درج نظر
مطالعه: 4 دقیقه
بلیط هواپیما تبدیل به یک پدیده لوکس شده

بلیط هواپیما تبدیل به یک پدیده لوکس شده

براساس اعلام امیرپویان رفیعی شاد، رییس هیأت مدیره انجمن صنفی دفاتر سفر هوایی تهران، نرخ بالای تورم در ایران، باعث مشکلات فراوانی شده است.

براساس اعلام امیرپویان رفیعی شاد، رییس هیأت مدیره انجمن صنفی دفاتر سفر هوایی تهران، نرخ بالای تورم در ایران، باعث مشکلات فراوانی شده است. امیرپویان رفیعی شاد همچنین افزود که سفرهای هوایی هم از این قضیه مستثنی نبوده و تهیه بلیط هواپیما و سفر با هواپیما بدل به یک پدیده لوکس شده است. رییس هیأت مدیره انجمن صنفی دفاتر سفر هوایی تهران در روز یکشنبه 9 اردیبهشت 1403 در گفتگو با پایگاه خبری انتخاب اعلام داشت: «من احساس می‌کنم ما یک مساله را فراموش کرده‌ایم؛ میزان درآمد مردم با توجه به هزینه‌های روزمره زندگی، سفر با هواپیما را تبدیل به یک کالای لوکس کرده است.» ایشان در ادامه به این موضوع نیز اشاره کردند: «در حالی که بسیاری از پروازها در روزهای تعطیل انجام می‌شود، ولی در هفته گذشته تعداد زیادی بلیط تهران به کیش با قیمتی 300 هزار تومانی به فروش رسیده است.»

 

مسافرانی که قصد تهیه بلیط هواپیما اصفهان یا سایر نقاط ایران و جهان را دارند، بهتر است تا قبل از تهیه بلیط، مزایا و معایب این نوع سفر را نیز در نظر بگیرند. اگرچه در ابتدا عرض شد که بلیط هواپیما لوکس شده است؛ ولی بسیاری از مسافران با وجود گران بودن قیمت بلیط هواپیما به ناچار مجبورند تا با هواپیما سفر کنند تا سریع‌تر به مقصد برسند. تعدادی از مسافران نیز سفر با هواپیما را بر دیگر روش‌های حمل و نقل مسافرتی ترجیح می‌دهند و با وجود افزایش تورم، توان پرداخت هزینه‌های بلیط هواپیما را دارند.

سریع ترین روش سفر

سفرهای هوایی به‌دلیل عدم وجود ترافیک جاده‌ای و سرعتی بیشتر نسبت به وسایل نقلیه زمینی، سریع‌ترین روش سفر به اصفهان هستند. بسیاری از گردشگران به‌دلیل محدودیت زمانی ترجیح می‌دهند تا در عوض اتلاف وقت در ترافیک‌های جاده‌ای و رانندگی‌های طولانی، با هواپیما سفر کنند تا از اتلاف وقت جلوگیری کنند.

سفری امن به دور از ریسک‌های حوادث جاده‌ای

در قسمت قبل نیز به این موضوع اشاره شد که سفرهای هوایی به‌دلیل عدم وجود ترافیک، عاری از خطاهای انسانی و خطرات جاده‌ای هستند. اگرچه گاهی نقص‌های فنی در سفرهای هوایی نیز پیش می‌آید ولی در مقایسه با نقص‌های فنی خودروهای شاخص ایرانی به چشم نمی‌آیند.

امکانات رفاهی بیشتر هواپیما

امکاناتی که هواپیماها در اختیار مسافران خود قرار می‌دهند در برابر امکاناتی که مسافران وسایل نقلیه عمومی زمینی در اختیار دارند، تفاوت چشم‌گیری دارند. سفرهای هوایی در حالیکه در مدت زمان کمتری انجام می‌شوند، ولی در همین مدت زمان اندک نیز بهترین سرویس‌ها را به مسافران ارائه می‌دهند. مسافران هواپیما در حالیکه نوشیدنی و غذای مورد علاقه خود را صرف می‌کنند، می‌توانند بدون هیچ دغدغه‌ای در قبال ریختن آن بر روی لباس خود به تماشای ابرها و شهرها از پنجره بپردازند.

بلیط هواپیما
بلیط هواپیما

هزینه بالای سفر هوایی

در کنار تمام مزایایی که سفرهای هوایی دارند، ولی نمی‌توان از هزینه‌های بالای سفرهای هواپیما نیز چشم‌پوشی کرد. از طرفی نیز به‌دلیل تقاضای بالای برخی سفرهای هوایی، گاهی بلیط‌هایی با قیمت‌های نسبتا بالایی به فروش می‌رسد. هزینه‌های بلیط هواپیما به کنار، محدودیت وزن چمدان‌ها تا سقف 7 کیلوگرم است و ابعاد چمدان‌ها نباید از ۵۵ × ۳۸ × ۲۰ سانتی‌متر بیشتر باشد. البته این قانون برای سفرهای داخلی است و برای سفرهای خارجی ظرفیت بیشتری در نظر گرفته می‌شود.

بازدید از شهرها و طبیعت بین راهی در سفر زمینی

شاید عاشقان طبیعت و گردشگری، سفرهای زمینی را به سفرهای هوایی ترجیح دهند؛ زیرا در طی مسیری که از آن به مقاصد مختلف حرکت می‌کنند، چشم‌اندازهای زیبایی وجود دارد که فرصت تماشای آن را با سفر هوایی از دست می‌دهند.

البته اگر قصد بازید از یک مکان دیدنی را داشته باشید یا مکان های دیدنی یک شهر نه اطراف آن ترجیح می دهید خستگی راه را کم کنید و تمام انرژی خود را برای گردشگری در مقصد بگذارید.

ترس از ارتفاع یکی از معایب سفر با هواپیما

آن دسته از افرادی که از ارتفاع و سقوط ترس دارند و یا مشکلاتی چون اضطراب پس از حادثه یا فوبیا داشته‌اند، احتمالا سفرهای زمینی را به سفرهای هوایی ترجیح دهند.

افزایش قیمت بلیط هواپیما و توجیهاتی دلاری

امیرپویان رفیعی شاد همچنین اعلام داشت که افزایش تورم، تاثیر مستقیمی بر هزینه‌های حمل و نقل بالاخص هواپیما و مترو داشته است. به‌همین منظور بسیاری از ایرلاین‌ها توانایی مقابله با این نرخ تورم را ندارند و مجبور به افزایش قیمت خدمات خود هستند. در این میان افزایش 29 درصدی قیمت بلیط‌های حمل و نقل عمومی مطرح شده است که هنوز تصمیمی در این باره اخذ نشده است. ایشان همچنین در رابطه با افزایش قیمت اظهار داشت: «ما هنوز منتظر اعلام سازمان هواپیمایی جهت افزایش نرخ بلیط هواپیما هستیم.» ایشان همچنین در توجیه این افزایش قیمت افزودند که به هر حال هزینه‌های هواپیمایی دلاری است و مجبور به افزایش قیمت هستند.

خرید بلیط هواپیما
خرید بلیط هواپیما

مدتی پیش مرکز پژوهش‌های مجلس گزارشی مبنی بر اینکه 77 درصد از سفرهای داخلی با استفاده از خودروهای شخصی شهروندان انجام می‌گیرد، ارائه کرد. در این گزارش همچنین نرخ استفاده از وسایل نقلیه عمومی برای سفر را 23 درصد اعلام کرده بود که سفرهای هوایی فقط 0.8 درصد از این 23 درصد را شامل می‌شود. در رابطه با کاهش سفرهای هوایی، حرمت‌الله رفیعی، رییس انجمن دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران در تاریخ 20 فروردین 1403 اظهار داشت: افزایش سفر با خودروهای شخصی پدیده‌ای قابل ستایش نیست و این نوع سفر سبب جلوگیری از رشد چرخه گردشگری اقتصادی خواهد شد.

در ادامه صحبت‌های امیرپویان رفیعی شاد به این موضوع اشاره شد که تحریم‌های بین‌المللی سبب جلوگیری از ورود هواپیماهای جدید به کشور شده است. ایشان اظهار داشت که تا زمانی که تحریم‌ها برداشته نشود، مشکلات هواپیمایی و تعمیرات آن وجود خواهد داشت. رفیعی شاد درباره ورود هواپیماها به این مورد نیز اشاره کرد که در صورت ورود هواپیماهای 25 ساله باز هم مشکل حل نخواهد شد. ایشان افزود که در سال گذشته عمر ناوگان هواپیمای ایران 26 سال بوده است و این در حالی است که کشورهای زیادی از جمله عربستان، ورود هواپیماهایی با عمر بیش از 15 سال را ممنوع کرده است. البته این ممنوعیت با استانداردهای جهانی همخوانی دارد و میانگین معیارهای جهانی بین 15 تا 20 سال اعلام شده است. رفیعی شاد گفت که حتی خرید قطعات کوچک هواپیما باید با 5 رابط انجام شود و قیمت‌های نجومی و چندبرابری استاندارد جهانی شرایط را سخت کرده است.

کلام آخر

حال که با مزایا و معایب سفرهای هواپیمایی آشنا شدید کدام یک را برای سفر انتخاب می کنید؟‌! نظرات و دیدگاه های خود را با ما و سایر همراه هان سایت به اشتراک بگذارید.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «بلیط هواپیما تبدیل به یک پدیده لوکس شده» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.