کد مطلب:  3273  درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
چرا تفاوت سنی زیاد در ازدواج بد است؟

چرا تفاوت سنی زیاد در ازدواج بد است؟

      در خصوص معیارها و ملاک هاى مربوط به ازدواج، به عوامل متعددى اشاره شده است که از میان آنها مى توان به...
زمان مطالعه: 3 دقیقه

 

 

 

در خصوص معیارها و ملاک های مربوط به ازدواج، به عوامل متعددی اشاره شده است که از میان آنها می توان به عامل کفویت بین همسران و در تمامی موارد مربوط به عامل کفویت می توان به همسانی در سن زن و مرد اشاره کرد.

تفاوت سنی که در مواقعی از آن به عنوان اختلاف شدید سنی و یا شکاف سنی یاد می شود از جمله موازین زیربنایی و اساسی در ازدواج است که بی توجهی به آن، زمینه ساز بسیاری از کج خلقی ها و ناسازگاری ها در زندگی خانوادگی است.

 

از لحاظ سن هم دختر و هم پسر باید متناسب باشند. مثلاً اگر پسر سه الی هفت سال از دختر بزرگ تر و یا هم سن باشد و یا دختر یک یا دو سال از پسر بزرگ تر باشد غالبا مسئله مهمی پیش نمی آورند،

بحث ما در جاهایی مطرح است که اختلاف سنی خیلی زیاد باشد مثلاً از 10 سال به بالا؛ یعنی مرد چهل ساله، پنجاه ساله و دختر 20- 25 ساله.

تفاوت در سن، به این شکل ممکن است باعث جدایی و فروپاشی خانواده شود. حتی اگر این وصلت از روی میل و رغبت هم باشد در اوایل زندگی مدتی، ممکن است گرم و بدون اختلاف با هم سر کنند ولی بعد از مدتی اختلاف شروع می شود.

 

آیا تفاوت سنی همیشه بد است؟

در تشکیل خانواده و موفقیت یک ازدواج عوامل مختلفی نقش دارند. نمی توان ادعا کرد که تنها یک عامل خاص باعث تهدید، جدایی و انفصال حیات خانواده شود. نمونه های زیادی در جامعه وجود دارد که زوج ها با تفاوت سنی زیاد توانسته اند زندگی شان را ادامه دهند اما اگر بخواهیم به دلایل زیربنایی و ریشه ای خانواده نگاه کنیم، عامل تفاوت سنی، از آن دلایلی است که زیاد باعث اختلاف و طلاق می شود.

 

تفاوت سنی با ما چه می کند؟

تفاوت سنی عامل مخفی و پنهانی است که پشت پرده تفاوت های اخلاقی و جسمانی زن و مرد قرار می گیرد و مانع تفاهم بین شما می شود. چگونه؟ از این روش ها:

ناهمسانی های روحی و فکری: در چارچوب این مسئله سؤالی در ذهن مطرح می شود که تفاوت سنی تا چه اندازه ای موجب ناهمسانی در اندیشه و افکار فردی و اجتماعی بین همسران می شود؟

دکتر ساروخانی در کتاب جامعه شناسی خانواده به نقل از کارسون می نویسد: «چون انتظارات و شیوه نگرش اشخاص در سنین مختلف فرق می کند و بین افرادی که در سن متفاوت هستند در فرهنگ و اندیشه نیز تفاوت وجود دارد. تفاوت سنی با خود تفاوت های وسیع فرهنگی و جهان بینی را به همراه خواهد آورد و بر بقای زوجیت و سعادت زناشویی تأثیر خواهد گذاشت.»

 

ممکن است بپرسید چطور در قدیم چنین ازدواج هایی وجود داشته ولی هرگز به جدایی نرسیده است؟ خب علت این اتفاق را در سبک زندگی و تغییرات آن در سال های اخیر باید جستجو کنید.

در روزگار ما افراد بسیار سریع تر از گذشته تغییر می کنند. شما هر روز تفکراتتان را به روز می کنید، گاهی تلاش دارید تا با شرایط روز جامعه منطبق شوید و سازگاری های جدیدی پیدا می کنید که شخصیت شما را هر سال با سال قبل تفاوت می دهد

در حالی که در جوامع گذشته شرایطی حاکم بود که شخصیت فردی و اجتماعی مردم در اولین سال های زندگی شان شکل می گرفت و تا پایان عمرشان همان دانسته ها و همان ویژگی های شخصیتی را به کار می بردند.

 

ناهمسانی جسمانی: در زندگی زناشویی بخصوص تمایلات جنسی مشابه، بیشتر در زن و مردی که از لحاظ سن با هم تناسب داشته باشند به چشم می خورد

و زن و مرد بهتر خواهند توانست به نیازهای همدیگر پاسخ دهند. اختلافات شدید سنی موجب اختلاف در حیات جنسی، درک و لذت جنسی و... است که باعث می شود زندگی توأم با عشق و سازش نباشد.

التهاب جوانی از حدود 40 سالگی در مردان و از حدود 35 سالگی در زنان تقریبا فرو می نشیند. در چنین سنی دیدها و درک ها، تا حدودی عوض می شود و در آن صورت تفاوت های سنی خود را کاملاً نشان می دهند.

 

بهترین فاصله سنی

معمولا نمی توان رقم مشخصی را برای فاصله سنی زوج ها توصیه کرد. این قضیه بیشتر به روحیات دو نفر و رشد عقلی و اجتماعی آنها برمی گردد. اما عموما فاصله سنی 2 تا 10 سال توصیه می شود.

عده ای هم معتقدند که بهتر است تفاوت سنی در حدود دو بلوغ باشد یعنی 3 و 6 سال زیرا از نظر شرعی دختر در سن 10 سالگی و پسر در سن 16 سالگی بالغ می شوند که تفاوت در 6 سال است. تفاوت سنی که در مواقعی از آن به عنوان اختلاف شدید سنی و یا شکاف سنی یاد می شود،

 

یعنی وقتی شما و همسرتان در دو رده سنی مختلف (نوجوان و جوان، جوان و میانسال، میانسال و کهنسال) هستید، بسیار خطرناک و آسیب زا است و سرنوشت خوبی برای آینده شما به نظر نمی رسد.

عشقی که در ابتدای زندگی باعث می شود روی بسیاری از تفاوت ها و اختلافات تان سرپوش بگذارید، در گذر زمان تغییر شکل می دهد

و آن وقت است که اختلاف ها را بیشتر و بیشتر حس می کنید و بستری برای اختلافات و ناسازگاری ها به وجود می آید که گاهی واقعا قابل کنترل نیستند.

: برای دریافت مشاوره درباره چرا تفاوت سنی زیاد در ازدواج بد است؟ فرم زیر را تکمیل کنید
پرداخت هزینه مشاوره

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

instagram.com/asemooniportal

نظر خود را درباره «چرا تفاوت سنی زیاد در ازدواج بد است؟» در کادر زیر بنویسید :

9 - 2 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید