زمان مطالعه: 1 دقیقه
25 ربيع الثانى؛ خلع و برکناری معاویه بن یزید به دست خودش از خلافت (64 ق)

25 ربيع الثانى؛ خلع و برکناری معاویه بن یزید به دست خودش از خلافت (64 ق)

آسمونی : پـس از يـزيـد فـرزنـدش مـعـاويـه عـهـده دار خـلافـت شـد ولى وى مـسؤ وليت اين بار سنگين را...

آسمونی : پـس از یـزیـد فـرزنـدش مـعـاویـه عـهـده دار خـلافـت شـد ولی وی مـسؤولیت این بار سنگین را نـپـذیـرفـت و خـود را شـایـسـتـه آن نـدانـسـت و پـس از سـه مـاه یـا چهل روز از آن کناره گرفت.

با کناره گیری وی ، خلافت تجزیه شد. عبدالله بن زبیر در مکه و مـروان بـن حـکـم در شـام ادعـای خـلافـت کـردنـد. در نـبـردی کـه مـیـان هواداران دو جناح رخ داد، طـرفـداران مـروان پـیـروز شـدند و وی در سال 64 هجری به عنوان خلیفه شناخته شد و بدین ترتیب خلافت از آل سفیان به آل مروان منتقل گشت .

مـروان از عـنـاصـر مـنـفـی تـاریـخ اسـلام بـه شـمـار مـی رود. وی نـفـریـن شـده خـدا و رسول اوست ، و در دوران حکومت امیر مؤ منان (ع )همواره در جبهه مخالف آن حضرت قرار داشت و در طول مدت حیات و خلافت خود جنایات فراوانی مرتکب شد.

پـس از مـروان ، فـرزنـدش عـبـدالمـلک بـر جـای او نـشـسـت و حـدود بـیـسـت سـال حـکـومـت کـرد. وی بـا تـکـیه بر زور و شمشیر بر اوضاع آشفته قلمرو اسلامی مسلط شد. بزرگترین جنایت وی پس از غصب خلافت مسلط کردن حجاج بن یوسف بر مردم مسلمان بود.

عبدالملک ، فعالیتهای پیشوای چهارم را تحت نظر داشت و یک بار نیز او را به شام احضار کرد.

ولید بن عبدالملک ، آخرین خلیفه معاصر امام سجاد(ع )بود. وی فردی ستمگر و زورگو بود و سـیـاسـت پـدرش را در بـازگـذاشـتـن دسـت حـجـاج بـرای کـشـتـار شـیـعـیـان دنبال کرد و بجز این ، جنایتهای فراوان دیگری مرتکب شد.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «25 ربيع الثانى؛ خلع و برکناری معاویه بن یزید به دست خودش از خلافت (64 ق)» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.