زمان مطالعه: 2 دقیقه
28 صفر سال 1402

28 صفر سال 1402

بیست و هشتم صفر، در تقویم ایران سالروز رحلت حضرت رسول اکرم (ص) در سال 11 هجری و شهادت حضرت امام حسن مجتبی (ع) در سال 50 هجری قمری می باشد.

سالروز رحلت حضرت رسول اکرم (ص) و شهادت حضرت امام حسن مجتبی (ع) در تاریخ بیست و هشتم صفر می باشد. این روز در ایران تعطیل می باشد. آسمونی در این بخش مطالبی را در مورد روز 28 صفر برای شما عزیزان تهیه کرده است که در ادامه می خوانید.

تاریخ رحلت پیامبر اکرم (ص) و امام حسن مجتبی (علیه السلام) در تقویم 1402:

روز پنج شنبه 23 شهریور 1402
مصادف با 28 صفر 1445

رحلت پیامبر اکرم (ص)

شهادت جانگداز و مظلومانه اشرف مخلوقات خاتم الانبیا محمد بن عبد الله (صلی الله علیه وآله) در سال 11 هجری درسن 63 سالگی به وسیله سم بوده است، و طبق روایات آن دو زن حضرت را مسموم کرده اند!

در 24 صفر بیماری پیامبر (صلی الله علیه وآله) شدت یافت. پیامبر (صلی الله علیه وآله) هنگام بیماری فرمودند: حبیبم را نزد من حاضر کنید. عایشه و حفصه پدران خود را نزد آن حضرت حاضر نمودند. پیامبر (صلی الله علیه و آله) روی مبارک خویش را از آنان برگردانید و فرمود: حبیبم را نزد من حاضر کنید.

سپس دنبال علی بن ابی طالب (علیه السلام) فرستادند. چون نظر مبارک به آن حضرت افتاد او را نزد خود خواند و کلماتی به حضرت فرمود. هنگامی که علی بن ابیطالب (علیه السلام) از نزد آن حضرت خارج شد، عمر و ابوبکر به او گفتند: خلیلت به تو چه گفت؟ فرمود: هزار باب علم به من حدیث کرد که از هر باب هزار باب دیگر باز می شود.

28 صفر، رحلت رسول اکرم (ص) و شهادت امام حسن (ع)
28 صفر، رحلت رسول اکرم (ص) و شهادت امام حسن (ع)

 

پیامبر (صلی الله علیه وآله) در لحظات آخر عمر خود وصیت هایی به امیر المومنین (علیه السلام) فرمودند و جبرییل و میکائیل و ملائکه مقربین را بر آن وصیت شاهد گرفتند. از جمله آن کلمات که جبرئیل به پیامبر (صلی الله علیه وآله) می فرمود و امیر المومنین (علیه السلام) می شنید این بود: حقت را می برند و خمست را غصب می کنند و پرده احترامت را می درند و محاسنت را به خون سرت رنگین می کنند.

شهادت امام حسن مجتبی (علیه السلام)

در این روز در سال 50 هجری امام حسن مجتبی (علیه السلام) به شهادت رسید. بنابر قولی آن حضرت در 7 صفر و بنابر قولی دیگر در 5 ربیع الاول واقع شده است.

28 صفر، شهادت امام حسن مجتبی (ع)
28 صفر، شهادت امام حسن مجتبی (ع)

 

جعده دختر اشعث اشعث بن قیس با زهری که معاویه برای او فرستاده بود آن حضرت را مسموم کرد. معاویه همراه با زهر صد هزار درهم فرستاد و وعده کرد که او را به عقد یزید[لعنة الله علیه] در آورد ولی به وعده خود وفا نکرد. مسمومیت حضرت چهار روز طول کشید و پس از ظهور اثرات سم بر بدن مبارک و فرارسیدن وقت شهادت به سید الشهدا (علیه السلام) فرمودند : مرا مسموم کرده اند و پاره های جگرم داخل طشت است. من می دانم چه کسی مرا مسموم کرده است ولی یه حقی که بر شما دارم در این باره حرفی نزنید.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «28 صفر سال 1402» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.