کد مطلب: 42535 درج نظر
آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبالی ؛ گالاتاسرای ؛ از « غ» و «س » تا «G» و «S»
زمان مطالعه: 2 دقیقه
آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبال / اختصاصی ورزشی آسمونی - مهدی زارعی گالاتاسرای ؛ از « غ» و «س » تا «G» و...

آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبال / اختصاصی ورزشی آسمونی - مهدی زارعی

گالاتاسرای ؛ از « غ» و «س » تا «G» و «S»باشگاه گالاتاسرای یک ویژگی منحصر بفرد در بین تیمهای فوتبال دارد ؛ این باشگاه نزدیک به 20 سال از کشور خود ، قدیمی تر است . این باشگاه در روز 30 نوامبر 1905 در کشور عثمانی شکل گرفت و دو دهه بعدبا شکل گیری کشور ترکیه ، از گالا به عنوان یکی از باشگاههای کشور ترکیه یاد شد .

نخستين آرم باشگاه كه توسط مدرسه « سوكي اژه 333 » ترسيم شد ، تصويري از يك عقاب با بالهاي برافراشته بود . امّا اين نماد جذابيت چنداني نداشت. حتي با اين كه منقار عقاب ، طرحي فوتبالي بود . به اين ترتيب در سال 1925 از نماد جديدي استفاده شد . «آيت‌الله امين» طراح اين نماد بود كه از دو حرف «غ» و «س» ( ابتداي دو عبارت «گالاتا» و «سراي» به زبان عربي ) تشكيل شده بود . امّا اندكي بعد الفباي تركيه به دستور مصطفي كمال پاشا ( آتا تورك ) تغيير يافت و به اين ترتيب ، تغيير كوچكي نيز در نماد باشگاه رخ داد.  اين دو حرف به عبارات انگليسي «G» و «S» تغيير كردند و اين آرم تا امروز ماندگار شد. آسمونی ، اما این که چرا حروف « غ» و « س» به رنگهای قرمز و زرد بودند( و بعدها حروف «G» و «S» به این رنگها درآمدند ) مساله ای است که ارتباط مستقیمی با پیراهن کنونی باشگاه دارد .اولین پيراهن باشگاه سپيد بود و بعدها نيز از رنگهاي قرمز و سپيد استفاده شد . گالا مدتي نيز از رنگ « زرد تيره » بهره برد و حتي در فصل 08 ـ 1907 پيراهن ‌هاي تيم به رنگ آبي تيره در آمد . اما سرانجام بايد يك رنگ ثابت و جذاب براي پيراهن تيم انتخاب مي‌شد .

آسمونی ، « علي سامي‌ين » بازیکن نسل اول باشگاه در يادداشت‌هاي خود چنين نوشته است : « من به همراه دروازه‌بان تيم « عاصم توفيق » و مهاجم سمت چپ تيم ( امين بولنت ) از طرف ساير نفرات مأموريت يافتيم تا رنگ پيراهن تيم را انتخاب كنيم ، ما به چند مغازه سر زديم و لباسهاي پشمي مختلفي ديديم . تا آن كه بين دو محله « امينونو » و « سيركجي » در استانبول ( كه امروزه لهجه كاپيمي نام دارد ) در فروشگاه فت يانكو لباسهاي خوش رنگي يافتيم . يكي از اين لباس‌ها شبيه به رنگ گيلاس بود . ديگري نيز زرد روشن و بسيار خوش رنگ با خطوطي نارنجي بود .هنگامي كه فروشنده دو پيراهن را روي دست خود انداخت ، تركيب دو رنگ ، آنها را بسيار زيباتر از قبل كرد. درست مثل رنگهاي يك سهره . چنين شد كه فكر كرديم بايد از رنگ پرندگان الگو بگيريم . اين گونه بود كه دو رنگ قرمز و زرد براي پيراهن باشگاه انتخاب شد . از آن به بعد كار طراحي پرچمهاي قرمز و زرد را آغاز كرديم . رنگهايي كه يادآور گلهاي رُزي بود كه « گل بابا » به سلطان بايزيد دوم اهدا كرده بود . ما احساس كرديم كه اين رنگ‌ها مي‌تواند به ما انرژي و توان پيروز شدن بدهد .»

به این ترتیب رنگهای سنتی باشگاه شکل گرفت و در استفاده از حروف به کار رفته در لوگوی باشگاه هم از این رنگها استفاده شد. هرچند در طول سالها، راه راه پیراهن گالاتاسرای کم و زیاد شد و حتی رنگ شورت تیم ، سیاه ، زرد و قرمز و سرانجام سفید شد ، اما این تغییرات در لوگوی باشگاه رخ نداد و تنها به مرور زمان ، تعداد ستاره های بالای لوگو بیشتر و بیشتر شد .

در حال حاضر گالاتاسرای 21 قهرمانی در سوپرلیگ ترکیه دارد و به همین خاطر چهار ستاره روی نماد باشگاه دیده می شود . عدد 1905 هم به لوگو اضافه شده است تا سال تولد باشگاه 114 ساله شهر استانبول را به همگان یادآوری کند .

 

 

ثبت نظر درباره «آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبالی ؛ گالاتاسرای ؛ از « غ» و «س » تا «G» و «S»»

برای ثبت نظر ابتدا وارد سایت شوید


ورود به سایت