زمان مطالعه: 7 دقیقه
گونه های جانوری جنگل آمازون

گونه های جانوری جنگل آمازون

حدوداً 2000 گونهٔ مختلف جانوری در جنگل‌های آمازون زندگی می‌کنند. برخی از این موجودات مانند «تامارین شیری...

حدوداً 2000 گونهٔ مختلف جانوری در جنگل‌های آمازون زندگی می‌کنند. برخی از این موجودات مانند «تامارین شیری طلایی» در جنگل‌های آمازون و برخی دیگر مانند دلفین‌ها در رودخانه‌های آمازون به حیات خود ادامه می‌دهند. برای آشنایی بیشتر با گونه های جانوری جنگل آمازون در ادامه همراه آسمونی باشید.

گونه های جانوری جنگل آمازون

جنگل‌های آمازون، بزرگ‌ترین جنگل بارانی جهان محسوب می‌شود که 427 گونه پستاندار مانند جگوار، تنبل و دلفین رودخانه‌ای، 1300 گونه پرنده مانند مکائو، 378 گونه خزنده مانند مار آناکوندا و مارمولک عیسوی و بیش از 400 گونه دو زیست مانند قورباغه شیشه‌ای و قورباغه زهرآگین در دل خود جای داده است. جنگل‌های آمازون 40 درصد از قاره آمریکای جنوبی را در برگرفته و در کشورهای پرو، اکوادور، کلمبیا، ونزوئلا، برزیل، بولیوی، گویان، سورینام و گویان فرانسه که بخشی از فرانسه محسوب می‌شود، واقع است.

جنگل‌های آمازون متشکل از چندین زیست‌بوم مختلف و گونه‌های جانوری بسیار فراوان است. یک دهم از تمامی موجودات شناخته شدهٔ روی زمین و یک پنجم از همهٔ پرندگان این کرهٔ خاکی در جنگل‌های آمازون زندگی می‌کنند. حدوداً 2000 گونه پستاندار و پرنده در آمازون زندگی می‌کنند که در ادامه با برخی از جالب‌ترینِ آن‌ها آشنا خواهیم شد. البته این بدان معنا نیست که در دیگر نقاط آمریکای جنوبی، موجودات قابل توجه و منحصربه‌فردی زندگی نمی‌کنند؛ هر مکان، جانوران و اکوسیستم مختص خود را دارد.

گونه های جانوری جنگل آمازون
گونه های جانوری جنگل آمازون

برگچه خوار یکی از گونه های جانوری جنگل آمازون

برگچه‌خوار یا کاپی‌بارا ظاهری شبیه به خوکچه هندی دارد. این جانور که شکل و شمایلی مانند بشکه دارد، بدنش پوشیده شده از خزهای قهوه‌ای رنگ است. طول برگچه‌خوار در حدود 60 سانتی‌متر است که اگر بایستد قدش تا 120 سانتی‌متر نیز افزایش خواهد یافت. وزن این جانور در حدود 68 کیلوگرم است که برای یک جونده عدد بالایی محسوب می‌شود. برگچه‌خوار که جانوری نیمه آبزی است، در نواحی مرطوب آمازون نیز زندگی می‌کند.

amazon-forest-species
amazon-forest-species

مورچه خوار بزرگ یکی از گونه های جانوری جنگل آمازون

همان‌طور که از نام مورچه‌خوار بزرگ پیدا است، این موجودات دوست دارند از حشراتی مانند مورچه‌ها تغذیه کنند. در واقع، پوزهٔ لوله مانند و زبان دراز این جانوران، شکار حشرات را برایشان بسیار ساده‌تر کرده است. مورچه‌خوار بزرگ حدوداً 2٫1 متر طول دارد که خود وجه تمایزی بین این جانور و دیگر مورچه‌خواران است. مورچه‌خوار بزرگ برای یافتن غذا ترجیح می‌دهد آزادانه در جنگل به این‌سو و آن‌سو برود تا اینکه مانند دیگر مورچه‌خواران در لابه‌لای درختان مخفی شود.

گونه های جانوری جنگل آمازون
گونه های جانوری جنگل آمازون

ایگوانای سبز یکی از گونه های جانوری جنگل آمازون

ایگوانای سبز یا سوسمار درختی از جمله کیش خود، ترجیح می‌دهد از برگ درختان، گل‌ها و علف به جای گوشت جانوران تغذیه کند. طول یک ایگوانای سبز بزرگ ممکن است تا 180 سانتی‌متر نیز برسد.

amazon-forest-species
amazon-forest-species

عقاب هارپی یکی از گونه های جانوری جنگل آمازون

این پرندگان شکاری زیبا در بیشتر نقاط آمریکای مرکزی و جنگل‌های آمازون زندگی می‌کنند. عقاب هارپی، شکارچی ماهر و زبردستی است اما متأسفانه زیستگاه این جاندار به دلیل از بین رفتن جنگل‌های آمازون به دست بشر، در معرض خطر جدی قرار گرفته است. عقاب هارپی دارای دودیسی جنسی است؛ بدان معنا که ظاهر گونهٔ نر این پرنده با گونهٔ مادهٔ آن کاملاً متفاوت است. وزن عقاب هارپی در حدود 9 کیلوگرم است که در بیشتر مواقع، گونهٔ مادهٔ آن دو برابر بزرگتر از گونهٔ نر آن است.

گونه های جانوری جنگل آمازون
گونه های جانوری جنگل آمازون

تامارین شیری طلایی یکی از گونه های جانوری جنگل آمازون

تامارین شیری طلایی موجودی عجیب است که در واقع نوعی میمون به شمار می‌رود. این جانور به دلیل داشتن یال‌های روی سرش، به تامارین شیری معروف است. موها و یال‌های زیبا و طلایی‌رنگ پشت سر سیاه این میمون وجود دارد که ظاهر آن را تا حدودی شبیه به شیر کرده است. طول این میمون از 15 تا 25 سانتی‌متر متغیر است، در حالی که دمش می‌تواند بین 30 تا 38 سانتی‌متر رشد کند. گونهٔ مادهٔ تامارین شیری معمولاً بچه‌های دوقلو به دنیا می‌آورد و این وظیفهٔ پدر است که نوزاد را پس از به دنیا آمدن حمل کرده و از آن مراقبت کند. این میمون‌ها شب‌ها را در حفره‌های درختان سپری کرده و روزها در جنگل به فعالیت می‌پردازند. تامارین طلایی در گروه‌های 2 تا 8 تایی که معمولاً متشکل از اعضای خانواده‌اش است، زندگی می‌کند و برای اعلام حضور در قلمروی خود، اقدام به آوازخوانی یا ساطع کردن بویی خاص می‌کند.

amazon-forest-species
amazon-forest-species

مار آناکوندا یکی از گونه های جانوری جنگل آمازون

بزرگ‌ترین، سنگین‌ترین، قوی‌ترین و معروف‌ترین مار دنیا، آناکوندا نام دارد که طولش به 10 متر و وزنش به 250 کیلوگرم می‌رسد. مار آناکوندا در طول زندگی‌اش دائماً رشد می‌کند. این جانور بایستی روزانه حداقل 18 کیلوگرم غذا بخورد؛ اما اگر شکار بزرگی نصیبش شود ممکن است تا هفته‌ها از غذا خوردن بی‌نیاز باشد. آناکوندای ماده معمولاً بزرگتر از گونهٔ نر این جانور است و هر بار که تخم می‌گذارد، 20 الی 40 آناکوندای کوچک به دنیا می‌آورد؛ هر یک از این بچه مارها 60 سانتی‌متر طول دارند.

گونه های جانوری جنگل آمازون
گونه های جانوری جنگل آمازون

حشره کله بادامی یکی از گونه های جانوری جنگل آمازون

حشره کله بادامی که به نام مگس فانوسی نیز شناخته می‌شود، موجودی بسیار مرموز و عجیب است. حشره کله بادامی بسیار شبیه به یک بادام‌زمینی پوست‌دار است. روی سر بزرگ این حشره، یک برجستگی گرد وجود دارد که حتی دانشمندان نیز از کارایی دقیق آن بی‌اطلاع هستند. محققان بر این باورند که این برجستگی، شبیه به برآمدگی روی سر مارمولک‌ها برای سهولت در فرار کردن از دست شکارچیان است. بال‌های این حشره نیز در نوع خود جالب هستند، چرا که خال‌های روی آن بسیار شبیه به چشمان جغد است. طبق برخی از افسانه‌ها، نیش این حشره بسته به حالت بال‌های آن می‌تواند کشنده باشد. اما حقیقت این است که حشره کله بادامی موجود بی‌آزار و بی‌دفاع است.

amazon-forest-species
amazon-forest-species

قورباغه شیشه ای یکی از گونه های جانوری جنگل آمازون

همانطور که از نام قورباغهٔ شیشه‌ای پیدا است، این جانور پوستی نیمه‌شفاف و به رنگ سبز روشن دارد. اگر با دقت به قورباغهٔ شیشه‌ای نگاه کنید، شکم، قلب، کبد و دیگر اعضای بدن این موجود را خواهید دید که گویی با دستگاه اشعهٔ ایکس با آن نگاه می‌کنید! این موجودات عجیب نمی‌توانند به خوبی از تخم خود مراقبت کنند، زیرا تخم‌های این قورباغه‌ها از درختان آویزان بوده و نوزادان بلافاصله پس از به دنیا آمدن، داخل رودخانه سقوط می‌کنند.

گونه های جانوری جنگل آمازون
گونه های جانوری جنگل آمازون

مارمولک آبی یکی از گونه های جانوری جنگل آمازون

مارمولک آبی یا مارمولک عیسوی، موجود عجیبی نیست اما از آنجایی که می‌تواند روی آب بدود، این نام را برایش انتخاب کرده‌اند. مسیحیان کاتولیک برای اولین بار این موجود را کشف کرده و دویدن آن در رودخانه‌ها را به راه رفتن حضرت مسیح روی آب نسبت دادند. اگر خطری این مارمولک را تهدید کند، قادر است از روی آب دریاچه‌ها و جویبارها با سرعت 8 کیلومتر بر ساعت و تا فاصلهٔ 20 متر بدود. این مارمولک شگفت‌انگیز عمل دویدن روی آب را به وسیلهٔ تار خاصی که در پنجه‌هایش وجود دارد انجام می‌دهد؛ وجود این تارها به این مارمولک اجازه می‌دهد تا روی دو پای عقبی‌اش بایستد.

amazon-forest-species
amazon-forest-species

خرسک دم حلقه ای یکی از گونه های جانوری جنگل آمازون

خرسک دم حلقه‌ای که از خانوادهٔ راکون‌ها است، پوستی به رنگ طلایی و قهوه‌ای و دمی برای گرفتن شاخهٔ درختان دارد. خرسک دم حلقه‌ای یا کین‌کاجو، عمدتاً در طول روز به فعالیت می‌پردازد و برای به دست آوردن غذا از درختان آویزان شده و زبان 13 سانتی‌متری‌اش را برای گرفتن میوه‌های رسیده دراز می‌کند. این جانور آب مورد نیاز خود را از آب میوه‌ها به دست می‌آورد. اگرچه خرسک دم حلقه‌ای گوشتخوار است، اما 90 درصد از غذای خود را از میوه‌ها و گیاهان تأمین می‌کند. برخی از انسان‌ها، این جانوران را به عنوان حیوان خانگی خود نگه می‌دارند اما حضور این جانور در نزدیکی انسان به دلیل داشتن انگل، می‌تواند خطرناک باشد.

گونه های جانوری جنگل آمازون
گونه های جانوری جنگل آمازون

تنبل یکی از گونه های جانوری جنگل آمازون

تنبل که یکی از غیرمعمول‌ترین و عجیب‌ترین موجودات روی زمین است، بسیار آرام حرکت می‌کند. این پستاندار در هر زمینه‌ای از حرکت کردن گرفته تا غذا خوردن کند و آرام است؛ تنبل روزانه 10 ساعت می‌خوابد و تنها زمانی که نیاز باشد از جای خود بر می‌خیزد. غذا خوردن این جانور نیز بسیار آرام و عجیب است، چرا که ممکن است هضم غذایش تا یک ماه نیز طول بکشد! علاوه بر این، غذای تنبل تنها متشکل از برگ گیاهان است که به کمک زبان 25 تا 30 سانتی‌متری‌اش آن را می‌جود. جای تعجبی هم ندارد که شکم تنبل، دو سوم از کل هیکلش را تشکیل می‌دهد. دمای بدن این جانور تنها 30 درجه سانتی‌گراد است که بسیار پایین تلقی می‌شود.

amazon-forest-species
amazon-forest-species

قورباغه زهرآگین یکی از گونه های جانوری جنگل آمازون

قورباغه زهرآگین برخلاف نامش اصلاً خطرناک نیست. تنها 3 گونه از این قورباغه وجود دارد که ممکن است زهر کشنده داشته باشند که «قورباغه سمی طلایی» خطرناک‌ترینِ آن‌ها است. جدا از این مسئله، قورباغه زهرآگین به دلیل تغییر رنگش بسیار جذاب به نظر می‌رسد. این قورباغه قادر است پوست خود این پیام را القا می‌کند که بدنی سمی یا خطرناک دارد.

گونه های جانوری جنگل آمازون
گونه های جانوری جنگل آمازون

دلفین رودخانه ای آمازون یکی از گونه های جانوری جنگل آمازون

یکی از معروف‌ترین موجودات جنگل‌های آمازون، دلفین‌های رودخانه‌ای هستند که با رنگ صورتی خود بسیار زیبا به نظر می‌رسند. اندازهٔ این دلفین‌ها گاهی بزرگتر از انسان نیز است. گفته می‌شود رنگ خاص این دلفین‌ها به دلیل نزدیکی مویرگ‌های خونی آن‌ها به سطح پوستشان است. یکی دیگر از نکات جالبی که درمورد دلفین‌های رودخانه‌ای وجود دارد این است که طبق افسانه‌های قدیمی، این دلفین‌ها شبانه به شکل انسان در می‌آیند و افراد دیگر را هیپنوتیزم می‌کنند!

amazon-forest-species
amazon-forest-species

مکائو یکی از گونه های جانوری جنگل آمازون

مکائو نوعی طوطی اجتماعی می‌باشد که بومی آمریکای جنوبی است. این پرنده در دسته‌های 10 الی 30 تایی پرواز می‌کند و تا آخر عمرش به جفت خود وفادار می‌ماند. مکائو بال و پری رنگارنگ و بسیار زیبا دارد. منقار طوطی مکائو بسیار قدرتمند است، به طوری که قادر است به وسیلهٔ آن انواع دانه‌ها را به آسانی بشکند. زبان فلس‌دار این پرنده دارای نوعی استخوان است که برای ضربه زدن به میوه‌ها از آن استفاده می‌کند. برخی از مکائوها قادر هستند صدای انسان را تقلید کنند.

گونه های جانوری جنگل آمازون
گونه های جانوری جنگل آمازون

جگوار یکی از گونه های جانوری جنگل آمازون

جگوار سلطان واقعی جنگل است و بزرگترین گربه‌سان قاره آمریکا و پس از شیر و ببر سومین گربه‌سان بزرگ جهان محسوب می‌شود. خال‌های روی بدن جگوار بسیار شبیه به گل سرخ است که وجه تمایزی برای شناسایی این پلنگ از دیگر گربه‌سانان جهان است. جگوار، قوی‌ترین آرواره‌های جهان بین تمامی گربه‌سانان را دارد که قدرت گاز گرفتنش با موجودات دیگر قابل مقایسه نیست. جگوار با این آرواره‌های قدرتمند، می‌تواند به راحتی جمجمهٔ یک موجود و لاک یک لاک‌پشت دریایی را در هم شکند. جگوار، به تنهایی زندگی می‌کند و معمولاً قبل از شکار از درخت بالا می‌رود تا دید مناسبی بر طعمهٔ خود داشته باشد.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «گونه های جانوری جنگل آمازون» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.