درج نظر
مطالعه: 5 دقیقه
درمان تعریق با بوتاکس، راه حلی ساده برای مشکلی بزرگ

درمان تعریق با بوتاکس، راه حلی ساده برای مشکلی بزرگ

اگر به دنبال راهی برای درمان تعریق بیش از حد خود هستید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

درمان تعریق با بوتاکس، راه حلی ساده برای مشکلی بزرگ

عرق کردن یک فرایند طبیعی و ضروری برای بدن انسان است و به تنظیم دمای بدن کمک می‌کند. اما تعریق بیش از حد یا هایپرهیدروزیس می‌تواند کیفیت زندگی افراد را به طور قابل توجهی تحت تاثیر قرار دهد. این مشکل در برخی افراد در یک ناحیه خاص از بدن و در برخی دیگر در نواحی مختلف بدن رخ می‌دهد. بوتاکس یک روش درمانی ساده و ایمن برای درمان تعریق بیش از حد است. در این مقاله، قصد داریم به بررسی درمان تعریق با بوتاکس از جوانب مختلف بپردازیم، از نحوه عملکرد بوتاکس تا چگونگی انجام تزریق. اگر شما نیز به دنبال راهی برای درمان تعریق بیش از حد خود هستید، تا انتها با ما همراه باشید.

بوتاکس چیست؟

بوتاکس نوعی نوروتوکسین است که از میکروب‌های عامل بوتولیسم (نوعی مسمومیت غذایی) تولید می‌شود. اما جای نگرانی نیست، زیرا در صورت استفاده‌ی صحیح توسط متخصص پزشکی، بی‌خطر خواهد بود. بوتاکس به عنوان یک روش درمانی زیبایی برای رفع چین و چروک‌های صورت با فلج موقت عضلات شناخته می‌شود.

کاربردهای دیگر بوتاکس:

تزریق بوتاکس برای تعریق

پزشکان از بوتاکس برای درمان بیماری‌های عصبی عضلانی مانند میگرن، اسپاسم عضلانی و هیپرهیدروزیس (تعریق بیش از حد) نیز استفاده می‌کنند. اگر تعریق شما با استفاده از داروهای ضد تعریق بهبود نیابد، ممکن است کاندیدای مناسبی برای تزریق بوتاکس باشید.

بوتاکس توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) برای افرادی که تعریق بیش از حد زیر بغل دارند، تأیید شده است. همچنین می‌توان از آن برای کاهش تعریق در نواحی دیگر مانند دست‌ها، پاها و صورت نیز استفاده کرد. بوتاکس می‌تواند یک درمان مؤثر باشد، به طوری که در یک مطالعه، 2 هفته پس از تزریق، 90 درصد کاهش در تولید عرق مشاهده شده است.

مزایای درمان تعریق با بوتاکس

 • جلوگیری از تعریق بیش ازحد
 • یک درمان غیر تهاجمی
 • درد کم هنگام تزریق
 • روشی ایمن و موثر

معایب درمان تعریق با بوتاکس

 • روش نسبتا گرانی است
 • برای نواحی کف دست یا کف پا بسیار دردناک است
 • تزریقات بعدی تقریباً هر 7 تا 16 ماه یکبار مورد نیاز است
 • نتایج آن فقط برای ناحیه زیر بغل تایید شده لست

عملکرد درمان تعریق با بوتاکس

به طور معمول، هنگامی که دمای بدن افزایش می‌یابد، سیستم عصبی غدد عرق را فعال می‌کند. به این ترتیب، بدن به طور خودکار خود را خنک می‌کند. اما در افراد مبتلا به هیپرهیدروزیس یا تعریق بیش از حد، اعصابی که به غدد عرق سیگنال می‌دهند، بیش فعال هستند.

در این نوع درمان، بوتاکس از آزاد شدن استیل کولین، یک انتقال دهنده عصبی، جلوگیری می‌کند. استیل کولین با غدد عرق ارتباط برقرار می‌کند و سیگنال آزاد شدن عرق را می‌دهد. هنگامی که بوتاکس را مستقیماً در ناحیه‌ای از بدن که معمولاً عرق می‌کند، تزریق می‌کنید، اعصاب بیش فعال فلج می‌شوند. در این حالت، چون اعصاب نمی‌توانند به غدد عرق سیگنال ارسال کنند، تعریق متوقف می‌شود.

نواحی قابل درمان برای تزریق بوتاکس

درمان تعریق با بوتاکس برای نواحی مختلف

در حال حاضر، بوتاکس فقط برای درمان تعریق زیر بغل توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) تأیید شده است. منابع معتبر مطالعاتی نتایج متفاوتی را نشان داده‌اند، اما شواهد زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد بوتاکس می‌تواند تولید عرق زیر بغل را بیش از ۵۰ درصد برای حداقل ۶ ماه کاهش دهد. با این وجود، پزشکان از بوتاکس برای درمان تعریق در سایر نواحی بدن نیز استفاده می‌کنند.

 1. کف دست: طی بررسی های انجام شده تزریق بوتاکس برای تعریق کف دست، میزان تعریق را 25 تا 50 درصد بهبود میدهد. بیشترین تاثیر این تزریق تا سه هفته اول است و نهایتا تا 6 ماه قابل مشاهده است.
 2. صورت: تزریق بوتاکس به ندرت باعث کاهش تعریق در صورت میشود و در صورت نتیجه بخش بودن 5 تا 6 ماه پایدار است. فلج شدن عضلات پیشانی یکی از شایع ترین مشکلات این نوع تزریق بوتاکس برای تعریق است
 3. کف پا: بوتاکس ممکن است به کنترل تعریق در کف پا کمک کند، با این حال مطالعات کمی در این رابطه انجام شده است. در یک مطالعه کوچک در سال 2018، 73 درصد از گروهی از افراد 12 تا 17 ساله از نتایج خود راضی بودند.

چگونه برای جلسه درمانی آماده شوم؟

درمان تعریق با بوتاکس، درمانی ساده است و تنها رعایت چند نکته ساده درمانی ساده و راحت را برای شما رقم می‌زند.

 • لازم است قبل یک لباس آستین کوتاه یا تاپ برای جلسه همراه خود داشته باشید. ممکن است پزشک شما پوشیدن پیراهن تیره رنگ را برای جلوگیری از لک جوهر روی آن توصیه کند.
 • دو یا سه روز قبل از جلسه زیربغل خود را شیو نکنید.
 • اگر داروهای رقیق‌کننده خون مصرف می‌کنید، ممکن است پزشک از شما بخواهد که برای جلوگیری از کبودی، چند روز قبل از تزریق آن را قطع کنید. توجه داشته باشید، در مورد داروهایی که مصرف می‌کنید به پزشک خود بگویید و مصرف هیچ دارویی را قطع نکنید مگر اینکه پزشک به شما بگوید.

درمان تعریق با بوتاکس چگونه است؟

تزریق بوتاکس برای تعریق

جلسه درمانی، حدود 45 دقیقه و تزریق فقط 20 تا 30 دقیقه طول می‌کشد. در این جلسه یک متخصص پوست شما را با جوهر علامت گذاری می‌کند و با استفاده از یک سوزن ظریف، داروی بوتاکس را درست زیر سطح پوست تزریق می کند. شما طبق یک الگوی شبکه‌ای در اطراف منطقه مورد نظر، 15 تا 20 نقطه تزریق دریافت خواهید کرد (به صورت شبکه ای، تقریباً هر 1 تا 2 سانتی‌متر). پزشک ممکن است برای جلوگیری از درد از یخ یا یک عامل بی‌حس‌کننده استفاده کند.

تزریق‌ها با کوچک‌ترین سوزن موجود انجام می‌شوند و فقط عمق پوست هستند. با استفاده از کرم بی حس کننده بدون نسخه (4 یا 5 درصد Recticare)، تزریق در زیر بغل تقریباً بدون درد است. کف دست‌ها پوست ضخیم‌تری دارند که بی‌حس شدن آن دشوارتر است، که منجر به ناراحتی بیشتر در هنگام تزریق می‌شود. پس از درمان دست ها، برخی از بیماران ضعیف شدن موقت چنگال خود را گزارش می کنند که به طور متوسط دو تا سه هفته طول می کشد.

مدت زمان ماندگاری نتایج درمان تعریق با بوتاکس

نتایج این نوع درمان معمولاً بین 2 تا 4 روز پس از تزریق نمایان می‌شوند و تا 2 هفته به طور کامل قابل مشاهده خواهند بود. به خاطر داشته باشید که این نتایج موقتی هستند و حداکثر تا 7 ماه ماندگاری دارند. در برخی موارد، اثرات تا 16 ماه نیز قابل مشاهده است، اما بهتر است تزریق مجدد در بازه زمانی 7 تا 16 ماه انجام شود.

بعد از درمان تعریق با بوتاکس چه انتظاراتی باید داشت؟

به طور کلی، مراقبت های بعدی کمی مورد نیاز است. ممکن است حداقل برای روز بعد در اطراف ناحیه تحت درمان احساس حساسیت یا درد داشته باشید. پزشک احتمالاً از شما می خواهد که حدود 2 هفته پس از ویزیت، پس از تأثیر کامل بوتاکس، آن را پیگیری کنید.

پزشکان اغلب توصیه می‌کنند از دئودورانت‌ها یا محصولات عطری در زیر بغل شما هستند به مدت 12 تا 24 ساعت برای جلوگیری از تحریک خودداری کنید. همچنین در این مدت از انجام فعالیت های ورزشی سنگین خودداری کنید.

خطرات و عوارض درمان تعریق با بوتاکس چیست؟

تزریق بوتاکس برای تعریق، به عنوان درمانی ایمن و کم عارضه شناخته میشود مخصوصا در حالتی که تزری در ناحیه زیر بغل انجام شود. هم چنین دردناکی در این ناحیه نسبت به دیگر نقاط بدن کمتر است.

عوارض جانبی احتمالی عبارتند از:

 • درد یا کبودی در محل تزریق
 • تحریک پوست
 • خون ریزی
 • سردرد
 • علائم آنفولانزا
 • افتادگی پلک (برای تزریق صورت)
 • خشکی چشم یا اشک ریزش (برای تزریق صورت)
 • فلج صورت (برای تزریق صورت)

عوارض جانبی جدی تزریق بوتاکس بسیار نادر است. این مشکلات می توانند ساعت‌ها، روزها یا هفته‌ها پس از تزریق شما به علت پخش شدن بوتاکس در کل بدن رخ دهند. عوارض جانبی نادر اما جدی عبارتند از:

 • ضعف عضلانی در کل بدن
 • مشکل در دیدن
 • مشکل در تنفس
 • از دست دادن کنترل مثانه

جمع بندی

درمان تعریق با بوتاکس، راه حلی ساده و موثر برای رهایی از شر تعریق بیش از حد است. این روش درمانی، به طور موقت غدد عرق را فلج می‌کند و از تولید عرق جلوگیری می‌کند. بوتاکس برای درمان تعریق در نواحی مختلف بدن مانند زیر بغل، کف دست، کف پا و صورت قابل استفاده است.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «درمان تعریق با بوتاکس، راه حلی ساده برای مشکلی بزرگ» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید
: برای دریافت مشاوره درباره درمان تعریق با بوتاکس، راه حلی ساده برای مشکلی بزرگ فرم زیر را تکمیل کنید

هزینه مشاوره ۳۰ هزار تومان می باشد

پاسخ مشاوره شما ظرف 1 روز کاری در پنل شما درج می شود و پیامک دریافت می کنید


دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.