زمان مطالعه: 5 دقیقه
حیوان تنبل

حیوان تنبل

اسم حیوان تنبل برگرفته از حرکات آهسته این حیوان است که دقیقاً مانند تصویر آهسته به نظر می آید.

حیوان تنبل‌ شش گونه جانوران از پستانداران متوسط هستند که در آمریکای مرکزی و آمریکای جنوبی یافت می‌شوند. با توجه به انواع شناخته شده می‌توان آنها را به دو گروه 2 انگشتی و 3 انگشتی تقسیم کرد. اسم حیوان تنبل بخاطر سرعت بسیار پایین حرکات این حیوان روی آن گذاشته شده است. البته علت تنبلی آن یک سازگاری متابولیک برای کاهش مصرف انرژی می باشد. همانطور که از نام این جانور مشخص است یکی از کندترین موجودات زمین هستند. در ادامه مطلب آسمونی درباره جزئیات بیشتری از حیوانی به اسم تنبل آشنا می شویم.

نام: تنبل
وضعیت بقا: در حال انقراض
گونه: Xenarthra
جرم: 8 کیلوگرم
طول عمر: 40 سال
تراز خوراکی: برگ درختان
طول: 58 تا 68 سانتی متر

حیوان تنبل (به انگلیسی Sloth) دارای نام علمی Bradypus است که به معنای حیوانیست که به آرامی حرکت می کند. تنبل آنقدر آهسته حرکت می کند که در یک دقیقه مسافتی معادل 1.8 تا 2.4 متر طی می کند! حتی روی بدنشان جلبک می زند و به همین دلیل بیشتر آنها ظاهری سبز دارند. تنبل‌ ها جانورانی هستند که با چنگال‌های بزرگ و خمیدهٔ خود از شاخه‌های درختان مناطق گرمسیری آویزان می‌شوند و همیشه وارونه‌اند. این جانوران می‌توانند در همین وضعیت غذا بخورند، بخوابند، جفت گیری کنند و بچه به دنیا آورند و خیلی به ندرت پیش می‌آید که از درخت پایین بیایند، چون روی زمین پناهی ندارند.

دو گروه از این جانور هست: گروهی که دو انگشت در پاهای جلویشان دارند و گروه سه انگشتی. این دو گروه به هم شبیه‌اند، ولی اعتقاد دانشمندان بر این است که با هم خویشاوندی نزدیکی ندارند.

تنبل‌ها همانگونه که از نامشان مشخص است یکی از کندترین موجودات سیاره زمین بوده و نام آنها به نوعی مترادف با تصاویر صحنه آهسته است. بیشینه سرعت حرکتی آنها 0.004 کیلومتر در ساعت است.

تنبل‌ها موهای زبرِ بلندی دارند که شیاردار است. گیاهان کوچکی در این شیارها زندگی می‌کنند. این گیاهان رنگ سبز کمرنگی به تنبل‌ها می‌دهند که باعث استتار این جانور می‌شود. حشره‌های مخصوصی از این گیاهان تغذیه می‌کنند.

شکل ظاهری تنبل بسته به نوع زیستگاهش تفاوت دارد. همچنین سر این حیوان می تواند به راحتی تا 180 درجه بچرخد. از نظر ظاهری، تنبل ها شبیه میمون های خندان هستند.

رفتار حیوان تنبل

یک جانور تنبل، حدود 15 ساعت در شبانه‌روز می‌خوابد. در این مدت آرام‌تر نفس می‌کشد، ضربان قلبش کند می‌زند؛ حتی سرعت هضم غذا هم در بدنش کاهش می‌یابد. تنبل‌ها فقط یک بار در هفته غذا می‌خورند و مانند کپه‌ای از مو، روی زمین می‌نشینند، یا بر شاخه‌ای آویزان می‌شوند. حرکت آنها بسیار آهسته است. تعداد تنبل ها بشدت در حال کم شدن است .تنبل ها برخلاف خشکی در آب بسیار شناگران ماهری هستند.

جهت خواب موهای بلند و زیر بدن تنبل به طرف زمین است تا بتوانند باران را از خود عبور دهند. پوست مزیت مهمی دارد. در میان موهای بدن تنبل سوسک ها، کنه ها و بیدها زندگی می کنند. خزه ها و جلبک های سبز نیز که در لابه لای موهای آن زندگی می کنند، در فصل گرم و بارانی این گیاهان رشد کرده و سطح بدن او کاملاً به رنگ سبز در می آید که در میان برگ های درختان نوعی همرنگی و استتار برای آن ایجاد می کند. سبز شدن رنگ بدن حیوان باعث می شود حتی چشمان تیزبین عقاب ها و دشمنان این چنان هم نتواند او را تشخیص دهد و او محفوظ بماند.

  • این حیوان در محل زندگیش، ساعت های طولانی از شاخه های درخت ها آویزان است. معمولا، حتی 40 متر هم در روز حرکت نمی کند. 
  • تنبل ها آنقدر تنبل هستند که در هفته فقط یک بار عمل دفع را انجام می دهند.
  • عقاب، مار و پلنگ، و همچنین انسان ازجمله شکارچیان اصلی تنبل های به حساب می آیند.
  • اگر یک تنبل که از شاخه آویزان است جان خود را از دست بدهد، پس از مرگ هم همچنان بر روی شاخه آویزان خواهد ماند.
  • دمای بدن این حیوان نسبت به دیگر پستانداران بسیار پایین است؛ یعنی در حالی که دمای عادی بدن یک پستاندار 85 تا 91 درجه فارنهایت است. دمای بدن تنبل تنها 75درجه فار نهایت است.
  • تنبل به جای هفت مهره گردن که در دیگر پستانداران وجود دارد. نه مهره گردنی دارد که سبب می شوند بتواند گردنش را به اندازه سه چهارم یک دایره بچرخاند. تنبل کمتر از 60 سانتی متر قد و حدود 5/2 کیلوگرم وزن دارد.

تنبل چه غذایی می خورد؟

برگ غذای حیوان تنبل
برگ غذای حیوان تنبل

تنبل یک چهارم باقیمانده روز را مشغول خوردن برگ ها و غنچه های درختان است و فقط برگ شاخه های جوان و جوانه های یک نوع درخت را می خورد. این حیوان نه تنها در حرکت کردن سرعت بسیار پایینی دارد. حتی غذایش را هم به کندی می خورد و این سرعت اندک در انجام تمام کارها باعث اطلاق این نام به او شده است.
تنبل از دست های درازش برای دفاع از خود و نیز آویزان شدن از درختان استفاده می کند که شکل آن ها منحنی شکل است. بازوها و پاهای بسیار بلند با پنجه های قوی و یا ناخن های بلند و قلاب مانند بسیار محکم، جانور را حتی در حالت خواب هم روی شاخه ها محکم نگه می دارد. چون پاهایش برای راه رفتن بسیار ضعیف هستند، تنبل سه انگشتی وقتی که هفته ای یک بار روی زمین حرکت می کند، با دست هایش خود را به جلو می خزاند.

زیستگاه حیوان تنبل کجاست؟

حیوان تنبل بیشتر در قاره آمریکا خصوصاً در جنگل های باران خیز آمریکای مرکزی و جنوبی زندگی می کند. تنبل، حیوانی که به درخت می چسبد نامیده می شود، پس کاملاً مشخص است که محل اصلی زندگی تنبل بر روی درخت است. همه آنها در سرزمین نوگرمسیری زندگی کرده اند. متاسفانه حیوان تنبل در ایران وجود ندارد.

در حال حاضر این حیوان در حال انقراض است. خصوصاً برای گونه سه انگشتی تهدیدهای جدی و بسیاری وجود دارد. متاسفانه برخی از مردم محلی از گوشت تنبل تغذیه می کنند و از پوستشان استفاده تزئینی دارند. همچنین از پنجه های آنها در ساخت گردنبندهای سنتی استفاده می شود.

تولید مثل تنبل

بچه حیوان تنبل
بچه حیوان تنبل

تنبل های ماده، معمولا یک بچه به دنیا می آورند. بچه تنبل نه ماه بعد از تولد را روی بدن مادرش به شکل آویزان زندگی می کند و به بدن مادرش می چسبد و کاملاً وابسته به آن است. تنبل ها، حتی برای به دنیا آوردن بچه هایشان نه لانه ای می سازند و نه به محل دیگری می روند بلکه حیوان ماده از شاخه آویزان می شود. جالب است که وقتی نوزاد به دنیا می آید پنجه هایش آن قدر قوی است که محکم به موهای بدن مادرش می چسبد. بچه حیوان تنبل، به این شکل نه ماه دیگر را هم روی بدن مادرش زندگی می کند تا توانایی زندگی مستقل را پیدا کند و روی پای خود بایستد، یا بهتر است بگوییم از پنجه های خود آویزان شود!

تصاویری از حیوان تنبل

حیوان تنبل
حیوان تنبل
طرز خوابیدن تنبل روی درخت
طرز خوابیدن تنبل روی درخت
طرز آویزان شدن تنبل از شاخه ها
طرز آویزان شدن تنبل از شاخه ها
بچه حیوان تنبل
بچه حیوان تنبل
تنبل در حال شنا
حیوان تنبل در حال شنا
نحوه نگه داشتن بچه تنبل توسط مادر
نحوه نگه داشتن بچه تنبل توسط مادر
ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «حیوان تنبل» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.