زمان مطالعه: 5 دقیقه
پاسیو چیست؟ بررسی کامل + مزیت ها و نحوه ساخت

پاسیو چیست؟ بررسی کامل + مزیت ها و نحوه ساخت

پاسیو یا به فرانسوی Patio به نورگیرهایی در داخل خانه ها گفته می شود که نه تنها نور کافی را برای محیط تامین می کند، بلکه باعث افزایش زیبایی آنجا نیز می شود.

پاسیو یا به فرانسوی Patio به نورگیرهایی در داخل خانه ها گفته می شود که نه تنها نور کافی را برای محیط تامین می کند، بلکه باعث افزایش زیبایی آنجا نیز می شود. در بسیاری از خانه های امروزی از پاسیوها در کنار ابزارهای کاربردی و دکوری مثل شومینه برقی بدون گرما استفاده می کنند تا جذابیت محیط بیشتر از هر وقت دیگری شود.

قصد ایجاد یک Patio را در محیط خانه تان دارید، برای اینکه این فضا را در منزل خود به وجود آورید، ابتدا باید بدانید که پاسیو چیست و چه ویژگی هایی دارد؟!

پاسیو چیست و آشنایی با ویژگی های آن

پاسیو در آپارتمان چیست و به چه کاری می آید؟ این شاید سوال بسیاری از افرادی باشد که با این نورگیرها آشنایی ندارند. پاسیوها بخش هایی از خانه های قدیمی و حتی امروزی هستند که نور مورد نیاز فضاهای بسته را تامین می کنند.

این فضاها هر چند نمادی از سبک آپارتمان سازی غربی به شمار می آیند، اما از گذشته تا به امروز در معماری خانه های ایرانی نیز استفاده می شده اند. پیشنهاد می دهیم بخشی از فضای خانه را تبدیل به پاسیو کنید و برای زیباتر شدن این محیط انواع ابزارهای دکوری جذاب مثل تابلوها، گلدان ها، انواع شومینه برقی و ... را بخرید و در کنار آنها محیطی از خانه را برای پاسیو در نظر بگیرید تا فضایی جذاب و خارق العاده به وجود آورید.

کاربرد پاسیو در ساختمان های چند طبقه

فضای جذاب پاسیوها مخصوصاً برای خانه های چند طبقه دکوراسیونی شیک و جذاب به وجود می آورد؛ چون شما می توانید به دلیل وجود نور کافی داخل آنها انواع گل و گیاه را پرورش دهید و در واقع یک گلخانه کوچک در دل خانه تان داشته باشید.

با کمک یک شومینه برقی یا الکلی می توانید نمایی متفاوتتری را در پاسیو خود ایجاد کنید. بسیاری از فروشگاه ها در زمینه عرضه بهترین مارک شومینه برقی و سایر دکوریجات جذاب خانه فعالیت دارند، از این رو مشکلی در تهیه آنها نخواهید داشت. Patio ها بیشتر برای ساختمان های چند طبقه کاربرد دارند که حیاط یا حتی بالکن و تراست ندارند.

بررسی مزایای پاسیو

مزیت های پاسیو چیست؟ در ادامه درباره مهمترین مزیت های این فضاهای جذاب و دلپذیر صحبت می کنیم:

محیطی مناسب برای صرف وعده های غذایی

اگر محیط پاسیوی خانه تان بزرگ است، در آنجا می توانید یک میز با تعدادی صندلی بگذارید تا از این به بعد صبحانه، ناهار یا شامتان را در Patio میل کنید.

محیطی برای استراحت

گل و گیاه می تواند در از بین رفتن خستگی و ایجاد حس شادی و نشاطتان تاثیر مثبتی بگذارد. فرض کنید خسته از سر کار می رسید، یک نوشیدنی گرم و تازه برای خود آماده می کنید، به پاسیو می روید و در فضایی پر از گل و گیاهان طبیعی استراحت کرده و نوشیدنی تان را می نوشید. این کار تا حد زیادی جلوی خستگی های مفرط را می گیرد و احساس خوبی بعد از انجام کارهای سنگین درونتان به وجود می آورد.

تصفیه هوای داخل خانه

پاسیو با تصفیه کردن هوا به صورت طبیعی، از ایجاد بوی نامطبوع، هوای گرفته و ... در خانه ها جلوگیری می کند و همواره باعث ایجاد هوای تازه در محیط منزلتان می شود.

صرفه جویی در مصرف انرژی

پاسیوها تا حد زیادی با نور طبیعی روشنایی فضای خانه را تامین می کنند، بنابراین نیازی به استفاده ابزارآلات روشنایی داخل خانه نیست. این کار تا حد زیادی، سبب می شود در مصرف انرژی صرفه جویی شده و جلوی افزایش هزینه قبوض سر ماه شما را می گیرد.

پاسیو با حیاط خلوت چه تفاوتی دارد؟

تفاوت حیاط خلوت با پاسیو چیست؟ برخی عقیده دارند که پاسیو در واقع همان حیاط خلوت است، در صورتی که این 2 با یکدیگر متفاوت هستند و نباید آنها را در یک دسته بندی قرار داد. البته برخی شباهت ها نیز در این فضاها وجود دارد که دیگران را به اشتباه می اندازد.

یکی از مهمترین تفاوت های پاسیو و حیاط خلوت در سقف دار بودن Patio است. در واقع از آنجا که معمارها این بخش را در فضای داخلی خانه ایجاد می کنند، برای آن یک سقف نیز در نظر می گیرند؛ در صورتی که حیات خلوت نیازی به سقف ندارد.

در بسیاری از مواقع نیز وسعت حیات خلوت خانه ها بسیار بیشتر از پاسیوهاست و طراحان برای آنها درب ورودی در نظر نمی گیرند. حیاط خلوت ها را فقط در بخش انتهایی خانه ها طراحی می کنند تا به یک بخش مجزا از فضای داخلی ساختمان تبدیل شود. این در صورتی است که در برخی از خانه های امروزی پاسیوها کاملا در بخش وسط خانه در نظر گرفته می شوند.

پوشش سقف پاسیو چیست؟

انتخاب پوشش مناسب برای سقف پاسیو یکی از مهمترین چالش هایی است که بسیاری از افراد با آن دست و پنجه نرم می کنند. در گذشته برای پوشش این بخش از فضای خانه از شیشه های معمولی استفاده می کردند، اما خوشبختانه با پیشرفت فناوری هم اکنون سقف این فضاها را از مصالحی مثل فایبرگلاس شفاف، پلی کربنات شفاف و ... می سازند.

هر یک از این مواد، ویژگی ها و مزیت های خاص خود را دارند که محیطی امن و مطمئن و البته زیبا را برایتان به ارمغان می آورند. مثلا پلی کربنات شفاف به دلیل سال ها دوام و ماندگاری در برابر نور و گرمای خورشید، مقاومت خود را از دست نمی دهد و نیازی به تعمیر در طی سال های متوالی ندارد.

برخی افراد نیز سقف های متحرکی را برای پاسیو در نظر می گیرند تا در زمان دلخواه با تنظیم کردن آن جلوی ورود نور بیش از اندازه را به خانه بگیرند.

نکته های مهم در ساخت پاسیو

در ساخت Patio باید به چه نکته ها و مولفه های مهمی توجه کنیم؟ در ادامه مهمترین نکته های ساخت این فضا را می گوییم:

  • قسمت کف پاسیوها باید شیب بندی داشته و دارای سیستم دفع آب سطحی باشد.
  • اگر قصد دارید این فضا را داخل آشپزخانه ایجاد کنید، باید برای آن حداقل 6 متر مساحت و 2 متر عرض در نظر بگیرید.
  • اگر این بخش را برای محیط اتاق ها در نظر گرفته اید، نباید آنها را تا فضای پارکینگ ادامه دهید.
  • اگر مساحت زمین خانه تان بیشتر از 200 متر است، باید حداقل 6 درصد از محیط را برای ایجاد حیاط داخلی در نظر بگیرید.

پاسیو، فضایی مهم و کاربردی در خانه ها

با علم براینکه پاسیو چیست، شما می توانید این فضا را برای خانه های امروزی تان طراحی کنید. این فضا از گذشته تا به امروز به عنوان بخش مهمی در خانه ها استفاده می شود که تا حد زیادی نور مورد نیاز خانه را تامین می کند و مزیت ها و فواید دیگری را نیز به ارمغان می آورد.

اگر می خواهید در خانه تان این فضا را بسازید، پیشنهاد می کنیم که حتما با یک کارشناس و معمار حرفه ای مشورت داشته باشید، بهتر است در زمینه ساخت پاسیو دقت به خرج دهید، در غیر این صورت پاسیوها نه تنها باعث جذابیت خانه نمی شوند، بلکه نور کافی را تامین نمی کنند و زیبایی را نیز از محیط می گیرند.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «پاسیو چیست؟ بررسی کامل + مزیت ها و نحوه ساخت» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.