درج نظر
مطالعه: 8 دقیقه
دربی منچستر، از عصر نیوتون هیث و وست‌گوردون تا امروز  + عکس

دربی منچستر، از عصر نیوتون هیث و وست‌گوردون تا امروز + عکس

193 مسابقه از روز 12 نوامبر 1881 تا دیدار فینال جام حذفی در روز 25 می 2024 و برتری(2-1) یونایتد مقابل من سیتی.

دربی های منچستر بین دو تیم منچستر یونایتد و منچستر سیتی از قدیم جزء مسابقات فوتبال جذاب جزیره بوده است که تماشاگران را به ورزشگاه های این دو تیم پر طرفدار می کشاند. به بهانه داربی منچستر برای آشنایی با تاریخچه دربی ها و گلزنان برتر این بازی ها با آسمونی همراه باشید.

فینال جام حذفی 2024

وقتی الخاندرو گارناچو در دقیقه 30 دروازه من سیتی را گشود، کمتر کسی تصور می کرد که آبی آسمانی ها توانایی بازگشت به مسابقه را نداشته باشند. اما شاگردان پپ گواردیولا 9 دقیقه بعد نوسط کوبی مینو دروازه خود را مجددا گشوده دیدند و با افزایش اختلاف دو تیم، کار سیتی برای بازگشت دشوارتر از همیشه شد.

منچسترسیتی در نیمه دوم تنها یک بار گلزنی کرد که این گل در دقیقه 87 توسط جرمی دوکو وارد دروازه یونایتد شد. به این ترتیب شاگردان اریک تن هاخ در فصلی که بسیار پرنوسان ظاهر شدند، دست خالی مسابقات را به پایان نرسانده و قهرمان جام حذفی شدند.

The Emirates FA Cup Final 2024: Date, Venue, Team News, Kick-Off Time, and  Prize Money for the Manchester Derby

بازی دوستانه ای که نبرد مرگ و زندگی شد!

193 مسابقه از روز 12 نوامبر 1881 تا دیدار فینال جام حذفی در روز 25 می 2024 و برتری(2-1) یونایتد مقابل من سیتی. روزی كه دو تیم وست‌گوردون و نیوتون هیث در روزهای اوج امپراتوری ملكه ویكتوریا به مصاف هم رفتند، كسی فكر نمی‌كرد كه این رقابت تا بیش از 130 سال دوام آورد. اما این اتفاق رخ داد؛ در هر حالی كه در اواخر قرن 19 وست‌گوردون به منچسترسیتی و نیوتون‌هیث به منچستریونایتد تغییر نام دادند اما در ماهیت دربی منچستر تغییری ایجاد نشد.

هنوز هواداران سیتی از دو برد (6ـ1) در سال‌های 1926 و 2011 و برد (5ـ0) مقابل یونایتد با افتخار یاد می‌كنند و شیاطین هم به برد (5ـ0) سال 94 می‌نازند. زیرا هواداران حاضرند تیمشان سقوط كند، اما به رقیب همشهری نبازد! در بین تمام ركوردداران، نام ریان گیگز ولزی در این دربی می‌درخشد. بازیكنی كه 36 بار دربی منچستر را تجربه كرده است. اما در بازی‌های دو تیم، چه اتفاقات دیگر رخ داده است؟

دیداری لذتبخش در قرن 19

در روز 12 نوامبر 1881 وست‌گوردون (من‌سیتی) که در آن ایام با نام «سنت‌مارکز» هم شناخته می‌شد میزبان نیوتون‌هیث شد که با پیراهن زرد و سبز در میادین حاضر می‌شد. مسابقه با 3 گل به سود نیوتون‌هیث (یونایتد) خاتمه یافت. در حالی که خبرنگار نشریه اشتون از مسابقه با عنوان «دیداری لذتبخش» یاد کرد. آن روزها این دو تیم، با نگاهی کاملاً معمولی و گمنام در بین سایر تیم‌های شهر منچستر بودند و هیچ نقطه شاخصی، آن‌ها را در بین سایر تیم‌ها متمایز نمی‌کرد. اما پس از یک دهه شرایط متفاوت شد. وست‌گوردون به «آردویک سیتی» تغییر نام داد و طبق گزارش‌های مانده از آن روزها تبدیل شد به «تیمی با استانداردهای جهانی». دو تیم به قدرت‌های شهر منچستر بدل شدند و بین سال‌های 1888 تا 1893 تمامی عناوین «منچستر کاپ» به دو تیم تعلق یافت. پس از آن که اتحادیه فوتبال باشگاهی انگلستان تأسیس شد. دو تیم چند تلاش ناموفق برای حضور در لیگ داشتند تا این که سرانجام نیوتون در 1892 و در چهارمین تلاش پیاپی خود، وارد لیگ یک شد. آردویک هم در همان سال‌، کار خود را در لیگ 2 شروع کرد.

مسابقه دو تیم منچستر سیتی و منچستر یونایتد در سال 1968
مسابقه دو تیم منچستر سیتی و منچستر یونایتد در سال 1968

دربی‌ منچستر در دسته دوم

اولین دیداری که در تیم در لیگ با هم برگزار کردند، به فصل 95ـ1894 بازمی‌گردد. در سوم نوامبر 1894، سرخپوشان که همچنان نام نیوتون هیث را یدک می‌کشیدند. در لیگ دو انگلیس با نتیجه (5ـ2) منچسترسیتی را شکست دادند. در آن روز 14 هزار نفر به «هاید رود» آمده بودند. مسابقه برگشت نیز در روز اول ژانویه 1895 با برتری (4ـ1) نیوتون‌ خاتمه یافت. در این بازی نیز 12 هزار نفر به استادیوم نیوتون (بنک‌استریت) آمدند. دو تیم تا پایان سال 1903، ده بار دیگر در دسته دوم مقابل هم قرار گرفتند که 4 پیروزی از آن یونایتد شد و دو برد از آن سیتی. تعداد تماشاگران حاضر در بنک استریت نیز تا 40هزار نفر افزایش یافت. این آخرین مسابقاتی بود که دو تیم در لیگ دو انجام دادند و پس از آن، هرگز دو تیم به صورت همزمان در این لیگ حضور نیافتند و تمامی مسابقات آن‌ها در لیگ 1 (و بعدها لیگ برتر) برگزار شد.

از من سیتی به یونایتد

دو تیم برای اولین بار در اول دسامبر 1906 در لیگ یک با هم مسابقه دادند. 40 هزار تماشاگر به هایدرود آمدند و برتری (3ـ0) منچسترسیتی را دیدند. درآمد حاصل از فروش بلیت این دیدار، بالغ بر 1000 پوند شد؛ رقمی که برای آن عصر، بی‌نظیر بود. در همان ایام منچسترسیتی در ماجرای پرداخت غیرقانونی حقوقی به بازیکنانش از طرف اتحادیه گناهکار شناخته شد و 17 بازیکن این تیم محروم شدند. به این ترتیب تیم فاتح جام حذفی در سال 1904 از هم پاشید و زمانی که محرومیت بازیکنان در ژانویه 1907 خاتمه یافت چهار ستاره من‌سیتی راهی یونایتد شدند. این نفرات عبارت بودند از جیمی بنیستر، هربرت برگس، بیلی مردیت و سندی ترنبول. آن‌ها به یونایتد کمک کردند تا برای اولین بار در سال 1908 فاتح لیگ شود. برخلاف امروز، در آن ایام انتقال بازیکنان از تیم‌های همشهری به یکدیگر، به سادگی انجام می‌شد و باشگاه‌ها تلاش می‌کردند که به رفقای همشهری کمک کنند. یک فصل بعد، کرنبول به اولین بازیکن تاریخ دربی بدل شد که از مسابقه اخراج می‌شود.

یک رسم فراموش شده

تا قبل از جنگ جهانی دوم، و از 1908 تا 1937 دربی منچستر 10 بار به سود یونایتد و 10 بار به نفع سیتی خاتمه یافت. آن روزگار، اکثر تماشاگران عادت داشتند که وقتی سیتی میزبان بود، برای تشویق این تیم به «مین‌رود» می‌رفتند (این استادیوم از 12 سپتامبر 1925 محل برگزاری بازی‌های سیتی شد) و یک هفته بعد و به هنگام میزبانی یونایتد، راهی اولد‌ترافورد می‌شدند که اولین بار در 17 سپتامبر 1907 میزبان دربی‌ شد و 60 هزار نفر را در خود جای داد. دربی‌ 12 سپتامبر 1925 دو تیم هم که با تساوی (1ـ1) خاتمه یافت، برای همیشه در تاریخ، ماندگار شد. زیرا از آن پس، تعداد دقیق تماشاگران هر دربی ثبت شد. در آن مسابقه 62994 نفر در مین‌رود، بازی را از نزدیک دیدند.

خوشحالی پیتر اشمایکل بعد از برد برابر منچستر سیتی در دربی 1996
خوشحالی پیتر اشمایکل بعد از برد برابر منچستر سیتی در دربی 1996

دربی زیر نور «نورافکن»

اولین دربی منچستر که زیر نور برگزار شد، مربوط به 26 فوریه 1889 در «بله ویواتلتیک گراند» است. برای اولین بار چراغ‌های الکتریکی در کناره‌های زمین روشن شدند و 10 هزار نفر بازی را از نزدیک دیدند. جایی که نیوتون هیث (3ـ2) برنده شد. این مسابقه خیریه برای کمک به خانواده‌های قربانیان فاجعه معدن زغال‌سنگ در هاید برگزار شده بود. پس از آن تا سال 1956 خبری از نورافکن در دربی نبود تا این که در جام خیریه 1956 دو تیم در برابر نورافکن‌ها مسابقه دادند. طبق رسم آن ایام، مسابقه باید در خانه قهرمان لیگ برگزار می‌شد. اما در اولدترافورد نورافکن‌ها نصب نشده بودند و به این ترتیب، دیدار در مین‌رود انجام گرفت.

دیدار دنیس‌لو

روز 27 آوریل 1974 روزی سرنوشت‌ساز برای یونایتد بود. یک هفته به پایان لیگ مانده بود و شیاطین قبل از مسابقه با استوک‌سیتی، در خانه مقابل سیتی ایستادند. یونایتد برای فرار از سقوط می‌جنگید و در همین حال امید داشت که نورویچ مقابل بیرمنگهام پیروز شود. بازی تا دقیقه 80 گلی در بر نداشت تا این که فرانسیس لی، توپ را به دنیس لو داد و این بازیکن در حالی که پشتش به دروازه بود، دروازه آلکس استینلی و تیم سابق خود را باز کرد. لو بلافاصله پس از گل تعویض شد و دیگر هرگز در لیگ بازی نکرد. اما تماشاگران خشمگین یونایتد به زمین هجوم آوردند. بازی به پایان نرسید و نتیجه (1ـ0) برای بازی منظور شد. سقوط یونایتد حتمی شد و این تیم با گل بازیکن سابق خود، راهی دسته دوم شد!

بابی چارلتون پیش از شروع داربی بین منچستر سیتی و منچستر یونایتد
بابی چارلتون پیش از شروع داربی بین منچستر سیتی و منچستر یونایتد

همسایه‌های پر سر و صدا

منچستریونایتد از اوایل دهه 90 در لیگ برتر به قدرت مطلق بدل شد و در همان حال، سیتی از لیگ یک، راهی دسته دوم شد! اما بعدها سیتی به روزهای اوج بازگشت تا عبارتی که آلکس‌فرگوسن درباره آن‌ها گفته بود، کم‌کم مفهوم خود را از دست بدهد. فرگوسن آن‌ها را «پرسر و صدا» نامیده بود و حال آبی‌های پر سر و صدا، موفق‌تر از یونایتد در لیگ ظاهر می‌شوند. هرچند که شاید در آینده، باز هم داستان دو تیم، حکایتی متفاوت از امروز داشته باشد.

دربی منچستر از نگاه آمار

از مجموع دیدارهای دو تیم، 78 برد از آن منچستریونایتد و 60 برد به سیتی رسیده است و 53 مسابقه دو تیم مساوی شده است. در لیگ سیتی 51 برد و منچستریونایتد 66 برد داشته‌اند و 52 مسابقه نیز مساوی شده است. در جام حذفی یونایتد 6 بار برده است و سیتی 4 بار. دو مسابقه دو تیم در کامیونیتی شیلد با برتری شیاطین سرخ خاتمه یافت و در لیگ کاپ، یک بازی مساوی شده است سیتی در برابر 4 شکست، 5 بار صاحب برد شده است.

شادی پس از گل مارک هیوز بعد از گل سه امتیازی برابر منچستر سیتی - دربی 1992
شادی پس از گل مارک هیوز بعد از گل سه امتیازی برابر منچستر سیتی - دربی 1992

بهترین گلزنان

  • 1ـ وین رونی (یونایتد): 11 گل
  • 2ـ جوهایس (سیتی) و فرانسیس لی (سیتی): 10 گل
  • 3ـ بابی چارلتون (یونایتد): 9 گل
  • 4ـ سرخیو آگوئرو، کالین بل (سیتی)، اریک کانتونا (یونایتد)، جو اسپنس (یونایتد): 8 گل
  • 5ـ پل اسکولز (یونایتد)، دنیس ویولت (یونایتد): 7 گل

مقایسه افتخارات دو تیم

یونایتد در لیگ 20 بار قهرمان شده است و سیتی 10 بار. در جام حذفی نیز شیاطین سرخ در قهرمانی‌ها (13-7) پیش هستند. در لیگ كاپ (جام اتحادیه) من سیتی (8-6) در كسب مقام اول پیش است و در كامیونیتی شیلد (جام خیریه) یونایتد (21ـ6) پیش است. در جام باشگاه‌های اروپا منچستر یونایتد 3 بار قهرمان شده است اما سیتی تنها یک بار برنده این جام گردیده است. آبی‌ها در سوپركاپ اروپا و جام جهانی باشگاه‌ها نیز تا به حال یک بار فاتح شده اند. اما یونایتد هر یك از این جام‌ها را به همراه جام بین قاره‌ای یك بار برده است. ضمن این كه هر دو تیم یك بار برنده جام یوفا شده‌اند. به این ترتیب منچستریونایتد 68 بار طعم قهرمانی و كسب جام را چشیده است. در حالی كه سیتی 35 بار به افتخار دست یافته است.

جمعیت در مین رود در حال تماشای داربی 1947
جمعیت در مین رود در حال تماشای داربی 1947
جورج بست در حال گرم کردن - داربی 1967
جورج بست در حال گرم کردن - داربی 1967
تراکم جمعیت زیاد در ورزشگاه اولدترافورد در دربی سال 1968
تراکم جمعیت زیاد در ورزشگاه اولدترافورد در دربی سال 1968
تمرین پیش از بازی جورج بست، بابی چارلتون و نابی استایلز در دربی منچستر، دسامبر 1969
تمرین پیش از بازی جورج بست، بابی چارلتون و نابی استایلز در دربی منچستر، دسامبر 1969
هجوم به زمین بعداز گل دنیس لا و برد منچستر سیتی در دربی سال 1974
هجوم به زمین بعداز گل دنیس لا و برد منچستر سیتی در دربی سال 1974
هجوم به زمین بعداز گل دنیس لا و برد منچستر سیتی در دربی سال 1974
هجوم به زمین بعداز گل دنیس لا و برد منچستر سیتی در دربی سال 1974
جیم لیتون پس از دریافت پنجمین گل از سیتی و شکست 5-1
جیم لیتون پس از دریافت پنجمین گل از سیتی و شکست 5-1
اریک کانتونا در جریان داربی سال 1992
اریک کانتونا در جریان داربی سال 1992
پنالتی منجر به گل لی برای سیتی در داربی 1971
پنالتی منجر به گل لی برای سیتی در داربی 1971
مصدومیت کالین بل روی تکل مارتین بوچل
مصدومیت کالین بل روی تکل مارتین بوچل
دست دادن کاپیتانهای دو تیم پیش از بازی سال 1947
دست دادن کاپیتانهای دو تیم پیش از بازی سال 1947
شادی اندی هینچکلیف پس از به ثمر رساندن گل پنجم و پیروزی 5-1 سیتی سال 1989
شادی اندی هینچکلیف پس از به ثمر رساندن گل پنجم و پیروزی 5-1 سیتی سال 1989
هت تریک آندری کانچلسکیس و پیروزی 5-0 سال 1994
هت تریک آندری کانچلسکیس و پیروزی 5-0 سال 1994
سرمربی افسانه ای منچستر یونایتد سر الکس فرگوسن
سرمربی افسانه ای منچستر یونایتد سر الکس فرگوسن
آسمونی ، باخت مفتضح یونایتد برابر سیتی
آسمونی ، باخت مفتضح یونایتد برابر سیتی
آسمونی ، اشلی کول ،وین رونی و رابین فان پرسی پس از گل و برد در ورزشگاه اتحاد
آسمونی ، اشلی کول ،وین رونی و رابین فان پرسی پس از گل و برد در ورزشگاه اتحاد
آسمونی ، دربی 2013
آسمونی ، دربی 2013
آسمونی ، شادی پس از گل سمیر نصری در برد 4-1 برابر یونایتد 2013
آسمونی ، شادی پس از گل سمیر نصری در برد 4-1 برابر یونایتد 2013
شادی پس از گل آگوارو در دربی آسمونی ، 2014
شادی پس از گل آگوارو در دربی آسمونی ، 2014
آسمونی ، بازگشت به بازی در دربی 2014
آسمونی ، بازگشت به بازی در دربی 2014

 

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «دربی منچستر، از عصر نیوتون هیث و وست‌گوردون تا امروز + عکس» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.