کد مطلب:  34855 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
فرزندان امام رضا علیه السلام

فرزندان امام رضا علیه السلام

حضرت امام رضا علیه السلام امام هشتم شیعیان و تنها امامی است که در پیکر مطهرش در ایران به خاک سپرده شده است. فرزندش امام نهم، امام جواد (ع) را نیز همه می شناسند
زمان مطالعه: 1 دقیقه

حضرت امام رضا علیه السلام امام هشتم شیعیان و تنها امامی است که در پیکر مطهرش در ایران به خاک سپرده شده است. آسمونی در این بخش به معرفی همسر و فرزندان امام رضا علیه السلام می پردازد.

طبق مشهور، آن حضرت تنها همسرش حضرت خیزران و تنها فرزندش امام جواد علیه السلام بوده و فرزند دیگری برای آن حضرت ذکر نکرده اند.

همسر/همسران امام رضا علیه السلام

برخی از کتب مانند (ائمتنا از علی محمد علی دخیل، ج2، ص76) برای حضرت سه همسر نوشته اند ولی اکثریت به این مسئله نپرداخته اند و اگر هم پرداخته اند همان یک همسر را ذکر نموده اند.

اما بنا به گفته علی دخیل نام همسران حضرت عبارتند از:

  •  سکینه: برخی گفته اند سکینه و برخی او را خیزران گفته اند و برخی هم نام او ریحانه معرفی کرده اند که در هر صورت این خانم عظیم الشأن و مؤمنه از خانواده ماریه قبطیه همسر پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله بوده است که از این همسر مؤمنه امام جواد علیه السلام متولد شده است. مرحوم شیخ عباس قمی می نویسد: در جلالت و عظمت وی همین بس که حضرت موسی بن جعفر علیه السلام به یزید بن سلیط امر فرمود که سلام آن حضرت را به او برساند.
  • ام حبیبه: دختر مأمون عباس که مأمون او را به انگیزه سیاسی به ازدواج امام رضا علیه السلام درآورد ولی به خانه حضرت راه نیافت و شواهد تاریخی نیز حکایت می کنند که ام حبیبه همچنان دوشیزه باقی ماند.
  • مادر ابراهیم: آقای معینی و ترابی در کتاب امام رضا علیه السلام منادی توحید می نویسد: امام رضا علیه السلام دارای چند کنیز بود ولی به عنوان همسر مورخان تنها یک همسر را ذکر کرده اند و اگر در برخی از عبارات تاریخ آمده که حضرت با ام حبیبه دختر مأمون ازدواج نموده از هویت همسر دوم اطلاعی در دست نیست.

فرزندان امام رضا علیه السلام

آسمونی : برخی از بزرگان مانند شیخ مفید و ابن شهر آشوب و طبرسی و... فرزندی غیر امام جواد علیه السلام را ذکر نکرده اند و تصریح می کنند که حضرت فقط یک فرزند داشته اند ولی برخی از علماء برای حضرت رضا علیه السلام 6 فرزند که پنج پسر و یک دختر ذکر می نمایند که عبارتند از:

  • محمد (امام جواد علیه السلام)
  • حسن
  • جعفر
  • ابراهیم
  • حسن
  • عایشه

و برخی از تاریخ نویسان فقط دو فرزند برای حضرت یاد کردند بنام محمد و جعفر یا محمد و موسی محدث قمی به نقل از کتاب انساب می نویسد: حضرت رضا علیه السلام دارای دختری به نام فاطمه بوده که به ازدواج محمد بن جعفر بن قاسم بن اسحاق بن عبدالله بن جعفر ابی طالب درآمده است.

: برای دریافت مشاوره درباره فرزندان امام رضا علیه السلام فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «فرزندان امام رضا علیه السلام» در کادر زیر بنویسید :
5 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید