درج نظر
مطالعه: 13 دقیقه
انواع پارچه لینن را بشناسید و از آن در استایل خود بهره ببرید

انواع پارچه لینن را بشناسید و از آن در استایل خود بهره ببرید

در تمام جهان یک پارچه به عنوان خنک ترین پارچه موجود در بازار شناخته می شود و آن پارچه لینن است. حتما تا به حال نام این پارچه را شنیدید زیرا در شرایط مختلف اگر به بازار مراجعه کرده باشید، این پارچه جزو اولین پیشنهادات فروشندگان به شما خواهد بود. یکی از جذابیت های پارچه لینن، تنوع بالای آن است. یعنی نه تنها این پارچه تمام ویژگی های منحصر به فرد پارچه های دارای الیاف طبیعی را دارد، بلکه بسیار زیبا و متنوع است.

 بسیاری از افراد با شروع فصل گرما تنها یک معیار برای انتخاب لباس یا پارچه دارند و آن این است که پارچه ای پیدا کنند که بسیار خنک باشد. در تمام جهان یک پارچه به عنوان خنک ترین پارچه موجود در بازار شناخته می شود و آن پارچه لینن است. حتما تا به حال نام این پارچه را شنیدید زیرا در شرایط مختلف اگر به بازار مراجعه کرده باشید، این پارچه جزو اولین پیشنهادات فروشندگان به شما خواهد بود. یکی از جذابیت های پارچه لینن، تنوع بالای آن است. یعنی نه تنها این پارچه تمام ویژگی های منحصر به فرد پارچه های دارای الیاف طبیعی را دارد، بلکه بسیار زیبا و متنوع است. همین تنوع بالا یکی از دلایلی است که این پارچه در سراسر دنیا مورد استقبال افراد قرار گرفته و از آن برای دوخت لباس های مختلف استفاده می کنند.

البته پارچه لینن مدل های مختلفی دارد و در نتیجه کاربرد آن تنها به طراحی لباس محدود نمی شود. بلکه شما می توانید با این پارچه انواع اکسسوری منزل را نیز برای خود طراحی کنید. به همین دلیل قصد داریم در ادامه این مطلب به بررسی انواع پارچه لینن بپردازیم. اگر طرفدار استایل ساده و مینیمال هستید شما می توانید از سادگی و زیبایی پارچه لینن ساده بیشترین بهره را ببرید. اگر به استایل های خاص علاقه دارید به شما پارچه لینن راه راه را پیشنهاد می کنیم. زیرا می توانید با اضافه کردن این پارچه جذاب و شیک، در استایل خود تغییراتی نامحسوس اما اثرگذار ایجاد کنید. اگر قصد خرید پارچه لینن طرح دار را دارید یا مایلید بیشتر با انواع پارچه لینن و کاربردهای آن آشنا شوید، مطالعه ادامه این مطلب را از دست ندهید.

با تاریخچه پارچه لینن آشنا شوید

زمانی که به یک پارچه نگاه می کنید و یا آن را در دستان خود می گیرید، به چه چیزی فکر می کنید؟ اینکه این پارچه طی چه فرآیندی و با چه گذشته و تاریخی به دست شما می رسد، هیجان انگیز نیست؟ پارچه لینن یکی از قدیمی ترین پارچه های موجود در جهان است که طبق تخمین های تاریخ نگاران ده هزار سال از تولید آن می گذرد. این پارچه از الیاف سلولزی درون گیاه پنبه تولید می شود. در نتیجه کاملا منطقی است که جزو اولین تولیدات انسان محسوب شود. همانطور که می دانید کاشت و برداشت این گیاه پروسه ای طولانی دارد. تبدیل این گیاه به الیاف نساجی نیز بسیار پیچیده است. در گذشته این کار با دست و سپس دستگاه های نخ ریسی بسیار ساده انجام می شد. اما امروزه تحولات بسیاری در تولید پارچه لینن رخ داده است. در واقع به همین دلیل است که شما شاهد انواع پارچه لینن هستید.

در گذشته این پارچه تنها در اختیار قشر ثروتمند جامعه بود و از آن بیشتر در تولید لباس های زیر و ملحفه استفاده می کردند. همانطور که می دانید، این پارچه جاذب رطوبت بود و در کاهش تعریق افراد تاثیر بسیاری داشت. به این ترتیب انتخاب خوبی برای دوخت لباس هایی بود که به طور مستقیم با پوست بدن در تماس بودند. اما با پیشرفت صنعت نساجی و سرعت گرفتن تولید الیاف طبیعی و مصنوعی، این پارچه بیشتر و بیشتر در اختیار عموم جامعه قرار گرفت. امروزه انواع پارچه لینن را در اختیار دارید و می توانید با خرید پارچه لینن طرح دار دنیایی از لباس های هیجان انگیز را برای خود طراحی نمایید. این پارچه فرم پذیری بالایی دارد و برای دوخت طیف گسترده ای از لباس ها و اکسسوری های منزل کاملا مناسب است. دوام این پارچه نیز بسیار بالا است و می توانید تا سال ها از کیفیت آن لذت ببرید. در ادامه قصد داریم بیشتر به معرفی انواع پارچه لینن بپردازیم.

انواع پارچه لینن را بشناسید

به طور معمول تنها از الیاف طبیعی در تولید انواع پارچه لینن استفاده می شود. البته در بعضی موارد برای تقویت بعضی ویژگی ها، از الیاف مصنوعی نیز در تولید این پارچه استفاده می شود. در ادامه قصد داریم به شکلی جزئی و گذرا به معرفی انواع پارچه لینن بپردازیم. اگر قصد خرید پارچه لینن طرح دار را دارید، مطالعه ادامه این مطلب می تواند برای شما بسیار مفید باشد.

پارچه لینن داماسک

یکی از متفاوت ترین انواع پارچه لینن که قصد داریم به شما معرفی کنیم، پارچه لینن داماسک است. این پارچه جزو مدل های طرحدار لینن قرار می گیرد و بعضی آن را با نام پارچه لینن ژاکارد نیز می شناسند. از آنجایی که نام ژاکارد به میان آمده است، باید حدس بزنید که طرح های ساده و خاص این پارچه، درون الیاف آن تنیده شده است. به طور معمول برای بافت این پارچه از ماشین ژاکارد و چند رنگ نخ ساده که متعلق به یک طیف رنگی هستند، استفاده می شود. پارچه لینن داماسک در دسته پارچه های لوکسی قرار می گیرد که شما می توانید از آن برای دوخت کت و مانتو استفاده نمایید.

پارچه لینن ونیز

پارچه لینن ونیز یکی دیگر از مدل های پارچه لینن داماسک است و با همان روش و نوع بافت تولید می شود اما کاملا ساده است و طرحی روی آن مشاهده نمی کنید. این مدل از پارچه لینن برای دوخت پرده کاربرد بیشتری دارد.

پارچه لینن شل بافت

یکی از پرکاربردترین انواع پارچه لینن، لینن شل بافت است. این پارچه از ترکیب الیاف پنبه و کتان تولید می شود و همانطور که از نام آن پیداست، آهار کمتری نسبت به سایر مدل های این پارچه دارد. بیشترین کاربرد این پارچه در دوخت لباس های راحتی، شومیز، تونیک و البسه کودک است.

پارچه لینن گشاد بافت

حتما مدل هایی از پارچه لینن را در بازار مشاهده کردید که الیاف آن و فاصله میان تار و پود پارچه به راحتی قابل مشاهده است. به این نوع از پارچه لینن، لینن گشاد بافت یا لینن باز بافت می گویند. فاصله میان این الیاف باعث می شود جریان هوا در لباس شما افزایش پیدا کند. به طور خلاصه می توان گفت پارچه لینن گشاد بافت یکی از خنک ترین پارچه هایی است که می توانید برای تابستان انتخاب کنید. البته بیشترین کاربرد این پارچه برای دوخت لباس های گشاد، آستر پارچه های نخی و دوخت پرده است.

پارچه لینن ساده بافت شده

به طور کلی، پارچه لینن بافت ساده ای دارد اما پیوستگی الیاف و فاصله میان تار و پودها می تواند عامل تفاوت میان انواع پارچه لینن باشد. پارچه لینن ساده بافت شده کاملا ساده بوده و ویژگی ظاهری خاصی ندارد. فاصله میان تار و پودهای آن از پارچه لینن گشاد بافت کمتر است. این پارچه ایستایی کمی دارد و برای دوخت لباس های نرم و ریزش دار مناسب است.

پارچه لینن هلندی

اگر دقت کرده باشید، پارچه لینن در بعضی مدل ها و مخصوصا در رنگ های تیره، اندکی درخشش در نور دارد. اما در تولید پارچه لینن هلندی، الیاف کتان با نشاسته و روغن ترکیب می شود تا پس از پایان کار، پارچه ای کاملا مات تولید شود. در میان انواع پارچه لینن، پارچه لینن هلندی یکی از نازک ترین و مرغوب ترین مدل های آن است و بیشترین کاربرد آن در تولید پرده است. زیرا این پارچه مقاومت خوبی در برابر عبور نور از خود نشان می دهد.

پارچه لینن کامبریک

یکی از ساده ترین و نازک ترین مدل های پارچه لینن، لینن کامبریک است. در گذشته این پارچه با کتان که فرم سخت تری به پارچه می دهد تولید می شد. اما امروزه تنها از پنبه برای دوخت این پارچه استفاده می شود. به دلیل ظرافت و لطافت بالا، پارچه لینن کامبریک بیشترین مصرف را برای تولید لباس زیر و لباس خواب دارد.

پارچه لینن قصابی

حتما در بازار مدل هایی از پارچه لینن را مشاهده کردید که از نظر وزن و ضخامت شباهتی به پارچه لیننی که شما می شناسید ندارد. این مدل از پارچه لینن با نام لینن قصابی شناخته می شود. همانطور که از نام آن پیداست، سنگین ترین و ضخیم ترین مدل پارچه لینن است که از آن در دوخت لباس های کار و پرده استفاده می شود.

لینن کتان و ابریشم

همانطور که اشاره کردیم، انواع پارچه لینن بسیار متنوع است و از این پارچه می توانید برای دوخت لباس های مختلف استفاده نمایید. یکی از لوکس ترین مدل های پارچه لینن از ترکیب الیاف کتان و ابریشم تولید می شود. این پارچه در مقایسه با سایر مدل های لینن، درخشندگی بیشتری دارد که به دلیل وجود الیاف ابریشم است. این پارچه معمولا برای دوخت پیراهن های بلند، مانتوهای لوکس و کت و شلوار استفاده می شود.

پارچه لینن سنگشویی شده

شاید بعضی از مدل های پارچه لینن به نظر شما بور بیاید. در واقع این مدل، پارچه لینن سنگشویی شده است. این پارچه قبل از اینکه به شکل نهایی به بازار عرضه شود، با سنگ یا آنزیم شسته می شود. در این فرآیند آسیبی به پارچه نمی رسد، تنها رنگ آن بیشتر تثبیت می شود. این پارچه نیز در دوخت لباس های کژوال و روزمره بیشترین کاربرد را دارد.

پارچه لینن سوزن دوزی

یکی از زیباترین و نفیس ترین انواع پارچه لینن، لینن سوزن دوزی است. در این مورد نیز همانطور که از نام پارچه پیدا است، بر روی پارچه لینن، سوزن دوزی هایی با دست یا ماشین های پیشرفته صورت می گیرد. به این ترتیب شما پارچه ای بسیار زیبا با طرح ها و رنگ های متنوع در اختیار دارید. این پارچه یکی از گران ترین مدل های پارچه لینن است که معمولا از آن در دوخت مانتوهای شیک استفاده می شود. البته می توانید با پارچه لینن سوزن دوزی انواع وست، نیم تنه و کت را نیز بدوزید. نگهداری از این پارچه ممکن است کمی دشوار باشد اما با توجه به ظاهر خاص آن، یکی از بهترین انتخاب های شما برای دوخت لباس های مختلف خواهد بود. یکی از بیشترین کاربردهای پارچه لینن سوزن دوزی، تزئین مانتوهای ساده است.

پارچه لینن طرح دار

انواع پارچه لینن بسیار زیاد است زیرا با توجه به الیاف متنوعی که ممکن است در بافت این پارچه به کار می رود، ویژگی های مختلفی به خود بگیرد. اما در پایان این لیست ما قصد داریم به یکی از چشمگیرترین مدل های این پارچه بپردازیم. پارچه لینن طرح دار دنیای مستقلی از طرح و رنگ را برای شما به ارمغان می آورد. این پارچه تمام ویژگی های لینن را دارد و با ظاهر خوش آب و رنگ خود می تواند استایل شما را از همیشه جذاب تر نماید.

به طور معمول پارچه لینن ساده در اختیار ماشین های چاپ پیشرفته قرار می گیرد تا طرح مورد نظر با فشار و گرمای زیاد به سطح پارچه منتقل شود. پارچه لینن طرح دار یکی از بادوام ترین پارچه های طرح داری است که می توانید در بازار مشاهده کنید. اگر به خوبی از این پارچه مراقبت نمایید، خواهید دید بر اثر استفاده و شستشوی مداوم، هیچ تغییری در بافت و رنگ آن ایجاد نمی شود. پارچه لینن راه راه یکی از مدل های خاص این پارچه است که شما می توانید از آن برای دوخت انواع مانتو، شلوار، شومیز و دامن استفاده کنید. همانطور که می دانید، پارچه لینن راه راه می تواند شما را لاغرتر و کشیده نشان دهد.

چرا باید پارچه لینن طرح دار بخریم

به طور کلی پارچه های طرح دار می توانند هر استایل ساده ای را، جذاب تر کنند. مخصوصا اینکه می توانید مدل های بسیار متنوعی در میان طرح های پارچه لینن ببینید. دنیایی از اشکال هندسی و گلدار را در زمان خرید پارچه لینن طرح دار مشاهده خواهید کرد. یکی از پرفروش ترین طرح های این پارچه، پارچه لینن راه راه است. این پارچه با راه راه نازک یا ضخیم و رنگبندی متنوع می تواند در استایل های مختلف برای شما کاربرد داشته باشد. در ادامه قصد داریم به بررسی دلایلی بپردازیم که به شما کمک می کند با قطعیت بیشتر اقدام به خرید پارچه لینن طرح دار نمایید.

پارچه لینن طرح دار تنوع بالایی دارد

همانطور که پیش تر اشاره کردیم، شما می توانید دنیایی از طرح و رنگ را در میان مدل های مختلف پارچه لینن طرح دار مشاهده نمایید. پارچه لینن گل دار برای دوخت مانتو، پیراهن های ساحلی و البسه کودکان شما بسیار مناسب است. با طرح های هندسی نیز می توانید مانتوهای مختلفی طراحی کنید. علاوه بر این طرح های نامتقارن این پارچه برای دوخت لباس های خانگی بسیار مناسب است. پارچه لینن راه راه نیز یکی از بهترین گزینه ها برای دوخت هر لباسی که مد نظر دارید خواهد بود. انواع مانتو، شلوار، پیراهن و کت های اسپرت با پارچه لینن راه راه قابل طراحی و دوخت است.

این پارچه بسیار بادوام است

پارچه های روزمره که در فصول گرم کاربرد دارند را باید به دفعات بشویید. به همین دلیل به پارچه ای بادوام با ظاهری جذاب نیاز دارید. به همین دلیل به شما خرید پارچه لینن طرح دار را توصیه می کنیم. برای افزایش طول عمر این پارچه زیبا بهتر است از شوینده ملایم و دمای آب ولرم استفاده کنید. یقینا شوینده های حاوی سفید کننده می توانند به رنگ این پارچه آسیب بزنند در نتیجه آن ها را از پارچه لینن طرح دار خود دور نگه دارید.

پارچه لینن طرح دار کاربردهای مختلفی دارد

یکی دیگر از جذابیت های پارچه لینن، قابلیت استفاده از آن در دوخت لباس های مختلف است. شما می توانید با این پارچه لباس های نیمه رسمی مانند کت را طراحی نمایید. برای این کار پارچه لینن راه راه یکی از بهترین گزینه ها است. همانطور که قبلا اشاره کردیم، انواع مانتوهای کتی، بلند و کوتاه را می توانید با این پارچه برای خود بدوزید. پارچه لینن راه راه یک گزینه جذاب برای دوخت شومیزهای نیم تنه و بلند است. از مدل های گل دار این پارچه می توانید برای دوخت پیراهن بهره ببرید. با اندکی خلاقیت، این پیراهن می توانند هم در منزل و هم در مهمانی های دوستانه برای شما کاربرد داشته باشند. شما می توانید با پارچه لینن طرح دار انواع بلوز و دامن و ست های شومیز و شلوار را نیز بدوزید.

نگهداری از پارچه لینن طرح دار آسان است

اینکه بتوانید هر موقع مایل بودید لباس خود را درون لباسشویی قرار دهید، یک ویژگی جذاب است. به این ترتیب شما می توانید به راحتی با دمای آب معمولی این پارچه را با لباسشویی بشویید. با توجه به جذب رطوبت بالای این پارچه، باید این نوید را به شما بدهیم که به سرعت نیز لباس مورد نظر شما خشک می شود. البته اگر پارچه لینن طرح دار شما دچار لکه شد، توصیه می کنیم به سرعت برای پاک کردن لکه ها اقدام نمایید. زیرا با گذشت زمان، لکه زدایی از این پارچه می تواند دشوار شود. مخصوصا که نمی توانید در شستشوی این پارچه از انواع سفیده کننده و لکه برهای قوی استفاده کنید.

طرح های این پارچه می تواند خطای دید هوشمند ایجاد کند

به طور کلی استفاده از پارچه های طرح دار می تواند در نگاه مخاطب خطای دید ایجاد کند. اگر شما با قواعد ایجاد این خطای دید آشنا باشید، می توانید عیوب اندامی خود را به کمک پارچه لینن طرح دار برطرف کنید. همانطور که می دانید، پارچه های طرح دار با طرح های درشت و پر از رنگ های مختلف می تواند شما را چاق تر نشان دهد. در مقابل طرح های ریز با زمینه مشکی کمک می کند شما لاغر به نظر برسید. این خطای دید در هنگام استفاده از پارچه لینن راه راه بیشتر می شود. زیرا خطوط عمودی شما را بلند قد تر نشان خواهند داد. اما همان خطوط به صورت افقی باعث می شوند شما چاق یا چهار شانه دیده شوید.

برای ایجاد خطای دید هوشمند در استایل خود، به شما پیشنهاد می کنیم بالا تنه یا پایین تنه خود را با این پارچه های طرح دار بپوشانید. یعنی اگر بالا تنه ظریفی دارید، یک شلوار ساده انتخاب کنید و برای شومیز، خرید پارچه لینن طرح دار با طرح های درشت و خاص به شما کمک می کند تناسب را در بخش های مختلف اندام خود ایجاد کنید. برای خانم هایی که پایین تنه لاغرتری دارند، عکس این فرآیند می تواند کاربردی باشد.

پارچه لینن طرح دار بسیار خنک است

آن چیزی که باعث شده است پارچه لینن در سراسر دنیا مورد توجه قرار گیرد، این نکته است که این پارچه بسیار خنک است. الیاف به کار رفته در این پارچه و نوع بافت تار و پودی آن، به راحتی امکان جریان هوا را فراهم می کند. به این ترتیب شما احساس خنکی بیشتری خواهید کرد. در نتیجه تعریق شما در روزهای گرم کاهش می یابد. مضاف بر این، فراموش نکنید که الیاف پنبه بسیار رطوبت را به خود جذب می کنند. یعنی همان اندک میزان تعریق شما توسط این پارچه به سرعت جذب شده و شما احساس ناخوشایند ناشی از تعریق زیاد را تجربه نخواهید کرد.

پارچه لینن طرح دار ضد حساسیت است

نکته دیگری که پارچه لینن طرح دار را به پارچه ای متمایز در میان سایر پارچه های طرح دار تبدیل کرده است، طبیعی بودن الیاف آن است. به طور معمول برای چاپ پارچه از پارچه های دارای الیاف مصنوعی استفاده می شود. این الیاف مصنوعی ممکن است باعث ایجاد حساسیت و آلرژی شوند. پارچه لینن طرح دار جزو معدود پارچه هایی است که به هیچ عنوان برای شما حساسیت ایجاد نمی کند. این الیاف طبیعی با پوست شما دوست خواهند بود و به همین دلیل است که می توانید از این پارچه برای دوخت لباس کودک نیز بهره ببرید.

پارچه لینن طرح دار قدیمی نمی شود

در یک کلام می توان گفت پارچه لینن طرح دار کلاسیک است. طرح های روی این پارچه معمولا خاص هستند و استایلی زیبا و متفاوت برای شما می سازند. معمولا طرح های این پارچه هرگز قدیمی نمی شود. به عنوان مثال می توانید پارچه لینن راه راه را در نظر بگیرید. این طرح سال هاست مورد استفاده طراحان لباس قرار دارد و یکی از طرح هایی است که همواره طرفداران خود را داشته و در لباس های مختلف به کار می رود.

سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم شما را به طور کامل با پارچه لینن و ویژگی های آن آشنا کنیم. اگر با دنیای گسترده این پارچه آشنا نبودید، اکنون مدل های مختلفی از انواع پارچه لینن را می شناسید و می دانید هر کدام چه کاربردهایی برای شما دارد. در این مطلب سعی شد فرآیند خرید پارچه لینن طرح دار برای شما آسان شود.

: برای دریافت مشاوره درباره انواع پارچه لینن را بشناسید و از آن در استایل خود بهره ببرید فرم زیر را تکمیل کنید

هزینه مشاوره ۶۰ هزار تومان می باشد

پاسخ مشاوره شما ظرف 1 روز کاری در پنل شما درج می شود و پیامک دریافت می کنید

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «انواع پارچه لینن را بشناسید و از آن در استایل خود بهره ببرید» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.