درج نظر
مطالعه: 3 دقیقه
صفر ایرانپاک و عواقب عکس با یک سلبریتی دهه 50!

صفر ایرانپاک و عواقب عکس با یک سلبریتی دهه 50!

در بهار سال 1351 یکی از بزرگ ترین جنجال ها در تاریخ فوتبال باشگاه پرسپولیس اتفاق افتاد.

جرقه این جنجال وقتی زده شد که از صفر ایرانپاک و یک دختر هنرپیشه عکسی روی جلد یک نشریه به چاپ رسید. همین مساله کافی بود که درگیری شدیدی بین رییس باشگاه پرسپولیس علی عبده با ایرانپاک به وجود بیاید.

دلیل این برخورد از سوی رییس باشگاه، رعایت نکردن قوانین فوتبال آماتوری از سوی بازیکن تیمش بود زیرا بازیکنان آماتور حق گرفتن عکس های تبلیغاتی را نداشتند. اما ماجرا به همین سادگی تمام نشد و ناگهان کیهان ورزشی در شماره 924 مورخه دوم اردیبهشت 1351 در صفحه 13 خود  خبر از استعفای 4 بازیکن از پرسپولیس داد.با هم نوشته های کیهان ورزشی را مرور می کنیم.

 

ادیبی پیشاپیش، در صف دوم صفر ایرانپاک در حالی که ابراهیم آشتیانی و علی پروین دو بازوی او را با دست های خود گره زده بودند، واردشد. صفر چون طفلی که کلیه وسایل بازی و شادی اش را از او گرفته باشند، می گریست و هیچ کس توفیق نیافت حتی برای لحظه کوتاه او را ادامه گریه زاری مانند مانع شود و اگر دو بار گریه اش قطع شد به دلیل این بود که می خواست جملات دوستان خود را جدی تر و محکم تر بیان کند و می گفت:

 

 به من ناسزا گفت، چند سیلی به صورت زد و با اردنگ از اتاق بیرونم کرد. مگه نه پروین، مگه نه آشتیانی، مگه نه ادیبی

 

 و پروین گفت که آمده ایم تا بگوییم آقای عبده تنها ایرانپاک را کتک نزده و فقط او نیست که ناسزا شنیده، این برای همه ما بود و ادیبی دنباله اش راگرفت و گفت آقای عبده چیزی برای ما باقی نگذارد. رفته بودیم برای  مذاکره پیرامون کار و زندگی خود که رییس باشگاه  گفت:

 

حالا دیگه می ری... عکس میندازی و صفر داشت از خود دفاع می کرد که  سیلی و لگد امانش نداد و ما مبهوت مانده بودیم که چه بکنیم اما آهنگ ناسزاگویی آنچنان بالا بود که ترجیح دادیم آنجا را ترک کنیم که البته قبل از ما صفر را از آنجا رانده بودند. آمده ایم به اینجا بگوییم این مزد و پاداش ماست. و این جایزه پیروزی هاست.

 

هر چهار بازیکن استعفانامه ای از خود در کیهان ورزشی باقی گذراندند و علت استعفای خود را چنین بیان کردند. آقای عبده به ایرانپاک سیلی زد و به او ناسزا گفت و این سیلی در واقع تنها در گوش ایرانپاک نواخته نشد.. ما احساس می کنیم که همه ما از این ناسزاها و سیلی ها نصیبی برده ایم. به این وسیله از باشگاه پرسپولیس استعفا می کنیم. بازیکنان گفتند از این پس حاضر نیستند در این باشگاه بازی کنند و پس از یک ساعت  کیهان ورزشی را ترک گفتند.

***

صبح روز بعد در هتل، فریدون معینی هم به چهار بازیکن مستعفی پیوست و اعلام کرد که مطیع تصمیمات آنهاست. درست در همان صبحی که در موسسه اطلاعات مراسمی برپا شد و در آن عبده، صورت ایرانپاک را بوسید و ایرانپاک در آغوش عبده رفت و بعد خبر آمد که بازیکنان و عبده آشتی کردند. بعد ایرانپاک و ادیبی به کیهان ورزشی تلفن کردند و گفتند که در تصمیم خود پابرجا هستند و آنچه را شب قبل در کیهان ورزشی گفتند و امضاهایی که از خود به جای گذاشتند به قوت خود باقی است  و تنها تغییری که کرده، با رییس باشگاه پرسپولیس آشتی کردیم و اینکه از این پس عضو کدام باشگاه خواهیم بود، این می ماند پس از سفر به کره و تایلند.

 

درباره آنچه بین آقای عبده موسس باشگاه ورزشی پرسپولیس و صفر ایرانپاک فوتبالیست این باشگاه اتفاق افتاد، طبق اظهار چهار یا پنج تن از فوتبالیست های باشگاه که از پرسپولیس مستعفی شده اند، گفت وگویی بسیار شده. هریک نظر و  عقیده ای اظهار می کنند بدون اینکه به ریشه این واقعه و وقایعی از این قبیل توجه شود. اگر صفر ایرانپاک مبادرت به برداشتن عکسی می کند که برای تبلیغات تجارتی از آن استفاده می شود و بدین ترتیب می  خواهد شهرت ناشی از مقام قهرمانی در ورزش آماتوری را وسیله بهره برداری قرار دهد به خاطر آن است که می بینند حاکمان بر ورزش خود از کسوت آماتوری خارج شده اند و به  جای ایفای وظیفه اصلی که مراقبت در حفظ حدود مقررات ورزش آماتوری است خود از مقامی که دارند و باید افتخارا انجام دهند حقوق و مزایا به صورت های مختلف دریافت می کنند. دبیر کمیته المپیک و رییس فدراسیون فوتبال و چند مقام دیگر کسانی هستند که در مقام افتخاری خود به صورت های گوناگون حقوق می گیرند و طبعا در چنین شرایطی بهره برداری مادی از ورزش، خواسته ورزشکار هم می تواند باشد. آنها که فقط ورزش را به خاطر ورزش دوستی خود و در سطح مملکت برای پرورش جوانان می خواهند، نمی تواند اعمال امثال ایرانپاک را تحمل کنند. آیا وقت آن نرسیده که برای این مساله فکری بشود و اصولا با تشکیل قوانین و مقررات این نابسامانی های ورزش در چهارچوب آماتوری و حرفه ای جداگانه حل شود.

***

پایان کار

پس از مدتی تیم ملی راهی جام ملت های آسیا شد و آن گاه در مقدماتی المپیک به میدان رفت. مرور زمان هم همه چیز را به بوته فراموشی سپرد و هیچ یک از بازیکنان مستعفی پرسپولیس را ترک نکردند. از این میان، علی پروین برای چند دهه به عنوان بازیکن یا مربی در کنار سرخپوشان حضور داشت و ماجرای استعفای او نیز کاملا فراموش شد.

 

 

 

 

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «صفر ایرانپاک و عواقب عکس با یک سلبریتی دهه 50!» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید
: برای دریافت مشاوره درباره صفر ایرانپاک و عواقب عکس با یک سلبریتی دهه 50! فرم زیر را تکمیل کنید

هزینه مشاوره ۳۰ هزار تومان می باشد

پاسخ مشاوره شما ظرف 1 روز کاری در پنل شما درج می شود و پیامک دریافت می کنید


دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.