کد مطلب: 273 درج نظر
زمان مطالعه: 5 دقیقه
10 روش برای رفع خشکی پوست و مراقبت های پوستی در زمستان

10 روش برای رفع خشکی پوست و مراقبت های پوستی در زمستان

خشکی پوست یک اختلال پوستی بسیار شایع است که با کمبود مقدار مناسب آب در سطحی ترین لایه پوست، یعنی اپیدرم خود را نشان می دهد. این اختلال در زنان و مردان به صورت یکسان رخ می دهد. اما پوست افراد مسن نسبت به افراد جوان معمولا خشک تر است. تولید چربی در پوست با بالا رفتن سن کاهش پیدا می کند. دست ها و پاها به خصوص قسمت کف پا بیشتر تحت تاثیر این اختلال است.
زمان مطالعه: 5 دقیقه
10-ways-to-eliminate-dry-skin-and-skin-care-in-winter
10-ways-to-eliminate-dry-skin-and-skin-care-in-winter


ممکن است سرمای بیرون برای شما خوشایند باشد، اما خشک شده و در نتیجه پوسته پوسته شدن، ترک خوردن و حتی اگزما (در پوست هایی که ملتهب می شوند) می گردد. دکتر بونی لاپلانتی، متخصص زیبایی، می گوید: «به محض این که وسایل گرمایی را در خانه روشن می کنید، پوست شما شروع به خشک شدن می کند. و هیچ فرقی ندارد که گرمای خانه خود را از چه طریقی تأمین می کنید» پس برای مراقبت از پوست خود و مرطوب و سالم ماندن آن در روزهای سرد زمستان این نکات پیشنهادی را در نظر بگیرید .

 

1 ) با یک متخصص مشورت کنید.

اگر به داروخانه نزدیک محل زندگی خود مراجعه می کنید، شاید برای یافتن فروشنده ای که بتواند شما را به خوبی راهنمایی کند کمی به زحمت بیفتید. به همین دلیل مراجعه به یک متخصص پوست حتی برای یک بار هم که شده امری مفید است. متخصصان پوست قادر به تجزیه و تحلیل نوع پوست، رفع عیوب شیوه های مراقبت های پوستی ای که در حال حاضر آن را به کار می گیرید، می باشند. اما این بدان معنا نیست که شما مجبور به خرید محصولاتی با قیمتهای بالا خواهید شد. دکتر دیوید وورن، متخصص پوست در کالیفرنیا، می گوید: «فرآورده های ارزان قیمت هم درست همانند محصولات پرهزینه و گران عمل می کنند. در حقیقت، این هزینه های اضافی که شما برای این محصولات پرداخت می کنید اغلب تنها به خاطر بسته بندی و بازاریابی آنها می باشند. آنچه که حایز اهمیت است، چگونگی پاسخگویی پوست شما به این محصولات و رضایتمندی شما از کیفیت آنهاست، نه هزینه گزافی که برای آن پرداخت کرده اید.

 

2 ) بیشتر از مرطوب کننده ها استفاده کنید.

شما ممکن است از مرطوب کننده ای استفاده می کنید که تنها مناسب بهار و تابستان است. اما همان گونه که فصل و وضعیت آب و هوا تغییر می کند، مراقبت های معمولی پوست نیز تغییر می کنند. کرم مرطوب کننده ای را بیابید که پایه اصلی آن به جای آب، روغن باشد، زیرا روغن بر روی پوست لایه ای محافظ ایجاد می نماید که نسبت به کرم یا لوسیون، رطوبت بیشتری در خود نگه می دارد. (تذکر: بسیاری از لوسیون هایی که به عنوان «کرم شب» شناخته می شوند، پایه روغنی دارند.» اما با این حال روغن ها را نیز باید با احتیاط انتخاب کرد. زیرا همه آنها برای صورت مناسب نیستند. به دنبال روغن های خاص و طبیعی مانند روغن آواکادو، روغن های معدنی، روغن گل پامچال یا روغن بادام بروید. اما روغن یا کره درخت روغن قلم بسیار بحث انگیز بوده است زیرا می تواند روزنه های پوست را مسدود نماید. به گفته دکتر لاپلانتی کم کردن مصرف سبزیجات نیز ایده زیاد جالبی نیست. او می گوید: «این روغنها فقط روی پوست قرار می گیرند و واقعا پوست را چرب می کنند.» شما می توانید از لوسیون های حاوی لومیکتنت، ماده ای که رطوبت را به خود جذب می کند، گروهی از مواد مانند گلیسیرین، سوربیتول و اسیدهای آلفاهیدروکسی که رطوبت را جذب پوست می کنند، استفاده کنید.»

3 ) اسنفاده از ضد آفتاب و لوسیون فقط یرای فصل تایبستان نیست.

آفتاب زمستان همراه با تشعشعی که بر روی برف دارد، می تواند به پوستتان آسیب وارد کند. سعی کنید از ضدآفتابی با تاثیر عمیق برای صورت و دستها (اگر در معرض تابش آفتاب هستند) 30دقیقه پیش از خارج شدن از خانه استفاده کنید. در صورتی که به مدت طولانی در محیط بیرون هستید، به مداوم آن را تجدید کنید.

 

10-ways-to-eliminate-dry-skin-and-skin-care-in-winter1
10-ways-to-eliminate-dry-skin-and-skin-care-in-winter1


4 ) مراقب دستهای خود باشید. 

پوست روی دستان شما از همه قسمت های بدن نازک تر است و غدد چربی کمتری دارد. این بدان معناست که مرطوب نگاه داشتن دستها، به خصوص در سرما و آب و هوای خشک مشکل تر است. این امر سبب به وجود آمدن خارش و ترک می گردد. زمانی که در محیط بیرون هستید از دستکش استفاده کنید. اگر از دستکشهای پشمی استفاده می کنید، برای جلوگیری از حساسیت های احتمالی که پشم ایجاد می کند، اول یک دستکش نخی به دست کنید.

5 ) از پوشیدن جوراب و دستکش مرطوب خودداری کنید. 

دستکش و جوراب مرطوب می توانند باعث آسیب های پوستی نظیر خارش، ترک، سوزش یا حتی جوشهای ناشی از اگزما گردند.

6 ) استفاده از دستگاه بخور. سیستم های گرمایشی مرکزی و همینطور بخاریها، هوای گرم را درسراسر محیط خانه و دفتر کار شما پخش می کنند. 

دستگاههای بخور باعث ایجاد رطوبت بیشتر در هوا می گردند که به جلوگیری از خشکی پوست کمک می کنند. چندین دستگاه بخور را در مکانهای مختلف خانه خود قراردهید تا رطوبت به طور یکسان درهمه جا منتشر شود.

7 ) برای سلامتی خود آب بنوشید،نه به خاطر پوستتان .

ممکن است این جمله را بارها شنیده باشید: نوشیدن آب به جوان ماندن پوست کمک می کند. اما این جمله یک باور قدیمی است. آب برای سلامت عمومی بدن بسیار مفید است اما دکتر کنیث بیلینکی، متخصص پوست در آوک لاون ایلینویس، می گوید:«این یک تصور غلط رایج است که کسانی که پوست خشک و کم آبی دارند باید زیاد آب بنوشند.» دکتر لاپلانتی نیز این مسئله را تایید کرده و می گوید:«من در مراکز درمانی افراد زیادی را دیده ام که با وجود اینکه در روز 10تا 12 لیوان آب می نوشند اما هنوز هم از خشکی شدید پوستشان شکایت می کنند. پس این کار هم کمک زیادی نمی کند.

8 ) پاهای خود را چرب کنید .

درست است که لوسیونهای نعنایی مخصوص پا در روزهای گرم تابستانی بسیار مطلوب هستند اما در طول زمستان، پاهای شما نیاز به ماده ای قوی تر دارد. سعی کنید لوسیونهای حاوی ژل پترولیوم یا گلیسیرین تهیه کنید و برای از بین بردن پوستهای مرده کف پا در فواصل معین از سنگ پا استفاده کنید. زیرا این کار به جذب سریع تر و عمیق تر مرطوب کننده هایی که مصرف می کنید بسیار کمک می کند.

 

10-ways-to-eliminate-dry-skin-and-skin-care-in-winter-2
10-ways-to-eliminate-dry-skin-and-skin-care-in-winter-2


9 ) لایه برداری را امتحان نکنید اگر پوست صورتتان خشک است.  

از مصرف لایه بردار های قوی، ماسکها، پاک کننده های الکلی و تند و تیز و همه چیزهایی که چربی های ضروری پوست را از بین می برند، خودداری کنید. درعوض، از شیرپاک کن، شوینده های ملایم، پاک کننده های غیر الکلی و به جای ماسک های رسی که رطوبت را از پوست می گیرند، ماسکهایی که «آبرسان عمیق» هستند، استفاده کنید.

10 ) با آب جوش حمام نکنید.

به طور قطع، فرو رفتن درآب جوش پس ازفعالیت درهوای سرد، بسیار دل انگیز است. اما گرمای شدید دوش یا حمام آب داغ در واقع سبب از بین رفتن حفاظ چربی پوست می گردد که می تواند باعث کمبود رطوبت آن شود. دکتر لاپلانتی توصیه می کند:«دراین هنگام بهتر است از آب گرم یا ولرم استفاده کنید و مدت کوتاهی درآب بمانید.» دکتر بیلینسکی خاطرنشان کرده است که حمام با آب ولرم با جوش شیرین و محلول جوی دوسر، می تواند به پوست خشکی که دچار خارش شده است کمک شایانی نماید. با این حال از مرطوب کنند ه ای که تهیه کرده اید هم با فواصل معین استفاده کنید. اگر این روشها هم برای شما مفید نبود، حتما نزد یک متخصص پوست بروید. دکتر بیلینسکی اظهار داشت:«شما ممکن است برای از بین بردن خشکی پوست خود نیاز به تجویز لوسیون داشته باشید. یا ممکن است شرایطی داشته باشید که مشکل تنها خشکی پوستتان نباشد و نیاز به دارو یا درمانی متفاوت داشته باشید.»
: برای دریافت مشاوره درباره 10 روش برای رفع خشکی پوست و مراقبت های پوستی در زمستان فرم زیر را تکمیل کنید
پرداخت هزینه مشاوره

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

instagram.com/asemooniportal

نظر خود را درباره «10 روش برای رفع خشکی پوست و مراقبت های پوستی در زمستان» در کادر زیر بنویسید :

4 + 9 = ?