زمان مطالعه: 2 دقیقه
از زندگی کلاغ ها چه میدانید؟

از زندگی کلاغ ها چه میدانید؟

کلاغ پرنده ای است معاشرتی که دسته جمعی در دهکده ها زندگی می نماید و لانه خود را بر فراز شاخه های درختان یا در سوراخ صخره ها بنا می کند.
در این مطلب می خوانید : [بستن]

نام مشترک: کلاغ
نام علمی: Corvus corax
نوع: پرندگان
رژیم غذایی: همه چیزخوار
میانگین طول عمر در طبیعت: 13 سال
وزن: 2.3 پوند
اندازه: 24 تا 26 اینچ

از زندگی کلاغ ها چه میدانید؟
از زندگی کلاغ ها چه میدانید؟

هوش و رفتار

کلاغ ها حیوانات نسبتاً جالبی هستند. این پرندگان براق و سیاه رنگ پروازهای عالی و آکروباتیکی دارند که هم تراز با شاهین است. چنین مهارت‌ های هوایی در طول فصل تولید مثل به نمایش گذاشته می‌شوند. این پرندگان باهوش توسط بومیان آمریکا تجلیل می شدند و اغلب به دلیل ماهیت بازیگوششان به عنوان شوخی های حیله گرانه به تصویر کشیده می شدند.

کلاغ از حیوانات باهوش و با شعور است. به موارد زیر توجه کنید:

اگر دو نفر خود را به پرنده ها نزدیک کنند و بعد یکی از آنها محل را ترک کند، اکثر پرندگان تصور خواهند کرد که هر دو نفر دور شده اند و کار و فعالیت خود را دوباره آغاز می کنند . ولی کلاغ ها به خوبی درک خواهند کرد که یک نفر از آن دو باقی مانده است.

کلاغ‌ها که به لاشخورها معروف هستند، شکارچیان مؤثری هستند که گاهی از تکنیک‌های مشارکتی استفاده می‌کنند. آنها همچنین تخم ها و لانه های پرندگان دیگر مانند پرندگان دریایی ساحلی و همچنین جوندگان، کرم ها و حشرات را شکار می کنند.

کلاغ‌ها معمولاً با صدای غرغر باهم حرف می زنند، اما دارای مجموعه وسیع‌تری از صداها هستند. کلاغ ها استعداد عجیبی در تقلید صداهای گوناگون دارند و به خوبی قادرند صدای مرغ، سگ و گربه یا آواز خروس را تقلید کنند. گاهی اتفاق می افتد کلاغی در لانه مرغ مخفی شده، صدای مرغ یا خروس را تقلید می کند ، منظورش این است که مرغ را از جوجه هایش دور کند ، تا جوجه را برباید . اگر با این حیله موفق نشود در بالا سر مرغ پر می زند ، یا در اطرافش راه می رود که مرغ از فرط خشم به کلاغ حمله می کند . در این اثنا کلاغ دیگری جوجه را می رباید.

همکاری کلاغ ها

اگر پای یکی از کلاغ ها در اثر تصادفی بشکند یا آسیب ببیند، کلاغ های دیگر به محض این که صدایش را شنیدند، به طرفش می آیند،  زخمش را تسکین داده و به او کمک می کنند تا پرواز کند و اگر کلاغی مجروح بر زمین بیفتد، دسته جمعی می رسند و آنقدر بال و پر می زنند، تا دوست مجروح خود را به کنار آب برسانند .

اگر کسی برای خارج کردن جوجه ها به لانه کلاغ ها نزدیک شود، پدر و مادر آنها با فریاد، کلاغان دیگر را به کمک می طلبند . در اندک زمانی، گروهی کلاغ اجتماع کرده و با حمله به متخاصم او را از میدان به در می کنند و گاهی با نوک خود چشم آن شخص را کور کرده یا از حدقه خارج می سازند.

قانون مداری کلاغ

عدالت در قلب جماعت کلاغ ها باجدی ترین وضع خود حکمفرماست . وقتی یکی از آنها تخلف ورزد، کلاغ ها شورایی تشکیل می دهند تا درباره سرنوشت همکارشان تصمیمی اتخاذ کنند . این بحث و شورا، ساعتها طول می کشد تا این که حکم صادر شود. در حالی که متهم در فاصله ای آن طرفتر با بی صبری منتظر نتیجه محاکمه است.

وقتی شورا تصمیم به برائت کلاغ گرفت، گروه کلاغ ها به پرواز در می آیند و از نظر ناپدید می شوند، ولی اگر متهم محکوم شده باشد ، آن وقت به سویش حمله ور می شوند و با ضربات مهلک نوک خود، چشمان کلاغ بیچاره را از حدقه در می آوردند و آن قدر این را ادامه می دهند تا کلاغ بی جان گردد و نقش بر زمین شود.

جمعیت

کلاغ ها بزرگترین پرندگان در آمریکای شمالی هستند. امروزه جمعیت آنها در حال گسترش است و دسته کلاغ ها در نیمکره شمالی از قطب شمال تا مدیترانه و همچنین در مناطق شهری منظره ای آشنا هستند.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «از زندگی کلاغ ها چه میدانید؟» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید
نمایش نظرات بیشتر

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.