درج نظر
مطالعه: 1 دقیقه
سریع‌ترین تراشه هوش مصنوعی جهان معرفی شد

سریع‌ترین تراشه هوش مصنوعی جهان معرفی شد

شرکت سربراس سیستمز (Cerebras Systems) از تراشه Wafer Scale Engine 3 خود (WSE-3) که سریع‌ترین تراشه هوش مصنوعی جهان است رونمایی کرد.

عملکرد WSE-3 که مجهز به ابررایانه‌ی هوش مصنوعی Cerebras CS-3 می‌باشد، دو برابر بهتر از نسخه قبلی خود یعنی WSE-2 می‌باشد در حالی که مصرف انرژی و قیمت یکسانی دارند. این تراشه قادر به آموزش مدل‌های هوش مصنوعی با ۲۴ تریلیون است. این ارقام نشان دهنده تحول قابل توجه نسبت به مدل‌های قبلی است.

WSE-3 بر اساس فرآیند ۵ نانومتری TSMC ساخته شده و دارای ۴۴ گیگابایت SRAM روی تراشه است. این تراشه چهار تریلیون ترانزیستور و ۹۰۰۰۰۰ هسته محاسباتی بهینه شده با هوش مصنوعی دارد. همچنین حداکثر عملکرد هوش مصنوعی ۱۲۵ پتافلاپ را دارا است که معادل چیزی حدود ۶۲ پردازنده گرافیکی Nvidia H100 است.

به گزارش آسمونی، ابر رایانه CS-3 مجهز به تراشه WSE-3، برای آموزش نسل بعدی مدل‌های هوش مصنوعی طراحی شده است و ۱۰ برابر بزرگتر از GPT-4 و جمنای هستند. این ابر رایانه با دارا بودن سیستم حافظه حداکثر ۱.۲ پتابایتی، می‌تواند ۲۴ تریلیون مدل پارامتر را در فضای حافظه منطقی ذخیره سازی کند، عمل آموزشی را ساده کرده و بهره وری توسعه دهندگان را افزایش می‌دهد.

بنا به اعلام شرکت سربراس ابررایانه CS-3 هم برای نیازهای سازمانی و هم برای نیازهای فرامقیاس بهینه شده است و در رمینه بهره وری انرژی و ساده سازی نرم افزارها تبحر خاصی دارد و نسبت به کارت گرافیک‌ها GPU برای مدل های زبان بزرگ (LLM) به ۹۷ درصد کد کمتری نیاز دارد.

نظر خود را درباره «سریع‌ترین تراشه هوش مصنوعی جهان معرفی شد» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید
ارزیابی مهاجرت
: برای دریافت مشاوره درباره سریع‌ترین تراشه هوش مصنوعی جهان معرفی شد فرم زیر را تکمیل کنید

هزینه مشاوره ۳۰ هزار تومان می باشد

پاسخ مشاوره شما ظرف 1 روز کاری در پنل شما درج می شود و پیامک دریافت می کنید


دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.