درج نظر
مطالعه: 9 دقیقه
یورو 2024

یورو 2024

جام ملت هاي اروپا از سال 1960 تاكنون هر چهار سال يك بار برگزار شده و این بار در سال 2024 آلمان میزبان مسابقات است.

روز پنجم یورو

پنجمین روز رقابتهای یورو 2024 با برگزاری دیدارهای گروه ششم سپری شد و دو تیم ترکیه و پرتغال مطابق پیش بینی ها توانستند رقبای خود را شکست دهند. با این حال هیچ یک به آسانی برنده نشدند. تیم گرجستان در روزی که گیورگی گولسیانی بازیکن پرسپولیس را روی نیمکت می دید، بارها تا آستانه زدن گل تساوی به ترکیه پیش رفت اما سرانجام ترکها توانستند(3-1) به برتری دست یابند تا به این ترتیب تنها ماحصل این مسابقه برای گرجی ها به ثمر رساندن نخستین گل این تیم در تاریخ مسابقات یورو باشد. 

در دیگر دیدار این گروه هم پرتغال در روزی که گل دیوگو ژوتا بعد از بازبینی ویدئویی به دلیل آفساید کریس رونالدو مردود اعلام شد، سرانجام از اشتباهات سريالی مدافعان چک استفاده کرد و (2-1) این تیم را شکست داد. مهمترین نکته این مسابقه ششمین حضور کریس رونالدو در رقابتهای یورو بود که از سال 2004 آغاز شد و تا یورو 2024 ادامه پیدا کرده است.

به دنبال نتایج امشب، اولین دیدار مرحله گروهی یورو 2024 برای همه تیمها برگزار شد و 34 گل به ثمر رسید. جدول رده بندی گروه ششم مسابقات چنین است.

روز چهارم یورو

روز چهارم جام ملتهای اروپا با برتری تیمهای رومانی و فرانسه و شکست ناباورانه بلژیک همراه بود. با این حال نوع مسابقات نشان داد که فرانسه با وجود برد در نخستین مسابقه خود، همچنان با مشکلاتی روبه رو است که در دوره قبلی مسابقات یورو با آن دست و پنجه نرم می کرد. فرانسوی ها با کمترین تغییر نسبت به تیم جام جهانی به مسابقات آمده اند و همین امر تیم آنها را برای سایر رقبا کاملا شناخته شده کرده است. به این ترتیب هر تیمی می داند که چگونه در برابر این تیم مقاومت کند. از طرف دیگر عملکرد فرانسه بستگی فراوانی به درخشش کیلین امباپه دارد و در روزی که امباپه همچنان در حسرن زدن نخستین گل خود در یورو باقی ماند، فرانسه هم قدرت گلزنی خود را از دست داده بود تا جایی که حتی اولیویه ژیرو جانشین امباپه هم موقعیتی طلایی را از دست داد. به این ترتیب جدول گروه در پایان روز به این شکل درآمد:

رومانی هم با برد قاطع امروز مقابل اوکراین به صدر جدول گروه پنجم صعود کرد. این در حالی است که بلژیک هم با مشکلاتی دست و پنجه نرم می کند که فرانسه با آن روبه روست. ستارگان این تیم کاملا شناخته شده اند و نفرات جدید تیم هم هرگز نتوانسته اند جانشینان مناسبی برای نسل طلایی بلژیک باشند و همین امر، باخت(1-0) بلژیک مقابل اسلواکی را رقم زد و جدول گروه به این شکل شد:

روز سوم یورو

رقابتهای روز سوم یورو با برگزاری سه مسابقه و رد و بدل شدن 6 گل به پایان رسید که دو تیم هلند و انگلستان دو برد قابل پیش بینی به دست آوردند اما دانمارک در برابر اسلوونی متوقف شد.

در بازیهای گروه سوم مسابقات، دانمارک در حضور 54 هزار تماشاگر در برابر اسلوونی به تساوی (1-1) دست یافت. این مسابقه در اشتوتگارت انجام شد. در دیگر دیدار این گروه انگلستان در برابر 48953 تماشاگر ورزشگاه آره نا آف شالکه با تک گل جود بلینگام موفق شد صربستان را شکست دهد. به این ترتیب جدول گروه سوم در پایان مسابقات روز، به این شکل در آمد:

در دیگر دیدار روز سوم مسابقات هلند از گروه چهار موفق شد لهستان را شکست دهد. این دیدار در هامبورگ و در حضور 48117 تماشاگر برگزار شد. به این ترتیب و پس از مسابقات برگزار شده در سه روز نخست جام، در 7 مسابقه 22 گل به ثمر رسیده( میانگین 3.14 گل برای هر مسابقه) و به طور میانگین 55308 تماشاگر نیز از مسابقات دیدن به عمل آورده اند. از نکات جالب توجه مسابقات این است که تاکنون 22 بازیکن موفق به گلزنی شده اند اما هیچ بازیکنی تاحالا دو گل نزده است!

گروه دوم: اسپانیا در اندازه های یک مدعی قهرمانی

تیم فوتبال اسپانیا با برتری(3-0) مقابل کرواسی به صدر جدول گروه دوم مسابقات صعود کرد. اسپانیا در برابر کرواسی هر سه گل خود را در نیمه نخست به ثمر رساند. در این دیدار کرواسی در دقیقه 80 یک پنالتی را از دست داد. برونو پتکوویچ زننده این ضربه، در برگشت توپ را گل کرد اما با توجه به حضور بازیکنان کرواسی در محوطه جریمه حریف قبل از ضربه، گل این بازیکن مردود اعلام شد. آمار این مسابقه به شرح زیر است:

ایتالیا مدافع عنوان قهرمانی هم هرچند در دقیقه اول مسابقه دروازه خود را توسط ندیم بایرامی بازشده دید، اما خیلی زود بر بازی مسلط شد و الساندرو باستونی(11) و نیکولو بارلا(16) دو گل برای آتزوری به ثمر رساندند. با وجود برتری ایتالیا بر بازی، آلبانی در نیمه دوم تا آستانه تساوی پیش رفت که در این امر ناکام ماند. آمار بازی این دو تیم و همچنین جدول گروه پس از این دو مسابقه را مشاهده می کنید:

گروه نخست: صدرنشینی آلمان و سوییس

به دنبال برتری(3-1) سوییس مقابل مجارستان، این تیم رده دوم گروه نخست مسابقات را به خود اختصاص داد. با توجه به برد(5-1) آلمان مقابل اسکاتلند در روز نخست جام، جدول این گروه در حال حاضر این گونه است:

همچنین آمار و ارقام دیدار سوییس و مجارستان به شرح زیر بود:

همه گل به خودی های یورو

با گلی به آنتونیو رودیگر در مسابقه با اسکاتلند وارد دروازه خودی کرد، تعداد گل به خودی های یورو به 21 گل رسید. تا قبل از رودیگر، 20 بازیکن دیگر دروازه خودی را باز کرده بودند که البته این امر در ادوار نخست یورو بسیار کمتر از ادوار اخیر بود. گل به خودی های یورو طی شصت سال ابتدایی مسابقات متعلق به 5 بازیکن بود:

1976- آنتون اوندروش( چکسلواکی) در مسابقه با هلند

1996- لیوبوسلاو په نف( بلغارستان) در مسابقه با فرانسه

2000- دژان گووه داریچا( یوگسلاوی) در مسابقه با هلند

2004- ژرژ آندراده( پرتغال) در مسابقه با هلند

2012- گلن جانسن( انگلیس) در مسابقه با سوئد

اما این آمار در ادوار اخیر به شدت افزایش پیدا کرده تا جایی که در سال 2020، یازده بازیکن دروازه تیم خودی را به اشتباه گشودند! زننده گل به خودی های یورو در سالهای 2016 و 2020 را مشاهده می کنید:

2016- کیاران کلارک( ایرلند) در مسابقه با سوئد

2016- بیرکیر مار ساورسون( ایسلند) در مسابقه مقابل مجارستان

2016- گرت مک آلی( ایرلند شمالی) در مسابقه برابر ولز

2020- مریت دمیرال( ترکیه) در مسابقه با ایتالیا

2020- وژجک شژنی( لهستان) در برابر اسلواکی

2020- متس هوملز( آلمان) در مسابقه با فرانسه

2020- روبن دیاش( پرتغال) در برابر آلمان

2020- رافائل گوئریرو( پرتغال) در مقابل آلمان

2020- لوکاس هرادسکی( فنلاند) مقابل بلژیک

2020- مارتین دوبراوکا( اسلواکی) مقابل اسپانیا

2020- یورای کوکا( اسلواکی) مقابل اسپانیا

2020- پدری( اسپانیا) در بازی با کرواسی

2020- دنیس زاکاریا( سوییس) در مقابل اسپانیا

2020- سیمون کیائر( دانمارک) در برابر انگلیس

باید دید در این دوره مسابقه به جز رودیگر چند بازیکن دیگر اشتباها دروازه خودی را باز خواهند کرد؟

جالب ترین اتفاقات ادوار گذشته

پیروزی با پرتاب سکه

در نیمه نهایی یورو1968 تیمهای شوروی و ایتالیا در برابر هم قرار گرفتند.در این بازی گلي به ثمر نرسيد. در آن زمان هنوز قانونی به نام ضربات پنالتی وجود نداشت و مطابق قوانين كار به پرتاب سكّه كشيده شد. داور آلماني اقدام به پرتاب سكه‌ کرد تا برنده دیدار با قانون "شیر یا خط" مشخص شود!. به اين ترتيب «فاكتي» كاپيتان ايتاليا كه شير را انتخاب كرده بود برنده شد و ايتاليا به فينال رفت(!!!)

شکست خوردگان قهرمان

هلند در سال 1988 در نخستین بازی خود (1-0) از شوروی باخت. اما در دیدار پایانی مجددا در برابر این تیم قرار گرفت. هلند در فینال (2-0) پیروز شد و با یک باخت قهرمان اروپا شد. دانمارکی ها هم در سال 1992 در برابر سوئد(1-0) باختند اما سرانجام قهرمان شدند. فرانسه نیز در سال 2000 در آخرین دیدار دور گروهی خود (3-2) از هلند باخت.اما قهرمان شد. یونان 2004 نیز در گروه خود مقابل روسیه (2-1) باخت.ولی سرانجام فاتح اروپا شد.

آقای گل یک مسابقه ای!

در سال 1980 تیم آلمان برای رسیدن به عنوان قهرمانی 4 بازی انجام داد. کلاوس آلوفس مهاجم این تیم در دیدار برابر هلند سه گل زد..اما در دیگر دیدارهای آلمان موفق به گلزنی نشد. با این حال کمبود گل در این جام به حدی بود که آلوفس با همین سه گل به عنوان بهترین گلزن بازیها برگزیده شد!!!

تاثیر جنگ در جام ملت های اروپا:

 در سال 1992 تیم دانمارک در مرحله مقدماتی پس از یوگسلاوی در دوم شد و به دور نهایی بازیها راه نیافت. اما جنگ داخلی یوگسلاوی سبب شد که کنفدراسیون فوتبال اروپا  این تیم را از جام ملت ها اخراج کرده و دانمارک را جایگزین آن نماید. تیم دانمارک در پایان این بازیها قهرمان اروپا شد!

گروه بندی جام ملتهای اروپا 2024

نگاهی به تاریخچه جام ملت های اروپا

جام ملت های اروپا از سال 1960 تاکنون هر چهار سال یک بار میان تیم های ملی قاره اروپا برگزار شده و سال 1996 یعنی پس از 36 سال برگزاری مداوم به مسابقات یورو تغییر نام پیدا کرد. شایان ذکر است کشور آلمان با سه قهرمانی موفق ترین تیم این جام است و پس از آن تیم ملی اسپانیا با دو قهرمانی رتبه ی دوم دارا می باشد. این مسابقات در مرحله ی مقدماتی با 53 تیم شروع و در مرحله ی فینال به شانزدهم تیم می رسد.

در سال 1960 تیم اتحاد با هیدشوروی توانست با قهرمانی دو بریک مقابل یوگسلاوی به قهرمانی این جام برسد. در سال 1964 تیم ملی اسپانیا توانست با پشت سر گذاشتن اتحاد جماهیدشوروی قهرمانی این دوره از مسابقات شود. سال 1968 این مسابقات در کشور ایتالیا برگزار شد با قهرمانی تیم ملی همین کشور به پایان رسید. شایان ذکر است در این سال تیم ملی ایتالیا توانست با برد دو بر صفر مقابل یوگسلاوی به جام قهرمانی دست پیدا کند. در سال 1972 تیم آلمان غربی با پشت سر گذاشتن تیم اتحاد جماهیر شوروی توانست عنوان قهرمانی را کسب کند. در سال 1976 تیم چکسلواکی توانست با بردن قهرمانی دوره ی قبل به جام این دوره از مسابقات دست پیدا کند. سال 1980 سال دومین قهرمانی آلمان غربی در این مسابقات به شمار می آید. آلمان غربی توانست با برد دو بر یک مقابل تیم بلژیک به جام قهرمانی بوسه بزند.

در سال 1984 این مسابقات در کشور فرانسه برگزار شد و قهرمانی این دوره از مسابقات توسط تیم میزبانی به ارمغان آمد. تیم ملی هلند در سال 1988 توانست اولین و تنها قهرمانی خود را در این مسابقات بدست بیاورد. این تیم با برد دو بر صفر مقابل جماهیر شوروی توانست به عنوان قهرمانی این مسابقات دست پیدا کند در سال 1992 که این مسابقات در کشور سوئد برگزار شد تیم ملی دانمارک توانست با غلبه بر تیم ملی آلمان به جام قهرمانی دست پیدا کند، شایان ذکر است این بازی با نتیجه دو بر صفر به سود تیم دانمارک به پایان رسید.

باید اشاره کرد در سال 1996 نام این بازی ها از جام ملت های اروپا به مسابقات یورو تغییر نام پیدا کرد در این سال آلمان توانست به سومین قهرمانی خود دست پیدا کند تیم آلمان توانست در بازی فینال جمهوری چک را با نتیجه دو بر یک مغلوب کند در سال 2000 که این مسابقات در دو کشور بلژیک و هلند به صورت مشترک برگزار شد تیم ملی فرانسه توانست با غلبه بر تیم ملی ایتالیا به جام قهرمانی دست پیدا کند که این بازی با نتیجه دو بر یک به پایان رسید در سال 2004 هم تیم ملی یونان شگفتی ساز شد و توانست با نتیجه یک بر صفر تیم ملی پرتغال را مغلوب کند، در سال 2008 که این مسابقات به صورت مشترک بین دو تیم اتریش و سوئیس برگزار شد تیم ملی اسپانیا توانست به دومین جام خود در این مسابقات دست پیدا کند این تیم توانست با نتیجه یک بر صفر تیم ملی آلمان را مغلوب و به جام قهرمانی بوسه زند. 

اسپانیا در سال 2012 هم با برتری(4-0) بر ایتالیا از عنوان خود دفاع کرد. پرتغال چهار سال بعد در وقت های اضافی(1-0) فرانسه میزبان را شکست داد و قهرمان شد و در سال 2020 هم این افتخار نصیب ایتالیا شد که پس از تساوی(1-1) مقابل انگلیس، در ضربات پنالتی با نتیجه(3-2) به برتری دست یافت و قهرمان شد.

پر افتخارترین های جام ملت های اروپا

* تیم ملی آلمان با سه قهرمانی و سه نائب قهرمانی پرافتخار ترین تیم این دوره از مسابقات است.

* تیم ملی اسپانیا با سه قهرمانی و یک نائب قهرمانی تیم دوم این رده بندی می باشد.

* تیم ملی فرانسه و ایتالیا با دو قهرمانی رتبه سوم را داراست.

* اتحاد جماهیر شوروی با یک قهرمانی و سه نائب قهرمانی در رتبه چهارم جا دارد.

* دو تیم جمهوری چک و پرتغال با یک قهرمانی و یک نایب قهرمانی رتبه پنجم را دارد.

* تیم های هلند، دانمارک و یونان هر سه با یک قهرمانی در رتبه ششم جای دارند.

 

 

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «یورو 2024» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.