زمان مطالعه: 12 دقیقه
بهترین املاک در منطقه 22 تهران

بهترین املاک در منطقه 22 تهران

منطقه 22 تهران در قسمت شمال غرب تهران واقع شده است و یکی از مناطق جدید شهر تهران به شمار می آید.

منطقه 22 تهران در قسمت شمال غرب تهران واقع شده است و یکی از مناطق جدید شهر تهران است. آسمونی در این بخش به معرفی منطقه 22 تهران می پردازد. از شما همراهان همیشگی آسمونی دعوت می کنیم تا پایان این مقاله همراهمان باشید و ما را از نظرات ارزشمندتان آگاه سازید.

معرفی منطقه 22 شهرداری تهران

منطقه 22 شهرداری تهران واقع در شمال غربی شهر تهران با وسعتی حدود 6000 هکتار محدوده شهری و 30 هزار هکتار حریم، به دلیل ویژگی های خاص طبیعی و موقعیت خود در پهنه پایتخت، به عنوان منطقه ای مستعد قطب گردشگری شناخته شده و چشم انداز آینده آن بر این اساس استوار شده است.

به لحاظ پیشینه ،تاریخچه توسعه این محدوده به سال 1349 شمسی و اشارات طرح جامع شهرتهران به این منطقه باز می گردد در اصل منطقه 22 به لحاظ دارا بودن امکانات بالقوه و بالفعل زیست محیطی و تنوع ساختار زمین از یک سو و بکر بودن قسمت اعظم آن از سوی دیگر ، و در شرایطی که سایر نقاط شهر تهران از تراکم و معماری غیر استاندارد رنج می برند از دیر باز مورد توجه شهر سازان و کار شناسان امور شهری قرار داشته است.

رشد روز افزون جمعیت و تحولات گسترده و دامنه دار اقتصادی و ... بازتابی گسترده در تحولات کالبدی شهر تهران ایجاد نموده است، که یکی از پیامدهای آن نحوه شکل گیری منطقه22 شهرداری تهران است که بدون تردید بزرگترین و وسیعترین توسعه شهری متصل به تهران می باشد. این منطقه با مساحت 10000 هکتار، با هدف رفع کمبودهای خدماتی حوزه غرب تهران و نیز جابجایی بخشی از جمعیت ساکن در بافت های فرسوده تهران مرکزی و نیز اسکان بخشی از جمعیت شهر تهران ایجاد شد.

بهترین املاک در منطقه 22 تهران
منطقه 22 تهران

 تاریخچه منطقه 22 تهران

منطقه 22 شهرداری واقع در شمال غرب تهران در 30 سال گذشته تحت پوشش فعالیتهای عمرانی ویژه ای از جهت طرح ریزی و اجرا بوده است و از دهه 1340 عمران این منطقه مورد توجه دست اندرکاران و سازندگان شهر تهران قرار داشته است مالکین اولیه این اراضی خانواده فرمانفرمایان وفیروزگر بوده اند.

 پس از تصویب طرح جامع شهر تهران این منطقه بنام یک شهر جدید تعریف و حوزه آن در دهه 1350 بنام شهر جدید کن به وسیله مهندسین مشاور فرمانفرمایان و همکاران طراحی شده است.

 در طول سالهای 49 تا 58 حدود 20 درصد از اراضی این منطقه تفکیک شد و مالکین جزئی پیدا کرد و بقیه اراضی به قطعات بزرگ (1000 مترمربع به بالا) تقسیم شد . پس از پیروزی انقلاب اسلامی اراضی فرمانفرمایان و فیروزگر ملی اعلام شد و تعدادی از آنها به سازمان زمین شهری واگذار گردید و حدود 500 هکتار از این زمینها توسط ایت ا… ملاعلی کنی که از زمان قاجار مالک این زمین ها بودند بصورت موقوفه درآمد .

 در طول جنگ تحمیلی ایران و عراق بعلت در درسترس بودن اراضی این منطقه ، 25% ار اراضی توسط نیروهای مسلح جهت ساخت و ساز پادگانهای نظامی مورد استفاده قرار گرفت و در قسمتی از این اراضی نیز تعاونیهای مسکن شروع به شهرک سازی کردند پس از مواجه شدن مسئولین با مشکلات شهر تهران و دستیابی به این نتیجه که می توان این منطقه از شهر را به منطقه ای مطابق با الگوهای شهر نشینی تبدیل نمود و با توجه به امکان گسترش شهر تهران در منطقه 22 که در طرح جامع تهران نیز پیش بینی شده بود شهرداری تهران بر آن شد تا اراضی شمال غرب تهران را به محدوده خدماتی شهر تهران الحاق نماید و بر این اساس تهیه طرح تفصیلی منطقه 22 بنا به توصیه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در سال 1370 با هدف احیای مفاهیم از دست رفته شهرسازی چون هویت، خوانا بودن محیط جهت یابی و مکان یابی فضاهای مناسب شهری در دستور کار مهندسین مشاور باوند قرار گرفت.

در سال 1373 مطالعات تهیه شده توسط مشاور باوند با عنوان طرح تفصیلی منطقه 22 تصویب شد. پس از تصویب طرح تفصیلی، زمینه اجرای آن با مسائل مختلفی همراه گردید که بنا به ضرورتهای موجود مجدداً توسط مهندسین مشاور باوند و آرمان شهر بازنگری و طرح تفصیلی جدید در سال 1378، به تصویب کمیسیون ماده 5 رسید و سرانجام پس از سالها تلاش و مطالعات، طرح تفصیلی منطقه 22 تهران در تاریخ 8/6/79 توسط کمیسیون ماده 5 ابلاغ و شهرداری منطقه 22 فعالیت رسمی خود را آغاز نمود.

تراکم منطقه 22 تهران

تراکم منطقه 22 تهران
تراکم منطقه 22 تهران

 از 6200 هکتار اراضی منطقه، 1265 هکتار پارک و فضای سبز، 62 هکتار فضای آموزشی، 168 هکتار آموزش عالی، 238 هکتار خدماتی، 327 هکتار فضای ورزشی، 355 هکتار دریاچه و 1162 هکتار مسکونی می باشد. تراکم مسکونی به سه ناحیه تراکم کم (100 واحد در هکتار)، تراکم متوسط (135 واحد در هکتار) و تراکم زیاد(200 واحد در هکتار) تقسیم شده است.

 منطقه 22 در سطح تهران و فرا شهری قابلیت دسترسی بی نظیری دارد. دسترسی های مهم منطقه، آزاد راه تهران-کرج و بزرگراه تهران-شمال می باشد که آزاد راه در حال احداث تهران-شمال به عنوان شریان اصلی شمال به جنوب کشور، مسیر اصلی رفت و آمد است.

 منطقه22 آخرین امید شهر تهران برای ایجاد الگوی مناسب و بهینه زندگی شهری است. این منطقه که بنابر ضوابط طرح جامع جزو گسترش پیوسته شهر است هم اکنون به جز شهرکهای پراکنده و تأسیسات و ساختمانهای ورزشگاه آزادی و جنگل چیتگر خالی از ساخت و ساز شهری است.

در حال حاضر جمعیت منطقه طبق سرشماری سال 1385 نفوس و مسکن  138970 نفر می باشد.

 طرح توسعه منطقه 22 با ابلاغ طرح جامع تهران (مصوب 1370) به شهرداری تهران رسمیت کامل یافته است و بر اساس سیاستگذاری شورای نظارت بر گسترش شهر تهران و کلیات طرح جامع (حفظ و ساماندهی) منطقه 22 باید تمامی کمبودهای خدماتی در مقیاس حوزه غرب تهران را در خود جای دهد .

منطقه 22 به عنوان قطب علمی-تحقیقاتی

منطقه 22 با دارا بودن مراکز علمی و پژوهشی به عنوان قطب علمی- تحقیقاتی غرب تهران مطرح است. مجموعه دستگا ههای اجرایی مستقر در منطقه 22 مشتمل بر نمایندگی مراکز مختلف اجرایی و علمی دولتی است که دانشگاه های علامه طباطبایی، پیام نور و علوم انتظامی، پژوهشگاه فنی مهندسی زیست فناوری، پژوهشگاه پلیمر، دانشکده ژنتیک، داروسازی آترا، پژوهشگاه صنعت نفت دانشگاه صنعتی شریف شامل ده ها دانشکده از جمله دانشکده های گاز، نفت و پتروشیمی، باغ ملی گیاه شناسی و اداره آب و فاضلاب منطقه از آن جمله هستند. در دو سال اخیر سعی شده است با برگزاری کارگروهای مختلف بین شهرداری و سازمان های دیگری که در عمران منطقه نقش دارند، یکپارچگی و هماهنگی بیشتری برای مدیریت منطقه حاصل شود.

منطقه 22 قطب تفریحی-گردشگری تهران

منطقه 22 بعنوان قطب گردشگری و تفریحی تهران
منطقه 22 بعنوان قطب گردشگری و تفریحی تهران

منطقه 22، داری ویژگی هایی است که از بس یاری دیدگاه ها آن را کاملاً متمایز می سازد. این موضوعات علی الخصوص در چند سال اخیرهنگام برنامه ریزی، طراحی، بررسی یا اجرای طرح ها همواره مد نظرمدیریت شهری قرار داشته است. مسائل منطقه 22 در چارچوب متعارف مناطق تهران نمی تواند مورد بررسی قرار گیرد. چرا که طبعا نتیجه معکوس می دهد. برای مثال مدیریت جمعیت ساکن و شناور منطقه در سال های آتی، حریم منطقه از شمال و غرب، حوزه های پژوهشی، آموزشی و تحقیقاتی و ناحیه ویژه گردشگری که شامل پارک چیتگر و دریاچه به عنوان قلب آبی منطقه موضوعاتی مهم تلقی می گردند.

طبق بررسی های مش اور معمار و شهرساز منطقه 22 در افق 1400 جمعیت ساکن منطقه 500.000 نفر پیش بینی شده است و جمعیت شناور منطق ه در روزهای تعطیل 450.000 نفر پیش بینی ش ده است. برنامه ریزی و مدیریت برای خدمات رسانی و پاس خگویی به این جمعیت در سال های آتی در دستور کار مدیریت شهری از سال 1390 قرار گرفت.

جایگاه منطقه 22 در سازمان فضایی پیشنهادی طرح جامع در این طرح به منظور تمرکززدایی از مرکز شهر و تعدیل نظام شعاعی در ساختار فعلی شهر، با پالایش مرکز اصلی آن و افزایش چشم گیر سهم نظام شبکه ای در ساختار شهر با توزیع مرکزیت و استقرار نظام سلسله مراتبی مطلوب، شبکه ای از مراکز درسطوح و مقیاس مختلف برای تهران و تا افق طرح، سامان یافته و تجهیز می شوند. از این رو در این طرح برای منطقه 22 نقش "مرکز گردش گری و خدمات مجموعه شهری تهران" در نظر گرفته شده است.

منطقه 22 قطب توسعه اقتصادی

توسعه منطقه 22 ، مقارن با تعریف و اجرای پروژه های بسیار مهم درمانی، آموزشی، اداری، تجاری، فرهنگی، ورزشی و سایر کاربری هایی که همه لازم الاجرا هستند و تأمین خدمات ویژه به شهروندان را به عهده دار می باشند، از طرفی اشتغال و بکارگیری از توان و تخصص های مختلف را در پی دارند. تبدیل منطقه 22 به قطب گردشگری شهر تهران نیازمند فعالیت های متنوع و خدمات گسترده ای است که به تبع تأمین فضای مناسب و مطلوب برای تفرج و تفریح شهروندان تهران رونق اقتصادی ویژهای در منطقه و شهر ایجاد می نماید.

رفت وآمد شهروندان و مراجعات متعدد جهت استفاده از خدمات عمومی موجود در س طح منطقه 22 جمعیت شناور قابل توجهی را به منطقه 22 گسیل می دارد و قطعاً وجود چنین پتانسیل و توانمندی در منطقه، می تواند این موقعیت جغرافیایی را به قطب بزرگ اقتصادی تبدیل نماید.

تمایل سرمایه گذاران بخش خصوصی و بخش دولتی به سرمایه گذاری در منطقه 22 مشهود و روزافزون است و این ویژگی خاص می تواند رونق روزافزون منطقه را دو چندان نماید و به این مهم دسترسی های آسان و متعدد و شبکه های بزرگراهی مختلف و موقعیت جغرافیایی منطقه بعنوان یکی از مبادی ورودی و خروجی شهر تهران نیز اضافه می گردد که مجموعاً کلیه امکانات و ویژگی های این منطقه دست در دست هم نهاده اند تا منطقه 22 قطب توسعه اقتصادی شهر تهران گردد.

مشخصات جغرافیایی و اقلیمی منطقه 22 شهرداری تهران

مشخصات جغرافیایی و اقلیمی منطقه 22 تهران
مشخصات جغرافیایی و اقلیمی منطقه 22 تهران

منطقه 22 شهرداری تهران بین طولهای شرقی ”10 ’5 51 تا ”40 ’20 51 و عرضهای شمالی ”16 ’32 35 تا ”19 ’57 35 در قسمت شمال غربی شهر تهران و در پایین دست حوضه آبریز رودخانه کن و وردیج واقع شده است. این منطقه در شمال با کوهستان البرز مرکزی, در شرق با حریم رودخانه کن, در جنوب با آزاد راه تهران- کرج و در غرب با محدوده جنگل های دست کاشت وردآورد محدود می گردد و با مناطق 5 و 21 شهرداری تهران همجوار است به این ترتیب مرز شمالی منطقه 22 شهرداری تهران تا منتهی الیه دامنه های جنوبی البرز تا ارتفاع 1800 متری توسعه یافته است. کوهستان البرز که طی 30 سال اخیر شهر را بسوی خود جذب نموده است مانند دیواره ای هلالی شکل فضای جغرافیایی تهران را محصور می کند و از ارتفاع 1800 متری به علت شیب زیاد و تنگناهای کوهستانی مانع بسیار سختی در مقابل گسترش فیزیکی شهر بوجود می آورد .

در محدوده منطقه 22 بلندترین منطقه ارتفاعی از سطح دریا در خط مستقیم حوزه آبریز شمالی در ارتفاعات البرز و در شرق روستای کیگا با رقوم 3840 و پست ترین آن در خروجی پیکان شهر به ارتفاع 1220متر می باشد . وسعت این منطقه با احتساب ارتفاعات حدود 54000 هکتار می باشد که طول و عرض حداکثر آن بطور تقریبی مساوی 26 و 17 کیلومتر است. فاصله غرب محدوده طرح تا ابتدای کرج در حدود 11 کیلومتر میباشد.

نقشه منطقه 22 تهران
نقشه منطقه 22 تهران

مسیر رودخانه کن که از شمال به جنوب جریان دارد پس از نقطه خروجی در سرتاسر حد شرقی محدوده طرح کشیده شده و پذیرنده آبهای سطحی حوزه های شرقی خود که از طریق کانالهای انحرافی به آن متصل می شوند نیز می باشد. رودخانه وردآورد نیز در امتداد شمالی جنوبی و به موازات رودخانه کن جریان دارد و در قسمت شمالی در غرب منطقه میانی امتداد یافته که در پائین دست، حد غربی محدوده طرح را تشکیل می دهد . فاصله متوسط این دو رودخانه از یکدیگر در حدود 10 کیلومتر است.

مقایسه سطح منطقه 22 با سطح مناطق 22 گانه تهران ( 70750 هکتار ) حاکی از تعلق 4/8 درصد از مساحت محدوده خدماتی شهر تهران به منطقه 22 و گویای وسعت چشمگیر و جایگاه مهم این منطقه در ساختار کالبدی تهران اینده ، بویژه در حوزه غربی آن است.به طور کلی باد غالب منطقه در طول سال چه در شب و چه در روز باد غربی می باشد با توجه به قرار گیری منطقه در عرض جغرافیایی 35 درجه و 41 دقیقه زاویه تابش آفتاب در پائین ترین موقعیت سالانه 32 درجه و در بالاترین موقعیت سالانه 78 درجه می باشد . میزان کلی بارندگی سالانه در این منطقه 281 میلیمتر در سال بوده که بیشترین آن یعنی 43 درصد در فصل زمستان و 36 درصد آن در فصل بهار می باشد .جهت قبله در این منطقه 33 درجه جنوب غربی می باشد.این محدوده در ناحیه دشت سر تهران و در قسمت دشت چیتگر قرار دارد و از لحاظ زمین شناسی از رسوبات غیر متراکمی به وجود آمده که از دامنه جنوبی کوههای البرز حمل و ته نشین شده اند و در ضخامت رسوبات آبرفتی این ناحیه یک سفره آب زیرزمینی گسترده وجود دارد شیب عمومی منطقه از شمال به جنوب بوده و اراضی مورد بررسی در حریم پهنه دوم زلزله قرار دارد.

جمعیت این منطقه براساس سرشماری سال 1390 ایران، 128٬958 نفر (38٬106 خانوار) شامل 65٬476 مرد و 63٬482 زن می‌باشد.

بهترین املاک در منطقه 22 تهران
بهترین املاک در منطقه 22 تهران

محلات منطقه 22 تهران

 • دهکده المپیک
 • شهرک راه آهن
 • شهرک چشمه
 • شهرک صدرا(جهادگران)
 • شهرک لاله
 • زیبادشت بالا
 • زیبادشت پایین
 • شهرک امید
 • شهرک نمونه سپاه
 • شهرک شهاب
 • شهرک امیرکبیر
 • شهرک هوانیروز
 • شهرک شهید باقری
 • محله کوهک
 • شهرک کوثر
 • شهرک یاس
 • شهرک ساحل
 • شهرک آزادشهر
 • شهرک پیکان شهر
 • شهرک آتی شهر ( وردآورد)
 • شهرک دانشگاه صنعتی شریف (وردآورد)
 • شهرک کوهستان
 • شهرک نسیم
 • شهرک نگین غرب (وردآورد)
 • شهرک امام رضا چیتگر (درحال ساخت)
 • شهرک اسمان سپاه
 • شهرک شهید خرازی (وردآورد)

مکان‌های مهم منطقه 22 تهران

 • مجموعه ورزشی آزادی (استادیوم ورزشی آزادی، دریاچه آزادی، هتل المپیک، آکادمی فوتبال)
 • پارک جنگلی چیتگر
 • پارک جنگلی خرگوش دره
 • پارک جنگلی لتمال کن
 • پارک جنگلی وردآورد
 • دریاچه چیتگر
 • آبشار تهران
 • بوستان جوانمردان ایران
 • شهربازی هزار و یک شهر (تهران لند) (در حال ساخت)
 • دانشکده علوم انتظامی
 • باغ ملی گیاه‌شناسی
 • پژوهشگاه صنعت نفت
 • پژوهشگاه ژنتیک
 • پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی
 • مرکز بین‌المللی علوم و اعصاب پروفسور سمیعی (در حال ساخت)

ایستگاه‌های مترو منطقه 22 تهران

 1. ایستگاه متروی ورزشگاه آزادی
 2. ایستگاه متروی ایران خودرو
 3. ایستگاه متروی چیتگر
 4. ایستگاه متروی وردآورد

چشم انداز توسعه منطقه 22 تهران

توسعه منطقه 22 تهران
توسعه منطقه 22 تهران

یکی از پیشنهادات نظری ارائه شده درباره شهرسازی اینده منشوری است تحت عنوان منشور 2000 (بیانیه طراحی شهری برای قرن آینده) توسط عده ای از اندیشمندان تصویب شد. این منشور ضمن بررسی و نقد آنچه که در طی قرن بیستم در شهر و شهرسازی به وقوع پیوسته به پیش بینی آینده پرداخته است .

این منشور هفت اصل را جهت بهبود وضع و دگرگونی (تجدید شهرها) در شهرهای کنونی پیشنهاد می نماید :

 1. اصل اول : مکانهای شهری باید نقش مثبت و سازنده ای را در زندگی ساکنان شهرها داشته باشند .
 2. اصل دوم : شهرنشینی باید با نظامهای طبیعی موزون و هماهنگ باشد .
 3. اصل سوم : هر شهر باید شخصیت و هویت خاص و بارز خود را داشته باشد .
 4. اصل چهارم : فرم شهری جدید باید جوابگوی نیازها و رفتارهای متحول جامعه باشد .
 5. اصل پنجم : وسایل نقلیه باید متنوع و فراگیر باشد .
 6. اصل ششم : فرایند ساختن و بازسازی میتواند اشکال مختلفی داشته باشد و گروههای ذینفع زیادی را در بر گیرد .
 7. اصل هفتم : پیدا کردن استفاده های جدید برای ساختمانها و احیاء مناطق شهری موجود به همان اندازه ایجاد مناطق جدید دارای اهمیت است.

آنچه که امروزه در تحولات کالبدی شهر تهران مشاهده می گردد بیانگر فاصله داشتن از این اصول است. رشد روزافزون جمعیتی ، گستردگی جغرافیایی، تنوع قومی، رشد ناموزون و ناهماهنگ و … بازتابی گسترده در تحولات کالبدی شهر تهران ایجاد نموده است .

امیدواریم اینک که بزرگترین و وسیعترین توسعه شهری و زیست محیطی متصل به تهران تحت عنوان «شهرداری منطقه 22» با هدف رفع کمبود فضاهای خدماتی حوزه غرب تهران و جابجایی بخشی از جمعیت ساکن دربافتهای فرسوده تهران مرکزی و نیز اسکان بخشی از جمعیت سرریز شهر تهران در حال انجام است، با تبعیت از اصول یاد شده و با تکیه بر الطاف الهی و همت بلند متخصصین داخلی و پشتیبانی مسئولین امر و تلاش وافر کارکنان این منطقه ، سرانجامی نیکو و خوش یابد.

بهترین املاک منطقه 22 تهران کجاست؟ 

بهترین املاک منطقه 22 تهران به آدرس زیر قرار دارد:

 • آزادشهر، دهکده المپیک، زیبادشت، شهرک دزبان، شهرک راه آهن، شهرک شهید باقری، شهرک صنعتی شریف، همت غرب  
نظر خود را درباره «بهترین املاک در منطقه 22 تهران» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید
ارزیابی مهاجرت
: برای دریافت مشاوره درباره بهترین املاک در منطقه 22 تهران فرم زیر را تکمیل کنید

هزینه مشاوره ۳۰ هزار تومان می باشد

پاسخ مشاوره شما ظرف 1 روز کاری در پنل شما درج می شود و پیامک دریافت می کنید


دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.