درج نظر
مطالعه: 2 دقیقه
خواندنی های المپیک پاریس- 1924( بخش دوم)

خواندنی های المپیک پاریس- 1924( بخش دوم)

در 1924 برای نخستین بار قرار شد كه ورزشكاران حاضر در المپیک در یك دهكده كوچك كه شامل اتاقك‌های چوبی بود سكنی داده شوند.

قهرمانان حاضر در بازیهای 1924 پاریس، در حالی در 126 مسابقه در 17 رشته ورزشی با هم به رقابت پرداختند كه برای نخستین بار تمامی ورزشكاران ملل مختلف، توسط كمیته‌های ملی سرزمین‌های خود و پس از موفقیت در مسابقات مقدماتی انتخاب گردیده و به المپیك اعزام شده بودند. به این ترتیب قهرمانان بزرگی در این مسابقات ظهور کردند.

تیم‌های راگبی فرانسه و رومانی در گرماگرم یك مسابقه حساس دیده می‌شوند. راگبی در المپیك پاریس به صورت‌ دوره‌ای برگزار شد و به همین جهت تماشاگران شاهد دیدار فینال نبودند.

استادیوم كلمب پاریس و مسابقات راگبی، خروسهای فرانسوی نتوانستند در برابر تماشاگران خودی قهرمان المپیك شوند و پس از آمریكا در جای دوم قرار گرفتند. رومانی هم مدال برنز را نصیب خود كرد.
پاوو نورمی، نفر سوم از چپ و ستاره فنلاند در المپیك آنتورپ، آماده‌تر از گذشته پای به المپیك نهاد. طبق قوانین دوو میدانی در المپیك پاریس، دوندگان تنها حق شركت در چهار مسابقه انفرادی را داشتند و نورمی نیز تصمیم‌ گرفته بود كه علاوه بر چهار رقابت انفرادی، در یك مسابقه تیمی هم شركت كند!

در انتهای تصویر «ویلی شارر» سوییسی سمت راست و «هنری استالارد» بریتانیایی را مشاهده می‌كنید كه با تمام وجود برای نایب قهرمانی تلاش می‌كنند. شارر سرانجام موفق شد رقیب را پشت سرگذاشته و قهرمان شود. اما آن كه با شماره 323 مقتدرانه نوار پایانی را از هم می‌درد كسی نیست جز «پاوو نورمی» ركورددار جدید دوی 1500 متر المپیك با زمان 6ـ3:53 دقیقه.

تنها 55 دقیقه از پایان مسابقه دوی 1500 متر گذشته بود كه اتفاقی بی‌سابقه رخ داد: «پاوو نورمی» (نفر اول از راست) در رقابت دوی 5000 متر شركت كرد.

در رقابت میلیمتری دو هموطن، این نورمی بود كه با ركورد 2ـ14:31 دقیقه و اختلاف دو دهم ثانیه نسبت به ریتولا بازهم طلا گرفت! نورمی را با شماره 323 در لحظه پیروزی مشاهده می‌كنید.

ویله ریتولا ، امید اوّل كسب عنوان قهرمانی در دوی ده هزارمتر بود. دلیل این امر غیاب نورمی در این مسابقه بود. باز هم ریتولای فنلاندی و «ادوین واید» سوئدی رقابتی حساس را آغاز كردند و باز هم واید (شماره 746) از رقیب پیش افتاد. امّا سرانجام ریتولا با ركورد 2 ـ 3:30 دقیقه اوّل شد و «واید» با ركورد 2ـ30:55 دوم! «ایروبرگ» فنلاندی نیز برنز گرفت.

روز بیست و سوم جولای 1924  و یكی از سخت‌ترین رقابت‌های تاریخ المپیك رقابت دوی صحرانوردی در مسافت 10 كیلومتر در چنان هوایی برگزار شد كه گویی از زمین و آسمان آتش می‌بارید!

نورمی در چهار مسابقه شركت كرده بود و طلا گرفته بود! «ریتولا» (شماره 329) هم در پنج رقابت، سه طلا و دو نقره كسب كرده بود! اسطوره‌های دو و میدانی فنلاند همیشه در حال رقابت با یكدیگر نبودند و در برخی مسابقات لازم بود كه در كنار هم و برای قهرمانی «تیم فنلاند» نبرد كنند. مثل مسابقه «دوی صحرانوردی تیمی»

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «خواندنی های المپیک پاریس- 1924( بخش دوم)» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.