بروزرسانی در 4 هفته پیش
کد مطلب: 58964 درج نظر
پرتغال و ضعیف ترین نتیجه در یورو پس از دو دهه
زمان مطالعه: 3 دقیقه
تیم پرتغال قهرمان دوره قبل یورو از سال 2000 همواره در بین هشت تیم برتر یورو حضور داشته است. اما این بار از رسیدن به یک چهارم نهایی بازماند. به جز قهرمانی دوره

آمار رقابت های یورور 2020

رقابت‌ هاي يورو 2004 تفاوتي كوچك نسبت به دو دوره قبل پيدا كرده بود. قانون گل طلايي به «گل نقره‌اي» تغيير پيدا كرد. اين قانون جديد بدين شكل بود كه اگر تيمي در يكي از وقت‌هاي اضافي به گل دست يابد، بازي تا پايان آن نيمه وقت اضافي ادامه خواهد يافت. در ساير مسائل تغييري به وجود نيامده بود. نسل طلايي پرتغال به پايان كار خود رسيده بود و آنها كه باقي مانده بودند، اميد داشتند كه حداقل به لطف ميزباني به يك عنوان معتبر بين‌ المللي دست يابند. بزرگاني چون ايتاليا، اسپانيا و فرانسه در جام‌جهاني 2002 ناكام شده بودند و حالا در صدد جبران مافات بودند. سيستم (4-2-3-1) به روش متداول اكثر تيمها بدل شده بود و شگفتي‌هايي كه در جام‌جهاني رخ داده بود، اين احتمال را پديد آورده بود كه معجزه روشهاي فشرده دفاعي در يورو نيز تكرار شود.

شگفتی روز آغاز

وقتي مراسم افتتاحيه به پايان رسيد و از «واسكودوگاما» و ديگر مشاهير تاريخ پرتغال ياد شد، به نظر مي‌رسيد كه روزي آسان در انتظار پرتغال باشد. زيرا حريف اين تيم با رسيدن به مرحله نهايي يورو به سقف فوتبال خود رسيده بود. «اتوري‌ هاگل» مربي آلماني حدوداً سه سال بود كه عهده‌دار رهبري يونان شده بود و در اين مدّت، يونان را به چنان تيمي بدل ساخت كه حالا در بين 16 تيم برتر اروپا قرارداشت. امّا ديگر كسي در انتظار خلق شگفتي يوناني‌ها نبود. با اين حال سيستم (4-4-2) ري‌هاگل بازي را هجومي آغاز كرد و پس از ايجاد يكي دو موقعيت، سرانجام در دقيقه هفتم با شوت «كاراگونيس» به گل دست يافت. شاگردان لوييز فيليپه اسكولاري برزيلي هرچه زدند، حتي به دروازه يونان نزديك هم نشد. تا آن كه در نيمه دوم «كريستيانو رونالدو» جوان اول پرتغال و محوطه جريمه خطا كرد. «باسيناس» توپ را به گل بدل ساخت تا گل دقيقه (3+90) رونالدو نيز تنها اختلاف را كم كند. يونان غرق در جشن و سرور شد. براي مردمي كه پس از اولين صعود به جام‌جهاني فوتبال (1994) به مربي خود لقب «هركول» داده بودند طبيعي بود كه به دنبال اين شگفتي بزرگ به ري‌هاگل لقب «زئوس» (خداي خدايان يونان باستان) را بدهند!

مهار ناپذیر چون یونان

يوناني‌ها در دومين ديدار از اسپانيا عقب افتادند امّا ري‌هاگل «تزيارتاس» را به جاي «كارآگونيس» وارد ميدان ساخت و كمي بعد «خاريستئا« بازي را به تساوي (1-1) كشاند تا گزارشگر يوناني هفت بار پياپي با تمام وجود فرياد «گل» سردهد! به اين ترتيب سرنوشت يونان، پرتغال و اسپانيا به روز آخر كشيده شد. يوناني‌ها در بازي با روسيه بازي را با اشتباهات فراوان آغاز كردند و در 17 دقيقه دو گل خوردند. امّا «وريزاس» در دقيقه 43 نتيجه را (2-1) كرد و سرانجام روسيه (2-1) پيروز شد تا پرتغال پس از پيروزي (1-0) براسپانيا صدرنشين شده و اسپانيا باز هم با ناكامي از جام كنار رود! 

ستارگانی كه پنالتی از دست دادند

در مصاف پرتغال و انگلستان در دور حذفی، هر يك از دو تيم در مقطعي از بازي پيش بودند. امّا بازي (1-1) تمام شد. در پايان وقت اضافي (2-2) خاتمه يافت و سرانجام نوبت ضربات پنالتي رسيد ديويد بكهام ضربه آغازين را به آسمان زد! بعد همه ضربات گل شد به جز ضربه «روي كستا» تا كار حتي به پنالتي ششم بكشد و سرانجام پرتغال (6-5) پيروز شود. مسابقه هلند و سوئد هم (0-0) تمام شد تا از دست رفتن پنالتي‌هاي فيليپ كوكو، زلاتان ابراهيموويچ و ملبرگ، هلند (5-4) برنده شود.

پيروزي (3-0) چكها مقابل دانمارك مقتدارنه بود و اين تيم در نيمه نهايي حريف يوناني شد كه با سيستم (4-2-3-1) فرانسه را از پاي در آورد. «زاگوراكيس» پس از دريبلينگي زيبا از روي سر «ليزارازو» توپ را براي «خاريستئا» فرستاد و هد محكم او كار فرانسه را يكسره كرد.

اوج درخشش يونان

حتي گل به خودي «آندراده» نيز كمكي به هلند نكرد و اين پرتغال بود كه با پيروزي (2-1) به فينال رسيد. امّا يونان در برابر چك به سيستم (4-3-3) روي آورد. چكها شانس‌هاي فراواني براي گلزني يونان مهيا كردند. روزيچكي ضربه چكشي خود را به تير دروازه كوبيد. عليرغم مصدوميت زود هنگام و خروج «پاول ندود» موقعيت‌ها ادامه يافت يك بار كه ضربه سر «يان كولر» در آستانه گل شدن بود، توپ به پشت سر هم تيمي‌اش «ميلان باروش» خورد و گل نشد! امّا شرايط وقت اضافي متفاوت بود. چند موقعيت يونان توسط دروازه‌بان و مدافعان چك مهار شد امّا شاگردان ري‌هاگل به قدري از چپ و راست پاسكاري كردند كه در آخرين ثانيه‌هاي وقت اول اضافي صاحب ضربه كرنر شدند. ضربه سر «دلاس» يونان را به فينال رساند. جايي كه يونان باز هم اجازه خودنمايي به پرتغال را نداد. كرنري كه «سيتاريديس» در نيمه دوم از «كريستيانو رونالدو» گرفت، تكرارحكايت نيمه نهايي بود. فقط اين بار «باسيسناس» كرنر را زد و ضربه سر «خاريستئا» كار حريف را يكسره كرد جام به يونان رسيد و در شرايطي كه همه يوناني‌ها در جشن و پايكوبي به سر مي‌بردند، اين «ري‌هاگل» بود كه هم از «اسكولاري» مربي حريف و هم از «اوزه‌بيو» اسطوره فوتبال پرتغال دلجويي نمود.

 

ثبت نظر درباره «پرتغال و ضعیف ترین نتیجه در یورو پس از دو دهه»

برای ثبت نظر ابتدا وارد سایت شوید


ورود به سایت