زمان مطالعه: 4 دقیقه
تاریخ روز پدر ۱۴۰۲

تاریخ روز پدر ۱۴۰۲

روز پدر 1402 در 13 رجب، زادروز حضرت علی بن ابیطالب (ع) است.

روز پدر ایرانی قبل از انقلاب، در زادروز رضا شاه جشن گرفته می شد که این روز در 24 اسفند بود. پس از انقلاب سال 1357، روز مرد به 13 رجب قمری زادروز حضرت علی (ع) تغییر یافته است. در بسیاری کشورها این روز، سومین یکشنبه ماه ژوئن در نظر گرفته شده‌ است. اما امسال روز پدر چند شنبه است؟ با آسمونی همراه باشید و این روز را به پدر و همسر خود تبریک بگویید.

تاریخ روز مرد 1402 (روز پدر 1402) در تقویم شمسی


روز مرد به تاریخ شمسی، پنج شنبه 5 بهمن 1402 می باشد


تاریخ دقیق روز پدر 1402 به میلادی


تاریخ میلادی روز مرد مصادف با 25 ژانویه 2024 می باشد


روز پدر 1402 در تقویم قمری


تاریخ قمری روز مرد برابر با
13 رجب 1445 می باشد

 

• آسمونی ولادت حضرت علی (ع) و روز مرد و پدر را به تمام پدران ایران زمین تبریک می گوید •
روح پدران آسمانی شاد

 روز مرد مبارک

پیام تبریک روز پدر

ولادت حضرت علی یک روز خاص در تقویم ایرانی است و به بهانه همین مناسبت، روز پدر 1402 تعطیل است. در این روز می توانید با همه عشق و احساسی که به پدر دارید، پیامی برای او بفرستید و بگویید چقدر دوستش دارید. متن تبریک روز پدر و روز مرد 1402 را در آسمونی بخوانید و برای پدر و همسر خود ارسال کنید. 

هدیه روز مرد و هدیه روز پدر

هدیه روز مرد

اگر می خواهید کمی از محبت های بی دریغ پدرتان را جبران کنید، می توانید به بهانه این روز، هدیه ای هرچند کوچک برایش تهیه کنید و این روز باشکوه را به او تبریک بگویید. شاید به دلیل مشغله های فراوان ندانید روز مرد چه تاریخی است! نگران نباشید! هنوز فرصت دارید تا هدیه ای مناسب برای پدر خود تهیه کنید و لبخند به او هدیه دهید.

روز مرد در ایران باستان

روز پدر و مادر 1402 به فاصله زمانی 20 روز از یکدیگر می باشن و در حال حاضر منتظر رسیدن روز مرد امسال هستیم. اما روز مرد سال 1402 چه تاریخی است؟ روز مرد ایرانی یکی از روز های مهم در تقویم ایرانی است که از قدیم در تاریخ های مختلف جشن گرفته می شد.

 

اکنون فرصت مناسبی فراهم شده تا محبت های پدر را جبران کنیم و از او برای تمام زحماتش تشکر کنیم. فلسفه مراسم روز پدر نیز همین است. با هدیه ای زیبا می توانید پدر خود را خوشحال کنید. در کنار همه این ها، یک عکس طنز و کاریکاتور هم می تواند جالب باشد.


پیامک تبریک روز مرد

تاریخ روز مرد 1402 نزدیک است و شما می توانید برای بزرگداشت روز مرد پیامک و متن های زیبا برای همسر خود ارسال کنید. ساختن یک کلیپ روز پدر نیز برای تبریک به آن ها هدیه ای متفاوت است. آسمونی متن هایی برای تبریک روز مرد 1402 جمع آوری کرده است.

متن ادبی تبریک روز پدر

در بالا ذکر کردیم که روز پدر در سال 1402 چه روزی است. روز مرد 1402 در روز ولادت حضرت علی (ع) جشن گرفته می شود. نقش پدر در زندگی هرکدام از ما تاثیر بسیاری دارد و باید همیشه قدردان زحماتشان باشیم. در این روز شاید بتوانیم قدری از محبت آن ها را جبران کنیم. با جملات زیبا و نامه روز پدر را به او تبریک بگویید.

روز پدر کی هست

روز مرد در کشورهای جهان

  • آلمان

در آلمان روز پدر کی هست؟ نسبت به دیگر کشورهای جهان متفاوت است. روز عروج مسیح به آسمان به عنوان روز مرد در نظر گرفته شده‌است روز سه شنبه، چهل روز پس از عید پاک. این روز، یک تعطیلی رسمی است و در برخی مناطق آلمان به آن روز مرد یا روز آقایان نیز می‌گویند.

  • آمریکا

روز جهانی پدر در آمریکا در سومین یکشنبهٔ ماه ژوئن جشن گرفته می‌شود. این روز اولین بار در 19 ژوئن 1910 در اسپوکین گرامی داشته شد. این روز به شکل امروزی آن از سوی سونورا اسمارت داد زادهٔ آرکانزاس ایجاد شد. پدر او ویلیام جکسون اسمارت، یکی از کهنه سربازان دوران جنگ داخلی آمریکا بود، او به تنها شش فرزندش را در اسپوکین بزرگ کرده بود.دختر او سونورا، بسیار تحت تاثیر تلاش‌های آنا جارویز برای جا انداختن روز مادر قرار گرفته بود، برای همین او روز 5 ژوئن  را به عنوان این روز معرفی کرد اما آمادگی لازم برای برگزاری مراسم بزرگداشت را نداشت درنتیجه مراسم به سومین یکشنبهٔ ژوئن منتقل شد. خیلی زود ویلیام جنینگ برایان به صورت غیر رسمی از این مراسم حمایت کرد.

در 1916 خانوادهٔ وودرو ویلسون رئیس جمهور وقت نیز برای او مراسم بزرگداشت روز پدر را برگزار کردند. در 1924 کالوین کولیج رئیس جمهور آن دوران پیشنهاد کرد که این روز به عنوان یک روز ملی شناخته شود. 

  • اسپانیا

این روز در روز جشن یوسف مقدس، در 19 مارس گرامی داشته می‌شود. در این روز مقدس، بانک‌ها و بسیاری از مغازه‌ها تعطیل اند.

  • استرالیا

مردم در استرالیا، در اولین یکشنبهٔ سپتامبر را برای گرامیداشت این روز گرامی می‌دارند، این روز تعطیلی عمومی نیست. هر ساله در 32 شهرستان ایالت ویکتوریا برای بزرگداشت پدرها و نشان دادن اهمیت نقشی که آن‌ها در تربیت فرزندان دارند، جشنی برگزار می‌شود و به پدران برگزیده «جایزهٔ پدر سال» داده می‌شود.

  • ایتالیا

در ایتالیا، مطابق سنت‌های کاتولیک روم، روز پدر در 19 مارس، روز یوسف مقدس گرامی داشته می‌شود. این روز یک تعطیلی عمومی نیست.

  • افغانستان

روز پدر در افغانستان چه روزی است؟ تا سال 1398، این روز در تقویم افغانستان وجود نداشت و این روز مانند کشورهای دیگر در سومین یکشنبه ماه ژوئن جشن گرفته می شد. دولت افغانستان طی اطلاعیه ای اعلام کرد که روز تولد حضرت علی (ع) به عنوان روز مرد در تقویم این کشور ثبت شود.

  • ژاپن

در ژاپن در سومین یکشنبهٔ ژوئن به عنوان این روز گرامی داشته می‌شود. این روز تعطیل عمومی نیست.

  • کانادا

در کانادا در سومین یکشنبهٔ ماه ژوئن گرامی داشته می‌شود، این روز یک تعطیلی عمومی نیست. معمولا افراد در این روز، روز خود را با پدر خانواده سپری می‌کنند، جشن کوچکی می‌گیرند و هدیه می‌دهند.

عکس نوشته روز پدر برای پروفایل و استوری

عکس نوشته روز پدر برای پروفایل و استوری
عکس نوشته روز پدر برای پروفایل و استوری
روز پدر کی هست

استوری روز پدر جدید

 متن ادبی روز پدر

عکس نوشته پدر برای پروفایل

عکس نوشته روز پدر برای پروفایل و استوری
عکس نوشته روز پدر برای پروفایل و استوری
 روز پدر و مادر 1400

پروفایل و عکس پدر

 روز پدر چند شنبه است

پروفایل برای پدر و مرد

 روز پدر کی هست

عکس نوشته پدر برای اینستاگرام

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «تاریخ روز پدر ۱۴۰۲» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.