زمان مطالعه: 7 دقیقه
آرامستان های تهران

آرامستان های تهران

در تهران چندین آرامستان وجود دارد که معروف ترین و بزرگترین آنها بهشت زهرا است اما در اینجا به معرفی همه آنها می پردازیم.

در این بخش پورتال آسمونی به معرفی گورستان های (آرامگاه ها) واقع در استان تهران می پردازیم، آرامستان هایی که در جای جایشان شخصیتهای بزرگ تاریخ کشور ایران آرام گرفته اند.

گورستان بهشت زهرا

بهشت زهرا بزرگ ترین گورستان دایر شهر تهران واقع در جاده قدیم قم است که گنجینه ها و یادگارهای گرانبها و جاودان تاریخ معاصر، به ویژه انقلاب اسلامی را در خود جای داده است. گورستان بهشت زهرا شهدای انقلاب اسلامی از جمله شهدای روز تاریخی 17 شهریور، شهدای دفتر حزب جمهوری اسلامی، شهدای هشت سال جنگ تحمیلی، مقبره آیت الله طالقانی و دیگر شهدای انقلاب اسلامی را در خود جای داده است. مرقدامام خمینی(ره) نیز در جوار این گورستان ارزش تاریخی آن را در حد یک زیارتگاه ملی افزایش داده است.

 • چه افراد مشهوری در بهشت زهرا دفن هستند؟

در بهشت زهرا، آنقدر افراد معروف و مشهوری دفن هستند که نمی توان اسمشان را لیست کرد. اکثر ورزشکاران، هنرمندان، سیاست گذاران و سایر افراد معروف دیگر در این قبرستان دفن شده اند. در قطعه هنرمندان بهشت زهرا می توان جمعی از هنرمندانِ به خاک سپرده شده را زیارت کرد.

 • بهشت زهرا کجاست؟

 • آدرس: تهران، جاده قدیم قم
 • تلفن: 5520103-021 
 • پیام کوتاه: 3000423

گورستان بی بی سکینه

قبرستان بی بی سکینه شهریار
قبرستان بی بی سکینه شهریار

بقعه امامزاده بی بی سکینه (س)در جاده ملارد و در مسیر جاده ترانزیت غرب کشور جنب صالح آباد خاتونلر شهرستان شهریار واقع شده است. بر اساس شواهد تاریخی، ایشان دخت مکرمه حضرت امام موسی کاظم (ع)و خواهر گرانقدی ثامن الائمه حضرت امام رضا ( ع) و حضرت معصومه (س) است. این امامزاده یکی از مشهورترین بقاع متبرکه در منطقه شهریار است و از آنجایی که آن حضرت دارای کرامات بسیاری است.

 • چه افراد مشهوری در گورستان بی بی سکینه شهریار دفن هستند؟

 1. ایرج قادری
 2. شهید اینانلو
 • آرامستان بی بی سکینه کجاست؟

 • آدرس: شهریار، محله صفادشت، خیابان صفادشت، امام زاده بی بی سکینه
 • تلفن: شماره ای ثبت نشده.

گورستان ظهیرالدوله تهران

گورستان ظهیرالدوله
گورستان ظهیرالدوله

گورستان ظهیرالدوله، در انتهای خیابان دربند در باغی مصفا به مساحت 3 هزار متر مربع واقع شده است. این گورستان مدفن بسیاری از هنرمندان، شاعران و نویسندگان معاصر ایران، چون رهی معیری، ایرج میرزا، فروغ فرخ زاد و بسیاری دیگر از هنرمندان است که وابسته به انجمن اخوت می باشد. این محل به ظهیرالدوله تعلق داشته است. ظهیرالدوله به علت علاقه به درویش خان که موسس انجمن اخوت بوده، این باغ را به انجمن هدیه کرد. 
این گورستان فقط پنج شنبه ها از ساعت 10 تا 12 ظهر و 13 تا 16 بعد از ظهر باز است.

 • گورستان ظهیرالدوله کجاست؟

 • آدرس: تهران، دربند، خ. دکتر شریعتی، خ. دربند
 • تلفن: 33115841-021

گورستان دولت تهران (گورستان متفقین)

قبرستان متفقین تهران
قبرستان متفقین تهران

مساحت گورستان دولت 2 هزار متر مربع است. این گورستان در خیابان دولت (قلهک) قرار گرفته و وابسته به سفارت انگلیس است. تاریخ آخرین دفن در این گورستان به 45 سال پیش برمی گردد و در حال حاضر یادبودی از جنگ جهانی دوم است.

 • چه افرادی در قبرستان متفقین تهران دفن هستند؟

 1. سربازان انگلیسی
 • گورستان متفقین کجاست؟

 • آدرس: تهران، خیابان شریعتی، حدفاصل خیابان دولت و پل صدر، محله قلهک، جنوب باغ قلهک
 • تلفن: تلفنی ثبت نشده است.

گورستان ابن‌بابویه

قبرستان ابن بابویه
قبرستان ابن بابویه

ابن‌بابویه نخستین گورستان شهرری و دومین گورستان تهران است که بسیاری از مشاهیر ایران در آن دفن هستند. نام این گورستان برگرفته از نام محمد‌بن‌بابویه معروف به شیخ صدوق، یکی از فقها و دانشمندان شیعه است که آرامگاه او در آنجا واقع شده‌است.
براساس گزارش‌ها و مستندات تاریخی، پیش از زمان ناصرالدین‌شاه، گورستان ابن‌بابویه کشتزار و باغ بسیار وسیعی بوده است اما در پی کشف جسد سالم فردی در سردابی زیر آن باغ و به دست آمدن سنگی درون سرداب که آشکارا نشان می‌داد ه پیکر از آن شیخ صدوق است که بیش از 800‌سال پیش از تاریخ کشف، درگذشته است، بی‌درنگ بقعه‌ای بر آن مزار احداث کرده‌اند.
به اعتقاد برخی کارشناسان بنای نخستین گورستان ابن‌بابویه، به دوران ساسانی برمی‌گردد که بعدها در اثر سیل تخریب شده است. آرامگاه ابتدایی شیخ صدوق نیز در گذر زمان به خاطر حمله مغولان و جنگ‌های خوارزمشاهیان و تیموریان و همچنین به‌علت حوادث مختلف چندین مرتبه خراب و ویران می‌شود، به‌گونه‌ای که سرانجام - تا پیش از کشف - سال‌ها زیر توده‌های خاک پنهان می‌ماند. پس از برپایی بقعه شیخ صدوق، افراد زیادی در اطراف آن به خاک سپرده شدند و مقبره‌های بزرگ و باشکوهی هم اطراف آن احداث شد. 

 • چه افراد مشهوری در قبرستان ابن بابویه دفن هستند؟

 1. شیخ صدوق
 2. غلامرضا تختی
 3. علی اکبر دهخدا
 4. محمدعلی فروغی
 5. رحیم موذن زاده اردبیلی
 6. اشرف‌الملوک فخرالدوله (دختر مظفرالدین شاه قاجار)
 7. رجبعلی خیاط
 8. حسین بهزاد 
 9. دکتر سید حسین فاطمی 
 • گورستان ابن‌بابویه کجاست؟

 • آدرس: تهران، شهر ری، خیابان ابن بابویه
 • تلفن: تلفنی ثبت نشده است.

گورستان باغ طوطی

گورستان باغ طوطی
گورستان باغ طوطی

باغ طوطی گورستانی است در کنار حرم شاه‌عبدالعظیم در شهرری، نـزدیک تهران. آرامـگاه ستارخـان، شیخ محمد خیابانی، ازغندی در این گورستان واقع شده است. باغ طوطی در ضلع غربی حرم شاه‌عبدالعظیم قرار دارد که از یک سوی به حرم و از سوی دیگر به بازار شاه عبدالعظیم راه دارد و نیز در جدیدی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به آن اضافه شد که به محله مجاور باز می‌شود. با کمی جست‌وجو می‌توان قبر ستار‌خان را که قبلا به‌صورت برجسته‌ای با سنگی بزرگ بین قبور مشخص بود و الان هم‌ردیف با دیگر قبور است پیدا کرد.
سنگ قبرهای قدیمی و زیبای بسیاری نیز در این محوطه وجود دارند که خطاطی‌های روی آنها چشم بینندگان را می‌نوازد.البته توصیه‌ ما این است که برای زیارت اهل قبور در باغ طوطی ایام وسط هفته به این محل بروید؛ چراکه روزهای آخر هفته حرم حضرت عبدالعظیم بسیار شلوغ است و نمی‌توانید به راحتی قبور قدیمی را بیابید.

 • چه افراد مشهوری در گورستان باغ طوطی دفن هستند؟

 1. ستارخان
 2. علی اصغر حکمت
 3. علی رزم آرا
 4. مصطفی عدل
 5. عبدالله مستوفی
 6. ابوالقاسم ناصرالملک
 7. عبدالحسین فرمانفرما
 8. بدیع الزمان فروزانفر
 9. میرزا عباس خیاط موسوی
 10. عالم ربانی حاج ماشالله زمانی
 • گورستان باغ طوطی کجاست؟

 • آدرس: تهران، شهر ری، ضلع غربی حرم شاه عبدالعظیم حسنی
 • تلفن: 51225540-021

گورستان خاوران

گورستان خاوران
گورستان خاوران

گورستان خاوران، نام گورستانی در جنوب‌شرق تهران و در حاشیه جادهٔ خاوران است. این گورستان در کنار چند گورستان مربوط به اقلیت‌های دینی قرار دارد. در گذشته این گورستان را لعنت‌آباد می‌نامیدند، از این گورستان همچنین با عنوان گل‌زار خاوران نیز یاد می‌شود.

در این گورستان هزاران تن از زندانیان سیاسی و عقیدتی اعدام‌شدهٔ زندان‌های تهران، در تابستان 1367، به صورت مخفیانه و بدون نام و نشان، در گورهای دسته‌جمعی مدفون شده‌اند.به خصوص تیرباران مرداد 67 که در آن 173 مرد و 38 زن عضو گروه چپ گرا به قتل رسیدند.

گورستان خاوران کجاست؟

 • آدرس: تهران - پس از سه‌راه افسریه در جنوب‌شرق تهران - کیلومتر 15 بزرگراه امام رضا - روبروی شهرک خاورشهر
 • تلفن: 02133854550

آرامستان ارامنه دولاب

قبرستان ارامنه دولاب
قبرستان ارامنه دولاب

یکی از گورستان‌های تاریخی و بسیار معروف شهر تهران آرامستان ارامنه دولاب می‌باشد. این آرامستان را با نام‌های دیگری از جمله، گورستان مسیحیان، آرامستان اکبرآباد و گورستان امیر سلیمانیه نیز می‌شناسند. این گورستان از بزرگترین آرامستان‌های غیر ایرانیان در کشور ایران است. داستان این آرامستان به سال 1855 و تدفین پزشک محمدشاه و ناصرالدین شاه از سلسله قاجار برمی گردد. دکتر کلوکه را در زمینی در محله دولاب تهران و در نزدیکی گورستان ارمنیان تهران به خاک سپردند. بعدها آرامگاهی گنبددار بر مزار وی ساختند. سنگ قبرهای این گورستان نقش های ویژه و طراحی منحصر به فردی دارند.

 • چه افراد مشهوری در قبرستان ارامنه دولاب دفن هستند؟

 1. ژوزف دزیره تولوزان پزشک فرانسوی ناصرالدین شاه
 2. آوانس اوگانیانس اولین کارگردان سینمای ایران
 3. ولادیسلاو هوروسکی معمار لهستانی
 4. آنتوان سوروگین
 5. آلفرد لومر 
 6. نیکولای مارکوف
 • آرامگاه ارامنه دولاب کجاست؟

 • آدرس: تهران، اتوبان شهید محلاتی(آهنگ)، خیابان دهم فروردین، میدان امام حسن، شمال خیابان پاسدار گمنام، فی‌مابین خیابان شهید رضایی تاجری از غرب، خیابان مستفیذ از شمال، املاک مسکونی از شرق و گلخانه‌های خیابان پاسدار گمنام از جنوب
 • تلفن: تلفنی ثبت نشده است.

گورستان کاتولیک لهستانی‌ها در محله دولاب

گورستان کاتولیک لهستانی ها
گورستان کاتولیک لهستانی ها

گورستان کاتولیک لهستانی‌های تهران، گورستانی در محله دولاب در جنوب شهر تهران است که آرامگاه‌1892 شهروند لهستانی در آن قرار دارد که همگی در سال‌1942 میلادی درگذشته‌اند. از این تعداد، 408‌ قبر متعلق به نظامیان لهستانی در جنگ جهانی دوم است. بیشتر شهروندان لهستانی که در این گورستان دفن شده‌اند، کسانی بودند که پس از آزادی از اردوگاه‌های کار اجباری استالین در سیبری و قزاقستان، از راه ایران به اروپا باز می‌گشتند. هیچ‌یک از نظامیان مدفون در این گورستان در عملیات نظامی کشته نشده‌اند. بسیاری از نظامیان و غیرنظامیان در طول اقامت در ایران جان باختند و همانجا به خاک سپرده شدند.

 • گورستان کاتولیک لهستانی ها کجاست؟

 • آدرس: تهران، اتوبان شهید محلاتی(آهنگ)، خیابان دهم فروردین، میدان امام حسن، شمال خیابان پاسدار گمنام، فی‌مابین خیابان شهید رضایی تاجری از غرب، خیابان مستفیذ از شمال، املاک مسکونی از شرق و گلخانه‌های خیابان پاسدار گمنام از جنوب
 • تلفن: تلفنی ثبت نشده است.

استودان گبرها

استودان گبرها یا استخوان‌دان گبرها، در شهرری و دامنه شمالی کوه بی‌ بی‌ شهر بانو قرار دارد. تاریخ احداث این دخمه ظاهرا به زمان ساسانیان و شاید جلوتر بازگردد. در این محل آنها اجساد مردگان خویش را طعمه حیوانات می‌ساختند زیرا اعتقاد داشتند که دفن مرده در خاک، یا انداختن آن در آب رودخانه یا سوزاندن در آتش حرام است چون عناصر چهارگانه (آب، باد، آتش و خاک) را مقدس و آلودن آن را ناروا می‌دانستند. از همین رو استخوان مردگان را پس از جدا‌شدن گوشت وخشک شدن، در استودان که از سنگ یا آهک یا گل می‌ساختند، قرار می‌دادند.

 • قبرستان استودان گبرها کجاست؟

 • آدرس: تهران، شهر ری، چهارراه خط آهن، پشت دانشگاه آزاد اسلامی، سمت راست جاده مشیریه، دامنه شمالی کوه بی بی شهربانو
 • تلفن: ندارد

میدان حسن آباد کنونی، گورستان قدیم تهران!

220‌ سال پیش تهران تبدیل به پایتخت شد و روز به روز بر جمعیت آن افزوده شد. گورستان از بخش‌های مهم این شهر شد و در نزدیکی محل زندگی زنده‌ها، رفتگان نیز خانه‌ای ابدی یافتند.
زمانی میدان حسن‌آباد فعلی در منطقه‌12، بیرون شهر بود و به جای ایستگاه آتش‌نشانی کنونی، نخستین گورستان تهران جا خوش کرده بود. معروف‌ترین چهره عهد قاجار که در این گورستان به خاک سپرده شد، پهلوان اکبر خراسانی بود که در سال‌1348 که خیابان را تعریض کردند، سنگ قبرش هویدا شد. آن زمان بنا بود در محل قبر به یاد پهلوان اثر نمادینی از کشتی پهلوانی و ورزش باستانی قرار دهند که این طرح عملی نشد و به دست فراموشی سپرده شد.

سایر گورستان های تهران

برخی از گورستان های اقلیت های مذهبی و اقوام دیگر عبارتند از: ارامنه، کلیمیان، هندوها، مسیحیان (وابسته به سفارت انگلیس) آشوری ها و همچنین گورستان روس ها در زمینی به مساحت یک هکتار در خیابان وثوق و گورستان ارامنه و فرانسوی ها و ایتالیایی ها در زمینی به مساحت سه هکتار در همان خیابان قرار دارد.

 

خداوند همه رفتگان و مردمان آرام گرفته در این آرمستان ها را رحمت کند.

بازدید کننده گرامی اگر شما نیز آرامستانی را در تهران میشناسید لطفاً آدرس آن را برای ما بگذارید.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «آرامستان های تهران» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.