زمان مطالعه: 1 دقیقه
شناخت صفات ثبوتی و سلبی خدا

شناخت صفات ثبوتی و سلبی خدا

آسمونی، با ما باشید تا یکی از انواع صفات خداوند، یعنی صفات ثبوتی و سلبی را بشناسیم. صفات ثبوتی و سلبی از...
آسمونی، با ما باشید تا یکی از انواع صفات خداوند، یعنی صفات ثبوتی و سلبی را بشناسیم.

صفات ثبوتی و سلبی

از تقسیمات صفات الهی، تقسیم به به ثبوتی و سلبی است: صفات ثبوتی، آن دسته از صفات اند که کمالی از کمالات خدا را بیان می کنند و جنبه‌ی ثبوتی و وجودی دارند و نبود آنها تقض محسوب می گردد؛ مانند علم، قدرت، بصیرت، حیات و ... این نوع صفات، با واقعیت ثبوتی و کمالی خود، مایه جمال و زیبایی موصوف اند و هرگونه نقص و کاستی را از او نفی می کنند. با این لحاظ، این صفات را «صفات جمالیه» نیز می گویند.

شناخت صفات ثبوتی و سلبی خدا
شناخت صفات ثبوتی و سلبی خدا
شناخت صفات ثبوتی و سلبی خدا

 

صفات سلبی، آن دسته از صفات اند که نقص و کاستی - مانند جهل - را از خدا نفی می کنند. از آنجا که نقص نوعی سلب کمال است، بنابراین، سلب سلب کمال خود به نوعی به اثبات و کمال بر می گردد؛ مثلا جهل به معنای سلب علم است و سلب آن، اثبات علم است. هدف صفات سلبی این است که نسبت نقص و کاستی را از خدا سلب کنند که در نهایت آنچه می ماند، کمالات است.

چون انسان‌ها با نقص و محدودیت بیشتر آشنایند، صفات سلبیه برایشان مفهوم تر و روشن تر از صفات کمالیه است و آنها را بیشتر به تعالی خدا راه می نماید.

مطالبی در همین زمینه از آسمونی:

اسم های خداوند با معنی

خداوند ، وجودی از ازل تا ابد

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «شناخت صفات ثبوتی و سلبی خدا» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.