زمان مطالعه: 2 دقیقه
چرا محرم ده روز است ؟

چرا محرم ده روز است ؟

آسمونی : عزادارى براى اباعبدالله(ع) یك عزادارى معمولى نیست؛ بلكه تبدیل به یك فرهنگ فراگیر شده است. وقتى كه...

 

آسمونی : عزاداری برای اباعبدالله(ع) یک عزاداری معمولی نیست؛ بلکه تبدیل به یک فرهنگ فراگیر شده است. وقتی که تبدیل به فرهنگ شد دیگر زمان و مکان نمی شناسد، لذا تا نسیم محرّم به مشام جان می‌‌وزد خود به خود پوشیدن لباس عزا و سیاه پوش کردن کوچه و خیابان ها و مساجد و تکیه ها شروع می‌‌شود.

البته در غیر محرم نیز عزاداری برای امام حسین در فرصت های مناسب برگزار می‌‌شود، شیعیان به دستور اولیای دین مخصوصاً به دستور امامان بعد از امام حسین(ع) برای زنده نگه داشتن اهداف امام حسین و فرهنگ عاشورا تلاش و کوشش می‌‌کنند.

اما اوج عزاداری ها در ماه محرم می باشد، افزون بر آن عزاداری های که امروزه به وجود می آید به اعتبار حادثه کربلا در سال 61 هجری است نه اینکه امروزه حادثه عاشورا به وجود آمده باشد تا گفته شود تا قبل از عاشورا امام حسین و یاران وی به شهادت نرسیده است نباید تا روز عاشورا عزاداری نمایم.

مهمتر از همه این که حادثه عاشورا باید به صورت یک مجمو عه در نظر گرفت، بدین معنا که مصایب امام حسین (ع) از همان حرکت وی از مدینه شروع گردید، چنانکه قبل از عاشورا مسلم (ع) به شهادت رسید وقبل از روز عاشورا آب را به روی اهل بیت بستند، بدینسان حادثه عاشورا قبل از روز عاشورا شروع شد.

در ضمن این مطلب را نباید فراموش کرد، آنچه که مهم است حفظ فرهنگ عاشورا است.یکی از عوامل حفظ فرهنگ عاشورا عزاداری است، حال عزاداری قبل از روز عاشورا باشد یه بعد از آن لذا معصومان در همه زمان ها برای امام حسین (ع) عزاداری نموده و دیگران را به عزاداری سفارش می نمودند.

پس باید خاطر نشان کرد که :

1-  با آغاز مام محرم مصائب امام حسین (ع) ویارانش تداعی می شود وسیره ائمه علیهم السلام نیز احیای دهه محرم بود .

همان طوری که امام رضا (ع) می فرمایند :

کان أبی إذا دخل شهر المحرم لا یری ضاحکا و کانت الکآبة تغلب علیه حتی یمضی منه عشرة

أیام فإذا کان یوم العاشر کان ذلک الیوم یوم مصیبته وحزنه وبکائه ویقول: هو الیوم الذی قتل فیه الحسین صلی الله علیه.

معنی حدیث :

وقتی ماه محرم فرا می رسید در پدرم امام کاظم علیه السلام آثار شادی دیده نمی شد و همواره غمگین بودند ، روز دهم ، روز مصیبت و اندوه و گریه او بود و می فرمود : در این روز بود که حسین علیه السلام را به شهادت رساندند.

2- در عرف رسم براین است که تجلیل از خاطره خوب و یا تلخ به صورت دهه برگذار می شود مانند دهه ولادت رسول اکرم (ص) و دهه فاطمیه و غیره.

3- به خاطر این که در طول ده روز فرصت مناسی باشد برای تبین اهداف عالی حضرت سید الشهداء علیه السلام و فلسفه سوگواری برای آن حضرت مانند :

حیات مجدد اسلام واحیای سنت .

حفظ مکتب و شریعت بود .

تحکیم باورهای دینی مردم با آشنا شدن توده هابا معارف دینی.

 پیوند عمیق عاطفی میان امت والگوهای راستین.

اعلام وفاداری نسبت به مظلوم و مخالفت با ظالم.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «چرا محرم ده روز است ؟» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.