زمان مطالعه: 1 دقیقه
هفته جهانی شیر مادر

هفته جهانی شیر مادر

سازمان‌ جهانی بهداشت به دلیل اهمیت تغذیه طبیعی نوزاد با شیر مادر، یکم تا هفتم آگوست برابر با ۱۰ تا ۱۶ مرداد را به عنوان هفته جهانی شیر مادر نامگذاری کرد.

یکی از زیباترین و شیرین‌ترین دوران زندگی هر مادری، دوران حمل و شیردهی است که باعث خلق شادترین خاطرات مادر و کودک می‌شود و از این طریق، عشق و محبت مادر به نوزاد که پاک‌ترین و خالص‌ترین محبت‌ها است به هردوی آنها منتقل می‌شود.

نامگذاری هفته جهانی تغذیه با شیر مادر از سال ۱۹۹۰ توسط سازمان جهانی بهداشت، یونیسف و سایر سیاست‌گذاران سلامت آغاز  شده است.

هدف از این نامگذاری افزایش آگاهی در مورد تغذیه با شیر مادر و مزایای آن است. آگوست ماه ملی تغذیه با شیر مادر است، ماهی که به حمایت و ترویج تغذیه با شیر مادر اختصاص دارد.

طبق اطلاعات موسسه World Health Organization (که به اختصار WHO نامیده می‌شود)، بیش از نیم میلیارد زن شاغل در دنیا از حمایت‌های ضروری بعد از زایمان برخوردار نیستند. بدین صورت که فقط 20 درصد از کشورها کارفرمایان را ملزم می‌کنند که برای کارمندان مرخصی و امکانات برای شیردهی یا دوشیدن شیر فراهم کنند.

نتیجه این محدودیت این است که طبق آمار جهانی تعداد نوزادان زیر 6 ماه که با شیر مادر تغذیه می‌شوند از نصف متولدین کمتر است. همچنین طبق اطلاعات مرکز آمار ایران، فراوانی تغذیه انحصاری با شیر مادر در شش ماهه اول زندگی در نوزادان ایرانی نیز 53.13 درصد است.

حمایت از شیردهی صرف نظر از نوع محل کار یا نوع قرارداد امری است که باید توسط کارفرمایان اجرا شود و در نگاه کلی زنان نباید بین شیر دادن به فرزندان و شغل خود یکی را انتخاب کنند.

  هفته جهانی تغذیه با شیر مادر علاوه بر حمایت از شاغل بودن مادران بر این نکته تاکید دارد که برخوداری مادران از امکانات شیردهی در محل کار، باعث می‌شود جامعه در مسیر کار کردن پویا تر شود چرا که تغذیه با شیر مادر فواید حیاتی و تأثیرات مثبت مادام العمر برای سلامتی و تغذیه کودکان دارد که در نهایت به شکل گیری نیروی کار سالم و توانمند برای آینده منتج می‌گردد.

همچنین هدف از نامگذاری این هفته این‌ است که همه زنان در همه جا و صرف نظر از نوع کارشان باید حداقل 18 هفته، ترجیحا بیش از 6 ماه مرخصی زایمان با حقوق، مرخصی با حقوق برای شیردهی یا دوشیدن شیر پس از بازگشت به کار و امکان بازگشت به کار پس از مرخصی را داشته باشند.

 

نظر خود را درباره «هفته جهانی شیر مادر» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید
ارزیابی مهاجرت
: برای دریافت مشاوره درباره هفته جهانی شیر مادر فرم زیر را تکمیل کنید

هزینه مشاوره ۳۰ هزار تومان می باشد

پاسخ مشاوره شما ظرف 1 روز کاری در پنل شما درج می شود و پیامک دریافت می کنید


دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.