کد مطلب:  17692 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 8 دقیقه
خانه هوشمند چیست ؟

خانه هوشمند چیست ؟

آیا منزل من امکان هوشمند شدن دارد ؟ فارغ از اینکه منزل یا محل کار شما نوساز یا چند سال ساز و یا حتی در حال...
زمان مطالعه: 8 دقیقه
Smart-Home-23
Smart-Home-23

آیا منزل من امکان هوشمند شدن دارد ؟ فارغ از اینکه منزل یا محل کار شما نوساز یا چند سال ساز و یا حتی در حال ساخت است و بدون در نظر گرفتن متراژ واحد شمابا خدمت رسانی در سراسر کشور ، بدون نیاز به تغییر در سیم کشی فعلی سازه شما و یا سیم کشی جداگانه برای محصولات هوشمند ، به سادگی در بستر فعلی  سیم کشی برق ساختمان قابل نصب خواهد بود . فقط کافی است دستگاه کنترل مرکزی را به برق متصل نمایید و با موبایل و تبلت خود ، کنترل منزل یا محل خود را به دست بگیرید حتی برای نصب کلید های لمسی روشنایی نیاز به تغییری وجود ندارد و این کلید ها بر روی همان قوطی های استاندارد سیم کشی فعلی ساختمان شما نصب خواهد شد . پورتال آسمونی در این بخش راجب هوشمند سازی خانه های مسکونی بیشتر توضیح میدهد که در ادامه می خوانید :

خانه هوشمند چیست ؟
خانه هوشمند چیست ؟

چرا باید یک ساختمان از تکنولوژی هوشمند سازی ( اتوماسیون ) برخوردار باشد ؟ اتوماسیون به زبان ساده تر به معنی اتوماتیک کردن عکس العمل ها نسبت به برخی از رویداد ها است اصلی ترین دلیل اینکه برخی افراد در برخورد اول از مسئله " هوشمند سازی " استقبال نمی کنند ، عدم شناخت کامل ماهیت این تکنیک است ، این دسته با خود می اندیشند که هوشمند سازی ساختمان یعنی کنترلی شدن همه تجهیزات و این یعنی تنبلی !مسئله اینجاست که دانشمندان این رشته ها هرگز به این موضوع به عنوان هدف اصلی از اتوماسیون نمی اندیشند بلکه معتقدند ابتدا باید تجهیزات ساختمان به پردازشگر های مورد نیاز جهت رسیدن به اهداف ایمنی و امنیتی و بهینه سازی مصرف انرژی به عنوان اهداف پایه اتوماسیون لحاظ شود  و سپس به ارائه خدمات کنترلی شدن تجهیزات و لوکس کردن قابلیتها که میتوانند در اینجا یک حس زیبا از زندگی مدرن با رفاه بیشتر کمک کند ، پرداخته شود .در واقع خاستگاه هوشمند سازی ساختمان جلوگیری از آسیبهایی است که انسان به دلیل مشکلاتی از قبیل مشغله ذهنی ، کمبود فرصت و یا خطا های انسانی ممکن است با آن روبرو شود .باغچه هایی که در ساختمان ها صرفا به دلیل مشکل عدم آبیاری مناسب و به موقع از بین می روند و یا در صورت آبیاری بیش از نیاز گیاهان ، منابع آبی به راحتی هدر می روند . چراغ ها و لامپ های اضافی که به دلیل بی توجهی ما همیشه روشن هستند ، سیستم های سرمایشی و گرمایشی که به دلیل عدم پردازش درست پیوسته در حال اتلاف انرژی هستند نیاز ما به ارتباط هوشمند و دائمی با سیستمهای امنیتی و دوربین های مدار بسته و سنسور های دود و چندین مورد دیگر همه از موضوعاتی هستند که ما را در داشتن خانه هوشمند ترغیب می کنند .آیا تا به حال برای شما پیش نیامده است که وقتی از منزل خارج میشوید شک کنید که آیا شیر گاز را بسته اید یا نه ؟

Smart-Home-21
Smart-Home-21

آیا تا به حال با این مورد برخورد داشته اید که یکی از همسایگان شما در منزل حضور نداشته باشد و دار داخل خانه او نشت آب و یا حتی گاز باعث تخریب خانه او و همسایگیش شده باشد و چون همسایه در مسافرت است هیچ راهی برای مهار این حادثه نداشته باشید ؟حال تصور کنید این خانه هوشمند بود ، فرد مالک می توانست از همان شهری که به سفر رفته است فقط با استفاده از موبایل هوشمند خود به راحتی شیر اصلی آب و یا شیر اصلی گاز را ببند .آیا این موارد چشم انداز های مثبتی برای اتوماسیون یک خانه نیست ؟ آیا زمان ان فرا نرسیده است که بپذیریم که یک خانه باید چیزی بیش از در و پنجره و دیوار برای ما باشد تا بتواند حافظ امنیت و آسایش خانه و خانواده ما باشد ؟ جالب اینکه هزینه این اقدامات پیشگیرانه نسبت به کل بنا بسیار ناچیز است .منتقدانی که هوشمند سازی ساختمان را چیزی جز لوکس کردن خانه نمی دانند خودشان در ساخت خانه ها نهایت تلاش را برای لوکس شدن پروژه به خرج می دهند صرف هزینه بیشتر برای مواردی چون طراحی شومینه ، پوشش های مختلف برای دیوار ف سقف ، کف و نمای خانه ها ، انتخاب سنگ و کاشی گران قیمت ، در های مجلل و شیرآلات خارجی ، استخر و سونا ، جارو مرکزی و ... . حال آنکه اگر به هوشمند سازی ، تنها از جنبه لوکس و فانتزی بودن ان جدا از فواید ثابت شده آن نگاه کنیم ، صرف هزینه برای آن در کنار موارد فوق ، منطقی به نظر می رسد . همه ما از داشتن خانه های هرچه زیباتر لذت می بریم و از به کار بردن هنر و زیبایی در خانه به عنوان محیطی که یک خانواده بیشترین زمان را در آن سپری میکند ، می توانیم حس بهتری به دست آوریم.

building-automation(1)
building-automation(1)

در یک خانه ی هوشمند، صحبت در مورد اتصالات است زمانی که ما از گوشی های همراه معمولی به سمت گوشی های هوشمند حرکت کردیم، جهشی بزرگ در ارتباطات را شاهد بودیم. به جای اینکه فقط قادر به ایجاد تماس و ارسال پیام های متنی باشیم، اکنون با تلفن های هوشمند به اینترنت متصل می شویم، ایمیل می فرستیم، پیام های لحظه ای ارسال می کنیم، فایل های مورد نیازمان را دانلود می کنیم و بسیاری کارهای دیگر که به ارتباطات نیاز دارند را انجام می دهیم. در مورد خانه های هوشمند نیز وضعیت به همین منوال است. تفاوت اصلی خانه های هوشمند با خانه های معمولی در این است که همه ی وسایل در خانه های هوشمند به یکدیگر متصل هستند و با یک دستگاه مرکزی کنترل می شوند. کنترل آب و هوا، چراغ ها، لوازم، قفل ها و انواع مختلفی از دوربین ها و مانتیورهایی که می توانند به خانه های هوشمند و خودکار اضافه شوند از هر جای خانه و حتی دور از خانه قابل کنترل می باشند. ایجاد این اتصالات از روش گوناگون قابل انجام است. سیستم های اختصاصی ای وجود دارند که ویژه ی خانه های هوشمند ساخته شده اند مانند Z-Wave Zigbee ،KNX و Control4. شما می توانید از طریق وای فای و روی بستر اینترنت، این وسایل را کنترل کنید. همچنین برخی از آن ها ممکن است با بلوتوث هم قابل کنترل باشند؛ در این شرایط حتی می توان بدون استفاده از اینترنت هم آنها را کنترل کنید. هر یک از این سیستم ها مزایا و معایب خاص خود را دارند و بهترین گزینه برای شما بستگی به نیاز و کاری دارد که می خواهید انجام دهید. در ادامه اطلاعات بیشتری در مورد این خانه ها، نحوه کارکرد و کنترل شان بخوانید.

Holding a smart energy controller or remote home control online home automation system on a digital tablet. All screen graphics made up.
Holding a smart energy controller or remote home control online home automation system on a digital tablet. All screen graphics made up.

مزایای یک خانه ی هوشمند چیست؟ و اما فایده ی ارتباط وسایل خانه با یکدیگر چیست؟ در یک کلام و به طور خلاصه جواب این است: راحت بودن! داشتن یک خانه ی هوشمند باعث می شود بتوانید کارهای زیادی را با زحمت کمتری انجام دهید. کارهایی مانند تنظیم تهویه، خاموش کردن لامپ ها، روشن مایکروفر برای گرم کردن غذا و غیره. شما می توانید برای وسایل خانه ی خود زمانبندی نیز تعیین کنید، بنابراین یکسری کارها در ساعات خاصی از روز به صورت خودکار انجام خواهند شد. حتی برخی از این وسایل هوشمند قابلیت یادیگری داشته و از کارهایی که شما انجام می دهید، می آموزند، در نتیجه با فعالیت بسیار کمتری می توانید انجام خیلی کارها را به صورت خودکار به وسایل خانگی خود محول کنید. افزون بر راحتی، خانه های هوشمند بهره وری از انرژی را نیز افزایش می دهند. برای مثال می توان به ترموستات هوشمند شرکت Nest اشاره نمود. این ترموستات از شما یاد می گیرد که خانه تان باید چقدر گرم یا سرد باشد و دما را به طور خودکار تنظیم می کند، بنابراین شما نگران صرفه جویی در مصرف انرژی نخواهید بود. همچنین وقتی در خانه نباشید این ترموستات به حالت «راه دور» رفته و با تنظیم دمای خانه، مبلغ قبض های استفاده از وسایل گرمایشی و سرمایشی شما کمتر خواهد شد! سیستم خانه ی خودکار Webee نیز از فعالیت ها و کارهای شما می آموزد و توصیه هایی برای افزایش بهره وری در استفاده از لوازم و دستگاه های هوشمند، به شما خواهد نمود.

building-automation(3)
building-automation(3)

در حال حاضر چه محصولاتی برای خانه های هوشمند وجود دارند؟ هم اکنون وسایل زیادی برای هوشمند سازی خانه ها در بازار موجود است، و با گذر زمان تعداد بیشتری در حال ورود به بازار هستند. در مورد لامپ های هوشمند یکی از بهترین گزینه های موجود را Philips Hue ارائه می دهد، اما برخی دیگر نیز مانند Holi Smart Mood Lamp نیز که تازه شروع به کار کرده، محصولی قابل احترام را ساخته است. کار یک لامپ هوشمند چیست؟ به طور خلاصه این لامپ ها به شما اجازه می دهند برای روشن و خاموش شدنشان زمان بندی خاصی تعریف کنید و یا به حرکات شما عکس العمل نشان می دهند، یا بدون نیاز به دست زدن به کلید لامپ، می توانید آن را توسط گوشی هوشمند خود خاموش کنید. یکی از وسایل هوشمندی که ممکن است شما بیشتر با آن آشنا باشید تلویزیون ها هوشمند است، این تلویزیون ها به اینترنت متصل شده و می توان با آن ها محتواهای گوناگون را مشاهده کرد. شما می توانید براحتی به Netflix و Hulu لاگین نموده و فیلم دانلود کنید، بازی انجام دهید یا چیزی را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید. امروزه شرکت ها زیادی تلویزیون های هوشمند می سازند اما می توان از میان آنها به Vizio و برخی مدل های ساموسونگ اشاره نمود. البته وسایل هوشمند دیگری نیز وجود دارند مانند، یخچال فریزرها، اچاق گازها، تشخیص دهنده های دود و احتمالا نام آشنا ترین آنها یعنی ترموستات ها. قفل های هوشمندی نیز وجود دارند که می توان از طریق اپلیکیشن و با تلفن هوشمند آنها را کنترل نمود و مثلا دری که چنین قفلی بر روی آن سوار شده را بست یا باز نمود. استفاده ی همزمان از همه ی این وسایل هوشمند به شما کمک خواهد کرد تا به آسانی خانه ی خود را کنترل کنید و بهترین بهره وری ممکن را در مصرف انرژی داشته باشید.

building-automation
building-automation

همین الان شروع کنید و خانه ی خود را هوشمند کنید درست است که در حال حاضر خرید وسایل هوشمند برای داشتن خانه ای هوشمند بسیار پر هزینه خواهد بود، اما می توانید متناسب با بودجه ی خود وسایلی ارزان تر را تهیه نمایید. (مثلا می توانید WeMo bundle را تنها با 60 دلار تهیه کنید.) برای داشتن خانه های هوشمند حتما نیازی به صرف هزاران دلار پول نیست. می توانید خودتان هم اینکار را انجام دهید! مثلا با یک رایانه ی کوچک Raspberry Pi و یا Arduino برخی کارهای خانه ی خود را می توانید خودکار کنید. البته برای اینکار لازم است کمی هم برنامه نویسی بدانید. آیا شما هم دوست دارید خانه ی خود را هوشمند کنید؟ آیا برای هوشمند کردن خانه ی خود تا کنون کاری انجام داده اید؟ پیشنهاد شما برای ایجاد خانه های هوشمند چیست؟ چه وسایلی اولویت دارند؟ نظرتان را با سایر کاربران آسمونی به اشتراک بگذارید.

: برای دریافت مشاوره درباره خانه هوشمند چیست ؟ فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «خانه هوشمند چیست ؟» در کادر زیر بنویسید :
2 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید