh

احمدرضا عابدزاده و پسرش امیر

دوران ورزشی احمدرضا عابدزاده 

این دروازبان سال‌های اولیه دهه 60 در تیم هلال احمر اصفهان بازی می‌کرد؛ و پس از آن سال‌ها در تیم تام اصفهان زیر نظر حسین چرخابی بازی کرد. پنج بار اسمش از منتخب جوانان خط خورد ولی سماجت وی باعث شد تا سال 1364 جوانان اصفهان همراه با عابدزاده بازی کنند. 18 سال بیشتر نداشت که به اردوی تیم ملی جوانان دعوت شد و در اواخر همین سال عضو ثابت تیم ملی گردید.

سپس به تهران آمد و پیراهن استقلال تهران را به تن کرد وی در همین سال ازدواج کرد. وی سپس به تیم سپاهان اصفهان رفت و بعد به تیم پرسپولیس تهران منتقل شد و از دوم دی ماه 1373 رسماً به حفاظت از دروازه پرسپولیس تهران پرداخت و در سال 74 با رکورد 18 بازی با خوردن 5 گل رکورد دست نیافتنی به جایی گذاشت.

وی در 78 بازی ملی شرکت نموده و مجموعا 52 گل دریافت کرده است که از این جهت یک رکورد جالب توجه‌است. وی در بازی‌های مقدماتی جام جهانی 1998 فرانسه یکی از ارکان موفقیت تیم ملی فوتبال ایران در راه صعود به جام جهانی بود.

بیوگرافی احمدرضا عابدزاده
بیوگرافی احمدرضا عابدزاده

اوج شهرت احمدرضا در بازی‌های آسیایی 1990 پکن اتفاق افتاد که با وجود آسیب دیدگی از ناحیهٔ انگشتان دست، با مهار 2 پنالتی در فینال مسابقات در برابر کره شمالی ایران را به قهرمانی آسیا رساند او در طول این مسابقات جمعاً 2 گل دریافت کرد که هر دو گل نیز از روی نقطه پنالتی وارد دروازه عابدزاده شد. در آن دوره از مسابقات علی پروین سرمربی تیم ملی فوتبال ایران بود.

در نظرسنجی برنامه نود در سال 1388 وی به عنوان محبوب ترین بازیکن سه دهه اخیر فوتبال ایران انتخاب شد.

وی سرانجام روز جمعه 23 دی ماه سال 1384 در حالی که چند سال بود که فوتبال را کنار گذاشته بود، به صورت افتخاری در دیدار دوستانه پرسپولیس و بایرن مونیخ مدت کوتاهی بازی کرد و به صورت رسمی از دنیای فوتبال خداحافظی کرد، الیور کان دروازه بان افسانه‌ای فوتبال آلمان و باشگاه بایرن مونیخ، وی را در آغوش گرفت.

از دیگر بازیهای به یاد ماندنی عقاب آسیا (لقبی که طرفداران فوتبال به عابدزاده دادند) بازی ایران و امریکا و همین طور ایران و استرالیا که بادرخشش خیره کننده او همراه بود و منجر به صعود ایران به جام جهانی شد نام برد.

ahmadreza-abedzadeh
ahmadreza-abedzadeh

مربی‌گری احمدرضا عابدزاده 

عابدزاده مربی‌گری را در سال 2001 در تیم سایپا به عنوان مربی دروازه‌بانان شروع کرد، وی در سال 2005 به تیم استقلال اهواز رفت و از تیر 1387 تا دی 1388 به عنوان مربی دروازه‌بانان باشگاه پرسپولیس فعالیت داشت. وی در سال 2010 با سمت مربی به تیم استیل‌آذین رفت.

در سال 2014 به دنبال مشکلات بابک زنجانی مالک باشگاه راه آهن و خرید امتیاز این تیم توسط حمید استیلی با سمت مربی دروازه بانان این تیم به فوتبال و لیگ برتر برگشت.

ممنوع‌الخروج شدن و صدور حکم 54 ضربه شلاق 

احمدرضا عابدزاده که در ابتدای تعطیلات نوروز 91 قصد داشت به همراه خانواده برای دیدار پسرش به آمریکا سفر کند، در فرودگاه متوجه ممنوع‌الخروج بودن خود شد و پس از پیگیری‌ها متوجه شد به خاطر شکایت یک پزشک و رای دادگاه به تحمل 54 ضربه شلاق محکوم شده‌است.

وی با بیان اینکه در همان روز گذرنامه‌ام را گرفتند در مورد دلیل این اتفاق گفت: من سال 72 و در دیدار تیم ملی ایران برابر چین تایپه دچار مصدومیت شدید شدم و پایم را به تیغ جراحان سپردم که دکتر مددی این عمل را انجام داد اما پایم کوتاه و بلند شد و پزشکان آلمانی تایید کردند که مقصر این اتفاق پزشک جراح بوده‌است.

اگر این عمل درست صورت می‌گرفت من می‌توانستم تا 40 سالگی به فوتبالم ادامه دهم. پزشکان آلمانی هم در حالی به شدت عصبانی بودند گفتند اگر این پزشک در آلمان چنین عملی را انجام می‌داد اعدامش می‌کردند.

وی افزود به خاطر مصاحبه‌ای که با یکی از روزنامه‌های کشورمان انجام دادم دکتر مددی از من شکایت کرد که ظاهراً احضاریه سه بار به آدرس دیگری رفته‌است و پلاک مغازه من در احضاریه اشتباه خورده بود. برای من جای تعجب دارد که چطور بدون اینکه بنده در جریان باشم یا به دادگاه بروم برایم حکم صادر شده‌است و علاوه بر ممنوع‌الخروج بودن باید 54 ضربه شلاق را هم تحمل کنم.

این حکم در دادگاه دادسرای کارکنان دولت لغو و به دو میلیون تومان جریمه نقدی تبدیل شد.

بیوگرافی احمدرضا عابدزاده
بیوگرافی احمدرضا عابدزاده

چاپ کتاب زندگی‌نامه احمدرضا عابدزاده 

زندگی‌نامه احمدرضا عابدزاده در قالب یک کتاب با نام زندگی‌نامه حرفه‌ای عقاب آسیا در دست انتشار است. این کتاب زندگی‌نامه ورزشی و شخصی احمدرضا عابدزاده، دروازه‌بان افسانه‌ای فوتبال ایران است؛ که به عقاب آسیا معروف بود. این کتاب نوشته محمد ناصری است.

افتخارات ورزشی احمدرضا عابدزاده

مهر 1362 : کسب قهرمانی اصفهان با تیم «تام» در هفده سالگی.

دی 1365 : قهرمانی با تیم فوتبال منتخب اصفهان در دومین دوره از مسابقات فوتبال لیگ استانی قدس.

اردیبهشت 1369 : عزیمت به تهران و حضور در تیم فوتبال استقلال تهران و کسب قهرمانی لیگ کشور با آبی پوشان در روز چهارم خرداد 69.

مهرماه 1369 : قهرمانی با تیم ملی در بازی‌های آسیایی 1990 پکن، با مهار سه ضربه پنالتی برابر کره شمالی در فینال

مرداد ماه 1370 : قهرمانی با تیم استقلال در مسابقات فوتبال جام باشگاه‌های آسیا بعد از پیروزی دو بر یک برابر لیائونینگ چین

بهمن ماه 1370 : قهرمانی با تیم استقلال در مسابقات فوتبال جام باشگاه‌های تهران

دی ماه 1374 : قهرمانی در مسابقات فوتبال لیگ پنجم آزادگان با تیم پرسپولیس و رکورد هجده بازی بدون گل خورده

تیرماه 1376 : قهرمانی در مسابقات فوتبال لیگ ششم آزادگان با تیم پرسپولیس

آذر ماه 1376 : صعود با تیم ملی فوتبال به مسابقات جام جهانی 1998 فرانسه بعد از مساوی با تیم ملی استرالیا

خرداد ماه 1378 : قهرمانی با پرسپولیس در لیگ هشتم آزادگان

تیر ماه 1378 : قهرمانی با پرسپولیس در جام حذفی کشور

اردیبهشت 1379 : قهرمانی با پرسپولیس در لیگ نهم آزادگان.

ahmadreza-abedzadeh
ahmadreza-abedzadeh
بیوگرافی احمدرضا عابدزاده
بیوگرافی احمدرضا عابدزاده
1
1
ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «بیوگرافی احمدرضا عابدزاده» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.