درج نظر
مطالعه: 1 دقیقه
تشخیص زعفران اصل از تقلبی

تشخیص زعفران اصل از تقلبی

زعفران اسم تجاری کلاله‌های گلی با نام علمی .Crocus sativus L است. کلاله در واقع قسمتی از مادگی است که در قسمت میانی گل وجود دارد.

روش تشخیص زعفران اصل از تقلبی، توجه به شکل، عطر و طعم زعفران است. در ادامه هرکدام از ویژگی‌های ظاهری زعفران را بررسی می‌کنیم. با آسمونی همراه باشید.

زعفران

زعفران اسم تجاری کلاله‌های گلی با نام علمی .Crocus sativus L است. کلاله در واقع قسمتی از مادگی است که در قسمت میانی گل وجود دارد. زعفران یا همان طلای سرخ یک ماده خوراکی گران‌قیمت است و پرورش آن در بخش کشاورزی، تجارتی با ارزش محسوب می‌شود.

روش های تشخیص زعفران اصل

رنگ و شکل زعفران

نخ‌های زعفران حالت چند شاخه دارند و به شکل شیپور هستند. زعفران تقلبی به این شکل نیست و سر رشته‌های زعفران، حالت چند شاخه ندارد. ویژگی دیگری که می‌تواند نحوه تشخیص زعفران اصل باشد، رنگ آن است. رشته‌های زعفران مرغوب به رنگ قرمز تیره هستند و رنگ زرد کمی دارند.

آب سرد

یک کاسه یا فنجان شیشه‌ای را با آب سرد پر کنید و چند نخ زعفران را در آب قرار دهید. تارهای زعفران در آب شروع به پخش‌کردن رنگ می‌کنند. زعفران خالص رنگ خود را به‌آرامی در حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه آزاد می‌کند؛ درحالی‌که زعفران تقلبی با رنگ اضافه، بلافاصله رنگ زیادی آزاد می‌کند.

چشیدن زعفران

با چشیدن چند نخ زعفران می‌توانید کیفیت زعفران را بررسی کنید. زعفران واقعی، طعمی خاکی و کمی تلخ دارد. به‌عنوان یک قاعده کلی، به یاد داشته باشید که زعفران خالص بوی شیرینی دارد اما هرگز طعم شیرینی نخواهد داشت.

بوی زعفران اصل

زعفران خالص باید بوی شیرینی مابین عسل و یونجه داشته باشد. بوی شیرین زعفران به دلیل غلظت سافرانال در نخ‌های آن است.

مالیدن زعفران بین انگشتان

پس از چند دقیقه خیس‌کردن نخ‌های زعفران در آب سرد، یک جفت نخ را خارج کنید و روی انگشت خود قرار دهید. نخ‌ها را با انگشتان خود دو تا سه بار به جلو و عقب بمالید. اگر تارهای زعفران از هم پاشید یا تبدیل به گردوغبار یا مایع شد، با زعفران تقلبی و بی‌کیفیت سروکار دارید. نخ‌های زعفران خالص از هم جدا نمی‌شوند.

تشخیص زعفران اصل با جوش شیرین

می‌توانید با مخلوط‌کردن جوش شیرین و زعفران در یک فنجان کوچک پر از آب، کیفیت زعفران خالص را بررسی کنید. اگر رنگ مخلوط زرد باشد، زعفران خالص است.

شناور ماندن زعفران روی آب

تارها و رشته‌های زعفران واقعی با ریخته‌شدن روی آب غرق و ته‌نشین نمی‌شوند؛ در عوض آن‌ها شناور می‌مانند. رشته‌های زعفران تقلبی به دلیل سنگینی رنگ یا مواد افزودنی، تا حدی یا به‌طور کامل در آب ته‌نشین می‌شوند.

روش دم کردن زعفران

  • کامل زعفران را بسابید.
  • زعفران را روی یک تکیه یخ بریزید و صبر کنید تا یخ آب شود و زعفران شما هم در این حین رنگ باز خواهد کرد.
ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «تشخیص زعفران اصل از تقلبی» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.