دوران سربازی یکی از اصلی ترین قسمت های زندگی مردان می باشد و سپری کردن این دوره، برای آقایان بالای 18 سال الزامی است. آقایان برای حضور در جامعه، پیدا کردن شغل مناسب و پیشبرد زندگی، به دریافت کارت پایان خدمت و یا معافیت نیاز خواهند داشت در نتیجه در صورتی که با مراحل دریافت، تعویض و یا گرفتن المثنی کارت معافیت و پایان خدمت آشنایی ندارید، پیشنهاد می کنیم تا پایان این مقاله همراه آسمونی باشید.

مراحل دریافت کارت پایان خدمت

فرد بعد از رسیدن به سن قانونی، می توان به سرعت نسبت به سپری کردن دوران خدمت، با حضور در پلیس +10 خود را معرفی کند. بعد از گذشت دوران خدمت سربازی و طی مراحل اداری آن، شخص می تواند درخواست خود را مبنی بر دریافت کارت پایان خدمت درج کند. 

در این خصوص، فرد می بایست مدارک زیر را به یگان خدمتی خود تحویل دهد، تا امور دریافت کارت پایان خدمت طی شود:

 1. اطلاعات مربوط به دوران خدمت سربازی از جمله یگان، شماره پرسنلی، مدت و زمان خدمت و...
 2. آدرس محل سکونت
 3. مشخصات ظاهری از جمله قد و رنگ چشم
 4. گروه خونی
 5. آخرین مدارک تحصیلی  فرد
 6. عکس

بعد از طی مراحل بالا، فرد می بایست حدودا 2 هفته منتظر بماند تا کارت پایان خدمت خود را از مامور پست در محل سکونت خود دریافت کند. در این مدت، پیامکی برای متقاضی ارسال می شود که نشان دهنده صحت ثبت درخواست و ارسال شدن کارت پایان خدمت می باشد. 

مراحل دریافت کارت معافیت سربازی

انجام خدمت سربازی، اگرچه به صورت عام برای تمامی آقایان الزامی می باشد. اما طی شرایطی خاص ممکن است فرد از انجام خدمت سربازی معاف شود. در این صورت برای فرد به جای کارت پایان خدمت، کارت معافیت صادر می شود. دلایل مختلفی می تواند باعث اجرای حکم معافیت شود که به برخی از آنها اشاره می کنیم:

 1. معافیت پزشکی
 2. معافیت کفالت
 3. معافیت بنیاد ملی نخبگان
 4. معافیت سه برادری
 5. معافیت بخشودگی سنی
 6. معافیت متاهلی

هر یک از شیوه های معافیت مراحل مربوط به خود را دارد اما به صورت کلی با ارائه مدارک خاص از طرف های معتمد نظام وظیفه، شخص می تواند از انجام خدمت سربازی معاف شود و کارت معافیت سربازی خود را دریافت کند.

مراحل و شرایط تعویض کارت پایان خدمت

تعویض کارت پایان خدمت دلایل مختلفی می تواند داشته باشد. از خرابی، مخدوش شدن و... کارت گرفته تا تعویض کارت های قدیمی و دریافت نسخه جدید کارت پایان خدمت می تواند از این قبیل دلایل باشد. در هر صورت، شخص می بایست یکی از دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی یا پلیس +10 مراجعه کرده و درخواست خود را ثبت کند.

در این صورت، شخص می بایست شخصا در حضور داشته باشد و مدارک زیر را ارائه دهد:

 1. ارائه اصل کارت پایان خدمت یا معافیت
 2. تکمیل برگه درخواست تعویض
 3. ارائه فیش بانکی 
 4. عکس جدید
 5. آخرین مدرک تحصیلی در صورت ارتقا
 6. اصل شناسنامه و کارت ملی و احراز هویت فرد متقاضی

در صورت انجام مراحل فوق، شخص می بایست منتظر ارسال کارت جدید پایان خدمت خود بماند که از طریق پست در محل سکونت شخص به وی تحویل می گردد.

اعلام مفقودی و دریافت کارت پایان خدمت یا معافیت المثنی

در صورت مفقودی کارت معافیت و یا پایان خدمت، فرد می بایست در مرحله اول نسبت به پیگیری آن اقدام نماید. با چاپ آگهی، حضور در مراکز پست و... می تواند نسبت به پیدا شدن کارت مفقود شده اقدام کرد. در صورتی که کارت گم شده، پیدا شده باشد، شخص می تواند با ارائه مدارک هویتی خود، کارت را دریافت کند. در غیر این صورت می بایست نسبت به دریافت کارت المثنی اقدام کند.

به این منظور شخص می بایست با مراجعه به یکی از شعب پلیس +10، مدارک اعلام شده در زیر را ارائه کند:

 1. گواهی درج آگهی مفقودی در روزنامه های کثیرالانتشار در دو نوبت و به فاصله یک ماه
 2. تکمیل برگه درخواست صدور کارت معافیت یا پایان خدمت
 3. اصل و کپی شناسنامه (از صفحه اول و توضیحات) و کارت ملی
 4. عکس جدید
 5. ارائه برگه تعهد تایید شده توسط دفتر اسناد رسمی
 6. پرداخت هزینه 

بعد از طی مراحل بالا، کارت پایان خدمت شخص، به توسط مامور پست در محل به شخص تحویل داده می شود.

نحوه رهگیری کارت نظام وظیفه

به منظور پیگیری کارت پایان خدمت به سامانه رهگیری مدارک سازمانی مراجعه کرده و با وارد کردن شماره کدملی خود از آخرین وضعیت صدور و ارسال آن اطلاع پیدا کنید.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «مدارک لازم برای صدور، تعویض و المثنی کارت پایان خدمت و معافیت 1402» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.