درج نظر
مطالعه: 5 دقیقه
۹ فرمول مهم برای تهیه یک قهوه دلچسب

۹ فرمول مهم برای تهیه یک قهوه دلچسب

کیفیت و مزه قهوه نه تنها به شیوه آماده کردن آن مربوط است، بلکه به نوع دانه‌های قهوه‌ای که انتخاب کرده‌اید هم بستگی دارد. اول از همه دم کردن قهوه به میزان نیاز شما در آن لحظه بسیار بستگی دارد.

همانقدر که قهوه را دوست دارید قهوه دم کردن هم مهم است. با آسمونی همراه باشید تا به قوانین درست کردن یک قهوه خوش طعم نگاهی بیاندازیم.

کیفیت و مزه قهوه نه تنها به شیوه آماده کردن آن مربوط است، بلکه به نوع دانه‌های قهوه‌ای که انتخاب کرده‌اید هم بستگی دارد. برای مثال این مهم است که قهوه محصول کدام کشور است و از کدام منطقه و از چه نوع درخت قهوه برداشت شده؛ یا ممکن است از محصول چندین کشور و منطقه ترکیب شده باشد. بعد از انتخاب نوع قهوه به این مساله هم دقت کنید که میزان آسیاب باید متناسب با روش تهیه قهوه باشد.

ابزار و تجهیزات

قهوه تلخ
قهوه تلخ

پیش از هر کاری مطمئن شوید که تمامی وسایل تهیه قهوه تمیز هستند. آن‌ها را با آب بشویید و با دستمال کامل خشک کنید. دقت کنید باقی مانده‌ قهوه‌ قبلی در دستگاه نمانده باشد؛ چرا که پس‌ مانده‌ها طعم قهوه‌ جدید را تلخ و ترشیده می‌ کند.

قهوه تازه بیاورید!

قهوه ساز
قهوه ساز

اگر می‌ توانید قهوه‌ تازه روست‌ شده بخرید. دم کردن قهوه‌ تازه روست‌ شده حتما به شما یک فنجان قهوه بی‌نظیر خواهد داد. بهتر است بسته‌های کوچک قهوه بخرید، شاید برای مصرف یک هفته تا دو هفته خیلی ایده‌آل باشد. قهوه مانده بو و طعم تازگی نخواهد داد.

درست آسیاب کنید

تهیه قهوه با قهوه جوش
تهیه قهوه با قهوه جوش

توصیه ما این است که دانه روست‌ شده قهوه خریداری کرده و هر بار پیش از مصرف خودتان آسیاب کنید. دستگاه‌ های آسیاب مخصوص قهوه این خوبی را دارد که دانه‌های قهوه در آن همه به یک اندازه خرد می‌ شوند. اما در آسیاب‌ های معمولی آشپزخانه ممکن است برخی دانه‌ ها کمتر از بقیه خرد شوند و یک‌ دستی لازم را به‌دست ندهد.

هرگز این نکته را دست کم نگیرید که اندازه دانه‌ های آسیاب‌ شده قهوه چقدر بر مزه قهوه تاثیر می‌گذارد. اگر قهوه شما زیاد تلخ‌ مزه است، بدانید که دانه‌های قهوه زیادی آسیاب شده و اگر حس می‌ کنید بی‌ مزه است، معلوم است دانه‌ ها درشت خرد شده‌اند.

اگر در منزل آسیاب قهوه ندارید٬ توصیه می‌شود هنگام خرید قهوه از فروشنده بخواهید که بر اساس روشی که قهوه تهیه می‌کنید، آن‌ را برایتان آسیاب کند. چون اندازه آسیاب کردن دانه قهوه با شیوه تهیه آن ارتباط دارد. مثلا درجه آسیاب در قهوه فرانسه که با فرنچ پرس درست می‌کنید و کلا همه انواع روش‌ های فیلتری باید متوسط و در موکاپات یا قهوه روی گاز و دستگاه‌های اسپرسوساز باید کاملا ریز باشد.

پیش از ریختن قهوه در دستگاه، می‌توانید دانه‌ های ریز آن را با دست بمالید تا تفاوت اندازه آن‌ها را حس کنید. به هر حال هرچه دانه‌ های قهوه یک‌ دست‌ تر آسیاب شوند، قهوه بهتری دم خواهد شد.

شاید بدیهی به‌نظر برسد؛ اما هرگز از قهوه دم‌ شده، برای بار دوم استفاده نکنید. طعم و بوی ناب قهوه همان بار اول که دم کشید، وارد فنجان می‌شود و بار بعدی تنها یک تلخی نامطبوع خواهد داشت.

آب زیاد!

	تهیه قهوه ترک
تهیه قهوه ترک

آبی که برای دم کردن قهوه به کار می‌ برید در کیفیت نهایی بسیار اهمیت دارد. اگر مزه آب شیر را دوست ندارید از آب معدنی یا آب فیلتر شده استفاده کنید. آب‌ های شهری می‌ توانند مزه قهوه را بد کنند. دست‌ کم بگذارید چند ثانیه آب شیر برود و بعد قوری را پر کنید. یادتان باشد برای دم کردن قهوه بهتر است از آب سرد استفاده کرد. همچنین آب مقطر، آب مناسبی برای قهوه نیست.

نسبت قهوه و آب

تهیه قهوه با فرنچ پرس
تهیه قهوه با فرنچ پرس

به طور کلی گفته می‌شود در ازای هر یک تا دو قاشق غذا خوری قهوه آسیاب شده، باید چیزی حدود 170 میلی‌ لیتر آب استفاده کرد. اما اگر از دستگاه‌ های قهوه‌ ساز استفاده می‌کنید، می‌ توانید با پیمانه آن و درجه‌های روی قوری این مقدار را محاسبه کنید. البته میزان ریختن قهوه به نیاز همان زمان شما هم مربوط است که بخواهید قهوه سنگینی بنوشید یا نه. آب زیاد قهوه را بی‌ مزه می‌کند و آب کم هم قهوه را غلیظ و بیش از اندازه تلخ.

درجه حرارت آب

تهیه قهوه با موکاپات
تهیه قهوه با موکاپات

اگر از روش‌های تهیه قهوه سرد چشم‌ پوشی کنیم٬ برای تهیه قهوه به‌روش دستی - قطره‌ای یا فرنچ پرس، باید از آب نزدیک به نقطه جوش استفاده شود تا عصاره قهوه به‌خوبی استخراج شود. اگر آب به اندازه کافی داغ نباشد، تلخی و طعم واقعی قهوه بیرون نمی‌آید و اگر بیش از حد داغ باشد، از کیفیت مزه قهوه کاسته خواهد شد. اگر از روش‌ های دستی استفاده می‌کنید، بگذارید آب به دمای جوش برسد؛ حرارت زیر آب را خاموش کنید و یک دقیقه صبر کنید و سپس آن را روی قهوه آسیاب شده بریزید تا دم بکشد. شاید این شیوه نزدیک به شیوه چای دم کردن به سبک ما ایرانی‌ ها باشد.

زمان دم کردن قهوه

تهیه قهوه اسپرسو بدون دستگاه
تهیه قهوه اسپرسو بدون دستگاه

یکی دیگر از موارد مهم در دم کردن یک قهوه خوب، مدت زمان درگیر بودن آب با دانه‌های قهوه است. این مدت زمان از آن جهت اهمیت دارد که روی مزه و بوی قهوه کاملا اثر گذار است. در سیستم‌های قطره‌ چکانی، مدت زمان گذشتن آب از روی قهوه، تقریبا پنج دقیقه است. اگر از روش‌ های دستی قطره‌ ای - فیلتری استفاده می‌کنید، دو تا چهار دقیقه زمان لازم دارید. اما زمان استخراج اسپرسو – همان‌طور که از نامش پیداست – بسیار کوتاه است؛ حدود ۲۰ تا ۳۰ ثانیه.

اگر مزه قهوه دم شده دل‌خواه‌تان نیست، ممکن است مدت زمان طولانی شده و آب بیش از حد عصاره قهوه را کشیده. یا ممکن است خیلی سریع آب از قهوه گذشته و به‌ درستی نتوانسته مزه و طعم تلخ قهوه را در بیاورد. چند بار امتحان کنید تا ببینید بسته به نوع قهوه و نوع دستگاهی که استفاده می‌کنید، دم کشیدن چه مدت وقت می‌ خواهد. چیزی که مسلم است این است که در نهایت «شما» باید از نتیجه کار راضی باشید.

بعد از دم کردن قهوه

تهیه قهوه اسپرسو با موکاپات
تهیه قهوه اسپرسو با موکاپات

قهوه آماده شده را در یک ماگ یا فنجان از پیش‌ گرم شده بریزید. قهوه‌ی تازه‌ درست‌ شده اگر همان زمان نوشیده نشود، مزه اولیه‌ اش را از دست می‌دهد؛ پس بهتر است به اندازه درست کنید و بلافاصله بنوشید. اگر می‌خواهید برای مدت کمی قهوه را نگه دارید، آن را روی حرارتی حدود ۸۰ درجه گرم نگه دارید. متاسفانه مزه قهوه دم‌ شده که در قوری با دستگاه‌های برقی گرم نگه داشته می‌شوند خیلی سریع پخته و تلخ می‌شود که غالبا قابل استفاده هم نخواهد بود. حداکثر زمان برای نگه داشتن قهوه دم‌ شده ۴۵ دقیقه است. پس از آن٬ انتظار قهوه خوش‌‌ طعم و بو را نداشته باشید. این را هم یادتان باشد که هرگز قهوه را دوباره گرم نکنید؛ یکی دیگر دم کنید.

از قهوه لذت ببرید

تهیه قهوه اسپرسو با شیر جوش
تهیه قهوه اسپرسو با شیر جوش

پیش از نوشیدن قهوه، فنجان یا ماگ را به سمت بینی خود ببرید و از بوی خوش قهوه لذت ببرید. از بوی آن به مزه آن توجه کنید. بوی قهوه‌ هایی که می‌خورید را با هم مقایسه کنید. به شیوه‌های آسیاب کردن و دم کردن قهوه دقت کنید تا تفاوت‌های میان آن‌ها را دریابید. بدین طریق می‌توانید میزان تازگی و اثری که روی طعم قهوه می‌گذارد را تشخیص دهید.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «۹ فرمول مهم برای تهیه یک قهوه دلچسب» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.