زمان مطالعه: 3 دقیقه
نقد فیلم خداحافظ دختر شیرازی

نقد فیلم خداحافظ دختر شیرازی

نقد فیلم خداحافظ دختر شیرازی-goodbye shirazi girlاختصاصی آسمونینقد از لاله عالمآنچه بیش از همه در فیلم خداحافظ...
نقد فیلم خداحافظ دختر شیرازی-goodbye shirazi girl
نقد فیلم خداحافظ دختر شیرازی-goodbye shirazi girl

نقد فیلم خداحافظ دختر شیرازی-goodbye shirazi girl

چهارشنبه 11 دی 1398

اختصاصی آسمونی نقد از لاله عالم

آنچه بیش از همه در فیلم خداحافظ دختر شیرازی خود را به رخ مخاطب می کشد، طراحی صحنه است که  مربوط به خانه یا لوکیشنی است که بیشترین حضور را در طول فیلم دارد. به نظر می رسد که این خانه ، منزلی حیاط دار و قدیمی ، در یکی از محله های وسط شهر باشد. خانه ای که رنگی است، دیوارهای حیاط آجری، اتاق ها زرد و سبز و پرده گل دار قرمز، خانه ای که روح دارد. خانه ای که قدیمی است، خود خانه زیبا نیست، این رنگ ها هستند که آن را زیبا ساخته اند. وسایل خانه نیز تجملی نیست. اما حتی چند شیشه از گیاهان دارویی رنگارنگ به آن زیبایی بخشیده است.

نقد فیلم خداحافظ دختر شیرازی
نقد فیلم خداحافظ دختر شیرازی

از ابتدای فیلم وقتی با بازیگر زن فیلم(شبنم مقدمی) و کودکش(ایسان حداد) همراه می شویم. رنگ پردازی های لباس و صحنه به ما می گوید باید در انتظار دیدن فیلمی شاد باشیم. اسم فیلم نیز شائبه آن را دارد که فیلم باید از زمره فیلم های کمدی رمانتیک باشد. این دو خود کافی هستند تا مخاطب را به تماشای دیدن بقیه فیلم ترغیب کند. اما تماشاگر خیلی زود در می یابد، که فیلم  فضای متفاوتی دارد و رنگ و لعاب خانه‌ که قطعا ناشی از سلیقه و روحیه شاد خانم خانه است، در مقابل آنچه برایش پیش آمده ، برای مخاطب یک حس خاص ایجاد می کند و می توان اینگونه برداشت کرد که رنگارنگی خانه ملهم از روحیه کودکانه و ساده وی بوده است چرا که در زندگی شکست خورده است. اول از سمت پدر فرزندش که تنها  به خارج می رود تا شرایط فراهم شود و او و فرزندشان را هم ببرد ، دوم از سوی شخصی به اسم “محمودجون”. در حقیقت فیلم "خداحافظ دختر شیرازی" فضای شادی دارد گرچه قهرمانان آن با واقعیت های تلخ روبرو می شوند؛ از سواستفاده های عاطفی و مالی از قهرمان زن فیلم گرفته تا بد بیاری های نقش اول مرد با بازی "افشین هاشمی" ، که برای پیشرفت در کار بازیگری از آبادان به تهران آمده است .

goodbye-shirazi-girl
goodbye-shirazi-girl

او که نیز به نوعی فریب "محمود جون " را خورده است ، شانسش را در کارنیز  امتحان می کند اما درست لحظه آخر نقشش را به یک چشم رنگی می دهند. اما فیلم " خداحافظ دختر شیرازی"مصداق آن ضرب المثل است که می گوید عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد. دو قهرمان فیلم هر دو زخم خورده از" محمودجون"در شرایطی خاص باید همدیگر را تحمل کنند. گرچه از همان ابتدای فیلم می توان حدس زد که این دو به هم علاقمند می شوند، اما کارگردان با مهارت توانسته قصه های فرعی در راستای پیش بردن فیلمنامه و قصه اصلی در فیلم بگنجاند تا تماشاگر از دیدن فیلم راضی باشد. این فیلم از چندین جهت ارزش دیدن دارد ، اولا اقتباسی است از فیلمنامه یک فیلمنامه نویس معروف، دوما می توان آموزنده باشد برای افرادی که از تئاتر به سینما آمده اند، افشین هاشمی با اینکه کار خود را از تئاتر آغاز کرده اما نه در بازی های خود غلو می کند و نه فیلمش تئاتر است . گرچه لوکیشن های فیلم اکثرا داخلی است، اما تماشاگر حس دیدن تاتر را ندارد. همچنین برای کارگردان های جوان هم آموزنده است چرا که مشخص است، فیلم پرخرجی نبوده است و اگر فیلمنامه خوب باشد و بازیگران به کار خود تسلط داشته باشند، می توان تماشاگران را جذب کرد.

نقد فیلم خداحافظ دختر شیرازی
نقد فیلم خداحافظ دختر شیرازی

فیلم کاملا به بازی های ، بازیگرانش و به خصوص دو بازیگر اصلی فیلم ( افشین هاشمی و شبنم مقدمی ) متکی است . هرچند به کار گیری هوشمندانه  بازیگران و شخصیت های مطرح دیگری چون "حسین یاری "، "هومن برق نورد" و "رسول صدرعاملی" نیز در نقش های کوتاه جالب است، فیلم گاهی البته رنگ شعاری به خود می گیرد، آنجا که نسیم کارونی خطاب به شبنم پیروزی از خصوصیت خودش در قیاس با دیگران می گوید : همه مردها مثل هم نیستند." و ....... این فیلم همچنین به نظر می رسد اگر چه انتقاد هایی به وضعیت و مناسبات سینما و تئاتر داشته باشد اما در عین حال ادای دینی است به این دو و فراتر از ان به هنر و هنرمند. زیرا در دنیای فیلم، این نسیم کارونی ( بازیگر و نوازنده ساز) است که با شبنم پیروزی رو راست است به وی احترام می گذارد و با وجود گذشته ای که از او می داند، حاضر به ازدواج با وی می شود.   اختصاصی آسمونی نقد از لاله عالم

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «نقد فیلم خداحافظ دختر شیرازی» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید
: برای دریافت مشاوره درباره نقد فیلم خداحافظ دختر شیرازی فرم زیر را تکمیل کنید

هزینه مشاوره ۳۰ هزار تومان می باشد

پاسخ مشاوره شما ظرف 1 روز کاری در پنل شما درج می شود و پیامک دریافت می کنید


دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.