زمان مطالعه: 8 دقیقه
نگاهی به کارنامه بازیگری بیتا فرهی، ناتمام، نقطه سرخط

نگاهی به کارنامه بازیگری بیتا فرهی، ناتمام، نقطه سرخط

بیتا فرهی بازیگر معروف سینما اولین بار با فیلم هامون قدم به عرصه سینما گذاشت.

سه شنبه ۲۱ آذر ۱۴۰۲
لاله عالم

در دهه ٦٠ ، مخاطبان سینما ناگهان با چهره ای جدید روبرو شدند ، یک چهره غیر اشنا که با همان اولین حضورش تاثیری خاص بر سینمادوستان گذاشت. همه از بازيگرى صحبت می کردند که زیبا و شیک پوش بود.
در ان دوران كه چشم رنگي يك مزيت بود و شايد تنها دليل پذيرش چهره هاى جديد به سينما ، "بيتا فرهى "با چهره اى كاملا شرقى و متفاوت از سليقه ان دوران ،هم توانست به عرصه سينما ورود كند و هم به عنوان يك بازيگر شاخص شناخته شود.
او اولين بار در فيلم هامون (داريوش مهرجويی) بازى كرد، فيلمى كه براى اولين بار دو چهره متفاوت از بازيگران نقش اول ان روزها را در روبروي هم قرار داد.
خسرو شكيبايى و بيتا فرهى. "شكيبايى "اگرچه "هامون "اولين حضور سينمائيش نبود، اما گويى با اين نقش به مخاطب عام سينما شناخته شد و از نظر مخاطب حرفه اى و اهالى سينما ،"هامون "نقطه عطفى بود در كارنامه زندگى و بازيگرى وى.
اما "فرهى "با همين اولين حضور ، شناخته و معروف شد. معروفيت او با اولين حضور را مى توان به دلايل زيادى ارتباط داد؛
فيلم ، كارگردانى، بازيگر مقابل ، نقش و البته فيزيك خاص و مناسب بازيگرى همچنين نقش افرينى قدرتمند.
"فرهى "در "هامون "نقش پيچيده اى را به عهده داشت و مى بايست از عشق تا نفرت را در سيمايش بازيگرى كند، چندان نقش متكى به ديالوگ نبود و اصولا بار اصلى فيلم بر دوش "خسرو شكيبايى "بود ،و "هامون" ،فيلم هامون ( خسرو شكيبايى ) بود. اما با اينك نقش "مهشید "در سايه نقش "هامون "زياد جاى مانور نداشت و بیتا فرهی فرصت اندكى داشت ، توانست به خوبى نقش زنى از طبقه مرفه و مغرور را بازى كند كه زمانى عاشق همسرش بود ، اين دو با وجود تفاوت طبقاتى اما اشتراك در هنر و تمايلات فرهنگي ؛ (يكى نويسنده و ديگرى نقاش )جذب هم شده بودند ولى در نهايت به تنفر رسيدند و يكى از ماندنى ترين صحنه هاى سينمائى وى همان صحنه معروف دادگاه فيلم و ديالوگ معروف حميد هامون است ؛ اين زن عشق منه و عكس العمل فرهى به اين گفته هاست.

کارنامه بازیگری بیتا فرهی
کارنامه بازیگری بیتا فرهی

فرهى و شكيبايى بعدا در فيلم "بانو "نيز همين نقش ها را ايفا كردند اما به نوعى ديگر. اين بار اين مرد ( بازهم با بازى خسروشكيبايي )است كه مى خواهد از اين زن مغرور ، ثروتمند و زيبا جدا شود و خود را از زیر سلطه این زن در عین حال فرهیخته نیزرها سازد گويى تمام امتيازاتى كه زن دارد حالا برايش غير قابل تحمل است و حس درونى اش اين است كه در سايه زن قرار گرفته است بنابراين با بهانه عشقی دیگر، زن را ترك مى كند اينجا نيز "فرهى "فرصت
ندارد ودر همين اندازه اى كه مى تواند سعى مي كند، خوب ظاهر شود.
"بانو "نيز در حقيقت فيلم بازيگران كار كشته ترى چون عزت الله انتظامي و گوهر خير انديش است .
فرهی با اینکه در دو فیلم اولش (هامون و بانو) نیز خوب بازی می کند اما این بیشتر زیبایی ، معصومیت و مظلوم بودن وی است که به چشم مخاطب می اید.
با این وجود شاهد يكى از زيباترين و سخت ترين نقش هايى كه فرهى بازى كرد ، در فيلم "كيميا" (احمد رضا درويش) هستیم و به عبارتی شاه نقش وی در کل دوران بازیگریش .
او در اين فيلم نقش پزشكى در يك منطقه جنگى را بازى مى كرد كه پس از انكه مادر نوزادى در موقع وضع حمل از دنيا مى رود و از پدرش نيز خبرى نيست ، در اوج و بحبوحه حملات زمينی و هوايی كودک را با خود از آن منطقه دور مى كند.

بازیگری بیتا فرهی
بازیگری بیتا فرهی

 

"فرهى "به خوبى از پس نقش بر می اید ، اوج بازی این بازیگر در صحنه هایی است که نوزاد را بغل کرده و در میان آتش حمله ها ی زمینی و هوایی از میان بیشه ها رد می شود در حالی که یک تانک نیز او را تعقیب می کند. مسلما بازی در این فیلم برای بازیگران مرد نیز سخت بوده و بازی "فرهی "به عنوان یک زن در چنین شرایطی قابل تحسین است.
با اینحال در این فیلم نیز ، قهرمان اصلی وی نیست بلکه پدر نوزاد ( بازهم با بازی خسرو شکیبایی) است که از اسارت برگشته و به دنبال فرزندش است و نهایتا با گذشت و فداکاری می پذیرد که فرزندش نزد خانم دکتر باقی بماند و او را مادر خود بداند.
"فرهی "اگر چه همراه با "خسرو شکیبایی "در "هامون "به شهرتی فراوان دست یافتند اما سینما به "شکیبایی "روی خوش‌تری نشان داد و پس از هامون می بینیم ، در سال دو یا سه فیلم بازی کرد و عمدتا نقش های اول .
اما در مورد "فرهی "اینگونه نبود با وجود قابلیت های بازیگری و فیزیک مناسب و صدایی خاص به آنچه که جایگاه واقعی اش در سینما بود، دست نیافت و دلیل آن هم مشخص نیست، مثل خیلی دیگر از بازیگرانی که می بایست ، به آن ها اهمیت بیشتری داده می شد.
بگذریم ،"زن شکست خورده در عشق "گویی بعد از "هامون "تصویری بود که "فرهی "در اکثر فیلم ها به نمایش می گذاشت ، او در فیلم کارگردان های مطرحی بازی کرد ، در فیلم هتل کارتون ( سیروس الوند)، نقش زنى را بازي كرد كه همسرش ( با بازى احمد نجفى ) وى را رها ساخته و به خارج رفته ، حال او بعد از ١٤ سال براى ديدن فرزندش

به ايران امده و با اين واقعيت روبرو مى شود كه فرزندش از خانه فرار كرده و در دام اعتياد و معاشرين ناباب گرفتار شده است .
در اين جا نيز قهرمان پدرى است كه بالاخره فرزند را مى يابد و نجات مي دهد، در این فیلم نيز "فرهى "لباس پزشكى بر تن دارد و يكى از بهترين صحنه هاى بازى وى جايى است ( در پارك )كه همسر سابق وى ، اين زن دلشكسته و رها شده را متهم مي كند كه او مسبب گم شدن پسرشان است و او مرد را در حالي ترك مى كند كه چشمانش گريان است و مى گويد اگر او مقصر است خودش نيز فرزندشان را پيدا مى كند.

بازیگری بیتا فرهی
بازیگری بیتا فرهی

فیلم هتل کارتن( سیروس الوند) از جمله فیلم هایی است که به آسیب های فرزندان در خانواده های طلاق یا نا بسامان اشاره دارد.
فرهی در خون بازی ( رخشان بنی اعتماد ) نیز به نوعی همین نقش را این بار با شدت و غلظت بیشتری بازی می کند ، در این فیلم مادر دختری معتاد( با بازی باران کوثری) است، در اینجا نیز او از همسرش ( با بازی مسعود رایگان) جدا شده و به تنهایی باید با مصائب و مشکلات نوجوانی معتاد سر و کله بزند، با اینکه این فیلم نیز ، فیلم «باران کوثری »است و بیشتر بازی ها از آن وی است و ما اکثرا صحبت های «فرهی »را روی اکت و نماهای «کوثری »می بینیم ، بازهم «فرهی »توانسته حضور خیلی خوبی داشته باشد و از تن ولحن صدای خود که بعد از چند فیلم به یکی از خصیصه های بازیگری وی بدل شد به خوبی استفاده کند.
توجه شما را جلب می کنم به صحنه ای در میان جاده که اوج از هم گسیختگی روانی فرزند به علت خماری است و موبایل زنگ می زند و "فرهی "در جواب سوال دوستش که می ‌پرسد حال سارا ( فرزند معتادش ) خوب است ، با لحنی کشیده و خاص می گوید: "خووووب".
به نظر می رسد این استفاده از تن و لحن و کشیدگی و تاکید بر عبارات از فیلم زندگی( اصغر هاشمی) به بازی فرهی اضافه شده است. در این فیلم نیز او قصد ترک منزل را دارد و وقتی همسرش( بازهم با بازی شکیبایی) می خواهد مانع رفتنش شود و کلمه "هان "می گوید ، فرهی با تاکیدی بیشتری همین کلمه را تکرار می کند.

در فیلم خاک اشنا ( بهمن فرمان آرا) نیز به نوعی همین نقش را به عهده دارد اما این بار به معصومیت نقش های قبلی نیست، نقش بسیار کوتاه است، اینجا هم فیلم "رضا کیانیان "است، نقاشی که در عشق شکست خورده و سرخورده از اجتماع به روستایی پناه برده و اوقاتش را در تنهایی و دور از هیا هو می گذراند.
خواهرش ، با بازی "فرهی "می خواهد با همسر چهارم خود به خارج برود و فرزند معتاد خود را به وی بسپرد.
او در فیلم دیگر فرمان آرا ، خانه ای روی اب باز نقش کوتاهی دارد ؛ معشوقه سابق دکتر سپيد بخت (با بازی رضا کیانیان) که اکنون سرپرستار یک بخش است. او در اینجا قربانی شخصیتی بى رحمى است که حتی وقتی سرطان داشته و شیمی درمانی می کرده، از وی حالی نپرسیده است.
شمایل زن شکست خورده و تنها در فیلم های دیگر نیز تکرار می شود.اما در دو فیلم تفاوت های عمده با دیگر نقش هایش دارد؛در اعتراض ( مسعود کیمیایی) چهره ای از یک زن طبقه فرودست را نشان می دهد که گاه با سبزی فروشی و گاه خیاطی زندگی خود و فرزندش را اداره می کند . او در این فیلم کاملا از نقش های قبلی خود جدا شده است و آنقدر طبیعی و راحت نقش آفرینی می کند که به هیچ عنوان مخاطب نمی تواند در بازی او، مهشید، بانو یا… سیمای زنی مغرور را در وی ببیند.

بیتا فرهی فیلم پارک وی
بیتا فرهی فیلم پارک وی

 

پارک وی( فریدون جيرانى) اين زن مغرور و مرفه وتنها و همچنان دست به گريبان با فرزندى حاصل از ازدواج نابسامان خود تبديل به يك روانى خطرناك شده است كه همراه با فرزندش( نيما شاهرخ شاهي) دست يه كارهاى خطرناك مى زند و فرزندش از وى به عنوان "ديو سياه "نام مى برد.
يكى از بهترين نقش افرينى هاى وى در فيلم ، در صحنه اى است كه خانواده عروس و داماد بعد از عقد دور ميزى كنار هم جمع شده اند و داماد ( با بازي نيما شاهرخ شاهى ) اصرار دار قاشق پر شده از غذا به عروس ( با بازي رعنا ازادى ور ) بدهد و عروس امتناع مى كند. پس از ان كات مى شود به نماى كلوز اپ فرهى و حالت ترس و نگرانى چهره اش و در حقيقت ترس از لو رفتن واقعيا روانى بودن فرزند در ابتداى عروسى.

بازیگری بیتا فرهی
بازیگری بیتا فرهی

همچنين صحنه اى كه ماهيت رواني بودن. خودش نيز بر مخاطب اشكار مى شود، جايى كه به صورت عروسش سيلى هاى پى در پى مى زند.
يا صحنه اى كه خطاب به فرزندش كه از قتل پدر عروس مى گويد، با همان لحن خاص مي گويد، چرا كشتى.
يكي از اخرين فيلم ها و البته نقش خاص كه به نو عى ياداور اولين فيلمش "هامون" است ، نقش "نسرين "در فیلم “وقتی برگشتم “، ( وحيد موسائيان )است .
اما این فیلم بر خلاف "هامون "در ستایش عشق و اشاره به قدرتی است که عشق دارد. او در این فیلم نقش زنی نقاش و بازهم از همسر جدا شده را دارد که حالا به شهرت و موفقیت بین المللی دست یافته و در می یابد که همسر سابقش( بابازی رضا کیانیان) تصادف کرده و به کما فرو رفته است، او باز می گردد.در اینجا اگر چه نقش فرهی کوتاه است اما کلیدی و مهم.
اگرچه این مقاله به تمام بازی های فرهی اشاره ندارد اما سعی شد به مهم‌ترین آثار وی پرداخته شود و تنها با مروری بر همین آثار می توان گفت ، سینمای ایران بازیگر ارزشمندی را از دست داد.
فرهی کمتر در مجامع هنری دیده می شد.

تصاویر بیتا فرهی

فیلم هامون با بازی بیتا فرهی
فیلم هامون با بازی بیتا فرهی
خسرو شکیبایی و بیتا فرهی در فیلم هامون
خسرو شکیبایی و بیتا فرهی در فیلم هامون
فیلم زندگی با بازی بیتا فرهی
فیلم زندگی با بازی بیتا فرهی
بیتا فرهی در فيلم خون بازى
بیتا فرهی در فيلم خون بازى
بیتا فرهی در فيلم بانو
بیتا فرهی در فيلم بانو
بیتا فرهی در فيلم كيميا
بیتا فرهی در فيلم كيميا
بیتا فرهی در فيلم كيميا
بیتا فرهی در فيلم كيميا
خانه اي روی آب با بازی بیتا فرهی
خانه اي روی آب با بازی بیتا فرهی
بیتا فرهی در فيلم وقتی برگشتم
بیتا فرهی در فيلم وقتی برگشتم
نیما شاهرخ شاهی و بیتا فرهی در فيلم پارک وی
نیما شاهرخ شاهی و بیتا فرهی در فيلم پارک وی
ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «نگاهی به کارنامه بازیگری بیتا فرهی، ناتمام، نقطه سرخط» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.