زمان مطالعه: 6 دقیقه
خزندگان دریایی ما قبل تاریخ

خزندگان دریایی ما قبل تاریخ

با وجود اين که شايد سابقه ي بشر بر روي کره ي خاکي به 200 هزار سال هم نرسد، اما ميليون ها سال پيش، زمين ساکنان...

با وجود این که شاید سابقه ی بشر بر روی کره ی خاکی به 200 هزار سال هم نرسد، اما میلیون ها سال پیش، زمین ساکنان بزرگ و عجیبی داشت که هنوز راز و رمزهای زیادی در مورد آنها وجود دارد. دایناسورها و حیوانات عظیم الجثه ای که امروزه نسل اغلب آنها منقرش شده است، با این وجود دانشمندان و محققان با بررسی فسیل ها و نشانه های باقی مانده از این موجودات، به نتایج جالب توجهی در مورد زندگی و حتی شکل آنها دست یافته اند. یکی از کارهای جالب و البته سختی که دانشمندان و هنرمندان با همکاری یکدیگر انجام داده اند، شبیه سازی و نقاشی دایناسورهاست. به این ترتیب که محققان و دیرینه شناسان با ارائه ی جزئیات و مشخصات این جانوران به هنرمندان، به آنها کمک کرده اند تا طرحی از آنها ترسیم کنند. در این مطلب گونه هایی از این موجودات ماقبل تاریخ را معرفی می کنیم.

انواع خزندگان دریایی 

 

پلیسیوسورس :

شکل فوق یک جانور خونسرد و از تیره ی خزندگان را نشان می دهد که درون دریاها زندگی می کرده است. نام این جانور plesiosaur است و اولین بار بقایای آن در قطب جنوب کشف شد. این جانور همان طور که از ظاهرش پیداست، دارای گردنی دراز و 4 باله بود. بررسی دندان های کوسه یافت شده درون استخوان های این موجود نشان می دهد که بعد از مرگ به طعمه ای عالی برای سایر موجودات دریایی تبدیل شده است.

 

4 گونه شناخته شده دارد. 

معنای اسم : نام این خزنده دریایی ما قبل تاریخ ، " پلیسیوسورس Plesiosaurus " می باشد. ( تلفظ صحیح: PLEH-see-oh-SORE-us )
در زبان یونانی " Plesios " به معنای " نزدیک به near to " و " sauros " به معنای " سوسمار lizard " است. 

 

دوران زمین شناسی : ابتدای عصر ژوراسیک

 

محدوده زمانی: 135 تا 120 میلیون سال پیش

 

محدوده مکانی زندگی: فسیل تقریبا" کامل این جانور در محدوده ای بین انگلستان و آلمان به دست آمد. در اقیانوس ها می زیسته است. 

 

طول : این خزنده بزرگ دریایی ، درازی بدنش بین 3 تا 5 متر بوده است. 

 

وزن : احتمالا" وزنی در حدود 90 کیلوگرم و یا بیشتر داشته است. 

 

تغذیه : از انواع ماهیان مرکب و هشت پایان ، ماهی ها و نرم تنان تغذیه می کرده. او هیچگاه غذایش را نمی جویده و آن را به طور کامل می بلعیده است. 

 

دندان ها: دندان های مخروطی شکل تیزی داشته که در حفره هایی در آرواره اش محکم شده بودند. 

 

تولید مثل : تخم گذار اما مشخص نیست که آیا همانند لاک پشت های دریایی درخشکی تخم گذاری می کرده یا اینکه مثل مارهای آبی در آب اینکار را انجام می داده است. 

 

سایر اطلاعات : از مشخصات بارز پلیسیوسورس ، سر کوچک ، گردن دراز و باریک ، بدن پهن لاک پشت مانند ، دم کوتاه و دو جفت دست و پای بزرگ و دراز پارو مانند بوده است. پوزه کوتاهی داشته اما قادر بوده که دهانش را به مقدار زیادی باز کند. اگر چه گردن دراز و باریکی داشته اما به نظر می رسد که بسیار قوی بوده چرا که انتهای مهره های گردنش تقریبا" تخت بوده اند که نشان می دهد قادر نبوده مشابه حرکتی که در قو ها دیده می شود ، گردنش را خم کند. دست ها و پاهایش ، همانطور که اشاره شد به پارو هایی دراز شباهت داشته اند که هر کدام هم 5 انگشت کامل را دارا بوده و هر یک از انگشتان هم دارای بند انگشت بوده اند. دم کوتاه و نوک تیزی داشته است. اثری از پوستش یافت شده که نشان می دهد ، فاقد فلس بوده و پوست نرمی داشته است.

 

تایلوسورس:

 7 گونه شناخته شده دارد.

معنای اسم: نام این خزنده دریائی ما قبل تاریخ Tylosaurus است. ( تلفظ صحیح: TIE-low-SORE-us )
واژه " تایلوسورس Tylosaurus " از یک کلمه یونانی گرفته شده است. " tylos " به معنی " برآمدگی Knob " و " saurus " به معنی " سوسمار lizard " می باشد.

 دوران زمین شناسی: اواسط تا اواخر دوره کرتاسه Cretaceous

 

 

محدوده زمانی: 85 تا 80 میلیون سال پیش

 

 

محدوده مکانی زندگی: آمریکای مرکزی

 

 

طول: حدودا" طول بدنش به بیش از 15 متر می رسیده است.

 

 

وزن : احتمالا" حدود 7 تن وزن داشته است.

 

 

تغذیه: گوشتخوار بوده و از ماهی ها ، لاک پشت ها و سایر خزندگان تغذیه می کرده است.

 

 

تولید مثل: تخم گذار

 

 

سایر اطلاعات: تایلوسورس از وابستگان نزدیک مارها و سوسمارهای امروزی بوده است. می توان گفت که این خزنده دریایی در اواخر عهد کرتاسه ، حاکم مسلم شکارچیان اعماق بوده است. او هر جنبده کوچکتر از خود را به محضی که سر راهش قرار می گرفت ، شکار کرده و می کشت. حتی بچه های تایلوسورس هم با طولی حدود یک تا دو متر ، شکارچیان قابلی بوده اند.

 

 تانیستروفئوس ، آن که گردن دراز است:

 

ظاهرا" سه گونه شناخته شده دارد.

 

معنای اسم: نام این خزنده ما قبل تاریخ Tanystropheus است. ( تلفظ صحیح : TAN-ee-STRO-fee-us )

" تانیستروفئوس Tanystropheus " به معنی " آن که گردن دراز است Long Necked One " می باشد.
 
دوران زمین شناسی: اواسط دوره تریاسه Triassic

 

محدوده زمانی: 235 تا 210 میلیون سال پیش

 

محدوده مکانی زندگی: فسیل های این جانور در اروپا و خاور میانه یافت شده اند.

 

طول: طول بدن این خزنده به 6 متر می رسیده است.

 

وزن : حدود 370 کیلوگرم

 

تغذیه: شکل پوزه باریک و دراز جانور و نیز دندان های تیز به هم پیوسته اش این حقیقت را آشکار می کند که این خزنده آبی از ماهی ها تغذیه می کرده است. 

تولید مثل: تخم گذار

سایر اطلاعات: این خزنده از بین سایر خزندگان ما قبل تاریخ بخاطر گردن درازش به راحتی قابل شناسایی است . درازی گردن این جانور به سه متر می رسیده است. جالب اینکه طول گردن این حیوان از طول بدن و دمش ( با هم ) به مراتب درازتر بوده است. با اینحال این گردن دراز فقط 10 مهره داشته است که البته این مهره های گردن هم هر کدام به تنهایی بسیار بلند و کشیده بوده اند. تحقیقات نشان داده که این خزنده ما قبل تاریخ یک خزنده آبی یا نیمه آبی بوده است. آنچه باعث تقویت این دیدگاه می شود محل کشف فسیل های این جانور است چرا که در آن مکان ها فسیل خزندگان خشکی یافت نشده یا کشفشان بسیار نادر بوده است.
  
 
کرانوسورس ، سوسمار کرونوس:
 
دو گونه شناخته شده دارد / Kronosaurus queenslandicus ، Kronosaurus boyacensis

معنای اسم : نام این خزنده غول پیکر دریایی " کرانوسورس Kronosaurus " است. ( تلفظ صحیح : Kroe-noe-sore-uss )
معنای آن " سوسمار کرونوس Lizard of Kronos " می باشد. مطابق افسانه های یونان باستان ، سه خدا وجود داشتند با نام های آسمان یا اورانوس Ouranos ، دریا یا پونتوس Pontus و کوه ها یا اورئا Orea . از وصلت آسمان و زمین یعنی اورانوس Ouranos و گایا Gaia ، دوازده تایتان Titan بوجود آمدند که کوچکترینشان کرونوس Kronos , Cronos , Kronus , Cronus نام داشت. مادر و پدر کرونوس یعنی آسمان و زمین یا همان اورانوس و گایا چنین پیش بینی کردند که او روزی توسط یکی از فرزندانش سرنگون خواهد شد. کرونوس برای اینکه از چنین پیش آمدی جلوگیری کند هر بار که صاحب فرزندی می شد ، بلافاصله آنها را می خورد... 

 

دوران زمین شناسی : اوایل دوره کرتاسه Cretaceous

 

محدوده زمانی: حدود 120 میلیون سال پیش

 

محدوده مکانی زندگی: بیشترین فسیل های این جانور در استرالیا یافت شده است. آنها در اقیانوس ها زندگی می کرده اند

 

طول : تا سال ها چنین تصور می شد که طول بدن کرانوسورس تا 43 فیت / 13 متر بوده است اما اخیرا" طبق بررسی ها و مطالعات جدید به این نتیجه رسیده اند که نهایتا" بین 30 تا 33 فیت / 9 تا 10 متر طول داشته است. فقط طول سرش به حدود 9 فیت / 2.7 متر می رسیده است. 

تغذیه : از ماهی ها ، ماهیان مرکب و هشت پایان و نیز انواع نرم تنان زمان خودش تغذیه می کرده است. بر سطح فسیل صدف برخی از نرم تنان آن زمان می توان جای دندان های کرانوسورس را به وضوح مشاهده کرد. در معده برخی از کرانوسورس ها ، سنگریزه هم دیده شده که به احتمال قوی برای هضم راحت غذا ، آنها را می بلعیده اند. 


دندان ها: آرواره های بزرگی داشته با ردیف هایی از دندان هایی تیز به بلندی بیش از 25 سانتیمتر. 

 

تولید مثل : تخم گذار . احتمالا" تخم هایش را همانند لاک پشت های دریایی در سواحل می گذاشته است. 

 

سایر اطلاعات : اولین فسیل این خزنده بزرگ دریایی در سال 1889 در کوئینزلند استرالیا کشف شد اما کاملترین فسیلی که تاکنون از این جانور به دست آمده مربوط به فسیلی است که در سال 1977 در کلمبیا یافت شد. شاید بتوان گفت که بزرگترین خزنده دریایی بوده و تا به امروز هم رتبه اول را داراست. کرانوسورس از نظر بدنی ساختاری سنگین داشته اما با این حال از سایر اعضای خانواده اش سریع تر بوده است. سر بزرگی داشته که بیشترش را دهان تشکیل می داده است. چشم هایش بسیار درشت بوده اند. کرانوسورس از هر 4 پایش به طور کامل برای شنا استفاده می کرده است که در باله هایی قوی ، دراز و پهن جای گرفته بودند و هر یک ، در یکی از 4 گوشه بدن درازش قرار داشتند. همانند سایر اعضای خانواده اش دمی کوتاه و باریک داشته که بیشتر از آن برای حفظ تعادل به هنگام چرخیدن کمک می گرفته است. کرانوسورس برای تنفس به اکسیژن هوا وابسته بوده است

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «خزندگان دریایی ما قبل تاریخ» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.