زمان مطالعه: 1 دقیقه
جام ملتهای آسیا 1960

جام ملتهای آسیا 1960

تیم ملی کره جنوبی آخرین بار در سال 1960 قهرمان اسیا شد؛ 63 سال قبل!
در این مطلب می خوانید : [بستن]

جام ملت‌های آسیا چهارساله شده بود كه اروپایی‌ها نیز مسابقات قاره‌ای خود را آغاز كردند. در دومین دوره جام AFC كه كره جنوبی میزبان بود، تعداد 10 تیم نامزد حضور در مرحله نهایی بازیها شده بودند كه كشورهای سنگاپور، هند، پاكستان و ایران در زمره تازه‌واردان بودند. نسل جدید فوتبال ایران به فاصله یك سال پس از شكست‌های تحقیرآمیز بازی‌های آسیایی توكیو راهی كرالا (هندوستان) شد تا با هر یك از تیم‌های رژیم اشغالگر قدس، هندوستان و پاكستان دو مسابقه برگزار كند و تیم برتر این گروه راهی كره جنوبی شود.

 

دور انتخابی

آسیای غربی: تیمهای افغانستان، سیلان و نپال از مسابقات کنار کشیدند. در غیاب این تیمها از این منطقه اسرائیل با 8 امتیاز راهی دور نهایی شد و ایران با 7 امتیاز از صعود به مرحله نهایی بازماند.

آسیای شرقی: تنها سه مسابقه در مانیل فیلیپین برگزار شد و فیلیپین از هنگ کنگ(7-0) و از چین ملی(7-4) باخت. در فینال این گروه هم چین ملی(7-4) هنگ کنگ را شکست داد و راهی دور پایانی شد.

آسیای مرکزی: با کنار کشیدن برمه، کامبوج و تایلند و اخراج اندونزی توسط کنفدراسیون فوتبال آسیا، تنها سه تیم باقی ماندند.

سنگاپوراز ویتنام جنوبی(4-1) و از مالایا(5-2) باخت و ویتنام جنوبی با برد(1-0) از مالایا به مرحله نهایی صعود کرد.

دومین قهرمانی كره جنوبی

تیم كره جنوبی مقتدرتر از دوره قبل و با سه پیروزی قهرمان جام ملت‌های 1960 شد.

14 اکتبر 1960: كره جنوبی (5ـ1) ویتنام جنوبی

17 اکتبر 1960: چین ملی (3ـ1) ویتنام جنوبی

17 اکتبر 1960: كره جنوبی (3ـ0) رژیم اشغالگر قدس

19 اکتبر 1960: رژیم اشغالگر قدس (5ـ1) ویتنام جنوبی

20 اکتبر 1960: رژیم اشغالگر قدس (1ـ0) چین ملی

21 اکتبر 1960: كره جنوبی (1ـ0) چین ملی

بدین ترتیب ووی هایه دئوك دومین مربی كره‌ای می‌شد كه جام ملت‌های آسیا را بالای سر می‌برد. تیم‌های رژیم اشغالگر قدس، چین ملی و ویتنام جنوبی دوم تا چهارم شدند و چو یون اوك كره‌ای با چهار گل به عنوان آقای گل بازی‌ها برگزیده شد.

 

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «جام ملتهای آسیا 1960» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.