زمان مطالعه: 1 دقیقه
رسم جالب سبزه سبز کردن در نوروز

رسم جالب سبزه سبز کردن در نوروز

سبزه یکی از سین‌های هفت‌سین عید نوروز است و سبزه سبز کردن همه ساله در ایران رسوم خاصی دارد که ایرانیان قدیم به آن پایبند بوده‌اند.

سبزه سبز کردن یکی از تشریفات نوروز است که از گذشته‌های بسیار دور تا امروز همچنان انجام می‌شود. هر ساله مردم چند روز قبل از نوروز اقدام به انجام این رسم می‌کنند و در ظروفی مانند بشقاب یا کوزه، گندم و جو یا عدس و دیگر حبوبات را سبز می‌نمایند. این سبزه‌ها به علت نداشتن خاک عمر کوتاهی دارند و فقط در ایام نوروز در سر سفره هفت‌سین جای دارند و در روز سیزدهم آن را با خود به سیزده بدر می‌برند و در آب روان رها می‌کنند زیرا معتقدند نگه داشتن سبزه بعد از سیزده نوروز شگون ندارد. در ادامه با آسمونی باشید.

سبزه هفت سین

روایت سبزه سبز کردن

در روایتی مربوط به بروز خشکسالی و قحطی در زمان جمشید گفته شده است که اهریمن برای نابودی مخلوقات، این خشکسالی را ایجاد کرد و جمشید موفق شد ضمن غلبه بر اهریمن، خشکسالی و قحطی را برطرف نماید و دوباره طبیعت سبز و خرم گردد.

بیرونی در آثارالباقیه می‌نویسد:« پس مردم این روز را نوروز خواندند و هر کس به یمن و مبارکی در تشتی جو کاشت و این رسم سبزه نشانیدن در ایام نوروز از آن زمان تا به امروز باقی مانده است.»

بیرونی در جای دیگر می نویسد: «از آداب جشن نوروز این بود که در صحن هر خانه بر هفت ستون، هفت رقم از غلات می‌کاشتند و هر یک از آن‌ها که بهتر می‌رویید دلیل ترقی و خوبی آن نوع غله در سال نو می‌دانستند». بیرونی می گوید: «اصحاب تجارت برای از پیش دانستن حالات سال، اقسام زراعت‌ها را بر لوحی بکارند».

در ایران باستان، مردم بر اثر مشاهده دور مکرر خشک شدن گیاه در پاییز و زمستان و رویش دوباره آن از زمین در فصل بهار، در ذهن اسطوره‌ای‌شان این عقیده ریشه دوانید که خدای جهان نباتی همه ساله یک بار با شروع خزان و سرما می‌میرد و به زیر زمین می‌رود و بار دیگر با فرا رسیدن بهار و آغاز گرما جان می‌گیرد و سر از خاک در می‌آورد.

در اسطوره‌های عهد باستان، دموزی به شکل تاک یا ذرت سبز می‌شود، از خون آدونیس هم گل سرخ، از خون سیاوش، پر سیاوش یا پرسیاوشون می‌روید.

پس از طرفی عمل سبزه سبز کردن یاد و خاطره خدای نباتی را زنده می‌کند و از طرفی نوعی جادو و تشویق طبیعت برای سبز شدن محسوب می‌شود و هم تفألی در مورد کشت، به سال زده می‌شود.

 

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «رسم جالب سبزه سبز کردن در نوروز» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.