قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیا آجا

 قرارگاهی نظامی در ایران است زیر نظر ستاد مشترک ارتش ایران که مسئولیت هماهنگی و بهره‌برداری از فعالیت‌های پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و تقویت شبکه یکپارچه فرماندهی و کنترل پدافند هوایی این کشور را برعهده دارد.

این قرارگاه در سال ۱۳۷۱ برای هماهنگی واحدهای پدافند هوایی ارتش و سپاه پاسداران آغاز به‌کار کرد و در سال ۱۳۸۷ زیر نظر ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت. اما در سال ۱۳۹۸ با مستقل شدن نیروی پدافند هوایی ارتش، به موقعیت بالادستی گذشته بازگردانده شد. در این ساختار سازمانی جدید این قرارگاه هدایت و کنترل عملیاتی یگان‌های پدافند هوایی نیروهای مسلح را برعهده دارد که فرماندهی آن با ستاد مشترک ارتش می‌باشد.

در سال ۱۳۷۱ خورشیدی قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیا آجا مسئولیت هماهنگی فعالیتهای پدافند هوایی ارتش و سپاه را عهده‌دار شد. قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیا آجا که در این ساختار سازمانی هدایت و کنترل عملیاتی یگان‌های پدافند هوایی نیروهای مسلح ایران را بر عهده داشت، در دهم شهریور ماه سال ۱۳۸۷ خورشیدی برابر دستور فرماندهی کل قوا با مأموریت دفاع از هوا و فضای کشور ایران در مقابل تهدید هوائی و با ساختاری متفاوت سازماندهی و تقویت گردید. بعدها این روز به عنوان روز پدافند هوایی شناخته شد.

در خرداد ۱۳۹۸ نیروی پدافند هوایی ارتش از قرارگاه خاتم‌الانبیا آجا جدا شد و این قرارگاه مانند گذشته مسئولیت هماهنگی و بهره‌برداری از فعالیت‌های پدافند هوایی کلیه نیروهای مسلح ایران و کنترل شبکه یکپارچه فرماندهی پدافند هوایی ایران را بر عهده گرفت.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «10 شهریور؛ روز تشکیل قرارگاه پدافند هوایی حضرت خاتم الانبیا (ص)» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.