کد مطلب:  42535 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبالی ؛ گالاتاسرای ؛ از « غ» و «س » تا «G» و «S»

آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبالی ؛ گالاتاسرای ؛ از « غ» و «س » تا «G» و «S»

آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبال / اختصاصی ورزشی آسمونی - مهدی زارعی گالاتاسرای ؛ از « غ» و «س » تا «G» و...
زمان مطالعه: 2 دقیقه

آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبال / اختصاصی ورزشی آسمونی - مهدی زارعی

گالاتاسرای ؛ از « غ» و «س » تا «G» و «S»

باشگاه گالاتاسرای یک ویژگی منحصر بفرد در بین تیمهای فوتبال دارد ؛ این باشگاه نزدیک به 20 سال از کشور خود ، قدیمی تر است . این باشگاه در روز 30 نوامبر 1905 در کشور عثمانی شکل گرفت و دو دهه بعدبا شکل گیری کشور ترکیه ، از گالا به عنوان یکی از باشگاههای کشور ترکیه یاد شد . نخستین آرم باشگاه که توسط مدرسه « سوکی اژه 333 » ترسیم شد ، تصویری از یک عقاب با بالهای برافراشته بود . امّا این نماد جذابیت چندانی نداشت. حتی با این که منقار عقاب ، طرحی فوتبالی بود . به این ترتیب در سال 1925 از نماد جدیدی استفاده شد . «آیت‌الله امین» طراح این نماد بود که از دو حرف «غ» و «س» ( ابتدای دو عبارت «گالاتا» و «سرای» به زبان عربی ) تشکیل شده بود . امّا اندکی بعد الفبای ترکیه به دستور مصطفی کمال پاشا ( آتا تورک ) تغییر یافت و به این ترتیب ، تغییر کوچکی نیز در نماد باشگاه رخ داد.  این دو حرف به عبارات انگلیسی «G» و «S» تغییر کردند و این آرم تا امروز ماندگار شد. آسمونی ، اما این که چرا حروف « غ» و « س» به رنگهای قرمز و زرد بودند( و بعدها حروف «G» و «S» به این رنگها درآمدند ) مساله ای است که ارتباط مستقیمی با پیراهن کنونی باشگاه دارد .

galatasaray-logo-during-time
galatasaray-logo-during-time

اولین پیراهن باشگاه سپید بود و بعدها نیز از رنگهای قرمز و سپید استفاده شد . گالا مدتی نیز از رنگ « زرد تیره » بهره برد و حتی در فصل 08 ـ 1907 پیراهن ‌های تیم به رنگ آبی تیره در آمد . اما سرانجام باید یک رنگ ثابت و جذاب برای پیراهن تیم انتخاب می‌شد . آسمونی ، « علی سامی‌ین » بازیکن نسل اول باشگاه در یادداشت‌های خود چنین نوشته است : « من به همراه دروازه‌بان تیم « عاصم توفیق » و مهاجم سمت چپ تیم ( امین بولنت ) از طرف سایر نفرات مأموریت یافتیم تا رنگ پیراهن تیم را انتخاب کنیم ، ما به چند مغازه سر زدیم و لباسهای پشمی مختلفی دیدیم . تا آن که بین دو محله « امینونو » و « سیرکجی » در استانبول ( که امروزه لهجه کاپیمی نام دارد ) در فروشگاه فت یانکو لباسهای خوش رنگی یافتیم . یکی از این لباس‌ها شبیه به رنگ گیلاس بود . دیگری نیز زرد روشن و بسیار خوش رنگ با خطوطی نارنجی بود .

آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبالی ؛ گالاتاسرای ؛ از « غ» و «س » تا «G» و «S»
آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبالی ؛ گالاتاسرای ؛ از « غ» و «س » تا «G» و «S»

هنگامی که فروشنده دو پیراهن را روی دست خود انداخت ، ترکیب دو رنگ ، آنها را بسیار زیباتر از قبل کرد. درست مثل رنگهای یک سهره . چنین شد که فکر کردیم باید از رنگ پرندگان الگو بگیریم . این گونه بود که دو رنگ قرمز و زرد برای پیراهن باشگاه انتخاب شد . از آن به بعد کار طراحی پرچمهای قرمز و زرد را آغاز کردیم . رنگهایی که یادآور گلهای رُزی بود که « گل بابا » به سلطان بایزید دوم اهدا کرده بود . ما احساس کردیم که این رنگ‌ها می‌تواند به ما انرژی و توان پیروز شدن بدهد .» به این ترتیب رنگهای سنتی باشگاه شکل گرفت و در استفاده از حروف به کار رفته در لوگوی باشگاه هم از این رنگها استفاده شد. هرچند در طول سالها، راه راه پیراهن گالاتاسرای کم و زیاد شد و حتی رنگ شورت تیم ، سیاه ، زرد و قرمز و سرانجام سفید شد ، اما این تغییرات در لوگوی باشگاه رخ نداد و تنها به مرور زمان ، تعداد ستاره های بالای لوگو بیشتر و بیشتر شد . در حال حاضر گالاتاسرای 21 قهرمانی در سوپرلیگ ترکیه دارد و به همین خاطر چهار ستاره روی نماد باشگاه دیده می شود . عدد 1905 هم به لوگو اضافه شده است تا سال تولد باشگاه 114 ساله شهر استانبول را به همگان یادآوری کند .    

: برای دریافت مشاوره درباره آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبالی ؛ گالاتاسرای ؛ از « غ» و «س » تا «G» و «S» فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبالی ؛ گالاتاسرای ؛ از « غ» و «س » تا «G» و «S»» در کادر زیر بنویسید :
2 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید