کد مطلب: 5625 درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
طرز تهیه شیرینی یا نان پنجره ای

طرز تهیه شیرینی یا نان پنجره ای

 شیرینی پنجره ای یکی از شیرینهای پرطرفداره که معمولا در جشن های مختلف و عید نوروز تهیه و استفاده میشه، در...
زمان مطالعه: 2 دقیقه

 

شیرینی پنجره ای یکی از شیرینهای پرطرفداره که معمولا در جشن های مختلف و عید نوروز تهیه و استفاده میشه، در این بخش آسمونی طرز تهیه این شیرینی خوشمزه رو با دو روش براتون توضیح خواهیم داد

- روش اول:

مواد لازم شیرینی پنجره ای:

آرد . 4 قاشق سوپخوری

نشاسته . 3 قاشق سوپخوری

آرد برنج . یک قاشق سوپخوری

تخم مرغ . 5 عدد

شیر . یک فنجان

گلاب . یک قاشق سوپخوری

کمی پودر پسته

طرز تهیه شیرینی پنجره ای:

آرد، نشاسته و آرد برنج را با شیر و گلاب مخلوط کرده و تخم مرغ ها را یکی، یکی به آن اضافه می کنیم و مرتب به هم می زنیم تا خمیر یک دست و نرمی به دست آید. قالب نان پنجره ای را در روغن داغ قرار می دهیم( روغن باید تمامی سرقالب را بگیرد). سپس آن را در مایع خمیری می زنیم، طوری که به اندازه 2 میلی متر از سر قالب بیرون باشد. بعد قالب را یک لحظه در روغن داغ نگه می داریم. وقتی که خودش را کمی گرفت با یک تکان نان در روغن رها می شود. وقتی سرخ و طلایی رنگ شد، آن را بر می گردانیم تا آن طرف نان هم کمی سرخ شود. سپس آن را با کفگیر برمی داریم تا روغن اضافی آن خارج شود. از تمامی مواد به این صورت نان پنجره ای تهیه کرده و پس از خنک شدن پودر شکر را با الک روی آنها می پاشیم. سپس با کمی پودر پسته سطح شیرینی ها را تزئین می کنیم.
چند نکته ضروری: خمیر نان پنجره ای را گه گاهی به هم بزنید تا یک دست باقی بماند.2- در صورتی که خمیر نان پنجره ای کمی سفت بود، کمی آب یا شیر اضافه کنید.

 

- روش دوم: 

مواد لازم شیرینی پنجره ای:

تخم‌مرغ: 6 عدد

آرد سفید گندم: 100 گرم

پودر نشاسته: 100 گرمگلاب: چهار تا پنج قاشق سوپ‌خوری

روغن:‌ جهت سرخ کردن

پودر قند: مقداری برای پاشیدن روی شیرینی

طرز تهیه شیرینی پنجره ای:

ابتدا نشاسته را درون یک کاسه بریزید، سپس گلاب را کم کم به نشاسته اضافه کنید.پس از این‌که گلاب و نشاسته را خوب باهم مخلوط کردید، تخم‌مرغ‌ها را درون مخلوط شکسته و هم بزنید.اکنون نوبت به آرد می‌رسد. پس از اینکه آرد را الک کردید با مواد فوق مخلوط کرده، و خوب هم بزنید.قابلمه گود و کوچکی را اتنخاب کرده و آن را پر از روغن کنید و روی حرارت قرار دهید تا داغ شود.قالب مخصوص شیرینی پزی را درون روغن قرار دهید تا داغ شود، سپس، دسته قالب را بگیرید و آن را تا حد یک میلی‌متر مانده به لبه ، درون مایه فرو کنید و بلافاصله قالب را در روغن داغ روی حرارت ملایم قرار دهید و به محض اینکه شیرینی خودش را گرفت قالب را کمی تکان دهید تا مایه از آن به راحتی جدا شده و درون روغن سرخ شود. مراقب باشید تا شیرینی طلایی رنگ شد فورا آن را از روغن بیرون آورید.پس از اینکه مایه تمام شد و شیرینی‌ها آماده شدند، آن‌ها را درون ظرف مناسبی ریخته و روی آن‌ها خاکه قند بپاشید.

لیست بهترین رستوران های تهران

معرفی نویسنده:

ثبت نظر درباره «طرز تهیه شیرینی یا نان پنجره ای»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

2 + 8 = ?