کد مطلب:  2631  2 نظر
زمان مطالعه: 7 دقیقه
برای دوران نامزدی

برای دوران نامزدی

  دوران نامزدی، دوره‌ای کاملاً حساس است که در آن دختر و پسر باید به شناخت یکدیگر بپردازند. در این دوران...
زمان مطالعه: 7 دقیقه

 

دوران نامزدی، دوره‌ای کاملاً حساس است که در آن دختر و پسر باید به شناخت یکدیگر بپردازند. در این دوران جوانان با فرصت دادن به هم می‌توانند بیشتر طرف مقابل را بشناسند. در این برهه از زمان، دختر و پسر آنچه که هستند، رفتار کنند. البته باید بدانید که با یک و یا دو جلسه نمی‌توان راهکارهایی را در نظر گرفت که یکدیگر را بشناسند. اما با بررسی، تحقیق و تفحص می‌توان به شخصیت و خصوصیات رفتاری فرد تا حدودی پی برد. دوران نامزدی به دختر و پسر فرصت می‌دهد که در موقعیت‌های اجتماعی قرار گیرند، به شخصیت واقعی همدیگر بیشتر، دست پیدا خواهند کرد و حتی می‌توان رفتار آنها را متناسب با موقعیت سنجید.در ادامه مطلب به راهکارهایی برای شناخت بیشتر جوانان از یکدیگر در دوران نامزدی می‌پردازیم.

 

دوران نامزدی چیست؟
وقتی رابطه سالمی در دوران نامزدی وجود داشته باشد شما احساس خوبی دارید. با هم کارهایی را انجام می‌دهید و با هم حرف‌هایی می‌زنید و تمام این موارد به هر دوی شما احساس خوشی می‌دهد. این دوران می‌تواند چند هفته، چند ماه و حتی چند سال طول بکشند؛ چرا که هر دو طرف از بودن در کنار هم راضی هستند.  در یک رابطه سالم صداقت و احترام جایگاه ویژه‌ای دارد. شما به حرف‌های هم گوش می‌دهید، به نظرات یکدیگر احترام می‌گذارید و سخن درست را از یکدیگر می‌پذیرید.

 

در دوران نامزدی ارتباط درست برقرار کردن اهمیت زیادی دارد. شما از اینکه نامزدتان از احساس و فکر شما با خبر شود، احساس ناراحتی نمی‌‌کنید، می‌توانید به راحتی با هم بحث و گفت‌وگو کنید و به نتیجه‌ای برسید که برای هر دو شما خوب است. وقتی که تصمیم می‌گیرید زندگی مشترک را با کسی که متناسب با عقاید و نظرات‌تان است شروع کنید (و البته نیاز به زمان بیشتری برای شناخت یکدیگر دارید)، ابتدا با او در دوران نامزدی آشنا می‌شوید با اخلاق و خصوصیات رفتاری و عقاید طرف مقابلتان و اینکه مناسب هم هستید یا نه! دیگر مسأله یک دوستی و رابطه دوران نوجوانی و دبیرستانی نیست و موضوع بسیار گسترده‌تر است. شما و کسی که برای زندگی مشترک انتخاب کرده‌اید، باید به خواسته‌ها و نیازهای یکدیگر احترام بگذارید و اوقاتی را نیز با دیگران سپری کنید.

 

 یک نامزدی ناسالم چگونه رابطه‌ای است؟
در یک نامزدی ناسالم، احساس شما درست متضاد آن چیزی است که دوست دارید. احساس اینکه رابطه‌تان ناسالم است، کاملاً برای‌تان مشخص است. در مورد فرد مقابل‌تان احساس خوبی ندارید و فکر نمی‌کنید که سرانجام خوبی داشته باشید. همیشه داشتن یک رابطه ناسالم به این معنا نیست که در آن یک فرد مورد سوء استفاده قرار بگیرد و دیگری سوء استفاده کننده باشد. سوء استفاده می‌تواند تعابیر دیگری نیز داشته باشد و فرد از نظرکلامی و احساسی نیز مورد استفاده قرار بگیرد و این اتفاق باعث خشونت هر دو طرف می‌شود.

 

علائم نامزدی‌های ناسالم

وقتی که نامزدتان بسیار حسود است و احساس مالکیت زیادی به شما دارد. حتی وقتی که با دیگری حرف می‌زنید به شدت دچار خشونت می‌شود؛ به خصوص اگر فرد دیگری که با او حرف زده‌اید، جنس مخالف‌تان‌ باشد. به طور کلی روابط اجتماعی شما با دیگران او را عصبانی می‌کند.  احساس ریاست می‌کند، تمام تصمیم‌گیری‌ها با اوست و او باید تعیین کند که چه باید بکنید و چه نباید بکنید.  او به شما می‌گوید که چه چیزی بپوشید و چه نپوشید و کجا می‌توانید بروید و کجا نمی‌توانید بروید.  او با دیگران نیز بیشتر دچار مشکل و نزاع می‌شود و به طور کلی خشن است و زود کنترلش را از دست می‌دهد.  به شما ناسزا می‌گوید و با ادبیات نامناسبی با شما حرف می‌زند.  به خاطر مشکلات خودش شما را سرزنش می‌کند و شما را مسبب مشکلاتش می‌داند.  در حضور دیگران به شما بی‌احترامی می‌کند.  گاهی اوقات با شما از نظر فیزیکی درگیر می‌شود و حتی ممکن است به شما آسیب‌های جسمی برساند. به شما احساس رعب و وحشت می‌دهد. مثل این است که همیشه روی پوسته تخم‌مرغ راه می‌روید و هر لحظه ترس ترک خوردن و زمین خوردن دارید.

 

چرا برخی افراد خشن‌تر از دیگران هستند؟

دلایل بسیاری برای این مسأله وجود دارد. فردی که در یک خانواده پر از خشونت بزرگ شده است، فردی که در کنترل عصبانیت خود مشکل دارد و فردی که از جانب دیگران تحت فشار است دچار رفتارهای خشونت‌آمیز می‌شود. مصرف برخی داروها و الکل‌ نیز به خشونت این افراد دامن می‌‌زند. در هر صورت دلیل خشونت این افراد هر چه که باشد، شما نیستید و او به خاطر اشتباهات شما دچار این حالت نمی‌شود.

 

چرا بر خی دوران نامزدی ناخوشایند را ادامه می‌دهند؟

اگر دوران نامزدی‌تان بسیار بد است، چرا باید به آن ادامه داد؟ بله خارج شدن از رابطه‌ای که در آن مورد سوءاستفاده هستید، کار دشواری است، چرا که خشونت‌های فرد مقابل‌تان مثل یک چرخه معیوب دنبال دارد و شما را تحت الشعاع قرار می‌دهد. فرد سوء استفاده‌کننده رفتار ناخوشایندی دارد، اما به شما قول می‌دهد که دیگر آن را تکرار نکند و به شما آسیبی نرساند، ولی افت و خیزهای دوران نامزدی او را دوباره در موقعیتی قرار می‌دهد که مجدداً دچار خشونت می‌شود. هر بارامیدوار می‌شوید که او دیگر رفتارهای نادرستش را تکرار نمی‌کند، ولی مدتی بعد ناامیدتان می‌کند. گاهی اوقات فرد رابطه ناسالمش را تمام نمی‌کند؛ زیرا از فردی که با او رابطه دارد می‌ترسد و نگران آسیب‌های بعدی‌ است. همچنین قضاوت‌های اطرافیان، ترس از تنها شدن، ترس از مورد سرزنش دیگران قرار گرفتن، ترس از دست دادن برخی حمایت‌ها و … باعث می‌شوند که ترک کردن آن رابطه ناسالم برای فرد دشوار شود.

 

چرا باید چنین رابطه ناسالمی را ترک کرد؟

این روابط روی خواب شما اثر می‌گذارند، باعث سردرد و دل دردهای شدید می‌شوند، احساس افسردگی می‌کنید، غمگین و نگران و عصبی می‌شوید، کمتر می‌توانید روی چیزی متمرکز شوید، خود را سرزنش می‌کنید، به دیگران نمی‌توانید اعتماد کنید. اغلب عصبی هستید. اعتماد به نفس‌تان از بین می‌رود، دیگر به سختی می‌توانید خودتان را باور داشته باشید احساس می‌کنید که یک قربانی هستید احساس درد می‌کنید و دیگر به هیچ‌چیز حس خوبی ندارید به خاطر تمام این دلایل هر چه زودتر باید رابطه ناسالم‌تان را ترک کنید.

 

چطور می‌توان خود را از نامزدی ناسالم نجات داد؟

ابتدا باید به این مسأله فکر کنید که شما در دوران نامزدی ناسالم هستید یا نه، بعد با فردی که هم باتجربه است و هم قابل اعتماد، موضوع را در میان بگذارید. به او بگویید که چرا فکر می‌کنید رابطه‌تان ناسالم است. برای توصیف و توضیح دقیق‌تر موقعیت‌ها، در مورد علائم هشداردهنده فکرکنید. فهرستی از آنها را برای خودتان تهیه و موقعیت خود را با آن مقایسه کنید. این فرد قابل اعتماد می‌تواند به شما مشاوره دهد و حتی کمک‌تان کند تا راهی برای رهایی از این رابطه ناسالم پیدا کنید.

 

گاهی اوقات به هم زدن نامزدی ناسالم خطرناک است و باید طبق یک برنامه مطمئن این کار را انجام داد. برای برنامه‌ریزی خود چند نکته را به خاطر داشته باشید:  موضوع را با یک فرد مجرب و قابل اعتماد، مثل مشاور در میان بگذارید.  به کسی که از شما سوء‌استفاده می‌کند بگویید که دیگر نمی‌خواهید او را ببینید. این را بهتر است در حضور کسی که به او اعتماد  دارید، بگویید تا احساس امنیت بیشتری کنید.  از برقراری تماس با فرد بپرهیزید.  با سایر دوستان و نزدیکان‌تان رابطه برقرار کرده و سعی کنید تنها نباشید.  به جایی که بسیار امن است و در مواقع ضروری می‌توانید به آنجا پناه ببرید، فکر کنید.  امکانات مورد نیاز برای ارتباط برقرار کردن با دیگران در مواقع خطر را فراهم کنید.

 

برای دوست‌مان که مورد سوءاستفاده بوده است، چه باید کرد؟

به حرف‌های او بسیار با دقت گوش بدهید. بدون قضاوت و سرزنش کردن به حرف‌های او گوش دهید و بگویید که تمام حرف‌هایش را باور دارید و می‌دانید که این اتفاقات به خاطر اشتباهات او نبوده و در واقع او مقصر نیست. به او بفهمانید که همیشه هستید و می‌توانید به حرف‌هایش گوش دهید. به یادش بیاورید که دوستان و خانواده‌اش نیز به فکر او و نگران موقعیتش هستند و می‌خواهند که همیشه در امان باشد. حتی می‌توانید به او راه‌های درست و منطقی به پایان رساندن رابطه ناسالمش را نشان دهید و حتی به یک مشاور معرفی‌اش کنید. به خاطر داشته باشید که به پایان رساندن یک رابطه ناسالم در اغلب مواقع به تنهایی و بدون کمک دیگران صورت نمی‌گیرد. او را تشویق کنید تا مسئله‌اش را با یک فرد قابل اعتماد در میان بگذارد. همراهی و دوستی خود را به او ثابت کنید.

 

برای فردی که می‌خواهد به نامزدی ناسالمش ادامـه دهـد  چــه بایدگفت؟

اگر دوست‌تان را تشویق کردید که در مورد نامزدی ناسالمش با یک فرد قابل اعتماد صحبت کند و از او مشاوره بگیرد، ولی او همچنان سعی در پنهان کردن رابطه ناسالمش از دیگران می‌کند، هرگز به او نگویید که بین شما و کسی که با او رابطه ناسالم دارد، یکی را انتخاب کند. این کار باعث می‌شود که او دیگر احساسش را به شما نگوید. رازهایی که طی این مدت با شما در میان گذاشته، پیش کسی فاش نکنید و اعتماد او را به خود جلب و در عین حال تلاش کنید او را به سمت عاقلانه و منطقی رفتار کردن سوق دهید. از هر 10 رابطه، 1 رابطه با خشونت‌های فیزیکی و آزاردهنده همراه است. اگر خودتان درگیر این رابطه نیستید، شاید یکی از دوستان‌تان این درگیری را داشته باشد. کمک کردن به دوستی که در چنین رابطه‌ای گرفتار شده است، مسئله‌ای نیست که با بی‌تفاوتی از کنار آن رد شوید. باید قبل از آنکه آسیب جدی به او وارد شود، به کمکش بشتابید. دوران نامزدی بخش بسیار مهم زندگی هر فرد است و باید سرگرم‌کننده و مفرح باشد، نه آزاردهنده و رعب‌آور.

رکسانا خوشابی مشاور ارشد روانشناسی

 

آیا شما برای شناخت بیشتر نامزدتان در دوران نامزدی می‌پردازید؟

: برای دریافت مشاوره درباره برای دوران نامزدی فرم زیر را تکمیل کنید
پرداخت هزینه مشاوره

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

instagram.com/asemooniportal

نظر خود را درباره «برای دوران نامزدی» در کادر زیر بنویسید :

3 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید