زمان مطالعه: 1 دقیقه
رمز پویا چیست ؟

رمز پویا چیست ؟

رمز پویا بهترین گزینه بجای رمز دوم ثابت است. درست است که در روزهای نخست افراد دشواریهایی برای استفاده از آن داشتند اما دیگر به خوبی بین مردم جا افتاده است.

رمز پویا یا همان رمز یکبار مصرف بهترین روش برای جلوگیری از کلاه برداری های آنلاین است. به خاطر همین مقرر شد که از خردادماه 1398 رمز دوم ثابت حذف شود و رمز دوم یکبارمصرف فعال شود. در روزهای نخست اجرا شدن این قانون جدید بسیاری از افراد برای استفاده در خریدهای اینترنتی دچار مشکل می شدند اما به تدریج با آموزش های فراهم شده برای فعالسازی و دریافت رمز پویا با آن کنار آمدند. در ادامه مطلب آسمونی به چگونگی فعال کردن رمز پویا و دریافت آن می پردازیم.

رمز یکبار مصرف یا رمز پویا چیست؟

در مقابل رمز ثابت، رمز یکبارمصرف یا همان One Time Password یا OTP قرار دارد که به معنای کلمه رمزی است که فقط یکبار می‌تواند مورداستفاده قرار گیرد. علاوه بر جلوگیری از فیشینگ با استفاده از این رمز یکبارمصرف جلوی برداشت از طریق کیلاگرها (نرم‌افزارهایی که کلیدهای فشرده‌شده روی صفحه‌کلید را ذخیره می‌کند) را هم می‌توان گرفت.

این رمز که بطور کلی با سه روش در دسترس کاربران قرار می گیرد از سوی بانک تعیین می شود و هر 60 ثانیه (و برای بعضی بانک ها تا 120 ثانیه) تغییر میکند. با استفاده از رمز دوم پویا آمار کلاهبرداری و سرقت های اینترنت بسیار کاهش یافته است. البته اجباری شدن استفاده از رمز دوم دردسر های زیادی را نیز برای کاربران هم به همراه داشته است. روش های مختلفی برای فعالسازی و همچنین دریافت رمز پویا وجود دارد که در بخش زیر با آنها آشنا می شویم.

روش های فعالسازی رمز پویا

برای دریافت رمز پویا ابتدا باید آن را فعال کرد. بدون فعالسازی، رمز یکبار مصرف پویا ارسال نمی شود.

  1. به وسیله برنامه های کاربردی
  2. به وسیله اینترنت بانک
  3. به وسیله همراه بانک
  4. به وسیله USSD
  5. به وسیله خودپرداز
  6. به وسیله ارسال پیامک

 فعالسازی رمز پویا توسط برنامه های کاربردی

نام بانک اپلیکیشن رمزساز مرتبط
آینده ریما
اقتصاد نوین ارس
انصار آپان
ایران زمین رمزساز
پست بانک رمزساز
تجارت همراز
صادرات ریما
خاورمیانه رمز پویا
حکمت ایرانیان ارس
دی ارس
رسالت رمز پویا
رفاه کارگران رمزساز
سامان رمزینه
سپه رمزساز
سرمایه رمزساز
سینا ارس
شهر رمزنت
صادرات ریما
صنعت و معدن رمزساز
مهر ایران ارس
قوامین جی بی رمز
کشاورزی ریمت
مسکن رمزنما
ملت

رمزنگار

ملی

رمزبان

مهر اقتصاد

رمزساز

موسسه ملل

فام

موسسه نور

ریما

 

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «رمز پویا چیست ؟» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.