زمان مطالعه: 2 دقیقه
جام ملتهای آسیا 1976 و آخرین قهرمانی ایران

جام ملتهای آسیا 1976 و آخرین قهرمانی ایران

شاید بتوان گفت تنها فاتح جام ملتهای 1976 پرویز قلیچ‌خانی بود كه در سومین حضور خود در جام ملتها، برای سومین بار فاتح آسیا شد

یك جام كم‌رمق!

وقتی كره شمالی از مسابقات انصراف داد، تیم‌های جام ششم باز هم از 6 افزایش نیافت. بی‌انگیزگی برای حضور در این بازی‌ها به حدی بود كه ایران پیشنهاد داد از این به بعد قهرمان جام ملت‌های آسیا مستقیماً راهی فینال مقدماتی جام‌جهانی در قاره آسیا شود و برنده دیدار این تیم با تیم برگزیده مقدماتی جام‌جهانی، مشخص كننده نماینده آسیا در جام‌جهانی باشد. بعدها تغییرات تعداد تیم‌های جام‌جهانی سبب شد كه این پیشنهاد مورد توجه قرار نگیرد.

تیم ایران در روز جمعه 14 خرداد 1355 با دو گل روشن و نورایی عراق را شكست داد. یك روز قبل از این مسابقه، دیدار افتتاحیه بازی‌ها در تبریز و در حضور بیشتر از 15 هزار تماشاگر حاضر در ورزشگاه بین كویت و مالزی برگزار شد كه كویت با دو گل عبدالعزیز العنبری و فیصل الدخیل فاتح میدان شد. پاس‌های سریع و كوتاه بین كویتی‌ها نشانه‌ای از حضور ماریو زاگالو برزیلی روی نیمكت این تیم بود. زاگالو چند ماهی بود كه مربی كویت شده بود و در این مدت در اردوهای درازمدت كویت را چنان ساخته بود كه حتی ادعا می‌كرد در تهران، ایران را شكست خواهد داد!

بهترین نتیجه تاریخ بازی‌ها

ایران در دومین روز یمن را (8ـ0) شكست داد. نورایی (2) عزیزی (2) و خورشیدی پنج گل ابتدایی ایران را زدند و آنگاه غلامحسین مظلومی سومین هت‌تریك تاریخ بازی‌ها را به جای گذاشت. تیم یمن در برابر عراق هم (0ـ1) مغلوب شده بود اما در گروه تبریز، چین تازه‌وارد در برابر تیم سوم بازی‌های آسیایی (مالزی) قهرمانانه نبرد كرد و چهار موقعیت حتمی گل را از دست داد تا بازی (1ـ1) تمام شود. شانس داور قطری در این بود كه چینی‌ها بیش از حد نجیب بودند و هرگز به بی‌عدالتی او اعتراض نكردند. شانس چین هم در اواخر بازی به اوج رسید كه ضربه مهاجم مالزی از فاصله هشت متری به تیر دروازه خورد! چین دیدار با كویت در دقیقه اول بازی از فتحی كمیل گل خورد و 89 دقیقه حمله كرد اما به گل نرسید تا حریف ایران در نیمه‌نهایی شود.

نیمه‌نهایی دشوار

روز جمعه 21 خرداد ماه، كویت حریفی قدرتمند چون عراق را ملاقات كرد. هر گل كویت توسط حریف پاسخ داده شد تا بازی به وقت اضافی كشیده شود و فتحی كمیل در دقیقه 100 پیروزی (3ـ2) را از آن كویت سازد. پس از آن نوبت به كتك‌كاری و درگیری بازیكنان دو تیم رسید! پس از آن نوبت به دیدار ایران و چین رسید. جایی كه ایران، كند و محتاط در برابر چین جسور و پرانگیزه قرار گرفت و دروازه ایران چند بار در خطر فرو ریختن قرار گرفت! ایران نیز موقعیت‌هایی داشت اما بازی به وقت اضافی رسید و دو گل ناشی از حادثه توسط روشن و نورایی، تیم را نجات داد!

ضعیف‌ترین پیروزی ایران

ایران در روز 23 خرداد با ضربه كاشته دقیقه 71 علی پروین، كویت را شكست داد و قهرمان شد. اما هیچ‌كس از این پیروزی شاد نشد و همگان اذعان داشتند كه این ضعیف‌ترین پیروزی ایران در مقابل حریفان عرب بوده است. خوشبختی ایران در آن بود كه گل وقتی به ثمر رسید كه كویتی‌ها به لطف نزول قدرت بدنی ایران، به شكلی حساب شده‌تر، نشانه‌هایی از برتری را بروز می‌دادند. اما... آنچه بیشتر مورد تأسف بود، وقت‌كشی و بازی تدافعی از سوی بازیكنان ایران بود تا در نتیجه تغییری حاصل نشود. چنین شد كه تماشاگران تیم قهرمان راهو كردند! شاید بتوان گفت تنها فاتح واقعی این جام پرویز قلیچ‌خانی بود كه در سومین حضور خود در جام ملتها، برای سومین بار فاتح آسیا شد و طی 12 مسابقه‌ای كه در این سه جام به میدان رفت، تیم‌ملی ما صاحب 12 پیروزی شد!

 

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «جام ملتهای آسیا 1976 و آخرین قهرمانی ایران» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.